Νιωθω ασχημα με τον αληθινο μου εαυτο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Νιωθω ασχημα με τον αληθινο μου εαυτο.

    Γεια σας παιδια.Κοριτσι εδω. Αισθανομαι αβολα που θα μιλησω γι αυτο δεν εχω μιλησει ποτε σε κανεναν γι αυτο το θεμα.
    Λοιπον, ποτε δεν θυμαμαι να εχω μακρυ μαλλι. Παντα ειχα απο παιδι μεχρι κατω απο τους ώμους αλλα πλουσιο. Δεν ξερω γιατι δεν θυμαμαι να ηθελα να το μακρυνω και περισσότερο. Καποια στιγμη στα 16 μου ειχα πεσει πολυ κατω στα κιλα.θυμαμαι που το κοψα κοντο καρε. Ε παιδια απο τοτε τα μαλλια μου ποτε δεν μακραινουν. Ειναι λιγα που φτανουν μεχρι τους ώμους και σπανε γεμίζουν ψαλιδα κτλ. Οχι οτι εχω προβλημα τριχοπτωσης στη ριζα εχω πολλα μαλλια απλα ειναι σαν να μην ειναι δυνατά. ειχα παει σε καποια φαση σε μια δερματολογο μου ειπε ετσι ειναι εκ γενετης δεν εχεις τριχοπτωση να σου δωσω αγωγη απλα δεν ειχες δυνατη τριχα και μου εδωσε καποιες βιταμινες κ ενα σαμπουαν που δεν εκαναν και τιποτα. Τελος παντων δεν μας αφορουν αυτα. Καποια στιγμη εβαλα τρεσες και απεκτησα το μακρυ μαλλι που παντα ηθελα και μου παει κιολας.
    Στη διαρκεια της ζωης μου καθοτι ψωναρα πηρα χρωματιστους φακους επαφης. Μου πηγαιναν, φορουσα φακους λογω μυωπιας ετσι κ αλλιως. Απο να τους βαζω μια στο τοσο μετα τους εβαζα ολο και πιο συχνα μεχρι που τους καθιερωσα συνέχεια που καποιοι γνωστοι μου νομιζουν οτι εχω πρασινα ματια οχι καστανα.
    Γενικά ειμαι μια ψηλη κοπελα.με πολυ καλο σωμα και καλο προσωπο απο οτι λενε. Ειχα μια σχεση μ ενα παιδι απο παιδια που χωρισαμε και μετα τα εφτιαξα με ενα μαλακα που μου καταρακωσε την αυτοπεποίθηση.(με απατουσε κτλ)
    Ο μεγαλυτερος φοβος μου ποιος ειναι; Αν ξανακάνω σχεση και βγαλω τρεσες βγαλω φακους οτι ο αλλος θα ξενερωσει και δεν θα με θελει. Θα τον απογοητευσω. Θα πει αλλο ψωνισα και αλλο μου βγηκε. Γι αυτο και φοβαμαι δεν εχω αυτοπεποίθηση να ερθω κοντα σε καποιον. Και γενικως φοβαμαι πολυ

    Εστάλη από SM-A605FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το πρόβλημα που πρέπει να λύσεις είναι αυτό του τίτλου " Νιωθω ασχημα με τον αληθινο μου εαυτο." Δεν είναι το θέμα τι θα πει ο άλλος που θα έρθετε κοντά, αλλά γιατί εσύ αισθάνεσαι την ανάγκη είτε να δείχνεις μια άλλη από αυτό που είσαι, είτε αν σου αρέσει αυτή η εμφάνιση κι έχει γίνει μέρος αυτού που είσαι να αισθάνεσαι άσχημα με αυτό...
    Αν είχες αυτοπεποίθηση, δεν θα σε προβλημάτιζε τι θα πει κάποιος που θα γνωρίσεις. Θα του έλεγες κάποια στιγμή αυθόρμητα "Κάτσε να βγάλω τους φακούς δυο λεπτά" χωρίς να το σκέφτεσαι παραπάνω.

  3. #3
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Καλημέρα/Καλησπέρα.
    Όταν λες ότι δεν έχεις μακρύ μαλλί,εννοείς πως δεν φτάνει μέχρι π.χ. την μέση σου?

    Όσο για τους χρωματιστούς φακούς επαφής,όχι δεν θα σε έλεγα ψωνάρα.Αν εσύ δεν ένιωθες καλά με το φυσικό χρώμα των ματιών σου και δεν μπορούσες να το αποδεχθείς/αγαπήσεις,καλά έκανες.Από το να φοράς συνέχεια γυαλιά,που στις πλείστες των περιπτώσεων,τα θεωρώ ντεκαυλέ,καλύτερα χρωματιστοί φακοί επαφής.
    Από τη στιγμή όμως που το σύνολο σου είναι πολύ καλό σε θέμα εμφάνισης,τότε δεν βρίσκω λόγο ανησυχίας.

    Με λίγα λόγια,καλά κάνεις και περιποιείσαι τον εαυτό σου,και προσπαθείς να καλύψεις τις όποιες κατ' εσέ αδυναμίες,αλλά οφείλεις και να τον αγαπήσεις συγχρόνως.Και αν τον αγαπήσεις,δεν πιστεύω ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος να σταθεί στο χρώμα των ματιών σου κλπ.

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Καλησπέρα
    Νομίζω ότι οι άνθρωποι πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας όπως είμαστε και να μην επιδιώκουμε το τέλειο.....γτ το αληθινο είναι και το πιο ωραίο......Δεν είναι κακο που θες πολύ να βελτιώσεις κτ πάνω σου (πχ θες μακρύ μαλλι και σε κάνει να νιώθεις ωραία) οκει....μη το παρακάνεις όμως και αλλοιωνεις τη πραγματική φυσική σου ομορφιά....χρωμα ματιών γτ πχ να αλλάξεις; δεν έχω πράσινα η γαλάζια μάτια έχω το καστανό πλ συνηθισμένο χρώμα και μ έχουν πει ότι θα μ πηγαινε πλ ν έχω πράσινα μάτια αλλα δν θέλω να το αλλαξω αυτό πάνω μου γτ μ αρεσει καλύτερα το φυσικό μ χρώμα..

    Κάνε τις αλλαγές που θες κορίτσι είσαι θα παίξεις αλλα μη προβαίνεις σε αλλαγές που σε αλλοιωνουν.......

    Αγάπησε τον εαυτό σου και να ξέρεις ότι κάποιες ατέλειες σου μπορεί να σε κάνουν γοητευτική.........Και δεν είναι καθόλου κλισέ αυτό που σου λέω....πχ ήξερα έναν άντρα με αρκετά μεγάλα μάτια σχετικα με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του και βλεφαριδες μεγάλες σχετικα γ άντρα
    ....Και δεν του άρεσε καθόλου αυτό πάνω του και όμως αυτό είναι που τον έκανε ξεχωριστό γτ του έκανε ένα βλέμμα γεμάτο ένταση και πολύ εκφραστικό και δεν του άρεσε καθόλου να έχει και μεγάλες βλεφαρίδες γτ νομιζε ότι τον κάνουν να φαίνεται σαν γυναίκα με μασκαρα...κ ομως.....


    Τις ατελειες αγαπά τις ατέλειες σου

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Καλησπέρα
    Νομίζω ότι οι άνθρωποι πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας όπως είμαστε και να μην επιδιώκουμε το τέλειο.....γτ το αληθινο είναι και το πιο ωραίο......Δεν είναι κακο που θες πολύ να βελτιώσεις κτ πάνω σου (πχ θες μακρύ μαλλι και σε κάνει να νιώθεις ωραία) οκει....μη το παρακάνεις όμως και αλλοιωνεις τη πραγματική φυσική σου ομορφιά....χρωμα ματιών γτ πχ να αλλάξεις; δεν έχω πράσινα η γαλάζια μάτια έχω το καστανό πλ συνηθισμένο χρώμα και μ έχουν πει ότι θα μ πηγαινε πλ ν έχω πράσινα μάτια αλλα δν θέλω να το αλλαξω αυτό πάνω μου γτ μ αρεσει καλύτερα το φυσικό μ χρώμα..

    Κάνε τις αλλαγές που θες κορίτσι είσαι θα παίξεις αλλα μη προβαίνεις σε αλλαγές που σε αλλοιωνουν.......

    Αγάπησε τον εαυτό σου και να ξέρεις ότι κάποιες ατέλειες σου μπορεί να σε κάνουν γοητευτική.........Και δεν είναι καθόλου κλισέ αυτό που σου λέω....πχ ήξερα έναν άντρα με αρκετά μεγάλα μάτια σχετικα με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του και βλεφαριδες μεγάλες σχετικα γ άντρα
    ....Και δεν του άρεσε καθόλου αυτό πάνω του και όμως αυτό είναι που τον έκανε ξεχωριστό γτ του έκανε ένα βλέμμα γεμάτο ένταση και πολύ εκφραστικό και δεν του άρεσε καθόλου να έχει και μεγάλες βλεφαρίδες γτ νομιζε ότι τον κάνουν να φαίνεται σαν γυναίκα με μασκαρα...κ ομως.....


    Τις ατελειες αγαπά τις ατέλειες σου
    Ήταν και γουρλωμένα τα μάτια του σαν του Κούλη?:Ρ

    Αστιεύομαι σαφώς...
    Εντάξει,έχεις δίκιο,αλλά αν κάποια μπορεί να τα αλλάξει,γιατί όχι...
    Αλλά να είναι πράγματα που αλλάζουν...

    Για τις ατέλειες όμως ανοίγεις μεγάλη κουβέντα!

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    astanapane,θα μπορούσα να σε ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό το θέμα?
    Οι άνθρωποι του κύκλου σου,τι λένε για τις ''επεμβάσεις'' σου,πάνω σου?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το πιστευεις η οχι εγω τα καταλαβαινω τα ισιωμενα μαλια ακομα και αν δε φαινετε τιποτα

Similar Threads

  1. Νιώθω άσχημα γι αυτό αλλά δεν μετανιώνω..!
    By maria eleni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 57
    Last Post: 22-10-2016, 00:18
  2. Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου!
    By mimikaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 19-11-2012, 10:03
  3. Νιωθω ασχημα που η κοπελα μου παει διακοπες και εγω οχι
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2012, 02:15
  4. Νιώθω πολύ άσχημα
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-12-2011, 09:58
  5. ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 22-05-2008, 12:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •