Enlift ή brintellix ;;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Enlift ή brintellix ;;;;;

    Καλησπέρα,
    παίρνω το enlift 6 μήνες τώρα για κρίσεις πανικού, κλειστοφοβία και πολύ ελαφρία κατάθλιψη. Σκέφτομαι να το αλλάξω σε brintellix.

    Εχει κάποιος εμπειρία με αυτά τα φάρμακα;

  2. #2
    Ξερει κανεις τι παρενεργειες εχει το brintellix ?

  3. #3
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Ξερει κανεις τι παρενεργειες εχει το brintellix ?
    Εγώ έπερνα τα enlift.δεν μου κάνε καμία παρενεργεια.δεν έχω πάρει άλλο εκτός από αυτό αλλά ήταν πολυ άνεκτο σαν να μην έπερνα καθόλου φαρμακα.γιατί θες να τα αλλαξεις?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το brintellix εχει παρενεργειες στομαχοπονο, πρεπει να λαμβανεται μαζι με το φαγητο το χαπι για να μην ειναι εντονη η ενοχληση στο στομαχι... προκαλει καταστολη σε σημαντικο βαθμο.... λεγεται οτι ειναι απο τα αντικαταθλιπτικα τα οποια δεν επηρεαζουν την σεξουαλικη λιμπιντο τοσο πολυ... προκαλει ανοιγμα της ορεξης και σιγουρα προσληψη σωματικου βαρους.. η καλυτερη ωρα ληψης ειναι με το βραδυνο φαγητο λογο της κατασταλης αυτης που προκαλει.... οσο για τις θεραπευτικες του ικανοτητες στην αντιμετωπιση της καταθλιψης ειναι σιγουρα μη αξιολογησιμες αλλαγες

  5. #5
    Αποστολια εχεις δικιο , το enlift δεν εχει παρενεργιες και ειναι σα να μην παιρνεις τιποτα. Ποσο καιρο το επαιρνες; Ευχαριστω menis. Δεν θα το παρω τελικα...Δεν μ αρεσουν οι παρενεργειες του.

  6. #6
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Αποστολια εχεις δικιο , το enlift δεν εχει παρενεργιες και ειναι σα να μην παιρνεις τιποτα. Ποσο καιρο το επαιρνες; Ευχαριστω menis. Δεν θα το παρω τελικα...Δεν μ αρεσουν οι παρενεργειες του.
    Περίπου εναμιση χρόνο. Επανήλθα στα κάνονικα μου και τα σταμάτησα μετά με την συμβουλη του γιατρού φυσικα.εσένα σε βοηθανε καθόλου?

  7. #7
    Ειμαι πιο ηρεμη ..δεν πανικοβαλλομαι τοσο ευκολα οπως παλια , εχουν μειωθει οι φοβιες μου , εχει επανελθει η χαρα για ζωη και δεν τα βλεπω ολα μαυρα. Ημουν κατα των φαρμακων αλλα τωρα μ αυτα..νιωθω πιο καλα !

  8. #8
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Ειμαι πιο ηρεμη ..δεν πανικοβαλλομαι τοσο ευκολα οπως παλια , εχουν μειωθει οι φοβιες μου , εχει επανελθει η χαρα για ζωη και δεν τα βλεπω ολα μαυρα. Ημουν κατα των φαρμακων αλλα τωρα μ αυτα..νιωθω πιο καλα !
    Οπότε μην τα αλλάξεις άμα βλέπεις αποτέλεσματα.να μην είσαι κατά των φαρμακων οταν είναι ανάγκη. Καλύτερα να τα παρουμε για κάποιο μικρό χρονικά διαστήμα πάρα να βασανιζομαστε.με τις οδηγιες του γιατρου σου σιγά σιγά θα τα κόψεις και ίσως να μη χρειαστει να τα ξανά πάρεις όπως και εγω.και εύχομαι να μη τα ξανά χρειαστει κανενας μας

  9. #9
    Κι εγω το ευχομαι για ολους !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το brintellix εχει παρενεργειες στομαχοπονο, πρεπει να λαμβανεται μαζι με το φαγητο το χαπι για να μην ειναι εντονη η ενοχληση στο στομαχι... προκαλει καταστολη σε σημαντικο βαθμο.... λεγεται οτι ειναι απο τα αντικαταθλιπτικα τα οποια δεν επηρεαζουν την σεξουαλικη λιμπιντο τοσο πολυ... προκαλει ανοιγμα της ορεξης και σιγουρα προσληψη σωματικου βαρους.. η καλυτερη ωρα ληψης ειναι με το βραδυνο φαγητο λογο της κατασταλης αυτης που προκαλει.... οσο για τις θεραπευτικες του ικανοτητες στην αντιμετωπιση της καταθλιψης ειναι σιγουρα μη αξιολογησιμες αλλαγες
    αυτές μπορεί να ήταν οι παρενέργειες σε σένα Έχουμε πει όμως ότι στον καθένα ένα φάρμακο δεν δημιουργεί τις ίδιες παρενέργειες. Το έπαιρνα για μήνες ναυτία δεν εινα καθόλου, καμία σεξουαλική παρενέργεια, κανένα άνοιγμα της όρεξης και καθόλου αύξηση σωματικού βάρους. Δεν δημιουργεί καμία καταστολή. Το αντίθετο μάλιστα είναι κινητοποίητικο. Εμένα μου έφερε μια σχετική αϋπνία γι αυτό το έπαιρνα το πρωί. Παρενέργειες φαγούρα στα πόδια που έφυγε σχετικά γρήγορα τις πρώτες μέρες. Μόνιμη δυσκοιλιότητα. . Γι αυτό το έκοψα. Και γιατί ο οργανισμος μου αφοιωνει τα αντικαταθλιπτικά ευκολα. Προσωπική άποψη είναι ότι είναι καλύτερο από το εφεξορ. Τώρα τι να πω, αν είχες άλλες παρενέργειες από οι εγώ μου προκαλεί εντύπωση

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ταχω παρει και τα δυο , το μπριντελιξ ειναι πολυ ηπιο , δεν βιωσα παρενεργεια , το μονο που δεν κανει σεξ. δυσλειτουργια , αλλα κανενα δεν ειχε αποτελεσμα ......... αλλα στον καθενα το καθε αντκτθλκο εχει διαφορετικη επιδραση ........ειναι θεμα οργανισμου ....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    αυτές μπορεί να ήταν οι παρενέργειες σε σένα Έχουμε πει όμως ότι στον καθένα ένα φάρμακο δεν δημιουργεί τις ίδιες παρενέργειες. Το έπαιρνα για μήνες ναυτία δεν εινα καθόλου, καμία σεξουαλική παρενέργεια, κανένα άνοιγμα της όρεξης και καθόλου αύξηση σωματικού βάρους. Δεν δημιουργεί καμία καταστολή. Το αντίθετο μάλιστα είναι κινητοποίητικο. Εμένα μου έφερε μια σχετική αϋπνία γι αυτό το έπαιρνα το πρωί. Παρενέργειες φαγούρα στα πόδια που έφυγε σχετικά γρήγορα τις πρώτες μέρες. Μόνιμη δυσκοιλιότητα. . Γι αυτό το έκοψα. Και γιατί ο οργανισμος μου αφοιωνει τα αντικαταθλιπτικά ευκολα. Προσωπική άποψη είναι ότι είναι καλύτερο από το εφεξορ. Τώρα τι να πω, αν είχες άλλες παρενέργειες από οι εγώ μου προκαλεί εντύπωση
    εχουμε πει??? δηλαδη εχουμε ξανασυζητησει μαζι στο παρελθον??? ναι θα συμφωνησω οτι οταν ενα αντικαταθλιπτικο, εχει 2000 και βαλε παρενεργειες, καποιες απο αυτες ειναι εν δυναμη παρενεργειες! δεν ειναι δυνατον να τις αντιλαμβανεται ο καθενας ολες τις παρενεργειες... για παραδειγμα εγω που εχω μια ηπια γαστριτιδα στο στομαχι, ειναι λογικο οτιδηποτε ερεθιζει τον βλενογονο του στομαχου να νιωθω μια ενοχληση... εσυ αν δεν εχεις γαστριτιδα προφανως και οταν παιρνεις το βριντελιξ δεν θα νιωσεις ποτε ενοχληση στο στομαχι (ισως ακομα και με αδειο?) ....

    αν καποιος εχει γεννετικη προσιαθεση για αυξηση βαρους, με ενα αντικαταθλιπτικο σιγουρα θα παρει βαρος, εκτος και αν εσυ το στυλ σου ειναι λεπτοκαμμωμενος, οποτε δεν θα βαλεις βαρος με το αντικαταθλιπτικο.... τελος, για να γινω ακομα πιο σαφης για το ολο αυτο που θελω να πω... αν καποιος εχει θεμα με την καρδια και εχει καρδιακες αρρυθμιες, με την ληψη του αντικαταθλιπτικου, το οποιο εχει σαν παρενεργειες (το λεει στις οδηγιες) καρδιακες αρρυθμιες, εγω αν το παρω δεν θα παθω ουτε μια αρρυθμια, αυτος ομως με το καρδιακο θεμα θα αντιληφθει πολυ εμεσα οτι εχει τετοια παρενεργεια η ουσια ακομα και οταν δεν ειναι αντιλιπτη σε καποιον αλλον!

Similar Threads

  1. ENLIFT
    By mariostdm900 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 39
    Last Post: 10-08-2023, 11:36
  2. To enlift παχαίνει;
    By equinox in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-06-2016, 02:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •