σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73

    σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια

    επειδη μπενω και στα θεματα των ιδεοληψιων και του αγχους και στα θεματα της σχιζοφρενειας και των ψυχωσεων, παρατηρω το εξης φαινομενο. ανθρωποι που δεν ξερουν ακριβως τι εχουν και εχουν εμμονες,αποπραγματοποιηση κ.α. γραφουν πχ στις ψυχωσεις,ενω πολυ πιθανον να μην εχουν ψυχωσεις. θα ηθελα με αυτο το τοπικ που κανω καταρχην να καταλαβει ο καθενας,αν εχει ιδεοληψια ή ψυχωση,σχιζοφρενεια και κατα δευτερον να ηρεμησουν τα ιδεοληπτικα ατομα, διοτι και εγω και σιγουρα οι περισσοτεροι απο μας που εχουμε εμμονες,αγχος και φοβιες, εχουμε/ειχαμε την φοβια οτι πασχουμε απο σχιζοφρενεια ή οτι ακουμε φωνες πχ. κατι που δεν ισχυει σε εμας,αλλα ο φοβος μας ειναι τοσο μεγαλος που μας κανει να γραφουμε στα θεματα των ψυχωσεων. ας γραψει ο καθενας αν ειχε αυτη την φοβια καθως επισης και τα συμπτωματα της καθε μιας διαταραχης.
    και μην ξεχνατε,οτι ΟΛΑ θεραπευοντε
    φιλικα AWE

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    σωστα το λες AWE,παλιότερα είχα πολύ έντονο τον φόβο της τρέλλας και της σχιζοφρένιας... και φοβόμουν μην μου συμβεί.. φοβόμουν μην ακούσω ανύπαρκτους ήχους και κάτι τέτοια..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Καμια φορα εχω την εντυπωση οτι ακουω απλα τριξιματα επιπλων και αλλους καθημερινους μικροηχους σε δυνατοτερα ντεσιμπελ απο αυτα που στην πραγματικοτητα ακουγονται, αλλα νομιζω οτι το αγχος και η διαρκης αισθηση του κινδυνου το προκαλει αυτο.Οσο για την επιδεινωση της ασθενειας στα ορια της ψυχωσης, το φοβομουν και το περιμενα, ομως τωρα ξερω οτι δεν προκειται να συμβει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •