Δεν τα καταφέρνω με την Ψυχολογία Ρεθύμνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    5

    Δεν τα καταφέρνω με την Ψυχολογία Ρεθύμνου

    Γεια σας!Σπουδαζω Ψυχολογία στο Ρέθυμνο και τα έχω βρει μαύρα.Εχω μείνει πίσω.Διαβαζω σοβαρα και παρα πολυ και δεν περνάω μαθήματα.εχω τρελαθεί.πως μπορώ να τα καταφέρω σε αυτή τη σχολη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν διαβάζεις πολύ και δεν τα καταφέρνεις, προφανώς κάτι κάνεις λάθος. Βρες τι είναι αυτό και άλλαξέ το.
    Από ένα φόρουμ τι θες να σου πούμε δηλαδή;
    (Αν δεν είσαι τρολ).

  3. #3
    Quote Originally Posted by dimitra.karantzi View Post
    Γεια σας!Σπουδαζω Ψυχολογία στο Ρέθυμνο και τα έχω βρει μαύρα.Εχω μείνει πίσω.Διαβαζω σοβαρα και παρα πολυ και δεν περνάω μαθήματα.εχω τρελαθεί.πως μπορώ να τα καταφέρω σε αυτή τη σχολη;
    Δήμητρα, καλημέρα! Προσπάθησε να εντοπίσεις τί φταίει που δεν περνάς τα μαθήματα. Εν ανάγκη ρώτησε τους καθηγητές σου τί ήθελαν να γράψεις και δεν το έγραψες.
    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από τον εαυτό μου: Εγώ σπούδαζα Οικονομικά στο Πανεπιστήμιο πριν 25 χρόνια και είχα αφήσει το πτυχίο μου για 4 μαθήματα επειδή εργαζόμουν από το 1ο έτος και δυσκολεύτηκα στο τέλος. Αποφάσισα λοιπόν, τώρα στα 50 να πάω να το πάρω. Ξεκίνησα με ένα δύσκολο μάθημα, παρακολουθούσα ανελλειπώς, έκανα φροντιστήριο ιδιαίτερα, διάβαζα πολλές ώρες. Τα είχα μάθει όλα τέλεια και ήμουν σίγουρη οτι θα περάσω το μάθημα και με βαθμό. Όμως δεν έγινε όπως περίμενα. Δεν πήγα καλά και στεναχωρήθηκα πολύ. Μετά όμως από την αποτυχία αυτή κάθησα και σκέφτηκα το γιατί. Και αυτό βρισκόταν στην κακή διευθέτηση του χρόνου στις εξετάσεις. Δηλαδή, ασχολήθηκα με ένα θέμα να το γράψω τέλεια, με αποτέλεσμα να μου φύγει ο χρόνος χωρίς να το καταλάβω και να μην προλάβω να γράψω τα υπόλοιπα (τα περισσότερα δηλαδή) ενώ τα ήξερα.
    Επίσης, εντόπισα οτι είχα αφιερώσει πολύ χρόνο διαβάσματος όλης της ύλης του μαθήματος, ενώ έπρεπε τα είχα διαβάσει πιο στοχευμένα, στα θέματα που βάζει ο καθηγητής στις εξεταστικές. Τέλος, εντόπισα και μιά αμηχανία εκείνη την στιγμή των εξετάσεων, ένα κακό άγχος που με αποδιοργάνωσε και με έκανε να αργήσω να θυμηθώ (είναι και η ηλικία βέβαια).
    Αυτά εντόπισα εγώ και θα κινηθώ αναλόγως στην επόμενη εξεταστική του Ιουνίου.
    Εσύ έχεις εντοπίσει τί μπορεί να φταίει που δεν περνάς τα μαθήματα;
    Είναι δύσκολα στην κατανόηση; Μήπως θέλουν οι καθηγητές να γράφεις περισσότερα; Μήπως δεν διαβάζεις πολύ καλά τα θέματα και γράφεις κάτι άλλο από αυτό που ζητάνε; Μήπως "πλατιάζεις" και ξεφεύγεις; Κάποιοι καθηγητές θέλουν και να παρακολουθείς το μάθημά τους να ξέρεις και πρέπει να κρατάς σημειώσεις από τις παραδόσεις τους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Παρακολούθηση, καλές σημειώσεις και μελέτη προηγούμενων θεμάτων.
    Αυτός είναι ο τρόπος για να καταλάβεις ακριβώς τι θέλει ο κάθε καθηγητής και τι πρέπει να γράψεις. Αν τα κάνεις όλα αυτά και παρόλα αυτά δεν περνάς μαθήματα, τότε μάλλον πρέπει να αρχίσεις να ζητάς να δεις το γραπτό σου και να σου εξηγήσει ο καθηγητής ακριβώς τα λάθη σου.

    Μπορείς επίσης να διαβάζεις παρέα με καμιά συμφοιτήτριά/ συμφοιτητή και να δεις τι και πώς διαβάζουν εκείνοι και περνάνε τα μαθήματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Διαβαζεις κανονικα ή "διαβαζεις" και το μυαλο ταξιδευει την ωρα του "διαβασματος"? Συγκεντρωνεσαι ευκολα? Γιατι εγω οχι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχει πλάκα που ανοίγει ο άλλος ένα θέμα και μετά εξαφανίζεται...

Similar Threads

  1. Δεν τα καταφέρνω πουθενά!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 03-07-2013, 13:48
  2. ψυχολογία
    By αμαλια in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 28-01-2010, 11:42
  3. πως τελικα καταφερνω και βγαινω απο τον ΄λαβυρινθο(κριση πανικου)
    By GIORGOS296 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 02-02-2008, 05:27
  4. Ψυχολογία Ρεθύμνου
    By Psy_ery in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 02-09-2005, 01:57
  5. κατατακτηριες για τμημα ψυχολογιας Ρεθυμνου
    By ilektra in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2005, 12:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •