Θάνατος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24

Thread: Θάνατος

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ο θάνατος δεν θα πρέπει να μας απασχολεί, επειδή όταν εμείς υπάρχουμε, ο θάνατος δεν είναι παρών και όταν ο θάνατος είναι παρών, εμείς δεν υπάρχουμε.

    Επίκουρος, 341-270 π.Χ., Αρχαίος φιλόσοφος
    θα διαφωνήσω γιατί μπορεί να υπάρχουμε εμεις αλλά μπορεί να λείπουν πολύ αγαπημένα μας πρόσωπα. Οπότε υπάρχει ο θάνατος ως απουσία των δικών μας ανθρώπων ...............

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,359
    Ο Θάνατος είναι αρχαιοελληνική θεότητα του θανάτου.
    Ο μύθος

    Ο Ησίοδος αναφέρει ότι είναι δίδυμος αδελφός του Ύπνου, οι οποίοι είναι "δεινοί θεοί" που κατοικούν στο σκοτεινό Τάρταρο και ποτέ δεν τους φωτίζει ο ήλιος. Όμως ενώ ο Ύπνος ταξιδεύει ειρηνικά πάνω στη θάλασσα και στη γη και είναι ευχάριστος στους ανθρώπους, ο Θάνατος αντίθετα έχει σκληρή και σιδερένια καρδιά και μισείται από τους ανθρώπους, ακόμη κι από τους αθάνατους.

    Άλλες φορές ο Θάνατος χαρακτηρίζεται, ιδιαίτερα από τους τραγικούς, ως ευεργέτης και μάλιστα γιατρός, γιατί απαλύνει τους ανθρώπους από τις αρρώστιες και τους πόνους. Στην Ιλιάδα ο Θάνατος εμφανίζεται, με εντολή του Δία και της Ήρας, για να παραλάβει το πτώμα του Σαρπηδόνα και να το μεταφέρει στη Λυκία. Ο Ευριπίδης παριστάνει το Θάνατο σαν βασιλιά των νεκρών, που φορά μαύρο πέπλο ή έχει μαύρα φτερά. Τον παρουσιάζει ως πικρό, αλόγιστο, άκριτο, λυπηρό, κακό δαίμονα κλπ.
    Οι θεοί, Ύπνος και Θάνατος, μεταφέρουν το νεκρό σώμα ενός πολεμιστή.

    Για τη λατρεία του θεού ελάχιστα πράγματα προσφέρονται, γιατί ο Θάνατος ούτε θέλει, ούτε δέχεται δώρα. Γι αυτόν δεν υπάρχει βωμός. Συνήθως παριστάνεται σαν όμορφος νέος, άλλοτε με φτερά κι άλλοτε χωρίς φτερά. Μερικές φορές συνοδεύεται από τον αδελφό του Ύπνο. Η προσωποποίηση του Θανάτου που τον παριστάνει ως σκελετό να κρατάει δρεπάνι είναι μεταγενέστερη.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98...3%CE%AF%CE%B1)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ο Θάνατος είναι αρχαιοελληνική θεότητα του θανάτου.
    Ο μύθος

    Ο Ησίοδος αναφέρει ότι είναι δίδυμος αδελφός του Ύπνου, οι οποίοι είναι "δεινοί θεοί" που κατοικούν στο σκοτεινό Τάρταρο και ποτέ δεν τους φωτίζει ο ήλιος. Όμως ενώ ο Ύπνος ταξιδεύει ειρηνικά πάνω στη θάλασσα και στη γη και είναι ευχάριστος στους ανθρώπους, ο Θάνατος αντίθετα έχει σκληρή και σιδερένια καρδιά και μισείται από τους ανθρώπους, ακόμη κι από τους αθάνατους.

    Άλλες φορές ο Θάνατος χαρακτηρίζεται, ιδιαίτερα από τους τραγικούς, ως ευεργέτης και μάλιστα γιατρός, γιατί απαλύνει τους ανθρώπους από τις αρρώστιες και τους πόνους. Στην Ιλιάδα ο Θάνατος εμφανίζεται, με εντολή του Δία και της Ήρας, για να παραλάβει το πτώμα του Σαρπηδόνα και να το μεταφέρει στη Λυκία. Ο Ευριπίδης παριστάνει το Θάνατο σαν βασιλιά των νεκρών, που φορά μαύρο πέπλο ή έχει μαύρα φτερά. Τον παρουσιάζει ως πικρό, αλόγιστο, άκριτο, λυπηρό, κακό δαίμονα κλπ.
    Οι θεοί, Ύπνος και Θάνατος, μεταφέρουν το νεκρό σώμα ενός πολεμιστή.

    Για τη λατρεία του θεού ελάχιστα πράγματα προσφέρονται, γιατί ο Θάνατος ούτε θέλει, ούτε δέχεται δώρα. Γι αυτόν δεν υπάρχει βωμός. Συνήθως παριστάνεται σαν όμορφος νέος, άλλοτε με φτερά κι άλλοτε χωρίς φτερά. Μερικές φορές συνοδεύεται από τον αδελφό του Ύπνο. Η προσωποποίηση του Θανάτου που τον παριστάνει ως σκελετό να κρατάει δρεπάνι είναι μεταγενέστερη.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98...3%CE%AF%CE%B1)
    :rolleyes: χαχαχα!!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Τον θάνατο τον βλέπω σαν λύτρωση. Είναι άλλωστε αυτό που μου δύναμη για να ζω. Δηλαδή όταν ξέρεις πως θα πεθάνεις κάνεις υπομονή γιατί γνωρίζεις πως ότι και να περνάς έχει ημερομηνία λήξης.
    Καλημερα! Εχεις ανοιξει θεμα για το τι σε βασανιζει; Εμενα με ενοχλει και ο θανατος και η ζωη, την φανταζομουν αλλιως τη ζωη αλλα αυτο νομιζω ειναι φυσιολογικο. Το να βλεπεις ομως τον θανατο σαν λυτρωση σημαινει οτι βασανιζεσαι παρα πολυ.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Τον θάνατο τον βλέπω σαν λύτρωση. Είναι άλλωστε αυτό που μου δύναμη για να ζω. Δηλαδή όταν ξέρεις πως θα πεθάνεις κάνεις υπομονή γιατί γνωρίζεις πως ότι και να περνάς έχει ημερομηνία λήξης.
    Επειδη δεν μηλας εσυ, αλλα μαλον η καταθλιψη σου, θα σου ελεγα να γινεις καλα κι μετα να ξανα σκεφτεις το ιδιο!

  6. #21
    MikeStam 3
    Guest
    και μενα με διακατεχουν φοβοι θανατου και λεω δν θελω να παιθανω πριν γινω καλα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by malo View Post
    Τι λέτε στον εαυτό σας όταν σας καταβάλλει ο φόβος του θανάτου?
    Αυτα ειναι αρρωστημενες σκεψεις ........

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Απο υπερβολικη δοση Ηρωινης -πριν πλλα χρονια -επεσα σε κομα! -απο αυτα που μου ειπαν οσοι ηταν παρον διοτις εγω δεν τ θυμαμαι αλλα κι οσα θυμαμαι απο πριν το επησοδιο κι οταν με επανεφεραν τα ξεχνω συνεχως!- επεσα σε κομα και μου εκαναν ενεση ναλαξονης για να επανελθω!
    Ηταν ασημη εμπειρια ! αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ηταλ πολυ ομορφα και ενιωθα μια γλυκη γευση στα χιλια μου! και ξαφνου ενα ξενερομα και μολις ανοιξα τα ματια μου προσωπα τρυγυρο μου να με κοιταν με βλεματα περιεργα!
    προσωπικα δεν ειδα ουτες το ασπρο φως που λενε, ουτες ειδα καποιον να μεφωναζει, ουτες ειδα το σωμαμου απο πανοραμικη οψη οπως λενε στα ρεπορταζ! αυτα τα λιγα που θυμαμαι ειναι οτι ενιωθα μια γλυκα! , κριωνα λιγακι στην αρχη κι καθολου πονο!!πονο ενιωθα πριν χασω τις αισθησεις μου πριν δλδη παψω να θυμαμαι!! εκεινη την στιγμη παντος ξενερωσα που συνηλθα κι απο τι μου λενε τους εκανα παραπονα διοτις πηγε τσαμπα τα λεφτα που πληρωσα! χαχα

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    παντος , η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να προσπαθουμε να απολαμβανουμε την ζωη ως του οτι υπαρχουμε και οχι με αισθηματα επηθιμιας ! οχι δλδη να αναλονομαστε σε κυνηγη ευχαρηστησης! να μπορουμε να βλεπουμε την ζωη ως ενα μικρο ταξιδι! κατς που δεν κραταει πολυ! να απολλαμβανουμε το καθε λεπτο την καθε μερα! εχωντας παντα στο μυαλο μας οτι γρηγορα θα τελειωσει! να μην ξεχναμε οτι αυριο μπορει να μην ζουμε! με τετοια ματια θα αναγκασουμε τον εαυτο μας να ειναι πιο χαρουμενος με τα απλα πραματα!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. θανατος.
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2014, 16:50
  2. O Θάνατος
    By New_Beginning in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2014, 19:30
  3. θανατος
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 28-12-2013, 23:53
  4. Θάνατος....
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 10-12-2012, 04:22
  5. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By chaos_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2011, 00:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •