Αισθημα λιποθυμίας στον ύπνο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Αισθημα λιποθυμίας στον ύπνο?

    Γειά σας θα ήθελα να σας περιγράψω πως νιώθω κάποιες φορές λίγο πριν με πάρει ο ύπνος κυρίως το παθαίνω όταν είμαι πολύ κουρασμένη η δεν έχω κοιμηθεί καλά και αρκετές ώρες. Νιώθω μια έντονη ζάλη και αίσθημα σαν ότι χάνομαι ότι λιποθύμω και έτσι πολλές φορές τρομάζω και τιναζομαι η ξυπνάω. Με λίγα λόγια δεν αφήνω τον εαυτό μου να χάλαρωσει βλέπω τρελές εικόνες σαν να σκέφτομαι αδιάκοπα κ μόλις πάει να φύγει το μυαλό μου να πέσει σε βαθύ ύπνο ξυπνάω. Είναι λες κ πέφτω σε κώμα είναι πολύ τρομακτικό. Συμβαίνει σε κανέναν?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Ναι, μου έχει συμβεί 3-4 φορές. Ήμουν αναστατωμένος πριν πέσω να κοιμηθώ. Το λες και μόνη σου. Δεν αφήνεις τον εαυτό σου να κοιμηθεί γιατί εκείνη την στιγμή μοιάζει σαν να χάνεσαι. Ενώ είναι ο ύπνος που έρχεται. Σε εμένα δεν ήταν τρομακτικό, αρκετά ενοχλητικό θα έλεγα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    καλησπερα.. έχεις κάνει γενικές εξέτασης? γενικά το άγχος προκαλεί πολλά τέτοια... εγώ για παράδειγμα οποτε πάω να κοιμηθώ νιώθω ότι παραλύει το σώμα μου σα να έχω βαρίδια στο σώμα μου και συνεχεια πετάγομαι.. οποτε όπως καταλαβαίνεις είναι τα λεγόμενα ψυχοσωματικά..

    εγώ γενικά πλέον έχω συνηθίσει να ζω με αυτά τα συμτώματα..... απλά προσπαθώ να μην αγχώνομαι... τα συμτώματα όμως εκεί δεν φεύγουν με τίποτα.... και το χειρότερο από όλα να μην σε καταλαβαίνει κανεις το τι περνάς...... αν κάποιος δεν το νιώσει πως είναι αυτή η κατάσταση που υποφέρουμε δεν θα καταλάβει ποτε.... γιατί τα συμτώματα όλα αυτά ακόμα και ψυχοσωματικά είναι πραγματικά....

    δεν φταίμε εμείς... δεν τα προκαλούμε εμείς... απλά έτυχε να είμαστε εμείς η διαφορετικοί από τους υπολοιπους.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπερα.. έχεις κάνει γενικές εξέτασης? γενικά το άγχος προκαλεί πολλά τέτοια... εγώ για παράδειγμα οποτε πάω να κοιμηθώ νιώθω ότι παραλύει το σώμα μου σα να έχω βαρίδια στο σώμα μου και συνεχεια πετάγομαι.. οποτε όπως καταλαβαίνεις είναι τα λεγόμενα ψυχοσωματικά..

    εγώ γενικά πλέον έχω συνηθίσει να ζω με αυτά τα συμτώματα..... απλά προσπαθώ να μην αγχώνομαι... τα συμτώματα όμως εκεί δεν φεύγουν με τίποτα.... και το χειρότερο από όλα να μην σε καταλαβαίνει κανεις το τι περνάς...... αν κάποιος δεν το νιώσει πως είναι αυτή η κατάσταση που υποφέρουμε δεν θα καταλάβει ποτε.... γιατί τα συμτώματα όλα αυτά ακόμα και ψυχοσωματικά είναι πραγματικά....

    δεν φταίμε εμείς... δεν τα προκαλούμε εμείς... απλά έτυχε να είμαστε εμείς η διαφορετικοί από τους υπολοιπους.....
    Ναι έχω κάνει 2 φορές φέτος εξετάσεις. Ναι αυτό με τα βαρίδια το νιώθω κι εγώ εμένα το μεσημέρι με τρομάζει το βράδυ όχι τόσο δεν μ ενοχλεί ξέρω ότι είναι από την κούραση αλλα κάποιες μέρες η κούραση που νιώθω ειναι αφόρητη σαν να εσκαβα όλη μέρα στον ήλιο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Κι ένα ακόμη πρόβλημα που έχω με τον ύπνο ειναι οτι ποτέ δεν ξυπνάω γεμάτη ενεργεια να κάνω πράγματα να νιώσω ότι χόρτασα υπνο. Δεν μπορώ να ξυπνήσω κοιμάμαι 9 με 10 ώρες και πάλι δεν ξυπνάω με ευχαρίστηση. Κοιμάμαι όμως π; ντα κατά τις 2 με 3 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Δηλαδή αν κοιμηθω πριν τις 12 αν νιώσω καλύτερα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Κι ένα ακόμη πρόβλημα που έχω με τον ύπνο ειναι οτι ποτέ δεν ξυπνάω γεμάτη ενεργεια να κάνω πράγματα να νιώσω ότι χόρτασα υπνο. Δεν μπορώ να ξυπνήσω κοιμάμαι 9 με 10 ώρες και πάλι δεν ξυπνάω με ευχαρίστηση. Κοιμάμαι όμως π; ντα κατά τις 2 με 3 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Δηλαδή αν κοιμηθω πριν τις 12 αν νιώσω καλύτερα
    καλησπερα...εγω οταν ειμαι σε περιοδο αγχους οταν ξαπλωσω και κλεισω τα ματια μου νιωθω οτι ειμαι σε βαρκα οτι το σωμα μου κουνιετε δεν μπορω να στο εξηγησω...και εγω το ιδιο κοιμαμε 2 με 3 και το πρωι ξυπναω μετα απο 8-9 ωρες και νιωθω λιωμα σαν να εσκαβα στον υπνο μου. σε αυτο παιζει μεγαλο ρολο εννοειτε το αγχος σαν κυριο αλλα και τι τροπο ζωης ακολουθεις..αν δεν γυμναζεσε, αν δεν ακολουθεις σωστη διατροφη , αν σου λειπουν βιταμίνες καπνιζεις και ολα αυτα σιγουρα παιζουν μεγαλο ρολο στην κοπωση και στην μειωμενη ενεργεια που νιωθεις οταν ξυπνας. δοκιμασε καποια συμπληρωματα οπως μαγνησιο,βιταμινη C, Ωμεγα 3 βοηθάνε παρα πολυ .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι δεν γυμνάζομαι δεν κάνω σωστή διατροφή. Δεν καπνίζω αλλά ούτε και βιταμίνες παίρνω. Ο λόγος που δεν γυμνάζομαι είναι η μεγαλύτερη μου φοβια η ανακοπή. Έχω ακούσει τόσα πολλά και φοβάμαι ακόμα και να κουνηθω. Νιώθω τα πόδια μου σαν ζελέ λες και δεν πατάω στο έδαφος. Πρώτη φορά νιώθω τόσο περίεργα και το κακό ειναι οτι δεν μπορώ να εξηγήσω τι νιώθω. Όλη την ώρα νιώθω ότι ξαφνικά όπως κάθομαι θα πέσω κάτω και θα πεθάνω. Ένα μαρτύριο στην κυριολεξια. Δεν μπορώ να ευχαριστήθω τίποτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι δεν γυμνάζομαι δεν κάνω σωστή διατροφή. Δεν καπνίζω αλλά ούτε και βιταμίνες παίρνω. Ο λόγος που δεν γυμνάζομαι είναι η μεγαλύτερη μου φοβια η ανακοπή. Έχω ακούσει τόσα πολλά και φοβάμαι ακόμα και να κουνηθω. Νιώθω τα πόδια μου σαν ζελέ λες και δεν πατάω στο έδαφος. Πρώτη φορά νιώθω τόσο περίεργα και το κακό ειναι οτι δεν μπορώ να εξηγήσω τι νιώθω. Όλη την ώρα νιώθω ότι ξαφνικά όπως κάθομαι θα πέσω κάτω και θα πεθάνω. Ένα μαρτύριο στην κυριολεξια. Δεν μπορώ να ευχαριστήθω τίποτα.
    ο συνδιασμος αγχους,κακης διατροφης,αυπνια,ελλειψη ασκησης σωματικης ειναι οτι χειροτερο...σε κανει οντως να νιωθεις αρρωστη…οσο αυτο με την ανακοπη το ιδιο σκεφτόμουνα για το γυμναστηριο αλλα πιστεψε με μονο καλο θα σου κανει.θα σου προτεινα να αλλαξεις λιγο τον τροπο ζωης σου 4-5 γευματα την ημερα καλα, να αρχισεις καποιο ειδος ασκησης περπατημα οτιδήποτε,παρε βιταμηνες και προσπαθησε να μην αγχωνεσε θα δεις μεγαλη διαφορα και σωματικα αλλα και ψυχικα. πασχεις απο καποια αγχωδη διαταραχή?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Τι να σου πω κι εγώ πλέον δεν ξέρω από τι πάσχω. Σίγουρα από αγοραφοβία και κρίσεις πανικού με γενικευμένο άγχος και άρρωστοφοβια με ιδψ λίγο απ όλα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Νομίζω ότι ο φόβος της ανακοπής μου τα προκαλεί όλα ακόμα και η παραμικρή προσπάθεια να σηκωθώ όρθια δλδ με κάνει κ νιώθω ότι ζορίζεται η καρδιά μου και θα μείνω στον τόπο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Νομίζω ότι ο φόβος της ανακοπής μου τα προκαλεί όλα ακόμα και η παραμικρή προσπάθεια να σηκωθώ όρθια δλδ με κάνει κ νιώθω ότι ζορίζεται η καρδιά μου και θα μείνω στον τόπο.
    παιρνεις καποια αγωγη?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Όχι δεν παίρνω τίποτα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Το περίεργο είναι ότι όντως νιώθω ότι ζορίζομαι έχω ταχυπαλμια και ζαλίζομαι δεν τα βγάζω απ το κεφάλι μου απλά τα νιώθω μόλις τα σκεφτω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Το περίεργο είναι ότι όντως νιώθω ότι ζορίζομαι έχω ταχυπαλμια και ζαλίζομαι δεν τα βγάζω απ το κεφάλι μου απλά τα νιώθω μόλις τα σκεφτω

    εμενα ολα αυτα ψυχοσωματικα μου ακούγονται.αν εχεις κανει ολες τις απαραίτητες εξετασεις και δεν εχει βρεθει τιποτα παθολογικο το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να επισκεπτεις εναν ειδικο ψυχολογο/ψυχιατρο θα σε βοηθησει αμεσα αν δεν μπορεις να το διαχειρηστεις μονη σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Όχι δεν παίρνω τίποτα
    Βικτώρια μου σε βλέπω γράφεις συνέχεια και πραγματικά σε βλέπω να ανχωνεσαι μη τυχόν και ανχωθεις. Αν δεν περάσει από μόνο του σκέψου την περίπτωση της φαρμακευτικής αγωγής.
    Μην φοβάσαι να ζητήσεις βοήθεια από ειδικό.
    Λες ότι έχεις φόβο με την καρδιά αν πήγαινες στο καρδιολογο και σου έλεγε πχ έχεις πίεση θα πέρνεις κάθε μέρα χάπια τι θα έκανες; Τώρα που πονάει η ψυχή ή και το μυαλο; πάντα με αγάπη από κάποιον που πήρε αγωγή για ενα χρόνο την σταμάτησε και είναι καλά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος στον ύπνο
    By Lenale in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 3
    Last Post: 28-02-2017, 00:08
  2. Φόβος στον ύπνο
    By Lenale in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2017, 15:01
  3. Κόπωση και αίσθημα λιποθυμίας
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2014, 02:56
  4. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 06:24
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •