Θα άξιζε αν ήμουν πάλι μαζί του???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    1

    Θα άξιζε αν ήμουν πάλι μαζί του???

    Καλώς σάς βρήκα! Είναι η πρώτη μου φορά που γράφω στην σελίδα. Διάβασα πολλές ιστορίες Κ απαντήσεις και ταυτίστηκα αρκετά ...κάτι με έκανε να νιώσω την ανάγκη να περιγράψω και την δική μου ιστορία θέλοντας να ακούσω αμερόληπτες κουβέντες. Λοιπόν αρχίζω.....
    Είμαι 25 ετών και βιώνω έναν πολύ τραγικό χωρισμό. Ήμουν μαζί με τον συνομηλίκο αρραβωνιαστικο μού 8 ολόκληρα χρόνια μέχρι που με χώρισε. Ο λόγος???!!!! Γνώρισα τον πρώην Μου Όταν ήμουν ακόμη στο σχολείο όπου και ξεκίνησε η σχέση μας. Σιγά σιγά δημιουργούνταν πιο δυνατά συναισθήματα....!!!! Έφτασαν οι Πανελλαδικές στις οποίες πέρασα στο ΕΜΠ κάτι που με έκανε ιδιαίτερα χαρούμενη Κ περήφανη! Επιτέλους" τα κατάφερα "είπα , έπειτα από δύσκολα μαθητικά χρόνια εξαιτίας της απώλειας της μητέρας Μου κάτι που μου στοίχισε πάρα πολλά!!! Ο σύντροφος μου με ενθάρρυνε να πάω στην Σχολή και κρατήσαμε την σχέση από απόσταση για πέντε ολόκληρα χρόνια ! Όταν ήμουν τρίτο έτος ο σύντροφος Μου χάνει τον αδερφό του από τροχαίο !κάτι που στοιχίζει Κ Στους δύο μας Πολλά...τότε ξεκίνησε και η γνωριμία με την οικογένεια του ! Για αρκετό χρόνο η σχέση Μας έχει παγώσει...μνημόσυνα, κηδείες και νεκροταφεία βρίσκονται για ακόμη μία φορά ενεργά στην ζωή μού ! Παρ'όλα αυτά ..Η σχέση μας συνεχίζεται έχοντας όμως θυσιάσει ένα μεγάλο κομμάτι αφοσίωσης από τις σπουδές για να τον στηρίξω στο πένθος του. Δύο χρόνια αργότερα αποφασίζω να γυρίσω πίσω αφήνοντας μικρές εκκρεμότητες με την Σχολή για να επισημοποιηθεί σιγά σιγά η σχέση μας!Εκτός από εκκρεμότητες αφήνω Κ την ευκαιρία να πάω να δουλέψω σε μια εταιρεία!!!Όμως η αγάπη σε τυφλώνει Κ δυστυχώς γυρίζω...να είμαι μαζί του δουλεύοντας στην οικογενειακή επιχείρηση των γονιών του. Εκεί ξεκινούν τα προβλήματα...οι γονείς βιώνουν καθημερινά την απώλεια του γιου τους ξεσπώντας στον σύντροφο μου Αλλά και σε μένα ! Αρκετοί καβγάδες γεννιούνται ανάμεσα μάς κάτι που καθυστερεί τον αρραβώνα Μας ενάμιση χρόνο!!! Ενώ προσπαθούσα να τον πείσω να φύγουμε ή έστω να ενοικιάσουμε άλλου(Γτ σχεδόν εμένα μαζί με τα πεθερικά) Ενώ στην αρχή συμφωνεί έπειτα γυρίζει και μου Λέει ότι Θέλω να τον απομάκρυνω από τους "πονεμενους" γονείς του και να καθίσω να δουλέψω σκληρά να φτιάξουμε το σπιτι μας!υπομενω προσβολές... υπομενω σχολια για την οικογένειά μου η οποία δεν ανακατεύετε πουθενά στην ζωή μου όμως σύμφωνα με τα λεγόμενα αυτών πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι ...να μην κάνω δουλειές στο πατρικό μου Αλλά μόνο στο σπίτι του συντρόφου μού Γτ έχουν "πόνο"!!!μετα την επιστροφή μου ο σύντροφος Μου φεύγει ανά τακτά χρονικά διαστήματα με τον πατέρα τού για άλλη οικογενειακή δουλειά και μένω πίσω με την μητέρα του στην άλλη επιχείρηση. Τα χρήματα που βγάζει Δεν υπάρχουν πουθενά Γτ τα έχουν κατοχυρώσει οι γονείς του κι εμείς ζούμε με την ανάγκη τους !!!παράλληλα,... καβγάδες, υστερίες ,χειρονομίες βίαιες με κάνουν να πέσω σε κατάθλιψη, να χάσω τον εαυτό μου και να παίρνω χάπια ...Κ επιπλέον να με έχουν όλοι Κ στην μπούκα του κανονιου ...Παραδέχομαι πως κάποιες κουβέντες μου και κάποιες συμπεριφορές Μου ήταν απαράδεκτες αλλά η καθημερινή τριβή αυτά φέρνει!!!Η κατάθλιψη ήρθε δυόμιση μήνες μετά τον αρραβώνα έχοντας βιώσει άλλη μία σημαντική απώλεια από την μεριά της δικής μου οικογένειας αυτή την φορά! Πλέον τα πρωινά ξυπνάω δύσκολα όμως αντί για Καλημέρα βλέπω θυμωμένα και επικριτικά πρόσωπα να μου λένε "τι Καλημέρα μωρή λες στις 11" όμως συνεχίζω να τα αγνοώ ελπίζοντας ότι ο αρραβωνιαστικος μού θα με υπερασπίζεται ...όμως Όχι γίνεται ένα με αυτούς αποκαλώντας με "ψυχασθενη" Κ να πάρω τα χάπια μου !από την δουλειά δεν έχω σταματήσει Ούτε μέρα Ενώ παράλληλα βρίσκω δουλειές με σαμποτάρουν ανελλιπώς...Ενώ είχα πυγμή και δυναμισμό βρίσκομαι ανήμπορη αδύνατη απελπισμένη Και δυστυχισμένη με μόνη παρηγοριά τον σύντροφο Μού Κ τα όνειρα Γ δικό μας σπίτι λες και είναι σωτήρια Μας!κλαίω κάθε βράδυ νιώθω να πνίγομαι Κ Ο αρραβώνας και η κοινωνία με κρατάει εκεί!!!μέχρι που 2 μήνες πριν... δύο μέρες Μετά τα γενέθλια μου γυρίζω από μια κηδεία που είχα πάει ταξίδι και ο σύντροφος Μου, μου ανακοινώνει ότι χωρίζουμε Και ότι έχω τελειώσει !τρελαίνομαι #!!Δεν έχω κλέψει δεν έχω απατήσει δεν έχω κάνει ρεζίλι κανέναν κι όμως στέκονται όλοι τους Κ μού δείχνουν την πόρτα !!!την άλλη μέρα με βάζει να μαζέψω τα πράγματα μου Κ να φύγω ...με αφήνει με το αυτοκίνητο στην άκρη του δρόμου του σπιτιού Μου κ φεύγει.... Ένα μήνα υποφέρω...όλοι τρέχουν κατά πάνω Μου κ κλαίνε μαζί Μου...μου δίνουν ένα σωρό ηρεμιστικά Γ να κοιμάμαι και να ηρεμώ Ενώ αυτός βγαίνει με φίλους περνάει καλά ή έτσι δείχνει. Ερχεται ομως το κερασακι στην τούρτα...μου ζηταει το δαχτυλιδι των αρραβώνων πίσω!!!θα του το επεστρεφα αλλα είχα την ελπίδα μην ξαναγυρήσει και .......!!!!! Σιγά σιγά μετα απο αυτο αρχίζω και συνέρχομαι , ψαχνω για δουλειά αλλά παράλληλα σκέφτομαι πολύ σοβαρα να κανω αίτηση για μεταπτυχιακό και τελικά το αποφασίζω. Ενα μήνα πριν αποφασίζω να βγώ με κάποιον για ενα καφέ που τελικα αρχιζει να μου αρεσει και βλέπω πως νιωθω εντελως διαφορετική μαζι του οποτε η συχνότητα των συναντήσεων αυξάνεται.....Εκεί είναι που εισβάλει στην ζωη μου ο πρωην μου ο οποιος με κράζει παντου λέγοντάς με Π***α επειδή βγήκα με άλλον ένα μήνα μετά τον χωρισμό μας,οτι δεν τον αγάπησα ποτέ και ότι θα γυρνούσε σε μένα αν δεν ειχα προχωρησει "τόσο γρήγορα".Μεσα σε όλα αυτά κρίνει το παιδι που βγαίνω λεγοντας μου (ναι υπηρξε μια μινι επικοινωνία)''τι θα σου προσφερει αυτός""εγω σε είχα βασίλισσα με την δουλεια σου το αμαξι σου τα λεφτά σου"! Αυτό που με απασχολεί είναι αν όντως θα γυρνούσε???Και αν γυρνούσε και τον δεχομουν θα είχα υπογράψει την θανατική μου καταδίκη????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συγνωμην...
    στο οτι σε ειχε "βασιλισσα", δεν ειχες τιποτε να σχολιασεις;;;;
    για θανατικη καταδικη δεν ξερω, αλλα δειχνει να κινητοποιηθηκε μονο απο εγωισμο, επειδη σε θεωρουσε ξοφλημενη κι εσυ καταφερες να ορθοποδησεις και να βρεις και σχεση τοσο συντομα.
    κατα την γνωμη μου, μην ασχολεισαι αλλο μαζι του, συνεχισε την νεα γνωριμια και τις ασχολιες σου και πες του αν ξαναμιλησετε ποσο "βασιλισσα" σε ειχε..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Munich
    Posts
    36
    Γεια σου,

    λίγο - πολύ, όλοι έχουμε περάσει μία δημιουργικά κι εξελικτικά, «τραυματική» εμπειρία που μας πήγε ένα βήμα παραπέρα στη σκέψη μας και στον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τους εν δυνάμει συντρόφους μας και τους ανθρώπους γενικότερα. Ενδεχομένως η παρούσα φάση - και δη στην ηλικιακή περίοδο που είσαι - να είναι κάτι αντίστοιχο για σένα και ως τέτοια να πρέπει να την ερμηνεύσεις...

    Το βασικό μέσα απ΄ όλα αυτά, είναι να καταλάβει κανείς πως πρέπει να διαχειρίζεται στο μυαλό του τον αποχωρισμό και κυρίως τις προσδοκίες που έχει σε μία σχέση.Γιατί η πραγματικότητα διαψεύδει τις προσδοκίες...

    Τίποτα δε θα είναι - ήταν, όπως το είχαμε προγραμματίσει...Απλά το μυαλό εγκλωβίζει στ΄όμορφο κομμάτι κι επιλεκτικά αφαιρεί το άσχημο, κάνοντας έναν εξωραϊσμό...Κι εσύ αποζητάς τ΄όμορφο κομμάτι σε μία άσχημη πραγματικότητα...Κι ένα πισωγύρισμα, θα σου αποδείξει πως αυτό που έχεις πλάσει στο μυαλό σου για τη σχέση σου δεν είναι υπαρκτό...Κάνε ό,τι κρίνεις για να νιώθεις εσύ καλά με τις επιλογές σου και ασφαλώς, σίγουρη για τις αποφάσεις σου...Όλα είναι ωφέλιμα...


    Καλή δημιουργική επάνοδο εύχομαι.

    Φιλικά.

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Καλώς μας ήρθες λοιπόν
    Φαίνεται ότι έχεις ταλαιπωρηθεί αρκετά όλα αυτά τα χρόνια και έχεις περασει δύσκολα...

    Καλά τα έχω πάρει απίστευτα με τον πρώην σου, δεν σε υπερασπίστηκε ποτε, δεν δημιούργησε άποψη, επηρεάστηκε από τους γονείς του ολοκληρωτικα.....
    Γτ οι άντρες αυτής της ηλικίας δεν έχουν γνώμη για τους ανθρώπους και για τη ζωή τους; Γιατι;; και γίνονται φερέφωνα γονιών φίλων; ευάλωτοι να υιοθετήσουν οτιδήποτε ακούσουν από αυτούς;

    Αυτά όλα που πέρασες θα σε κάνουν μελλοντικά σοφοτερη και πιο δυνατή όσο και αν δεν το βλέπεις τώρα.

    Για άλλη μια φορά αδικαιολόγητος και εγωιστής ο πρώην σου, που αφού σου φέρθηκε έτσι εμφανίστηκε και σε έβριζε και από πάνω

    Μη πιστεύεις καν αυτά που σου είπε....ότι τάχα μου θα γυρνουσε αν δεν προχωρούσες....αυτά είναι λόγια του αέρα...πληγώθηκε ο εγωισμός του που δεν καθόσουν να κλαις τον χωρισμό σου για καναν αιωνα και προχωρησες γρήγορα...

    Δεν θα γυρνουσε.....απλά πίστευε έτσι όπως σε έβλεπε ότι θα σου ήταν δύσκολο να το ξεπεράσεις.....

    Αυτό που του αξίζει είναι να τον αφήσεις και να μην ρίξεις ούτε ένα βλέφαρο πίσω......να βρεις κάποιον να σου φέρεται πραγματικά ως βασιλισσα....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για να μην μακρυγορούμε,
    Δεν θα άξιζε να ήσουν πάλι μαζί του! Όσο κι αν σε πονάει, μην του δίνεις θάρρος με επικοινωνίες κτλ κι άστον να λέει τριγύρω ότι μλκία θέλει. Μόνος του γίνεται ρεζίλι με τη συμπεριφορά του. Θα το χτυπάει κάποτε το κεφάλι του στον τοίχο, αλλά θα είναι αργά.
    Εσύ κοίτα τον εαυτό σου, συνέχισε τις σπουδές σου, βρες μία δουλειά της προκοπής και τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. Άλλωστε νέα κοπέλα είσαι, 25 χρονών, η ζωή είναι μπροστά σου.

  6. #6
    Δεν πιστεύω ότι αναρωτιέσαι αν θα γύρνουσε πίσω σε σένα.Είσαι πολυ τυχερή που σε εδιωξε ο πρώην γιατί είσαι ακόμη τόσο νέα και γεμάτη με όνειρα όπως λες για τις σπουδές σου.Μπράβο σου που κατάφερες και βγήκες με κάποιον άλλον και ένιωσες πολύση καλύτερα. Εκεί μέσα ήσουν στην κόλαση και από πάνω δεν ήθελε να πάτε να μεινετε μονοι σας αλλού. Μη το σκέφτεσαι και μη ρωτάς καν αν πρέπει να γυρισεις.η απάντηση είναι φύγε όσο πιο μακριά μπορείς και μη δεχτείς πισωγυρισματα.σε εδιωξε μια φορά θα το κάνει και άλλη. Μόνη σου θα έπρεπε να φύγεις και όσο για τον αν σε είχε βασίλισσα θα σου πω ότι καλύτερο να είσαι ευτυχισμενη και φτωχή πάρα δυστυχισμενη βασίλισσα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πωπω!! Τι διαβαζω. Κοπελα μου εφυγες και ηρεμησες γραψτον κανονικα απο τον πληγωμενο του εγωισμο τα λεει στανταρ. Εξαιτιας του απεκτησες καταθλιψη στα 20 και κατι και αναρωτιεσαι ακομη αν εκανες καλα που εφυγες; Μακρυα. Αστον να σε θαβει, θαψ' τον κι εσυ. Που ηταν τα ονειρα σου η ζωη σου ο εαυτος σου; Στα ειχε παρει ολα. Και τολμαει και μιλαει; Τι εισαι; Υποχειριο του; Σε ειχαν ολοι για να ξεσπανε καπου, αυτο ησουν γι' αυτους!! Ελεος ομως

  8. #8
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Πωπω!! Τι διαβαζω. Κοπελα μου εφυγες και ηρεμησες γραψτον κανονικα απο τον πληγωμενο του εγωισμο τα λεει στανταρ. Εξαιτιας του απεκτησες καταθλιψη στα 20 και κατι και αναρωτιεσαι ακομη αν εκανες καλα που εφυγες; Μακρυα. Αστον να σε θαβει, θαψ' τον κι εσυ
    Σύμφωνα απόλυτα λουλούδι!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Σύμφωνα απόλυτα λουλούδι!!!!!
    Κι εγω με σενα Αποστολια και εγραψα κι αλλα μα ειναι δυνατον; 20 χρονων κοπελα να την βασανιζουν τα πεθερικα της και ο παρολιγον αντρας της ετσι;;; Αν ειναι δυνατον!!!!

  10. #10
    Κοπελα μου, αν ολα οσα γραφεις εγινε ακριβως ετσι τοτε δεν υπαρχει δίλημμα. Η συμπεριφορα του τυπου μονο αγαπη δεν δειχνει. Το οτι στην οικογενεια του υπαρχουν πολλα προβληματα οσο και σοβαρα να ειναι αυτα δεν δικαιολογουν τετοιες συμπεριφορες. Η πραγματικη αγαπη δεν ειναι ετσι. Πιστεψε με. Κανε νεα αρχη και ασε τον να κραζει και να κανει οτι θελει.Και να θυμασαι, ΑΓΑΠΑ τον ευατο σου. Μονο ετσι θα καταλαβεις την αξια σου και δεν θα ξανα ανεχτεις τετοιες καταστασεις.

Similar Threads

  1. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 18:38
  2. Ήμουν η χειρότερη μητέρα..
    By zwi_kouvaria in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 80
    Last Post: 15-06-2018, 02:58
  3. Ήμουν η χειρότερη μητέρα..
    By zwi_kouvaria in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-2018, 22:58
  4. Δεν ημουν ετσι εγω
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2012, 21:11
  5. Εκει που ημουν καλα να σου παλι..
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-05-2009, 20:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •