ΚΑΝΝΑΒΗ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Λάρισα
    Posts
    24

    ΚΑΝΝΑΒΗ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ

    Εχει δοκιμασει καποιος καποιου ειδος κανναβης; (ελαια,κρυσταλους, κανονικη φουντα κλπ). Οσοι εχετε δοκιμασει κανναβη για αγχος βοηθησε; Επισης αναφερομαι κυριος σε οσους πασχουν απο διαταραχη πανικου αλλα γενικα οσοι εχετε δοκιμασει πειτε μου εντυπωσεις και απο τι πασχετε και κατα ποσο σας βοηθησε! Σας ευχαριστω!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εχω δοκιμασει το απλο cbd σε ατμισμα για ηλεκτρονικο τσιγαρο, σε σταγονες ελαιου, και σε σπορους.... δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και δεν μοιαζει να ειναι για θεραπεια και αντιμετωπιση αγχωδων διαταραχων και της καταθλιψης... θα προτιμουσα σιγουρα κανναβη που να εμπεριεχει και τα δυο μεσα, δηλαδη και cbd και thc.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έχω βρει CBD 18,26% που με βοηθάει πάρα πολύ στο άγχος και τον ύπνο. Έχει το νόμιμο THC και είναι νόμιμο. Το βρίσκω σε καταστήματα στο ιντερνέτ και σε περίπτερο κοντά μου. Πάσχω από διπολική διαταραχή και γενικά είμαι αγχώδης. Η Κάνναβη με βοηθά πολύ!
    Προτιμώ το άτμισμα και ό,τι μείνει το λαμβάνω με πίπα νερού.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Λάρισα
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εχω δοκιμασει το απλο cbd σε ατμισμα για ηλεκτρονικο τσιγαρο, σε σταγονες ελαιου, και σε σπορους.... δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και δεν μοιαζει να ειναι για θεραπεια και αντιμετωπιση αγχωδων διαταραχων και της καταθλιψης... θα προτιμουσα σιγουρα κανναβη που να εμπεριεχει και τα δυο μεσα, δηλαδη και cbd και thc.....
    Μαλιστα...Εσυ τι ακριβως εχεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Λάρισα
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Έχω βρει CBD 18,26% που με βοηθάει πάρα πολύ στο άγχος και τον ύπνο. Έχει το νόμιμο THC και είναι νόμιμο. Το βρίσκω σε καταστήματα στο ιντερνέτ και σε περίπτερο κοντά μου. Πάσχω από διπολική διαταραχή και γενικά είμαι αγχώδης. Η Κάνναβη με βοηθά πολύ!
    Προτιμώ το άτμισμα και ό,τι μείνει το λαμβάνω με πίπα νερού.
    Αρχικα χαιρομαι που σε βοηθαει! Πιστευω ομως εχει διαφορα η διαταραχη πανικου με την διπολικη διαταραχη και αλλο αγχος εχω εγω αλλο εσυ γιαυτο και ισως να μην με πιασει καλα εμενα μιας και με αγχωνουν ολα. Πηγα να παθω κριση πανικου επειδη ηπια βιταμινη D την πρωτη φορα(εχω ελλειψη) και οταν επινα βαλεριανα μερικες φορες ημουν φουλ αγχωμενος την 1η φορα επαθα και μια κρισουλα χαχαχα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εχω δοκιμασει το απλο cbd σε ατμισμα για ηλεκτρονικο τσιγαρο, σε σταγονες ελαιου, και σε σπορους.... δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και δεν μοιαζει να ειναι για θεραπεια και αντιμετωπιση αγχωδων διαταραχων και της καταθλιψης... θα προτιμουσα σιγουρα κανναβη που να εμπεριεχει και τα δυο μεσα, δηλαδη και cbd και thc.....
    σε τι ηλεκτρονικό τσιγάρο και ποσα watt? αν έδινε παραπάνω ρευμα θα έχανε τα τερπένια με αποτέλεσμα να μην έχει καμια δράση η να έχει πολύ ελαχιστη...

    αν θυμάμαι καλά είχες δοκιμάσει αυτό της enecta σωστά?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    σε τι ηλεκτρονικό τσιγάρο και ποσα watt? αν έδινε παραπάνω ρευμα θα έχανε τα τερπένια με αποτέλεσμα να μην έχει καμια δράση η να έχει πολύ ελαχιστη...

    αν θυμάμαι καλά είχες δοκιμάσει αυτό της enecta σωστά?
    απο ελαιο ναι δοκιμασα της enecta το 10%.... και σε χρηση ηλεκτρονικου τσιγαρου σε ενα απλο τυπου στυλο, το οποιο αφου ξεχασα μεσα καποια ποσοτητα μου βουλωσε η αντισταση και το βαμβακι εμποτισματος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    απο ελαιο ναι δοκιμασα της enecta το 10%.... και σε χρηση ηλεκτρονικου τσιγαρου σε ενα απλο τυπου στυλο, το οποιο αφου ξεχασα μεσα καποια ποσοτητα μου βουλωσε η αντισταση και το βαμβακι εμποτισματος
    σχετικά με το έλαιο ακολούθησες τον οδηγό χρήσης που ύπαρxει στο internet? αν παίρνεις τυχαία και ότι ώρα να ναι δεν έχει αποτέλεσμα.. μπορεί να γίνει ακριβώς το αντίθετο και να φέρει περισσότερο άγχος.. θελει σωστη χρηση...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by FEARFUL AND ANXIOUS 4EVER View Post
    Εχει δοκιμασει καποιος καποιου ειδος κανναβης; (ελαια,κρυσταλους, κανονικη φουντα κλπ). Οσοι εχετε δοκιμασει κανναβη για αγχος βοηθησε; Επισης αναφερομαι κυριος σε οσους πασχουν απο διαταραχη πανικου αλλα γενικα οσοι εχετε δοκιμασει πειτε μου εντυπωσεις και απο τι πασχετε και κατα ποσο σας βοηθησε! Σας ευχαριστω!
    Καλησπέρα σε δοκιμή κάνναβης μου πυροδότησε χειρότερα την κρίση πανικού και την ανχωδη διάταραχη.ΜΑΚΡΙΑ ο κάθε οργανισμός όμως λειτουργεί διαφορετικά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by FEARFUL AND ANXIOUS 4EVER View Post
    Εχει δοκιμασει καποιος καποιου ειδος κανναβης; (ελαια,κρυσταλους, κανονικη φουντα κλπ). Οσοι εχετε δοκιμασει κανναβη για αγχος βοηθησε; Επισης αναφερομαι κυριος σε οσους πασχουν απο διαταραχη πανικου αλλα γενικα οσοι εχετε δοκιμασει πειτε μου εντυπωσεις και απο τι πασχετε και κατα ποσο σας βοηθησε! Σας ευχαριστω!
    φιλε ισα ισα που η καναβης χειροτερευει το αγχος οχι σε ολους βεβαια αλλους τους χαλαρωνει αλλα μακροπροθεσμα κανει ζημιες....στο λεω σαν πρωην χρηστης καναβης...
    τωρα για φαρμακευτικη δεν εχω ιδεα..μια φορα που δοκιμασα δεν καταλαβα τιποτα...
    καλυτερα μεινε εξω απο αυτα ειναι οτι χειροτερο....δοκιμασε αθληση..κυριως τρεξιμο στην φυση βελτιωσε διατροφη...δοκιμασε και πρασινο τσαι αμα δεν δεις διαφορα μακροπροθεσμα καλυτερα να απευθυνθεις σε εναν ψυχιατρο/λογο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    φιλε ισα ισα που η καναβης χειροτερευει το αγχος οχι σε ολους βεβαια αλλους τους χαλαρωνει αλλα μακροπροθεσμα κανει ζημιες....στο λεω σαν πρωην χρηστης καναβης...
    τωρα για φαρμακευτικη δεν εχω ιδεα..μια φορα που δοκιμασα δεν καταλαβα τιποτα...
    καλυτερα μεινε εξω απο αυτα ειναι οτι χειροτερο....δοκιμασε αθληση..κυριως τρεξιμο στην φυση βελτιωσε διατροφη...δοκιμασε και πρασινο τσαι αμα δεν δεις διαφορα μακροπροθεσμα καλυτερα να απευθυνθεις σε εναν ψυχιατρο/λογο
    Η κάνναβη σώζει ζωές, η παραπληροφόρηση τις βάζει σε κίνδυνο»


    ακόμα και η THC έχει θεραπευτικές ιδιότητες....! φυσικά όταν αυτό γίνετε με σωστό τρόπο και δεν καπνίζετε.....! εγώ έκανα ενέσιμη χρήση κάνναβης σε ιδιωτική κλινική στο εξωτερικό.. με THC-CBD... μου άλλαξε ολόκληρη η ζωή....

    φυσικά ακόμα χρησιμοποιώ φαρμακευτική χρήση κάνναβης σε ατμισμα με vaporizer.... σε σωστές δοσολολογιες και με συμβουλή γιατρού...!!! η λάθος χρήση και η παραπληροφόρηση αλλα και ο φόβος για την κάνναβη είναι αυτό που πρέπει να φοβάσαι.... όχι την ίδια την κάνναβη....!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Καλησπέρα σε δοκιμή κάνναβης μου πυροδότησε χειρότερα την κρίση πανικού και την ανχωδη διάταραχη.ΜΑΚΡΙΑ ο κάθε οργανισμός όμως λειτουργεί διαφορετικά
    Μελέτες δείχνουν ότι η κάνναβη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τη θεραπεία των διαταραχών άγχους. Οι υποστηρικτές τους πιστεύουν ότι η χημική σύνθεση της κάνναβης μπορεί να είναι ευεργετική για τη θεραπεία του άγχους, ενώ άλλοι υποστηρίζουν ότι αυτή είναι που μπορεί να προκαλέσει πραγματικά άγχος.

    Μελετώντας τις ιατρικές μελέτες για τα αποτελέσματα που έχει η χρήση της κάνναβης στη θεραπεία του άγχους, γίνεται σαφές ότι η χημική σύνθεση, συγκεκριμένα η παρουσία της χημικής ένωσης Κανναβιδιόλης, κοινώς γνωστή ως CBD, είναι που αποτελεί το κύριο συστατικό για την αντιμετώπιση του άγχους. Μια άλλη ένωση, η τετραϋδροκανναβινόλη ή THC, μπορεί να αποτρέψει την ναυτία και τον έμετο σε καρκινοπαθείς, επίσης μπορεί να έχει μια αντίστροφη επίδραση στη θεραπεία για το άγχος.

    Η σωστή ισορροπία της CBD και της THC για την αντιμετώπιση του άγχους
    Οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν κάνναβη λένε ότι βοηθά στην ανακούφιση του άγχους, αλλά άλλοι λένε ότι αισθάνονται πιο ανήσυχοι μετά τη χρήση. Υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία από ποικιλίες κάνναβης, οι οποίες έχουν διαφορετικά επίπεδα και περιεκτικότητες χημικών ουσιών, όπως της THC και της CBD.

    Η έρευνα δείχνει ότι η THC και η CBD μπορεί να έχουν αντίθετες επιδράσεις όταν χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία των διαταραχών άγχους. Η THC συνδέεται με τα συναισθήματα της παράνοιας και του άγχους, επειδή ενεργοποιεί την περιοχή της αμυγδαλής του εγκεφάλου, η οποία είναι υπεύθυνη για το φόβο. Η CBD εξουδετερώνει αυτά τα συναισθήματα που προκαλούνται από την THC.

    Μελέτες δείχνουν ότι η λήψη CBD από μόνη της μπορεί να μειώσει, ακόμα και να εξαλείψει, το άγχος.

    Η CBD είναι ένα μη ψυχοδραστικό συστατικό της κάνναβης που έχει ευρύ φάσμα θεραπευτικών οφελών.

    Τα περισσότερα φυτά της κάνναβης καλλιεργούνται για να έχουν υψηλά επίπεδα THC, επειδή συνηθίζεται να χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση δημοφιλών συνθηκών υγείας, όπως ο καρκίνος, οι διατροφικές διαταραχές αλλά και γιατί παρέχει μια ευφορική αίσθηση, την οποία οι περισσότεροι άνθρωποι βιώνουν συνήθως όταν χρησιμοποιούν κάνναβη. Οι ποικιλίες με υψηλά επίπεδα CBD έχουν γίνει πρόσφατα δημοφιλής, εξαιτίας της αυξανόμενης επίγνωσης των οφελών της.

    Για όσους λοιπόν επιθυμούν να θεραπεύσουν διαταραχές άγχους με κάνναβη, η θεραπεία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την κατάλληλη δόση.

    Η έρευνα αποδεικνύει ότι η THC αρχίζει να αυξάνει τα επίπεδα άγχους αν ξεπεραστεί ένα συγκεκριμένο κατώτατο όριο. Εκείνοι που χρησιμοποιούν κάνναβη για να θεραπεύσουν το άγχος θα πρέπει να βρουν ποικιλίες που έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε CBD όταν αγοράζουν κάνναβη.

    Ιατρικές μελέτες για την κάνναβη που αποδεικνύουν ότι η CBD αντιμετωπίζει το άγχος
    Ορισμένες ποικιλίες κάνναβης με υψηλότερα επίπεδα CBD έχουν αποδειχθεί ότι βοηθούν στη θεραπεία των διαταραχών άγχους.

    Η CBD παράγει θεραπευτικές επιδράσεις για τους ασθενείς και μπορεί επίσης να βοηθήσει ασθενείς με νόσο του Crohn ή με γλαύκωμα. Μελέτες σε ζώα δείχνουν ότι η CBD που υπάρχει στην κάνναβη μειώνει το άγχος και μειώνει τη σοβαρότητα και τη συχνότητα των κρίσεων.

    Σύμφωνα με μια μελέτη που δημοσιεύθηκε από το Institute of Psychiatry (Ινστιτούτο Ψυχιατρικής), η CBD αποδείχθηκε ότι προσφέρει ψυχική δύναμη, και λειτουργεί ως αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικό.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    16
    Εγώ είχα δοκιμάσει για πλάκα 2-3 φορές στο παρελθόν. Αντί να χαλαρώσω και να νιώσω καλύτερα τη μία φορά γύρισα στο σπίτι τίγκα στην κατάθλιψη και τη δεύτερη νόμιζα ότι ο πρώην μου θα με δολοφονήσει και ούρλιαζα σαν τρελή να με πάει σπίτι. Μπορεί κάποιους να τους βοηθάει, δεν ξέρω. Εμένα μου έκανε κακό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    Η κάνναβη σώζει ζωές, η παραπληροφόρηση τις βάζει σε κίνδυνο»


    ακόμα και η THC έχει θεραπευτικές ιδιότητες....! φυσικά όταν αυτό γίνετε με σωστό τρόπο και δεν καπνίζετε.....! εγώ έκανα ενέσιμη χρήση κάνναβης σε ιδιωτική κλινική στο εξωτερικό.. με THC-CBD... μου άλλαξε ολόκληρη η ζωή....

    φυσικά ακόμα χρησιμοποιώ φαρμακευτική χρήση κάνναβης σε ατμισμα με vaporizer.... σε σωστές δοσολολογιες και με συμβουλή γιατρού...!!! η λάθος χρήση και η παραπληροφόρηση αλλα και ο φόβος για την κάνναβη είναι αυτό που πρέπει να φοβάσαι.... όχι την ίδια την κάνναβη....!!
    θα σου ελεγα τι εχει η κανναβη.εγω δεν μιλαω ουτε απο μελετες ουτε απο σελιδες του ιντερνετ..μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και γνωστων μου εμπειρια...

    μακρυα απο την κανναβη προκαλει απο καταθλιψη, ΓΑΔ κρισεις πανικου μεχρι και ψυχωση...
    ΣΥΣΤΗΝΩ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ και να μην περνεται συμβουλες απο μελη σαν τον ακη.
    ΦΙλε πραγματικα δεν εχεις ιδεα τι προκαλει η κανναβη.ισως εισαι πιτσιρικας η απλα σου ειπε κανενας ψυχιατρος πως ειναι οκ.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    σχετικά με το έλαιο ακολούθησες τον οδηγό χρήσης που ύπαρxει στο internet? αν παίρνεις τυχαία και ότι ώρα να ναι δεν έχει αποτέλεσμα.. μπορεί να γίνει ακριβώς το αντίθετο και να φέρει περισσότερο άγχος.. θελει σωστη χρηση...
    δεν γνωριζω αν υπαρχει οδηγος στο ιντερνετ για το ελαιο κανναβης... ειχα ακολουθησει τις οδηγιες ομως του καταστηματαρχη που ελεγε μια σταγονα την ημερα και βλεποντας πως θα πας αυξανεις σταδιακα την δοση... δεν ειμαι τοσο πολυ πεπεισμενος οτι βοηθαει.... ξερεις??? και τα ω3 λενε οτι βοηθουν στις ψυχικες διαταραχες, εγω τα δοκιμασα και πολυ καιρο τα ω3 και εμεινα σε μια κατασταση να μην μπορω να την αξιολογησω αν οτως βοηθουν... εν τελη τα εβαλα ενα ερωτηματικο και οποιος μου λεει τα ω3 βοηθουν θετικα, του λεω οντως ομως εχουν θετικη επιδραση ???? (?????) ??????????? το ιδιο και η κανναβη, θα ελεγα το cbd οντως βοηθαει απο μονο του??? μη αξιολογησιμες οι δρασεις του... μαζι με thc ισως, απο μονο του cbd ερωτηματικο?

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ιδεοληψιες μετα απο κανναβη
    By Stekas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-06-2018, 13:16
  2. κανναβη προδρομος των σκληρων?
    By Soulfly in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 20-09-2015, 19:38
  3. Κάνναβη και ψύχωση - Ερωτήσεις
    By Magia1234 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-06-2015, 07:09
  4. Ψυχωση απο κανναβη
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-2014, 16:38
  5. Replies: 5
    Last Post: 02-03-2014, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •