Καρδιά η κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Καρδιά η κρίση πανικού

    Χαίρεται
    Εκεί που περπατούσα ξαφνικά ένιωσα το αριστερό μου στήθος εκεί κοντά σαν να ραγίζει έτσι για 5 Δευτερα και στην συνέχεια το σκεφτόμουν όπου με έπιασε λαχάνιασμα τρέμουλο - τα πόδια μου κοβόντουσαν. Εξετάσεις έχω κάνει τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο καρδιογραφήματα- τρίπλεξ όλα άψογα. Οφείλεται σε κρίση η να μπω σε διαδικασία να το ψάξω; (έχω ξανά πάθει κρίσης στο παρελθόν)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Χαίρεται
    Εκεί που περπατούσα ξαφνικά ένιωσα το αριστερό μου στήθος εκεί κοντά σαν να ραγίζει έτσι για 5 Δευτερα και στην συνέχεια το σκεφτόμουν όπου με έπιασε λαχάνιασμα τρέμουλο - τα πόδια μου κοβόντουσαν. Εξετάσεις έχω κάνει τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο καρδιογραφήματα- τρίπλεξ όλα άψογα. Οφείλεται σε κρίση η να μπω σε διαδικασία να το ψάξω; (έχω ξανά πάθει κρίσης στο παρελθόν)
    Καλησπέρα όπως έχω γράψει πολλές φορές η κρίση πανικού και η ανχωδη διάταραχη στο 90% εστιάζει σε πρόβλημα στην καρδιά για τον λόγο ότι είναι ένα όργανο που μπορείς να το μετρήσεις να το αισθάνεσαι ακόμα.και να το ακούσεις. Γιατί πχ να μην είναι το συκώτι; Τώρα αν έκανες εξετάσεις καρδιογράφημα κτλ δεν χρειάζεται να ανησυχείτε άντε και μια γενική αίματος,θώρακος αν είσαι καλά Μην το ξανάψαξεις πάρε την σκέψη σου απο την καρδιά.

  3. #3
    Αδερφέ καλησπέρα. Έχω κάνει αιματολογικες πάλι 2 φορές και ακτίνα θώρακα και θυροειδη
    Όλα ήταν άψογα μου είπαν ότι πρόκειται καθαρά για ψυχολογικό κομμάτι. Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι συνέχεια αν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η καρδιά από τότε δηλαδή 4 μήνες πριν.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    3
    Kokle99 τα ίδια και εγώ. Είμαι 39, γυναίκα και έχω κάνει τριπλεξ, καρδιογραφήματα όταν έτρεχα τα βράδια σε νοσοκομεία κλπ. Τελικά έκανα και τεστ κοπώσεως. Όλα καλά. Τώρα όμως θέλω να κάνω και στρες έκο. Και παρ' όλα αυτά ακόμα ανησυχώ για την καρδιά μου. Ότι κάτι θα συμβεί και θα "σπάσει" ξαφνικά. Φυσικά πηγαίνω σε ψυχίατρο και αν θες να με ακούσεις όσες εξετάσεις και να κάνεις πάντα θα φοβάσαι αν δεν το λύσεις αλλιώς. Από τη στιγμή που σου λένε ότι είσαι οκ (και σίγουρα θα είσαι, θα το ήξερες αν δεν ήσουν πίστεψε με) πρέπει να προσπαθήσεις με βοήθεια να πάρεις την εμμονική σκέψη σου από εκεί. Είναι σαν ψυχαναγκαστική σκέψη - εκτόνωση άγχους και προβολή. Η καρδιά μου είπαν δεν αλλάζει ούτε σε 4 μήνες ούτε σε ένα χρόνο. Φαντάσου ότι ένα τεστ κοπώσεως συνήθως μας καλύπτει για 5 χρόνια. Δε θα σου έλεγα να κάνεις και στρες εκο γιατί και πάλι μετά από λίγο καιρό θα φοβάσαι. Θα σου έλεγα να δεις έναν ψυχολόγο και με κάποιο τρόπο να πάρεις την εμμονική σκέψη σου από εκεί. Στο λέω από προσωπική εμπειρία, μια και το προσπαθώ κι εγώ. Έχω χάσει τη δουλειά μου, δε μπορώ να ζήσω μόνη μου γιατί φοβάμαι ότι κάτι θα μου συμβεί κλπ. Είναι δύσκολο αλλά αντιμετωπίσημο.

Similar Threads

  1. φοβος για την καρδια-κρισεις πανικου
    By gree21 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 28-12-2017, 19:35
  2. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  3. Κριση πανικου
    By Zinovaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 19-07-2017, 22:32
  4. KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-07-2012, 19:55
  5. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 16:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •