Αστάθεια / ταρακούνημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Αστάθεια / ταρακούνημα

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να πω για τις αστάθειες η ταρακούνημα στο κεφάλι.

    Εκεί που περπατάω νιώθω ότι χάνω ένα βήμα και ενα ξαφνικό μπρος πίσω μέσα στο κεφάλι. Σαν να χάνομαι για 0.5 _ 1.0 δευτερόλεπτο.

    Ναι έχω γενικό άγχος. Πολλές φοβίες και λοιπααα.... Και πρόβλημα με τον ύπνο αρκετές φορές... Έχω και πονοκέφαλο 4με 6 φορές το μήνα ίσως παραπάνω. Γενικά νιώθω σαν να έχω κάτι στο κεφάλι... Η κάποιο πρόβλημα στο κεφάλι...

    Έχει κανείς τα ίδια συμπτώματα; αν ναι θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του. Εδώ και 2 3 βδομάδες τραβάω μεγάλη ταλαιπωρία... Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και συμβουλές..

    Ευχαριστώ πολύ!!!

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by VALERIAN View Post
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να πω για τις αστάθειες η ταρακούνημα στο κεφάλι.

    Εκεί που περπατάω νιώθω ότι χάνω ένα βήμα και ενα ξαφνικό μπρος πίσω μέσα στο κεφάλι. Σαν να χάνομαι για 0.5 _ 1.0 δευτερόλεπτο.

    Ναι έχω γενικό άγχος. Πολλές φοβίες και λοιπααα.... Και πρόβλημα με τον ύπνο αρκετές φορές... Έχω και πονοκέφαλο 4με 6 φορές το μήνα ίσως παραπάνω. Γενικά νιώθω σαν να έχω κάτι στο κεφάλι... Η κάποιο πρόβλημα στο κεφάλι...

    Έχει κανείς τα ίδια συμπτώματα; αν ναι θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του. Εδώ και 2 3 βδομάδες τραβάω μεγάλη ταλαιπωρία... Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και συμβουλές..

    Ευχαριστώ πολύ!!!

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App
    καλησπερα φιλε..εχω αρρωστοφοβια και εχω ασταθεια απο τον αυγουστο και δεν λεει να φυγει με τιποτα....εγω νιωθω οτι οταν περπαταω οτι το σωμα φευγει δεξια αριστερα η το πατωμα ειναι λες και ειμαι σεβαρκα που κουνιετε κατι σαν τα ποδια μου αδυναμα να μην μπορουν να κρατησουν το σωμα μου....εχω και εγω μεγαλο θεμα με τον υπνο 5-7 ωρες την ημερα και ξυπναω ενδιάμεσα 4-5 φορες και το πρωι νιωθω πολυ ατονια και ασταθεια με το καλημερα...εχω δει πολλους γιατρους δεκεμεβρη ειδα και νευρολογο και μουειπε ψυχολογικο τις τελευταιες μερες ειναι πολυ εντονη...εχει κανει γενικα καποιες εξετασεις ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Κ εγω εχω το ιδιο ακριβώς συμπτωμα εδω κ χρόνια... Είναι λιγο απο τις κηλες που εχω στον αυχένα κ πολυ απο τον φοβο μου.... Πανικοβαλλομαι πάντα ομως ποτε δεν εχω πέσει ..ειναι κ η ιδεα μιυ πολλες φορες. Ομως πρέπει να κοιταξεις τον αυχένα σου πολλα τετοια συμπτώματα τα κάνει ο αυχένας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by anika View Post
    Κ εγω εχω το ιδιο ακριβώς συμπτωμα εδω κ χρόνια... Είναι λιγο απο τις κηλες που εχω στον αυχένα κ πολυ απο τον φοβο μου.... Πανικοβαλλομαι πάντα ομως ποτε δεν εχω πέσει ..ειναι κ η ιδεα μιυ πολλες φορες. Ομως πρέπει να κοιταξεις τον αυχένα σου πολλα τετοια συμπτώματα τα κάνει ο αυχένας
    καλησπερα! ενιωθες κανα συμπτωμα στον αυχενα που σε αναγκασε να κανεις εξετασεις στον αυχενα και βρηκες τις κηλες? γιατι η αληθεια ειναι εγω αυχενα δεν εχω κοιταξει...απαισιο συναισθημα δεν μπορω να χαρω τιποτα ...ακομα και στο γυμναστηριο με ενοχλει και νιωθω οτι θα σωριαστω κατω

  5. #5
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    καλησπερα φιλε..εχω αρρωστοφοβια και εχω ασταθεια απο τον αυγουστο και δεν λεει να φυγει με τιποτα....εγω νιωθω οτι οταν περπαταω οτι το σωμα φευγει δεξια αριστερα η το πατωμα ειναι λες και ειμαι σεβαρκα που κουνιετε κατι σαν τα ποδια μου αδυναμα να μην μπορουν να κρατησουν το σωμα μου....εχω και εγω μεγαλο θεμα με τον υπνο 5-7 ωρες την ημερα και ξυπναω ενδιάμεσα 4-5 φορες και το πρωι νιωθω πολυ ατονια και ασταθεια με το καλημερα...εχω δει πολλους γιατρους δεκεμεβρη ειδα και νευρολογο και μουειπε ψυχολογικο τις τελευταιες μερες ειναι πολυ εντονη...εχει κανει γενικα καποιες εξετασεις ;
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Η αστάθεια δεν περιγράφετε, λες και πέφτω αριστερά ή δεξιά ή πίσω μια μπροστά όπως και εσύ ανέφερες...

    Εξετάσεις έχω κάνει ανά διαστήματα. Αίματος πολλές, ακτίνες θώρακα, σε νευρολόγο πριν κάτι χρόνια, καμία 4 5 τριπλεξ για καρδιά κάνα 2 αξονικες παλιά... Τι να πω δεν καταλαβαίνω, κάθομαι και στον υπολογιστή αρκετά άλλα κια οταν δε κάθομαι πάλι το ίδιο..

    Τα μάτια σαν να χάνονται ρε... Όσο αφορά τον ύπνο πρόσφατα ξεκίνησα να κοιμάμαι λίγο καλύτερα. Ξυπνούσα ητε από εφιάλτες η ταχυκαρδία η θόρυβο η φόβο ξέρω γω.

    Επίσης έχω παραξενους πονοκεφάλους... Είχα πάντα αστάθεια από τότε που ξεκίνησαν τα προβλήματα... Αλλά φέτος το νιώθω πολυυυυ έντονα. Πάλι εξέταση καρδιάς έκανα και σκέφτομαι να πάω σ νευρολόγο και οφθαλμίατρο....

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Ένιωθα αστάθεια να χανω βήματα οχι ζαλη σαν να γυρίζουν αλλα αίσθηση ζαλης. Κ πονο στο σημείο αυτο οπως σφιξιμο κ καψιμο. Κυρίως για την αστάθεια το έψαξα. Οχι οτι κάνεις κάτι μετά που το μαθαίνεις απλα ξέρεις τι έχεις κ μαθαίνεις να ζεις με αυτό.

  7. #7
    Quote Originally Posted by anika View Post
    Ένιωθα αστάθεια να χανω βήματα οχι ζαλη σαν να γυρίζουν αλλα αίσθηση ζαλης. Κ πονο στο σημείο αυτο οπως σφιξιμο κ καψιμο. Κυρίως για την αστάθεια το έψαξα. Οχι οτι κάνεις κάτι μετά που το μαθαίνεις απλα ξέρεις τι έχεις κ μαθαίνεις να ζεις με αυτό.
    Τι εξέταση έκανες για το συγκεκριμένο πρόβλημα παρακαλώ; δώσε μερικές πληροφορίες αν μπορείς με τα συμπτώματα και λοιπά. Ευχαριστώ

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Τα συμπτώματα κυρίως ηταν αυτά που προανεφερα. Κ τωρα τελευταία πολυ χειρότερα οταν με πιάνει κριση υποφετω απο εντονο πονοκεφαλο αστάθεια εντονη κ ανακατωσουρες.κ στο σημείο του αυχενα δυσκαμψία κάψιμο κ πιασιμο εντονο. Οταν ξεκινησαν τα συμπτώματα πηγα σε νευρολόγο ο όποιος μου είπε κ εκανα μια αξονική κ τα ειδε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by VALERIAN View Post
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Η αστάθεια δεν περιγράφετε, λες και πέφτω αριστερά ή δεξιά ή πίσω μια μπροστά όπως και εσύ ανέφερες...

    Εξετάσεις έχω κάνει ανά διαστήματα. Αίματος πολλές, ακτίνες θώρακα, σε νευρολόγο πριν κάτι χρόνια, καμία 4 5 τριπλεξ για καρδιά κάνα 2 αξονικες παλιά... Τι να πω δεν καταλαβαίνω, κάθομαι και στον υπολογιστή αρκετά άλλα κια οταν δε κάθομαι πάλι το ίδιο..

    Τα μάτια σαν να χάνονται ρε... Όσο αφορά τον ύπνο πρόσφατα ξεκίνησα να κοιμάμαι λίγο καλύτερα. Ξυπνούσα ητε από εφιάλτες η ταχυκαρδία η θόρυβο η φόβο ξέρω γω.

    Επίσης έχω παραξενους πονοκεφάλους... Είχα πάντα αστάθεια από τότε που ξεκίνησαν τα προβλήματα... Αλλά φέτος το νιώθω πολυυυυ έντονα. Πάλι εξέταση καρδιάς έκανα και σκέφτομαι να πάω σ νευρολόγο και οφθαλμίατρο....

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App
    φιλε ζω μεαυτο απο τον αυγουστο ειναι οτι χειροτερο....η καρδια δεν εχει τοσο σχεση με ασταθεια αν η ασταθεια δεν συνοδευετε απο ζαλη και ιλλιγο...ο υπολογιστης παιζει μεγαλο ρολο ειδικα αν εχεις καποιο θεμα στα ματια θα νιωθεις ανισορροπια με το περιβάλλον και θα σου ερχετε το αισθημα ασταθειας...εγω κανω χαλια υπνο ο οποιος παιζει και αυτος ρολο μεγαλο σε τετοια συμπτωματα...πασχεις απο καποια αγχωδη διαταραχή;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    και εγώ εδώ με ζαλάδες όλη μέρα... και αστάθειες... ειδικά τα βραδια περνάω ένα μαρτύριο πολλές φορες δεν μπορώ να κοιμηθώ νιώθω το σώμα μου πολύ βάρη... αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να σταθώ ακόμα και στο πλάι στο κρεβάτι... νιώθω ότι το σώμα μου παραλύει.. ούτε το κινητό πολλές φορες δεν μπορώ να σηκώσω νιώθω πολύ αδύναμα τα χερια μου..... εδώ και 1χρόνο αυτό με έχει τσακίσει......

  11. #11
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και εγώ εδώ με ζαλάδες όλη μέρα... και αστάθειες... ειδικά τα βραδια περνάω ένα μαρτύριο πολλές φορες δεν μπορώ να κοιμηθώ νιώθω το σώμα μου πολύ βάρη... αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να σταθώ ακόμα και στο πλάι στο κρεβάτι... νιώθω ότι το σώμα μου παραλύει.. ούτε το κινητό πολλές φορες δεν μπορώ να σηκώσω νιώθω πολύ αδύναμα τα χερια μου..... εδώ και 1χρόνο αυτό με έχει τσακίσει......
    Άκη καλησπέρα.

    Ανέφερες αδυναμία στα χέρια και γω φίλε το ίδιο καμια φορά και στα πόδια... Παιδιά τι γίνετε; νιώθω μεγάλη αδυναμία καμία φορά στα άκρα που πρέπει να τα τσιμπήσω για να καταλάβω ότι είμαι οκ η ότι είναι στο μυαλό μου...

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by VALERIAN View Post
    Άκη καλησπέρα.

    Ανέφερες αδυναμία στα χέρια και γω φίλε το ίδιο καμια φορά και στα πόδια... Παιδιά τι γίνετε; νιώθω μεγάλη αδυναμία καμία φορά στα άκρα που πρέπει να τα τσιμπήσω για να καταλάβω ότι είμαι οκ η ότι είναι στο μυαλό μου...

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App
    σκεψου με δυσκολια κραταω πιρουνι για να φαω... αστα να πανε.... δεν ξερω τι φαση... με εχει φρικαρει αυτο......

    επισης οταν τρωω τρεμουν τα χερια μου εχω κατι τιναγματα.....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    10
    Μηπως εχετε υποκαλιαιμια κ τα τιναγματα που λες μπορει να οφειλονται απλα στο αγχος λογω ολης της φασης , παντως αυτο με την τεραστια αδυναμια το μυαλο παει στην υποκαλιαιμια , επισης για τις ανισσοροπιες κατα πασα πιθανοτητα θα φταιει το εσωτερικο αυτι , το αιθουσαιο συστημα , παραγκεφαλιδες κ νευροδιαβιβαστες δυσκολα παιζουν μεσα , λογικα θα υπηρχαν κ αλλα συμπτωματα

  14. #14
    Εμένα η γνώμη μου παιδιά ότι είναι από το άγχος και τον φόβο σας, καλό είναι να κάνετε τις εξετάσεις που χρειάζονται.
    Τι λένε οι ψυχολόγοι σας για τα συμπτώματα;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Gorgo View Post
    Εμένα η γνώμη μου παιδιά ότι είναι από το άγχος και τον φόβο σας, καλό είναι να κάνετε τις εξετάσεις που χρειάζονται.
    Τι λένε οι ψυχολόγοι σας για τα συμπτώματα;;
    ο ψυχιατρος λεει να παρω αντιψυχοσικα..... δεν εχω παρει και ουτε θα παρω ποτε τετια βαρια φαρμακα....! περνω ladose και xanax... εξετασεις εχω κανει... το θεμα τα τιναγματα νομιζω ειναι απο το ladose... μολις τρωω με πιανει αυτο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ασταθεια στο περπατημα
    By Panos123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 45
    Last Post: 16-01-2021, 13:06
  2. ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ
    By john_john_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 76
    Last Post: 18-05-2013, 20:54
  3. ασταθεια και σκεψεις.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-12-2009, 16:00
  4. ΑΣΤΑΘΕΙΑ
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-09-2009, 14:27
  5. Συναισθηματική αστάθεια
    By Invictusmaximus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-03-2009, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •