Zoloft για τον πόνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    4

    Zoloft για τον πόνο

    Καλημέρα στο φόρουμ. Πριν 3 χρόνια μου διαγνώστηκε δισκοπάθεια σε πλάτη και μέση.

    Μετά από 6 μήνες ξεκίνησα το Zoloft 50mg και στην συνέχεια σε διάστημα 2 μηνών ανέβηκα στο 100ρι. (Έχοντας επισκεφτεί ψυχολόγο)

    Περίπου για ενάμιση χρόνο ήμουν με το 100ρι και βλέποντας ότι νιώθω καλύτερα κατέβηκα στα 50 mg και τώρα έχει πάνω από μήνα όπου από μόνος μου σπάω το χάπι των 50 mg στην μέση και προχωράω έτσι.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι κάνα 2 φορές προσπάθησα να το κόψω και είδα ότι ο ελαφρύς πονος και τσούξιμο επιστρέφουν.

    Θα μπορέσω ποτέ να ζήσω μια normal ζωή χωρίς το Zoloft; Φοβάμαι μην πάθω τίποτα από την χρήση του αλλά αν δεν παίρνω καθόλου η ζωή μου είναι πολύ δύσκολη.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Με συγχωρείς dread δε θέλω να σε ενοχλήσω αλλά για δισκοπάθεια παίρνεις αντικαταθληπτικό και φυσικά στο προτείνει ψυχολόγος αυτό. Τι να πω έχω μείνει έκλπηκτος για παρόμοιους πόνους η φαρμακευτική αγωγή είναι αναλγητικά, αντιφλεγμονώη και μυοχαλαρωτικά. Ο ψυχολόγος δεν έχει καμμια σχέση με αυτά. Τώρα να σου φτιάχνει τι διάθεση και να λειτουργεί μυοχαλαρωτικά το ζολοφτ σε εσένα είναι το μόνο που μπορώ να φανταστώ. Πρέπει να συμβουλευτείς ορθοπεδικό η ακόμα καλύτερα φυσιάτρο να δεις πως θα αντιμετωπίσεις τη δισκοπάθεια και ο ψυχολόγος δεν έχει καμμία σχέση με το πρόβλημα δισκοπάθειας που αντιμετωπίζεις είναι οξύμωρο να παίρνεις ζολοφτ για δισκοπάθεια και μάλιστα αυτό να σε κάνει να μη πονάς. Μας έχεις μπερδέψει πραγματικά μου φενεται απίθανο αυτό και πιστεύω δε στο χει πει ψυχίατρος γιατι ιατρικη σπουδαζουν κι αυτοι και δε μπορουν να συνταγογραφουν αντικαταθλιπτικα για δισκοπαθεια, τωρα και πολυ κατσαπλιας ο ψυχολος και μηνυσει σηκωνει το ταλεντο του για τη παπατζα που σου πε. Φιλε με ολο το συμπαθειο και αν δε μιλησα καλά αλλα εχω εξοργιστεί με αυτο που γραφεις μας πεταξες τα ματια εξω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Το προβλημα δεν ειναι η δισκοπάθεια αλλα ο χρονιος πόνος. Τα αντικαταθλιπτικα δινονται και για τον χρόνιο πονο. Εμενα προσωπικα μου πηρε 12 χρονια και ενα αχρειαστο χειρουργειο στην μεση για να καταλαβω οτι ο πονος στην μεση αλλα και στο ποδι δεν ηταν αποτελεσμα μιας ηπιας στενωσης που εχει σχεδον ο μισος πληθυσμος οπως και της δισκοπαθειας οπου μετα τα 30 ως ενα βαθμο εχουμε ολοι.

    Τελευταια οι γιατροι με επεισαν οτι δεν συνεχιζω να ποναω απο δισκοπαθειες αλλα απο εναν πονο που μπορει να ξεκινησε απο μια δισκοπαθεια αλλα διατηρηθηκε και εγινε χρονιος απο ψυχογενη αιτια. Να πω την αληθεια δυσκολευομαι να το χωνεψω, η αισθηση του πονου ειναι τετοια και τοσο πραγματικη που μου δινει την εντυπωση οτι ενδεχομενως καποια αλλη αιτια να διαφευγει απο τους γιατρους...

    Φιλε Dread τυχερος που σου εφυγε ο πονος απο το φαρμακο, κανε μια πιο σταδιακη διακοπη του σε περιοδο που εχεις καλη διαθεση και οχι με το αγχος μηπως ο πονος ξαναελθει.
    Last edited by Di Francesco; 25-02-2019 at 02:10.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανένα. Ο φίλος έχει πόνο στα νεύρα τσούκσιμο λόγο δισκοπάθειας πιέζονται τα νεύρα. Για να είναι ψυχογένης τα αίτια του πόνου θα πρέπει να οφείλονται και καλά σε ψυχώση η βαριά κατάθλιψη. Στη προκειμένη περίπτωση εσύ και ο φίλος έχετε πόνο λόγο δισκοπάθειας οχι ψυχογενή σε καμμία περίπτωση. Πράγματι και εδώ θέλω να ζητήσω συγγνώμη από το καθένα που διαβάζει τι λέω απλά εξοργίστικα από το τρόπο αντιμετώπισης με αντικαταθλιπτικα, ο γιατρός μπορεί να χορηγήσει αντικαταθλιπτικά και αντιεπιληπτικά φάρμακα αλλά αυτή είναι η έσχατη λύση όταν ο φυσίατρος έχει εξαντλήσει τη φαρέτρα των θεραπειων που μπορεί να κάνει συντηρητικά η ο χειρούργος χειρουργικά και δε μπορούν να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα και αυτά τα φάρμακα δε πολεμάν τη ρίζα του προβλήματος και του πόνου φυσικά. Ο φυσίατρος έχει πολλά πράγματα να κάνει και σίγουρα τα αναλγητικά, αντιφλεγμονωδοι και μυοχαλαρωτικά είναι αυτά που χρησιμοποιεί ως φαρμακευτική αγωγή. Έγω προτείνω να επισκευτείται φυσιάτρο γιατί οχι και σε κεντρο αποκαταστασης και να συζητησεται τι μπορείται να κάνετε για το πόνο, αλίμονο αν η δισκοπάθεια είναι ψυχογενείς αιτία πόνου αυτό είναι λάθος και εγληματικό να το ισχυριστεί κάποιος. Εσένα φίλε Di Francesco σου λένε η γιατροί ψυχογενη αιτία, αυτό είναι παπάτζα δε μπορούν να βρουν τι σου προκαλεί πόνο η τι βλάβη έχεις και πονάς, ακομη τι σημαίνει ψυχογενής; έσυ είχες υπαρκτό πρόβλημα δισκοπάθειας τι ψυχογενης σου λένε οι καραγκιόζηδες δε ξυπνησες μια μέρα κι αρχισες να πονάς χωρις να μπορουν να σου βρουν το λογο, ψυχογενη το λενε όταν του αλλου δε του βρισκουν τι εχει και το αποδιδουν σε ψυχωση και βαρια καταθλιψη αλλα εσυ μαγκα ειχες ζημιά και για να πονας σου έχει αφησει προβλημα και μετά το χειρουργιο. Δε θελω να σας ζαλισω μια λεξη θα πω. Φυσιατρος. Οπιουχα και κανναβη δινουν επισης αλλα δε σημαινει θα γινουν ολοι χρήστες να μη πονανε. Τα νευρα ειναι ευαισθητα και οι υποδοχεις των σημάτων τους στον εγκεφαλο αλλα τερμα με τη παπατζα ψυχογενη δεν ειναι διαγνωση σοβαρή ειναι η διαγνωση δε ξερω τι έχει δε μπορω να κάνω τίποτα η οτι εκανα ηταν σωστο ακουσε εκει ψυχογενη. Εχουνε μπερδεψει το νευρολογο με το ψυχιατρο ομως πες τους φίλε οτι είναι αλλη ειδικοτητα αλλα μη τη ψαχνεις και οι νευρολογοι αμα δε δυναται τα βγαζουν ολα ψυχολογικα θελουν να μας τρελάνουν. Να αναφερω κατι λυπηρο και μακρια απο μας και χτυπα ξυλο για ολους ηταν μια κοπελα που είχε καρκινο και εγραφε μπλογκ και κορυφαια νευρολογος αντι να τον αντιμετωπισει της εδινε ψυχοφαρμακα με παπατζα διαγνωση ψυχογενη αίτια επειδη ηταν αχρηστη και δε κοιταξε να κανη σωστη διαγνωση τη μαγνητικη της που ηταν ελειπεις(Εγκλημα) εγω εχω νευρολογικο σε περιφεριακο νευρο αν μου ελεγε γιατρος ψυχογενη αιτια θα του βρίζα τη γυναικα που το γεννησε αμέσως. Συγχειστικα με συγχωρειται για το κατεβατο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Τα νευρα δεν πιεζονται απο δισκοπαθεια αλλα απο δισκοκηλη σε τετοιο μεγεθος ωστε να υπαρχουν νευρολογικα ευρηματα. Εγω μαζι σου ειμαι, θα ηθελα πολυ να πιστευω οτι κατι εχω αλλα δεν μου το βρισκουν εξαλλου ο πονος χαμηλα στην μεση και η παγιδευση νευρου μπορει να προερχονται για χιλιους δυο λογους, οι περισσοτεροι γιατροι ομως λενε οτι σου ειπα.
    Για να φτασω στα αντικαταθλιπτικα περασα φυσικα απο φυσικοθεραπευτες, κολυμβητηρια, βελονιστες, φυσιατρους, αντιφλεγμονωδη, μυοχαλαρωτικα, αναισθητικα και κορτιζονες σε διαστημα χρονων ολοκληρων και ενα χειρουργειο που εκανα πριν κανα 6μηνο, ολα αυτα ειχαν μηδεν αποτελεσμα. Πλεον δοκιμαζω τα cymbalta σε μια τελευταια προσπαθεια που κανω μηπως και μειωθει ο πονος. Ο καθε ανθρωπος βιωνει διαφορετικα εναν πονο, σιγουρα εχει να κανει με τα συναισθηματα χωρις αυτο να σημαινει οτι ενας που εχει καταθλιψη θα ποναει περισσοτερο, απλα ειναι αποδεδειγμενο οτι τα αντικαταθλιπτικα μειωνουν το πονο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Ρε φίλε συγνωμη κιόλας αλλά για να κανεις χειρουργιο δισκοκηλη φανταζομαι κατι είχες και δε μπορώ να σκεφτώ πως φυσιάτρος σου πε πάρε αντικαταθληπτικά, ημάρτον πηγαινε σε ενα φυσιατρο σε κεντρο αποκαταστασης και πιστεψε με έχει πολλα πραγματα να κάνει για να εξαντλήσει ότι δε σε βοηθάει τίποτα. Να στο πω χοντρικα τα αντικαταθλιπτικα αλλαζουν τη λειτουργια του εγκεφαλου τα χημικα σηματα στα κυταρα γι αυτο και μπορει να ξεπονας αλλα καπου αρχίζει το προβλημα. Φυσίατρος φίλε μετα το χειρουργιο ξαναρχιζεις απο την αρχη. Δισκοπάθεια είναι να εχεις καποιο προβλημα με τους δισκους τους μεσοσπυνδιλιους τα ξερεις φανταζομαι εκει ειναι ευαισθητα τα πραγματα εχει πολλα που μπορει να σε πονανε το τσουκσιμο ισως είναι νευρολογικο ευρημα ετσι καταλαβα αλλα και να μην είναι μη κολλαμε εκει κατι αλλο εκει τσουζει. Αντικαταθλιπτικα και αντιεπιλιπτικα ειναι η εσχατη λυση δεν εχεις ψυχολογικο προβλημα και το ζολοφτ παρε και ανοιξε λεει μονο για ψυχολογικα οτι ενδικνειται τωρα το συμπαλτα λεει πως είναι για τη θεραπεία διαβητικου περιφερικου νευροπαθητικου αλγους. Απο οτι καταλαβαινεις γι αυτο στο πρότειναν μπας και σε βοηθησει αλλά μη τη ψαχνεις θέλει να ψαχτεις και να δοκιμασεις πολλα και σε πολλους μη νομισεις οτι ο βελονισμος ας πουμε ειναι ιδιος και στανταρ. Οπως και ολες οι θεραπειες. Οσο για το ψυχογενη πες τους χειρουργιο στον εγκεφαλο μου κανατε η στη μεση; ξεφτιλες πες τους το χειρουργιο στη μεση ήταν για ψυχογενη. Ψυχη φιλε δεν υπαρχει ολα είναι ύλη. Απλα το μυαλο που είναι υλη καθοριζει τις αισθησεις ψυχη το λενε στις συμπεριφορα στην ιατρικη ειναι υλη εγκεφαλος λεγεται οχι ψυχη, ψυχογενη δεν ειναι δοκιμος ορος. Ετσι το λενε και αφορα την εγκεφαλικη λειτουργια και καλα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Δεν ειχα δισκοκηλη, ειχα δισκοπαθεια με μια ηπια στενωση, εγινε διανοιξη του διαστηματος, ο γιατρος θεωρησε οτι ο πονος ηταν απο εκει, δεν ηταν τελικα, ή τουλαχιστον δεν δικαιολογουταν περαν του συνηθισμενου οριου σε τετοιες περιπτωσεις. Τωρα μετα το χειρουργειο εγινε ακομα πιο θολο το τοπιο. Δισκοπαθεια και στενωσεις εχει ο μισος πληθυσμος παντως.

    Μετα απο 12 χρονια εχω δοκιμασει τα παντα, σε φυσιατρο δεν εχω παει, εχω παει ομως σε ιατρεια πονου οπου εχω δοκιμασει πολλα, απελπιστηκα, προσωπικα δεν με νοιαζουν οι επιπτωσεις των αντικαταθλιπτικων, εδω εφτασα να κανω ανοιχτο χειρουργειο, οταν πονας και θελεις να ξεπονεσεις κανεις τα παντα, 12 χρονια εκανα υπομονη, πλεον εχω ξεχασει πως ημουν οταν δεν ποναγα.
    Θα παω και σε φυσιατρο αν και εχω δει τι κανουν οι φυσιατροι οτι κανουν και οι φυσιοθεραπευτες απλα ειναι γιατροι, καναν κρουστικο υπερηχο, βελονισμους και διαφορα τετοια.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε καλά τα λες απλά ο φυσίατρος είναι αυτός που ξερεί και τι πρέπει να κανουν οι φυσικοθεραπευτές, μπορεί και με κάτι απλό να φτιάξει το προβλημα σου αλλα πρεπει να στο διαγνωσει καποιος και να κρίνει τι χρειαζεται. Οι φυσικοθεραπευτες υποτιθεται εντολές γιατρού εκτελούν δεν έχουν δικαίωμα διαγνωσης. Για μενα πηγαινε σε κεντρο αποκαταστασης η σε καποιον να εχει πολυιατρειο εξιδικευμενο γιατι ολοι να τρωνε λεφτα θελουν απλά να πάρεις απαντήσεις γιατι στα ιατρεια πόνου δεν εχουν τη γνωση. Η επιτομη της γνωσης για νευρομυικα και σκελετικα προβλήματα ειναι στο φυσιατρο. Παρε παραπανω απο μια γνωμη σιγουρα αν δεν είναι τετριμένο το προβλημα και η λυση του θελει ψαξιμο. Σκεψου ο γιατρος που χειρουργει σπονδυλικη δε ξερει απο θεραπεια μεταγχειριτικη λεει απλα στο φυσικοθεραπευτη κι αυτος πρατει αναλογα τη προταση του και τη διαγνωση ομως ο φυσιατρος ειναι αμα ειναι καλος κατι σαν εκπαιδευτης η κριτης του φυσικοθεραπευτη. Σε ζαλισα και εσυ εχεις προβλημα και γω δεν ειμαι ειδικος αλλα δε μου καθεται καλα το μονο που να κανει ενας ανθρωπος για χρονιο πονο να ειναι αντικαταθλιπτικα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Εχω παρει στο παρελθον lyrica, και ladose, μου τα εγραφε ορθοπεδικος τοτε, μου ειχε πει οτι δεν προκαλουν εξαρτηση και οτι ειναι γενικα αθωα, δεν καθησα να το ψαξω, η αληθεια ειναι οτι επαιζα σε υψηλες δοσεις, οταν εβλεπα οτι στο 3μηνο δεν εβλεπα αποτελεσμα τα εκοψα σταδιακα, δεν ειδα να μου προκαλουν κατι εκ των υστερων. Αργοτερα εμαθα βεβαια συγκεκριμενα για τα lyrica και τα ladose οτι ανεβαζουν την προλακτινη και γενικοτερα δεν ειναι και το καλυτερο για εμας τους αντρες και την λιμπιντο μας. Οσοι παιρνουν αντικαταθλιπτικα και ειναι αντρες να ψαχνονται με αυτο το θεμα, υπαρχουν αντικαταθλιπτικα που επηρεαζουν ορμονες κλπ και αλλα οχι.

    Πλεον υποψιασμενος τον τελευταιο γιατρο τον ρωτησα για το cymbalta και μου ειπε οτι δεν επηρεαζουν λιμπιντο και ορμονες γενικοτερα.

    Γενικοτερα ειμαι απαισιοδοξος για το τι μπορει να μου προσφερει ο φυσιατρος αλλα θα παω, εχω βαρυσει επισληριδιες κορτιζονης και ουτε αυτες με ανακουφιζουν. Προσφατα πηγα σε μια αναισθησιολογο/ ιατρο πονου και οταν της ειπα τι εχω κανει θεραπευτικα, μου ειπε οτι δεν θελει να με κοροιδεψει και να μου παρει τα χρηματα και οτι δεν μπορει να με βοηθησει, προς τιμην της.

    Καποιος που θα με διαβαζει θα νομιζει οτι εχω καποιο σοβαρο προβλημα στην μεση και ομως οι γιατροι απορρουν οταν βλεπουν την μαγνητικη μου περιγραφοντας τους τα συμπτωματα μου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φιλέ θελω να βαρεσω την οθονη, δε σε πιανουν οι ενεσεις και σε πιανουν τα ψυχοφαρμακα. Καλα κανεις και δε περιμενεις τιποτα απο το φυσιατρο και σε κεντρο αποκαταστασης να πας δοκιμασαι κι ας μη καταφερεις τιποτα. Μαγνητικη πηγαινε στο φυσιατρο να δει και παρε γνώμες οχι μονο απο ένα. Τι να σου πω αν πονάς πονάς ετσι το ξέρω εγώ. Πες τον ορθοπαιδικο το λαντοσε να το δεινει στα παιδια του. Άσε εχουν μπερδεψει τη βουρτσα με λουτσα, ορθοπαιδικος δε σε εστειλε σε φυσιατρο και σου πε να παρεις λαντοσ. Κοίτα να παίξεις μπαλα με ορθολογικα η αναισθισιολογος δε σου πε τιποτα για τα ψυχοφαρμακα; Μη σε ζαλισω αλλο τραβα σε φυσιατρο και κεντρο αποκαταστασης μεχρι και επιθεματα να βαζεις μπορει να κανουν δουλεια και φιλικά κοψε τα ψυχοφαρμακα δεν ειναι τυχαιο που ο κοσμακης τα ξερω μουρλοχαπα. Τα ηρεμιστηκα να παει να συνουσιαστει ενταξει αλλα ολα τα αλλα σε βαρανε ασχημ στο μυαλο στο κανουν πλακιτσα το μυαλο.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Φιλέ θελω να βαρεσω την οθονη, δε σε πιανουν οι ενεσεις και σε πιανουν τα ψυχοφαρμακα. Καλα κανεις και δε περιμενεις τιποτα απο το φυσιατρο και σε κεντρο αποκαταστασης να πας δοκιμασαι κι ας μη καταφερεις τιποτα. Μαγνητικη πηγαινε στο φυσιατρο να δει και παρε γνώμες οχι μονο απο ένα. Τι να σου πω αν πονάς πονάς ετσι το ξέρω εγώ. Πες τον ορθοπαιδικο το λαντοσε να το δεινει στα παιδια του. Άσε εχουν μπερδεψει τη βουρτσα με λουτσα, ορθοπαιδικος δε σε εστειλε σε φυσιατρο και σου πε να παρεις λαντοσ. Κοίτα να παίξεις μπαλα με ορθολογικα η αναισθισιολογος δε σου πε τιποτα για τα ψυχοφαρμακα; Μη σε ζαλισω αλλο τραβα σε φυσιατρο και κεντρο αποκαταστασης μεχρι και επιθεματα να βαζεις μπορει να κανουν δουλεια και φιλικά κοψε τα ψυχοφαρμακα δεν ειναι τυχαιο που ο κοσμακης τα ξερω μουρλοχαπα. Τα ηρεμιστηκα να παει να συνουσιαστει ενταξει αλλα ολα τα αλλα σε βαρανε ασχημ στο μυαλο στο κανουν πλακιτσα το μυαλο.
    Εμένα τα ψυχοφαρμακα μου δημιουργουν πρόβλημα,ενω ενα απλό παυσίπονο με ηρεμεί από τον πόνο ,δεν έπαιρνα ούτε παίρνω παυσίπονο χωρίς ιατρική προτροπή.Που λ ες ένα πρωί πάω να σηκωθω και έχω παραλύσει από το λαιμό και κατω,μεση και δεξί χέρι.Σήκωθηκα ο σχιζοφρενής.Μου δωσαν σιροπακι για μεταγχειριτικους πόνους αναλγητικές φυσιοθεραπείες.Ειμαι καλά έχω μόνο μια τενοντίτιδα στον ώμο απο την προσπάθεια και ένα ψιλοτραυματισμο στην μέση.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by Μαγδα View Post
    Εμένα τα ψυχοφαρμακα μου δημιουργουν πρόβλημα,ενω ενα απλό παυσίπονο με ηρεμεί από τον πόνο ,δεν έπαιρνα ούτε παίρνω παυσίπονο χωρίς ιατρική προτροπή.Που λ ες ένα πρωί πάω να σηκωθω και έχω παραλύσει από το λαιμό και κατω,μεση και δεξί χέρι.Σήκωθηκα ο σχιζοφρενής.Μου δωσαν σιροπακι για μεταγχειριτικους πόνους αναλγητικές φυσιοθεραπείες.Ειμαι καλά έχω μόνο μια τενοντίτιδα στον ώμο απο την προσπάθεια και ένα ψιλοτραυματισμο στην μέση.
    Φαντάζεσαι να καλούσα ασθενοφόρο μπορεί να μουν ακόμα ανάπηρη.Η δύναμη της θέλησης,οι θάνατοι όλων των συγγενών που μπηκαν στο νοσοκομείο τα τελευταία τρία χρόνια .Καλά έκανα και σηκώθηκα.Εχω κάθε πρωί πρόβλημα πια.

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΣΟ ΠΟΝΟ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 24
    Last Post: 31-10-2015, 18:12
  2. κάπου να πω τον πόνο μου!!!
    By Cathy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2012, 03:27
  3. Να σας πώ κι εγώ τον πόνο μου???
    By bebe-q in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 24-02-2012, 20:38
  4. Να σας πω τον πονο μου...
    By Junkie in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 16-10-2011, 21:43
  5. ήθελα να πώ τον πόνο μου....
    By nass in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-09-2009, 00:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •