Βάζω-Βγάζω κιλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Βάζω-Βγάζω κιλά

    Καλησπέρα, είμαι 23 στα 24 χρονών και το περασμένο καλοκαίρι αποφοίτησα. Οπότε φέτος διανύω μια μεταβατική περίοδος (δεν περνάω καλά λέμε). Πάντα θυμάμαι να θέλω να κάνω δίαιτα, να έχω λίγα παραπάνω κιλά, δεν γυμναζόμουν και ποτέ οπότε δεν είχα αθλητικό σώμα. Θυμάμαι ότι στην 6η δημοτικού είχα βάλει 15 κιλά (ήταν μια χάλια περίοδος). Μετά πρέπει να έχασα κάποια, γιατί ήμουν κανονική στα κιλά. Θα πω για αυτά που θυμάμαι πιο καλά. Πριν 4 χρόνια είχα φτάσει 84 κιλά (πρέπει να έβαζα σταδιακά κιλά από την 3η λυκείου). Ξεκίνησα διατροφή και γυμναστήριο κι έχασα 15 κιλά (69 κιλά) σε περίπου 5 μήνες, μετά πάλι άρχισα να βάζω σταδιακά και μετά από ένα χρόνο ήμουν γύρω στα 76. Μετά ξαναέκανα διατροφή κι έφτασα στα 68 (που δεν ήμουν ίδια με παλαιότερα που ήμον 69 γιατί με την γυμναστική και την διατροφή που μεσολάβησε ήμουν πιο σφιγμένη). Αυτό έγινε Μάιο του 17. Έπειτα έβαζα πάλι σταδιακά κιλά, μπορεί να έχανα πάλι 1-2 και μετά ξανά από την αρχή. Εδώ και μήνες το έχω πάει σε άλλο λέβελ, τρώω όλο βλακείες, σοκολάτα κάθε μέρα οπωσδήποτε. Κι έφτασα πάλι 84. Και νιώθω τόσο χάλια. Και μόνο που έχω στο μυαλό μου για διατροφή κλπ εδώ και τόσα χρόνια, με έχει κουράσει. Το θέμα μου είναι ότι ποτέ δεν έμαθα να διατηρώ τα ίδια κιλά για μεγάλο διάστημα. Πάντα βάζω ή βγάζω. Τώρα είπα να κάνω καινούρια αρχή. Θα προσπαθήσω πολύ, αν αποτύχω και πάλι, θα πάω σε κάποιον διατροφολόγο εξειδικευμένος σε υπερφαγίες κλπ. Εν τω μεταξύ η βλακεία είναι ότι πάντα έκανα τόσο κόπο για να χάσω κιλά, κι όταν πλησίαζα στον στόχο μου, ποτέ δεν το απολάμβανα, γιατί κατευθείαν άρχισα ξανά να βάζω κιλά.

  2. #2
    Είναι πολύ σημαντική η διατήρηση της ψυχολογικής σου ανάτασης γιατί πάει χερι χερι με το θέμα των κιλών.
    Σε νιώθω απολυτα, οταν περναγα την αντίστοιχη δική μου φαση - αποφοίτηση και επιστροφή στους γονείς για αναζήτηση εργασίας- πήρα περίπου 20 κιλα μεσα σε ενα χρονο. Ηταν πολύ χάλια . Οπως και καθε φορά που η ψυχολογία μου δεν μπορεί να στηρίξει την δυσκολία της συνεχούς δίαιτας είναι πολύ χάλια τα πράγματα. Εχω ανά 2,5 με 3 χρόνια μεταπτώσεις κιλών σαν ασανσερ - χανω 20, παίρνω 22, χανω 22 παιρνω 25, χανω 25 παιρνω +30. Ολο αυτό το σκαμπανέβασμα τελικά με φθείρει και με γονατιζει στο τέλος.
    Οπότε αν εχω να σου πω κάτι ειναι οτι πρεπει να αγκαλιάσεις αυτο σου το θέμα οχι ομως σαν προβλημα αλλα σαν κάτι που χρήζει ειδικής μεταχείρισης. Ναι θέλει πολλή προσπάθεια να τα καταφέρεις να τα διατηρήσεις, αλλα περα απο την προσπάθεια θέλει και κίνητοποιηση αλλου τύπου.
    πχ μήπως σε ενοχλεί να μένεις με γονείς και ξεσπάς στο φαγητό? μήπως η αλλαγή παραστάσεων απο του φιλους της σχολής σε εφερε σε λιγο πιο μοναχικό επιπεδο και πρεπει να επανεφεύρεις τρόπους να βγαίνεις εξω?
    Μηπως προτού κοιτάξεις το θέμα δίαιτα να φροντίσεις να γεμίσεις το χρόνο σου με διάφορες δραστηριοτητες και μετα καπάκια ξεκινάς επιθετικά με δίαιτα?
    Μπορεί να πέφτω πολύ εξω με αυτα που λέω αλλα εγω κρατώ από όλη σου την παράγραφο το -(δεν περνάω καλά λεμε)-. :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλημερα butterfly. Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αυτο που θα σου πω, αλλα εμενα 80 κιλα ειναι το ιδανικο μου βαρος οχι βαση υψους, αλλα βαση οτι αν παω τοσα θα ειμαι ευτυχισμενη. Αγαπησε το σωμα σου οπως ειναι και μην ξεσπας πανω του. Βρες μια δουλιτσα να περνας την ωρα σου και ολα θα φτιαξουν, αρκει να ειναι χαλαρη, να μην ειναι τιποτα στρεσσογονα η με πιεση και ξεσπας παλι στο φαγητο. Ισως εχεις πολυ αγχος. Κι εγω σκατα περναω και ξεσπαω στο σωμα μου κι εγω και ειμαι 98 κιλα.........Τι να πεις αδικιες αλλοι ειναι καλα και αδυνατοι........αυτα εχει η ζωη δυστυχως.....

  4. #4
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καλημερα butterfly. Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αυτο που θα σου πω, αλλα εμενα 80 κιλα ειναι το ιδανικο μου βαρος οχι βαση υψους, αλλα βαση οτι αν παω τοσα θα ειμαι ευτυχισμενη. Αγαπησε το σωμα σου οπως ειναι και μην ξεσπας πανω του. Βρες μια δουλιτσα να περνας την ωρα σου και ολα θα φτιαξουν, αρκει να ειναι χαλαρη, να μην ειναι τιποτα στρεσσογονα η με πιεση και ξεσπας παλι στο φαγητο. Ισως εχεις πολυ αγχος. Κι εγω σκατα περναω και ξεσπαω στο σωμα μου κι εγω και ειμαι 98 κιλα.........Τι να πεις αδικιες αλλοι ειναι καλα και αδυνατοι........αυτα εχει η ζωη δυστυχως.....
    Λουλουδι!! (ασχετο) αλλα νουμερικώς ταυτίζομαι 100% !! Το προηγούμενο καλοκαιρι ημουν στα 106. Τώρα έχω κολλήσει στα 96 και ουσιαστικά κανω σκαμπανεβασματα ως τα 98 και μετα τα ξαναρίχνω 96. Αμα πολλαπλασιασεις τις φορές που εχω κατέβει απο τα 98 στα 96 τον τελευταίο καιρό ειναι σαν εχω χάσει αλλα 20 κιλα. Και εγω dream στοχο βάζω τα 80. θα ημουν υπερευτυχισμένη αν τα ακουμπούσα μια μέρα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by kobo View Post
    Λουλουδι!! (ασχετο) αλλα νουμερικώς ταυτίζομαι 100% !! Το προηγούμενο καλοκαιρι ημουν στα 106. Τώρα έχω κολλήσει στα 96 και ουσιαστικά κανω σκαμπανεβασματα ως τα 98 και μετα τα ξαναρίχνω 96. Αμα πολλαπλασιασεις τις φορές που εχω κατέβει απο τα 98 στα 96 τον τελευταίο καιρό ειναι σαν εχω χάσει αλλα 20 κιλα. Και εγω dream στοχο βάζω τα 80. θα ημουν υπερευτυχισμένη αν τα ακουμπούσα μια μέρα..
    Πωπωωωω ακριβως τα ιδια κι εγωωωω μα καλα εμενα κοιταγες οταν τα λεγες; Ακριβως το ιδιο, εχω σκαμπανεβασματα απο τα 98 στα 96 και θα μουνα κι εγω πολυ ευτυχισμενη αν εφτανα τα 80!!!!!!! Απιστευτο!!!!!!!! :)

  6. #6
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Πωπωωωω ακριβως τα ιδια κι εγωωωω μα καλα εμενα κοιταγες οταν τα λεγες; Ακριβως το ιδιο, εχω σκαμπανεβασματα απο τα 98 στα 96 και θα μουνα κι εγω πολυ ευτυχισμενη αν εφτανα τα 80!!!!!!! Απιστευτο!!!!!!!! :)
    Λουλούδι σου στέλνω διαδικτυακό hi-5! ha! keep fighting!! :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by kobo View Post
    Λουλούδι σου στέλνω διαδικτυακό hi-5! ha! keep fighting!! :)
    Ευχαριστω πολυ kobo και ανταποδιδω!!

Similar Threads

  1. Δε βγαζω ακρη..
    By boo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 13-08-2016, 12:18
  2. δεν βγαζω ακρη
    By magdalene in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 03-02-2016, 01:20
  3. Βάζω κιλά σε μία μέρα.
    By δελφίνι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 133
    Last Post: 16-06-2015, 11:56
  4. Βάζω συνεχώς κιλά!
    By δελφίνι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 18-04-2014, 23:01
  5. Βάζω τα κιλά 20 -20 !!!!!!!!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2014, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •