μεχρι στιγμης μου κανει αρκετη εντυπωση το πως δεν αν αναρωτηθηκε κανενας γιατι η δημοσια εκπεδευση βρισκεται σε αυτη τη κατασταση σε αυτη τη χωρα εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν καποιος ρωταγε τα παιδια στα σχολεια αν τους αρεσει το διαβασμα σχεδον ολα οσα διαβαζαν αρκετα θα απανταγαν οχι αυτο εχει ως αποτελεσμα ατομα ψυχαναγκαστικα να διαβαζουν συνεχως να περνανε στα πανεπιστημια γιατι απλα πρεπει και ατομα που αυριο μπορει να ειναι σημαντικα για το κοσμο να απορριπτουν το διαβασμα επειδη η επαναστατικη τους φυση ΔΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ να ασχοληθουν με κατι που δε τους αρεσει ο σημαντικος ανθρωπος αγαπα ολες τις ενασχολησεις του και αυτες του οι πεποιθησεις καθοριζουν τη ζωη του αρα αν το εκπεδευτικο συστημα δε συμβαδιζει με αυτον θα βγει χοντροκομενος και θα τον απασχολουν οι αγαπες του και οχι τι θα πει ο κοσμος

τωρα αυτο που σιγουρα μπορει να βελτιωθει ειναι τα βιβλια που σε πολες περιπτωσεις ειναι κακης ποιοτητας και αυτο θα οδηγισει σε μια γενια κακης εκφρασης ισως θα ηταν προτημοτερο καποια βιβλια να τα ειχε αναλαβει μια ιδιοτικη εταιρια ακομα και αν ειχαν κοστος οστε να μην ειναι τοσο κακογραμενα οστε να θελουν οι μαθητες να διαβαζουν αφου σε αντιθετη περιπτωση οι ικανοι ανθρωποι αυτης της χωρας που εχουν ως προτυπο τις αγαπες τους θα απορριψουν το διαβασμα και θα εχουν προβληματα εκφρασης θα μπορουσε να γινει ενα γκαλοπ οστε να διαπιστοσουμε ποσοι συμφωνουν με αυτο αρκει να σκεφτουν υπευθυνα τι θελουν μια γενια που θα ζει με 600 ευρω η μια καλυτερης μορφωσης.