Ρουτινα χωρις φιλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175

    Ρουτινα χωρις φιλους

    Καλησπέρα ειμαι 21, ζω στην αθηνα και εργαζομαι εδω... Μενω μακρια απο τους γονεις μου με τον αδερφο μου. Απο τοτε που ηρθα εδω δεν κανω κατι ουσιωδες. Ειναι η κλασική ρουτινα δουλεια σπίτι δουλεια σπίτι αντε καμια φορα για καφε με τον αδερφο μου κ τους φίλους του. Δεν εχω εδω φιλους και με εχει πάρει απο κατω... Δεν εχω παρεες δεν κανω πράγματα.. Δουλευω 8-5 5ημερο τημ εβδομαδα και καθε μερα ειναι ιδια με την προηγούμενη.. Απορω αν ειμαι ο μονος που ισχυει αυτο... Βλεπω αλλους βγαινουν απο εδω απο εκει.. Αλλα εγω δεν εχω παρέες.. Θα ηθελα μια βοηθεια παρακαλώ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Γράψου σε δραστηριότητες.. Απο χορό μέχρι και ζωγραφική.. Ότι σου αρέσει εσένα.. Θα σε φέρει σε επικοινωνία με άλλους

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    28
    Κι γω το ιδιο απορω,αρα φαινεται πως ειμαστε στην ιδια θεση..μιας που δουλευεις, προσπαθησε να βρεθεις κοντα με καποιον συναδελφο σου αν ειναι εφικτο..πες του να πατε μετα την δουλεια για εναν καφε αλλιως αν δεν προλαβαινετε να βρεθειτε οταν εχετε ρεπο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    Το θεμα ειναι οτι εχω μεγαλη διαφορα με τα ατομα της δουλειάς οποτε δε μπορω κ δεν αισθανομαι κ ο. Ιδιος ωραια... Δεν μπορω να καταλαβω.. Τι πρέπει να κανω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα πας σε κάποιο χόμπυ ή ασχολία που σε ενδιαφέρει. Είναι σημαντικό να σε ενδιαφέρει όμως, όχι να πας μόνο για να γνωρίσεις κόσμο. Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρχει κάτι κοινό μεταξύ όσων βρίσκεστε σε αυτό το χώρο και θα μπορείς να ξεκινήσεις συζήτηση πιο εύκολα. Επίσης, να ξεκινήσεις να βγαίνεις κι ας μην έχεις παρέες. Δεν είναι κακό να πας ας πούμε σε ένα μπαράκι στη γειτονιά να πιείς ένα ποτό αν γουστάρεις. Άσε που κι έτσι μπορεί να γνωρίσεις κόσμο, κάτσε στο μπαρ αλλά κάπου κεντρικά κι όταν σου δωθεί η ευκαιρία, μίλα με τον μπάρμαν, μίλα με κάποια αφορμη με άτομα που θα κάτσουν δίπλα σου και πάει λέγοντας. Μην έχεις κόμπλεξ να κάνεις πράγματα που γουστάρεις μόνος σου πάντως, αν βαριέσαι να μείνεις μόνος με τον εαυτό σου, πως να μην σε βαριούνται και οι άλλοι;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Unforgiven View Post
    Το θεμα ειναι οτι εχω μεγαλη διαφορα με τα ατομα της δουλειάς οποτε δε μπορω κ δεν αισθανομαι κ ο. Ιδιος ωραια... Δεν μπορω να καταλαβω.. Τι πρέπει να κανω...
    παντως η διαφορα ηλικιας δεν ειναι απαραιτητα προβλημα..καταλαβαινω οτι ας πουμε δεν θα μπορεις να βγεις εξω να διασκεδασεις με αυτους αλλα τουλαχιστον μεσα στο εργασιακο σου περιβαλλον μπορεις να χεις μια α' επικοινωνια! Το καλυτερο οπως ειπε και η sonia ειναι να κανεις πραγματα που ευχαριστιεσαι απο μια ταινια μεχρι ζωγραφικη! παντως επειδη οπως σου ειπα συμπασχω, εχω κλαψει πολλες φορες τη μοιρα μου οτι δεν εχω φιλους και ολοι βγαινουν και μπλα μπλα μπλα αλλα λυσεις υπαρχουν..συνεχισε να βγαινεις με τους φιλους του αδερφου σου, μαθε τα ενδιαφεροντα τους και προτεινε τους-αν σ αρεσουν αυτα-να πατε μαζι..χωρις να σημαινει οτι θα τους ''κλεψεις''
    Last edited by kateargi; 11-02-2019 at 14:27.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    Ενταξει.. Αν καποιος εχει κατι να προτεινει θα με βοηθουσε. Ευχαριστώ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    25
    Αυτο θα πρεπει να το βρεις μονος σου, καποιο ενδιαφερον, μια ασχολια... εμεις μπορει να σου προτεινουμε αλλα αν το ακολουθησεις απο υποχρεωση για να ξεφυγεις απο τη ρουτινα, και αγγαρεια θα ειναι και δεν θα σε βοηθησει καθολου. Σκεψου τι σου αρεσει ή τι θα ηθελες να κανεις εσυ και εφαρμοσε το, οσο παλαβο και να ειναι. Θα σε γιατρεψει στα σιγουρα και θα δεις τα πραγματα θετικα και αν τα βλεπεις θετικα τοτε μπορει να ανοιχτεις, να βρεις νεους φιλους, αλλες ασχολιες... Και το ωραριο σου ειναι μια χαρα, σκεψου να ησουν απογευματινος και εξαημερος... :-/

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΜΑ οπως γραφεςι; βγαινεις με τον αδελφο σου και τους φιλους του! δεν ειναι κακο! θα μπορουσες να εντηνεισ την παρεα σου, να γινεις πιο δραστηριος, να καμεις προτασεις για δραστηριοτιτες στην παρεα! Θα μπρουσες να κανεις καπως πιο εντονη παρεα στην αρχη με ορισμενους απο τους φιλους του αδελφου σου!
    Εαν νιωθεις ασχημα στο οτι ειναι ο σαδελφος σου στην παρεα τωτες ειναι λλο θεμα! αλλα και σε αυτην την πριπτωση θα μπορουσες με τον καιρο να τους κερδησεις απο τον αδελφο σου αυτους τους φιλους και να γινουν δικοι σου φιλοι! αυτο βεβαια προμηνιει ηντρικες και μαγειρεματα. Εσυ ξερεις το ηθικο και το σωστο που αρμοζει.

  10. #10
    Χωρίς να θέλω να σου πω σου εχω την λύση και σώθηκες, θα σου πω τι δοκίμασα εγώ, χωρίς πίεση όμως και μεχρι τώρα καπως δειλα δειλα εχει αρχίσει και λειτουργεί.
    Αποφάσισα να πάω στον πολιτιστικό σύλλογο του Δήμου μου, εξερευνώντας τα προγράμματα που είχε, αποφάσισα να γραφτώ στην θεατρική ομάδα.
    Εγώ και το θέατρο στην μέχρι πριν ζωή μου.. καμία σχέση. Ο λόγος που πήγα δεν ήταν για να κάνω παρέες, απλά πραγματικά ήθελα κάτι fun να κάνω σαν δραστηριότητα με λίγα λεφτά και λίγο κόπο, διοτι είχα αρχίσει να βγάζω ρίζες μέσα στον καναπέ μου.
    Πέρασε ένα δίμηνο που πήγαινα και με στεναχωρούσε κάπως που ολοι γνωρίζονται 5 και 6 χρονια και εγω ήμουν στην απέξω. Και ομως καπου εκει κατι άρχισε να γίνεται.. ξέρεις ενα ενδιαφέρον του τυπου "με τι ασχολείσαι?'' ¨"που μενεις? κτλ κτλ... και αυτο το ενδιαφέρον μετα εγινε καφες και πολύωρο κους κους με νέο κοσμο.
    Αυτό είναι ενα παράδειγμα. Υπάρχουν και πολλά αλλα..
    Το συμπέρασμα πάντως είναι οτι αν δε σε βοηθά η δουλειά (ουτε και η δική μου βοηθά) πρέπει να στραφείς σε κάτι οργανωμένο πχ χορός, τραγούδι ή θέατρο. Αν είσαι πολύ διαβαστερός και την παλεύεις, μπορείς να κάνεις ενα μεταπτυχιακό ή μια ιδιωτική σχολή.
    Πάντως κάτι που να σου αλλάξει την "Ρουτίνα", κάτι που να έχει το δικό του προγραμματισμό.

    Δυστυχώς δεν κάνουμε φιλίες πια οπως στο Δημοτικό που λέγαμε "κοριτσάκι θες να γίνουμε φίλες?" και γινόμασταν...

    Θελει υπομονή, μην απογοητευτείς με την πρώτη.

Similar Threads

  1. Χωρίς φίλους στην πόλη μου, νιώθω τόσο άδειος
    By Michael21gr in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 18-08-2017, 23:53
  2. Ειμαι μονος χωρις φιλους
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 21-07-2017, 01:33
  3. Χωρις φιλους
    By symphony in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-2012, 14:24
  4. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51
  5. ρουτινα?
    By confused22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2010, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •