30 χρονών παρθένος - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 100 of 100
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, αλλά αυτοί που λες είναι η εξαίρεση του κανόνα.

    Δεν διαφωνώ στο θέμα των ενοχών που λες, κανονικά έτσι πρέπει να είναι. Αλλά συχνά δεν είναι. Στο θέμα της ηθικής είναι πιο σύνθετο το θέμα και φυσικά είναι και πολύ προσωπικό. Δεν ζούμε στο μεσαίωνα πλέον να μας καθορίζει η εκκλησία ή η κοινωνία το κρεββάτι μας. Το ότι έχουμε 1 στους 3 γάμους να διαλύονται μας λέει πολλά και για το θεσμό του γάμου και για πολλά άλλα... Δεν είναι το θέμα της παρθενιάς και του σεξ μόνο. Ανοίγουμε πάρα πολύ τη συζήτηση τώρα όμως...

  2. #92
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι, αλλά αυτοί που λες είναι η εξαίρεση του κανόνα.
    Δεν διαφωνώ στο θέμα των ενοχών που λες, κανονικά έτσι πρέπει να είναι. Αλλά συχνά δεν είναι.
    Στο θέμα της ηθικής είναι πιο σύνθετο το θέμα και φυσικά είναι και πολύ προσωπικό.
    Δεν ζούμε στο μεσαίωνα πλέον να μας καθορίζει η εκκλησία ή η κοινωνία το κρεββάτι μας.
    Το ότι έχουμε 1 στους 3 γάμους να διαλύονται μας λέει πολλά και για το θεσμό του γάμου και για πολλά άλλα.
    Δεν είναι το θέμα της παρθενιάς και του σεξ μόνο. Ανοίγουμε πάρα πολύ τη συζήτηση τώρα όμως...
    1-Τι εννοείς πολύ προσωπικό? Κάντο μια ανάλυση να δω τι θες να πεις
    2-Εκκλησία και μεσαίωνας καμία σχέση, συγχέεις τον Παπισμό με την ιερά εξέταση με την ορθόδοξη πίστη η οποία δεν είναι αναχρονιστική όπως πιστεύουν όσοι δεν ασχολήθηκαν με αυτήν. Άλλωστε κάνεις δεν ξέρει τι κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του και ουτε απασχολεί κανένα όσο αυτό μένει ιδιωτικό.
    3-Βεβαίως μας λέει κάτι ότι σήμερα έχει ξεφτιλίσει ο γάμος και η ιερότητα του μυστηρίου αυτού.
    4-Το θέμα της παρθενίας και του σεξ είναι μεγάλο κεφάλαιο
    Last edited by Vaggg; 25-03-2019 at 18:30.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    1-Τι εννοείς πολύ προσωπικό? Κάντο μια ανάλυση να δω τι θες να πεις
    2-Εκκλησία και μεσαίωνας καμία σχέση, συγχέεις τον Παπισμό με την ιερά εξέταση με την ορθόδοξη πίστη η οποία δεν είναι αναχρονιστική όπως πιστεύουν όσοι δεν ασχολήθηκαν με αυτήν. Άλλωστε κάνεις δεν ξέρει τι κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του και ουτε απασχολεί κανένα όσο αυτό μένει ιδιωτικό.
    3-Βεβαίως μας λέει κάτι ότι σήμερα έχει ξεφτιλίσει ο γάμος και η ιερότητα του μυστηρίου αυτού.
    4-Το θέμα της παρθενίας και του σεξ είναι μεγάλο κεφάλαιο
    Αυτό που εννοεί μάλλον η sonia είναι ότι δεν είμαστε στον μεσαίωνα για να περιμένουμε οι άνθρωποι από κάποιον άλλον είτε Εκκλησία είτε κοινωνία είτε οποιονδήπτοε να μας πει τι είναι ηθικό και τι όχι. Ο καθένας ως σκεπτόμενο ον έχει την προσωπική του ηθική και πορεία. Η Εκκλησία και οι θρησκείες γενικότερα δεν έχουν πια το μονοπώλιο ηθικής είτε τους αρέσει είτε όχι. Οι θρησκείες και η κοινωνία να κοιτάξουν τα μούτρα τους καλύτερα και μετά να μιλήσουν για ηθική.

    Τι εννοείς να μένει ιδιωτικό ;;; Εννοείς ότι άμα μια γυναίκα γουστάρει να πηδιέται κάθε βράδυ με άλλον οφείλει να το κρύβει για να μην την κρίνουν; Αυτό είναι το ιδιωτικό για σένα;

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    Δεν είναι έτσι τα πράγματα γιατί τότε μέχρι να βρεις κάποιον που θεωρείς ότι είναι αυτός που θες μπορεί να εχει παει με λεγεώνες αντρών οπότε καμιά διαφορά από την ***** πλην του οτι δεν πληρωνεσε για τις υπηρεσίες σου. Και το άλλο, ποιος είπε ότι πρέπει να δοκιμάσεις το σεξ με κάποιον/κάποια για να δεις αν ταιριάζεις? Το ακούω συχνά και γελάω λες και το σεξ είναι φαγητό finger food και τσιμπας από παντού και στο τέλος δεν στερεώνει σχέση. Το σεξ είναι δωσιμο και το σώμα μας είναι κάτι ιερό δεν είναι σκουπίδι να το χρησιμοποιεί όποιος θέλει να κάνει δουλειά και τέλος. Στις μέρες μας υπάρχει υπεραπελευθερωση των ηθών και βλέπει από το δημοτικό παιδιά να κάνουν σεξουαλικά πράγματα αναρμοστα για την ηλικία τους. Σήμερα πρώτα γαμιουντται και μετά ανακαλύπτουν ότι δεν ταιριάζουν και χωρίζουν ασε που γεμίσαμε μονογονεϊκές οικογένειες έτσι. Δόξα το θεό ο θεούλης μας έδωσε λογική και μυαλό να σκεφτόμαστε πριν κάνουμε κάτι σημαντικό και ουσιώδες. Αν αφήνουμε τις ορμές μας ελεύθερες τελειώσαμε. Η δυσκολία σήμερα να βρεις κάποιον που τον θες και σε θέλει πράγματικα υπάρχει γιατί η δομή της κοινωνίας μας είναι χάλια, οι άνθρωποι είναι απομονωμένοι και αποξενωμένοι, ούτε γειτονιές όπως παλιά υπάρχουν στην πλειοψηφία της χώρας. Έπειτα είναι και τα πρότυπα με τα οποία μεγαλώνεις, είναι πολλά στη μέση. Όσον αφορά την παρθενία, αυτό για εμένα είναι προσόν να το έχει καποιος/κάποια και να σου πω με πιάνει αηδία όταν σκέφτομαι γυναίκες που έχουν πάει με ένα σορό άντρες (οχι για τις πορνες) και πότε δεν θα ήθελα κάτι με τέτοια γυναίκα γιατι δείχνει την νοοτροπία της που είναι ασταθής και επιπόλαια.
    Αναρωτιέμαι γιατί σου προκαλεί γέλιο η συγκεκριμένη πρόταση.
    Δεν έχεις ακούσει για ανθρώπους που μπορεί να ναι και ερωτευμένοι αλλά το σεξ να είναι μια αποτυχία και να μην ταιριάζουν;
    Και αν κατάλαβα καλά, εσύ δεν έχεις κάνει σεξ. Πώς γίνεται να είσαι τόσο σίγουρος για κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει καν;

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    1-Τι εννοείς πολύ προσωπικό? Κάντο μια ανάλυση να δω τι θες να πεις
    2-Εκκλησία και μεσαίωνας καμία σχέση, συγχέεις τον Παπισμό με την ιερά εξέταση με την ορθόδοξη πίστη η οποία δεν είναι αναχρονιστική όπως πιστεύουν όσοι δεν ασχολήθηκαν με αυτήν. Άλλωστε κάνεις δεν ξέρει τι κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του και ουτε απασχολεί κανένα όσο αυτό μένει ιδιωτικό.
    3-Βεβαίως μας λέει κάτι ότι σήμερα έχει ξεφτιλίσει ο γάμος και η ιερότητα του μυστηρίου αυτού.
    4-Το θέμα της παρθενίας και του σεξ είναι μεγάλο κεφάλαιο

    1. Η ηθική του καθενός είναι ένα πολύ προσωπικό θέμα, διότι πλέον ο κόσμος δεν διέπεται από τους αυστηρούς ηθικούς κανόνες όπως σε πιο παλιές εποχές, όπου τα περιθώρια για αυτοπροσδιορισμό και η ελαστικότητα ήταν ελάχιστη. Πόσες επιλογές είχε ο καθένας για το πως θα ζήσει τη ζωή του σε εποχές που η οικογένεια, ή θρησκεία, η τάξη, ο κοινωνικός περίγυρος και πάει λέγοντας σου ορίζαν το τι είναι το "σωστό" από το τι επάγγελμα θα ακολουθήσεις μέχρι το ποιόν θα παντρευτείς και πότε και με ποιόν είναι "πρέπον" να συναναστρέφεσαι και με ποιόν τρόπο; Ευτυχώς πλέον σε γενικές γραμμές αυτά είναι πίσω μας. Άλλος μαθαίνει ότι η γυναίκα του τον απατά και αμέσως κινεί διαδικασίες διαζυγίου κι άλλος γουστάρει και καλεί τον εραστή να κάνουν τρίο ξέρω κι εγώ. Τι να πεις στον ένα, κάτσε με τη γυναίκα σου με το ζόρι για να μη διαλυθεί ο γάμος, ή να πεις στον άλλο να μη γουστάρει και να χωρίσει; Όπως το βλέπει ο καθένας.

    2. Με τον όρο εκκλησία εγώ εννοούσα γενικότερα την οργανωμένη θρησκεία και τις πρακτικές της. Την όποια θρησκεία. Εσύ μάλλον είσαι Χριστιανός ορθόδοξος και το πας εκεί. Ακριβώς αυτό λέω όμως, ότι την σήμερον ημέρα, αν έχω και 10 εραστές και δεν παντρεύομαι και δηλώνω άθεη, δεν θα έρθει κανένας παπάς να μου την πει ή το χωριό να με πετροβολήσει σαν δάκτυλο του Σατανά κι αμαρτωλή. Παλιότερα η επιρροή της θρησκείας στην καθημερινή ζωή ήταν πολύ μεγαλύτερη και επέβαλε σε μεγάλο βαθμό το πως λειτουργεί η κοινωνία. Τώρα δεν είναι έτσι. Μπορεί κάποιον να πιστεύει το Α ή το Β κι άλλος το αντίθετο και πάλι σε γενικές γραμμές να συμβιώνουν μια χαρά. Επίσης υπάρχει μεγάλη χαλαρότητα στο πως αντιλαμβάνεται και προσαρμόζει την θρησκευτική πίστη ο καθένας, σε αντίθεση με παλιότερα που αν κάποιος ήταν πιστός, ακολουθούσε τα τελετουργικά και τους κανόνες όπως τα όριζε η κάθε Εκκλησία κι αν δεν το έκανε αυτό είχε επιπτώσεις και δεν θεωρούσε κι ο ίδιος τον εαυτό του σωστό πιστό.

    3. Μα ο περισσότερος κόσμος δεν το βλέπει καν σαν ένα ιερό μυστήριο, αλλά σαν μία επισημοποίηση της σχέσης του. Φαντάζομαι ότι εσύ το βλέπεις από άλλη σκοπιά;

    4. Βέβαια, αλλά εξαρτάται από ποιά σκοπιά το βλέπει ο καθένας.

  6. #96
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    1. Η ηθική του καθενός είναι ένα πολύ προσωπικό θέμα, διότι πλέον ο κόσμος δεν διέπεται από τους αυστηρούς ηθικούς κανόνες όπως σε πιο παλιές εποχές, όπου τα περιθώρια για αυτοπροσδιορισμό και η ελαστικότητα ήταν ελάχιστη. Πόσες επιλογές είχε ο καθένας για το πως θα ζήσει τη ζωή του σε εποχές που η οικογένεια, ή θρησκεία, η τάξη, ο κοινωνικός περίγυρος και πάει λέγοντας σου ορίζαν το τι είναι το "σωστό" από το τι επάγγελμα θα ακολουθήσεις μέχρι το ποιόν θα παντρευτείς και πότε και με ποιόν είναι "πρέπον" να συναναστρέφεσαι και με ποιόν τρόπο; Ευτυχώς πλέον σε γενικές γραμμές αυτά είναι πίσω μας. Άλλος μαθαίνει ότι η γυναίκα του τον απατά και αμέσως κινεί διαδικασίες διαζυγίου κι άλλος γουστάρει και καλεί τον εραστή να κάνουν τρίο ξέρω κι εγώ. Τι να πεις στον ένα, κάτσε με τη γυναίκα σου με το ζόρι για να μη διαλυθεί ο γάμος, ή να πεις στον άλλο να μη γουστάρει και να χωρίσει; Όπως το βλέπει ο καθένας.

    2. Με τον όρο εκκλησία εγώ εννοούσα γενικότερα την οργανωμένη θρησκεία και τις πρακτικές της. Την όποια θρησκεία. Εσύ μάλλον είσαι Χριστιανός ορθόδοξος και το πας εκεί. Ακριβώς αυτό λέω όμως, ότι την σήμερον ημέρα, αν έχω και 10 εραστές και δεν παντρεύομαι και δηλώνω άθεη, δεν θα έρθει κανένας παπάς να μου την πει ή το χωριό να με πετροβολήσει σαν δάκτυλο του Σατανά κι αμαρτωλή. Παλιότερα η επιρροή της θρησκείας στην καθημερινή ζωή ήταν πολύ μεγαλύτερη και επέβαλε σε μεγάλο βαθμό το πως λειτουργεί η κοινωνία. Τώρα δεν είναι έτσι. Μπορεί κάποιον να πιστεύει το Α ή το Β κι άλλος το αντίθετο και πάλι σε γενικές γραμμές να συμβιώνουν μια χαρά. Επίσης υπάρχει μεγάλη χαλαρότητα στο πως αντιλαμβάνεται και προσαρμόζει την θρησκευτική πίστη ο καθένας, σε αντίθεση με παλιότερα που αν κάποιος ήταν πιστός, ακολουθούσε τα τελετουργικά και τους κανόνες όπως τα όριζε η κάθε Εκκλησία κι αν δεν το έκανε αυτό είχε επιπτώσεις και δεν θεωρούσε κι ο ίδιος τον εαυτό του σωστό πιστό.

    3. Μα ο περισσότερος κόσμος δεν το βλέπει καν σαν ένα ιερό μυστήριο, αλλά σαν μία επισημοποίηση της σχέσης του. Φαντάζομαι ότι εσύ το βλέπεις από άλλη σκοπιά;

    4. Βέβαια, αλλά εξαρτάται από ποιά σκοπιά το βλέπει ο καθένας.
    Κοιταξε αν ειναι ετσι ποσοι ειμαστε 7 δισ? ε εχουμε 7 δισ. ηθικες και διαρκώς αυξανουν. Αλλωστε αν το θεμα ηθικής είναι προσωπικό θέμα δεν βλέπω γιατί ενας που κανει αιμομιξία δεν ειναι σωστος ή ενας που παει με 13χρονο με την συγκαταθεση του ειναι οκ, ειναι απολυτα ηθικό απο την αποψή του και επιλογή του.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ δεν έγραψα ότι δεν διέπουν καθόλου κανόνες την κοινωνία και τους θεσμούς μέσω των οποίων λειτουργεί, αλλά ότι είναι πολύ πιο χαλαροί σε σχέση με παλιότερα. Έχουμε συμφωνήσει για την προστασία των παιδιών, έχουμε συμφωνήσει για τα δικαιώματα του ανθρώπου κτλ, έχουμε θέσει κάποια πλαίσια και έχουμε συμφωνήσει ποιά είναι αυτά, από εκεί και πέρα υπάρχει ελευθερία για το πως κινείται κανείς εντός αυτών των πλαισίων. Και μέσα σε αυτά τα πλαίσια κάτι που η ηθική του ενός το επιτρέπει μπορεί κάποιου άλλου να το απαγορεύει. Εδώ τώρα όμως από εντελώς άλλο θέμα ξεκινήσαμε κι αλλού καταλήξαμε...

  8. #98
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ δεν έγραψα ότι δεν διέπουν καθόλου κανόνες την κοινωνία και τους θεσμούς μέσω των οποίων λειτουργεί, αλλά ότι είναι πολύ πιο χαλαροί σε σχέση με παλιότερα. Έχουμε συμφωνήσει για την προστασία των παιδιών, έχουμε συμφωνήσει για τα δικαιώματα του ανθρώπου κτλ, έχουμε θέσει κάποια πλαίσια και έχουμε συμφωνήσει ποιά είναι αυτά, από εκεί και πέρα υπάρχει ελευθερία για το πως κινείται κανείς εντός αυτών των πλαισίων. Και μέσα σε αυτά τα πλαίσια κάτι που η ηθική του ενός το επιτρέπει μπορεί κάποιου άλλου να το απαγορεύει. Εδώ τώρα όμως από εντελώς άλλο θέμα ξεκινήσαμε κι αλλού καταλήξαμε...
    Εσύ δηλώνεις άθεη? Εχω και στη δουλειά έναν άθεο μια χαρά τα πάμε καλός τύπος μέχρι εκεί δλδ.

  9. #99
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ. Πέρασαν τόσοι μήνες από όταν έγραψα το θέμα εδώ. Φεύγει το 2019 και δεν άλλαξε τίποτα στη ζωή μου τόσο καιρό μετά. Τώρα γιορτές που είναι η χειρότερη περίοδος της ζωής μου τις περνώ μόνος μου μακριά από αδέρφια που έχουν οικογένεια και γονείς, σε ένα ξένο κράτος που δεν ξέρω κανέναν. Παρόλα αυτά βρίσκω τα ψυχικά απόθεματα να πώ ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλο το κόσμο, αλλά και εδώ το φόρουμ.
    :( :(

  10. #100
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by jkkkk View Post
    Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ. Πέρασαν τόσοι μήνες από όταν έγραψα το θέμα εδώ. Φεύγει το 2019 και δεν άλλαξε τίποτα στη ζωή μου τόσο καιρό μετά. Τώρα γιορτές που είναι η χειρότερη περίοδος της ζωής μου τις περνώ μόνος μου μακριά από αδέρφια που έχουν οικογένεια και γονείς, σε ένα ξένο κράτος που δεν ξέρω κανέναν. Παρόλα αυτά βρίσκω τα ψυχικά απόθεματα να πώ ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλο το κόσμο, αλλά και εδώ το φόρουμ.
    :( :(
    χρονια πολλα φιλε μου!! σου ευχομαι το νεο χρονο να αλλαξουν τα πραματα στον αισθηματικο σου τομεα! να γινει συναισθηματικος τομεας με την "συν"εβρεση καποιας αξιας κι καλοπροερετης κοπελιτσας οπως εσυ!.
    φιλε θα σου πω κατις, χωρις παρεξηγηση, επειδη ειναι πολυ παραξενο να μην εχεις κανει σεξ ακομα, μημπος υπαρχει καποιο ιατρικο θεμα? κατι ορμονικο? μημπος δεν εχεις τοσο πολυ ορεξη? δεν θελω να σε προσβαλω αλλα στη θεση σου θα ειχα παει σε καποιον ψυχολογο.Φιλε μου ειναι παραξενο, αν κι διαβαζωντας τα οσα γραφεις βλεπω οτι δεν εχεις κατι παραξενο, απεναντιας οικονομικα πρεπει να εισαι αρκετα καλα, οσο για το οτι ζεις σε επαρχια κι αυτο δεν λεει τυποτα διοτις ως τα 13 ζουσες Αθηνα!! θα επρεπε να ειχες σεξουαλικη εμπειρια τωτες, αρα κατις παιζει.
    Οσο για τις ηθικες διαφορες των υμφορμιτων θα προσπαθησω να τους ελαυφρινω λεγωντας τους οτι τα κοινωνικα ηθικα δεδωμενα καθε μιας και καθε ενος προερχοντε πρωτιστος απο την μαμα&μπαμπα οπου λεγετε η πρωτη μικρη κοινωνια και μετα απο την κοινωνια οπου ζουνε! εκει και απο εκει προβαλει η ηθικη καθε ατομου, διοτις ο ανθρωπος ως κοινωνικο ων μαθαινει να ζει και να βαζει ορια και δεδομενα ηθικης αυτα που ζει γυρο του στην κοινωνια οπου και ανηκει!
    Αν λοιπον καποιος ζει σε μια κοινωνια οπως του Αμστερνταμ λογικο ειναι να εχει πιο χαλαρες ,αρχες περι σεξ σε σχεση με καποιον που ζει για παραδηγμα στην Λευκωσια!! οπου ο πουριτανησμος ειναι σε αυξουσα ταση!! το ιδιο ατομο, το ιδιο υποκειμενο με την ιδια υγεια θα μπορουσε στο αμστερνταμ να ηταν πολυ απελευθερομενος, να του αρεσει το σεξ και με τα δυο φυλλα και το ιδιο ατομο στην Λευκωσια θα εβριζε κι με το ζορι θ ειχε κανει 1-2 φορες στην ζωη του πρωκτικο σεξ με την γυναικα του!! αρα δεν ειναι το μυαλο η κατις αλλο παρα μονο τα δεδωμενα των κοινωνικων πρωτυπων που υπαρχουν γυρο μας. Δεν ειναι οτι στο κρεβατι μου κανω οτι θελω, διοτις ακομα και εκει οι τυψεις του κοινωνικου συνολου τρυγυρνουν μαζι με το φωτιστικο πανω απο το κρεβατι μας!! εξαλου μην ξεχναμε οτι τα λεγομενα μυατικα του κρεβατιου δεν υπαρχουν αποτη στιγμη που ειναι και γυναικα στην πραξη.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. 40 ετών παρθενος
    By vickympou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 14-04-2020, 02:04
  2. ''Παρθένος'' στα 23
    By dimitris23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 22-05-2017, 15:13
  3. Παρθένος ετών 26!!!
    By Deleted-Member-06-11-2014a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 24-03-2014, 11:42
  4. 35 χρονών παρθένος...
    By samgia12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 16-03-2011, 15:28
  5. Παρθένος στα 24!
    By asax in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 05-07-2010, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •