Θάνατος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Θάνατος

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    1

    Θάνατος

    Τι λέτε στον εαυτό σας όταν σας καταβάλλει ο φόβος του θανάτου?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    13
    εγω προσωπικα φοβαμαι να ζησω και οχι τοσο να πεθανω... τι σκεφτεσαι και ρωτας ομως?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω λογω κρισεις πανικου νοιωθω συνεχεια σαν να πεθαινω..οποτε λεω στν ευατο μου αμα ειναι να γινει θα γινει και λεω ας πεθανω αφου δεν θα το καταλαβω...το λεω αλλα δν πιανει πολλες φορες με κυριευει το ανχος και ο φοβος

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν με φοβιζει καθολου ο θανατος ............σκασιλα μου .......ας ζησουμε οσο καλυτερα μπορουμε ......η ζωη ειναι ωραια , ακομη και με κτθλψη , αν σκεφτεσαι θετικα ......

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    13
    συμφωνω

    πραγματικα εμενα αυτο με εχει σωσει..λεω οτι ειναι να γινει ας γινει αλλα στην αρχη επιανε φουλ μετα στις μικρες κρισεις οχι τοσο δεν ξερω γιατι..λογο αγχους ισως ξαφνικου αν και μια κριση συνηθως νιωθεις περιεργα τις προηγουμενες μερες εστω σε μενα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by detest66 View Post
    συμφωνω

    πραγματικα εμενα αυτο με εχει σωσει..λεω οτι ειναι να γινει ας γινει αλλα στην αρχη επιανε φουλ μετα στις μικρες κρισεις οχι τοσο δεν ξερω γιατι..λογο αγχους ισως ξαφνικου αν και μια κριση συνηθως νιωθεις περιεργα τις προηγουμενες μερες εστω σε μενα..
    Δεν μπορω να σου πω , γιατι οι κρισεις ειναι κατι αγνωστο σε μενα ........την κτθλψη γνωριζω καλα !!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    13
    συγνωμη..με καταθλιψη ειναι λιγο δυσκολο να σκεφτεσαι θετικα..μια μαυριλα κυριαρχει αλλα παλι καλα υπαρχει και τ blach humor :p

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by detest66 View Post
    συγνωμη..με καταθλιψη ειναι λιγο δυσκολο να σκεφτεσαι θετικα..μια μαυριλα κυριαρχει αλλα παλι καλα υπαρχει και τ blach humor :p

    Ειναι δυσκολο , αλλα αμα προσπαθησεις , γινεται ......ως εναν βαθμο φυσικα .........εχω συμβιβαστει με την κτθλψη ......ισως επειδη εχω και μια Α ηλικια , και τα βλεπω πιο αποστασιοποιημενα τα πραματα , κι εχω περασει κι αλλες δυσκολιες στην ζωη μου ...........παντως μες την μαυριλα δεν ειμαι ......

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ο θανατος ζωη ειναι το τελος της ζωης και η αρχη ενος νεου κοσμου! εαν εχουμε ακολουθησει μια ομορφη και σωστη τωτες θα μας περιμενει ο παραδησος.
    Τ ο μεγα ζητημα ειναι το πως θα ερθει ο θανατος, αν θα ειναι μια κι εξω, αν θα ειναιαποτελεσμα εποδυνων και ανηποφορων πονων! εαν θα ερθει με καρκινο η εαν θα προκηψει απο καποιο θανατηφορο ατυχημα!
    Προσωπικα λογο του οτι μια περιοδο της ζωης μου εκαμα ενδοφλεβια χρηση ηρωινης ειχα την ατυχια να βρεθω σε εντατικη λογο υπερβολικης δωσης, το πως εφτασα στο νοσοκομειο ουτε που το θυμαμαι, μειτε το ασθενοφορο που με πηγε! Παντος δεν ειδα το σωμα μου απο ψυλα κι αλλα τετοια ου διαβαζω σε ανθρωπους με μεταθανατιες εμπειριες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγω φοβαμαι πολυ το θανατο αλλα προτιμω να μην το σκεφτομαι. Πιστευω πως ειναι οτι χειροτερο μπορεις να παθεις. Και δεν εχω περασει και λιγα απλως λεω το γαμωτο, τα περασα που τα περασα, ας ζησω, οχι να πεθανω ομως.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Κι εγω φοβαμαι πολυ τον θανατο ... και το θανατο και των αγαπημενων φοβαμαι πολυ . Κι έχω ήδη χάσει το πατέρα μου και πρόσφατα την μητέρα μου που είχα τρομερό δέσιμο μαζί της . Εχω τη δική μου οικογενεια , δυο αγοράκια και το σύζυγο μου, Τρέμω στην ιδέα μήπως πάθουν κάτι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    νομιζω οτι οι περισσοτεροι απο αυτους που φοβουνται το θανατο στην ουσια φοβουνται να ζησουν, γιατι αν το δουμε με λογικη κ ψυχραιμια...

    ο θανατος αποτελει κατι το φυσιολογικο και κανεις δεν γλυτωνει

    οποτε ας ξεζουμισουμε καθε δευτερολεπτο της ζωης αυτης, οσο και δυσκολη κι αν ειναι, για τον καθενα απο εμας ξεχωριστα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Ο θάνατος δεν θα πρέπει να μας απασχολεί, επειδή όταν εμείς υπάρχουμε, ο θάνατος δεν είναι παρών και όταν ο θάνατος είναι παρών, εμείς δεν υπάρχουμε.

    Επίκουρος, 341-270 π.Χ., Αρχαίος φιλόσοφος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Οτι θα ησυχασω και θα ειμαι με αυτους που αγαπαω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Τον θάνατο τον βλέπω σαν λύτρωση. Είναι άλλωστε αυτό που μου δύναμη για να ζω. Δηλαδή όταν ξέρεις πως θα πεθάνεις κάνεις υπομονή γιατί γνωρίζεις πως ότι και να περνάς έχει ημερομηνία λήξης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θανατος.
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2014, 16:50
  2. O Θάνατος
    By New_Beginning in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2014, 19:30
  3. θανατος
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 28-12-2013, 23:53
  4. Θάνατος....
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 10-12-2012, 04:22
  5. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By chaos_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2011, 00:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •