Nα πάρω φάρμακα ή να μην πάρω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    16

    Nα πάρω φάρμακα ή να μην πάρω;

    Αναπολώ τα παιδικά μου χρόνια τόσο έντονα που οι όμορφες αναμνήσεις με πληγώνουν. Τα αναπολώ με έναν άρρωστο τρόπο. Το νηπιαγωγείο και το δημοτικό που πήγαινα στεγάζονταν σε σπίτια. Πλέον έχει χτιστεί κανονικό σχολείο αλλά τα σπίτια εκείνα με τα 'προαύλια' που παίζαμε υπάρχουν και δεν έχουν αλλάξει. Περνάω έξω από αυτά και κλάιω σαν να μην υπάρχει αύριο. Μου έρχονται συνεχώς εικόνες από το τότε. Πηγαίνω στην πλατεία που μαζευόμασταν μικρά και πάλι μου θυμίζει τα παλιά. Το μαγάζάκι που παίρναμε παγωτά δεν υπάρχει πια. Γυρνάω όλη τη γειτονιά με το σκυλί και κάθε γωνιά μου φέρνει αναμνήσεις. Έχω στον τοίχο του δωματίου μου την αναμνηστική φωτογραφία από το νηπιαγωγείο, την κοιτάω τα βράδια και κλαίω. Δε μου αρέσουν οι αλλαγές της γειτονιάς. Δε μου αρέσει που χτίσανε σπίτι στο οικόπεδο που ήταν η ελιά που σκαρφαλώναμε παιδιά (έκοψαν και την ελιά). Δε μου αρέσει που η παραλία δε θυμίζει σε τίποτα την παραλία που κάναμε μπάνιο παιδιά. Δε μου αρέσει που η πλατεία που περνάγαμε ατελείωτες ώρες τα καλοκαίρια είναι πλέον έρημη, χειμώνα/καλοκαίρι, παρόλο που οι κάτοικοι έχουν τριπλασιαστεί. Δε μου αρέσει που το οικόπεδο που παίζαμε ποδόσφαιρο πλέον έχει γίνει χώρος που πάμε τα σκυλιά μας για την ανάγκη τους. Δε μου αρέσει που πολλοί γείτονες έχουν πεθάνει, άλλοι έχουν μετακομίσει.. ακόμα και αυτοί με τους οποίους δεν είχα καμία σχέση μου λείπουν. Μου λείπουν οι παιδικές μου φίλες. Μου λείπουν τα παιδικά μου χρόνια. Γιατί μου λείπουν τόσο πολύ; Επειδή δεν περνάω καλά τώρα; Δεν πέρναγα καλά μόνο σαν παιδί αλλά και στο λύκειο και λίγο αργότερα (μέχρι τα 22 πάνω-κάτω) αλλά το μυαλό μου έχει κολλήσει σε εκείνα τα ανέμελα, χαρούμενα χρόνια. Ονειρεύομαι πως μπαίνω σε μια μηχανή του χρόνου και γυρνάω πίσω. Δεν έχω πια όνειρα για το μέλλον. Δεν είμαι αισιόδοξη πως θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Πολύ κλάμα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    περνας χαλια στο παρων γι αυτο αναπολεις ολα αυτα.κοιτα να αλλαξεις τροπο ζωης και θα δεις που θα κοιταζεις το μελλον αντι για το παρελθον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Απλα να νοιωθεις τυχερη που τα παιδικά σου χρονια σου αφήνουν μια ωραια ανάμνηση και θα επρεπε να ηταν η βαση να προχωράς επισης ωραια

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    16
    Είναι κάποια αρκετά χρόνια τώρα που δεν περνάω καλά αλλά σε πραγματικά άθλια κατάσταση έχω φτάσει μία φορά (κράτησε 2 εβδομάδες) ...ίσως δύο φορές (σίγουρα θα υπάρξει και τρίτη) Κατά τ'άλλα παλεύεται. Ξέρω πάνω κάτω τι φταίει και ξέρω και τι πρέπει να κάνω για να βελτιωθούν τα πράγματα όμως δεν το έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα. Θα προτιμούσα την εύκολη λύση, τα χάπια, αλλά για κάποιο λόγο πιστεύω πως δε θα βοηθήσουν. Μπορεί να φτιάξουν τη διάθεσή μου αλλά μάλλον δε θα λύσουν το πρόβλημα. Από την άλλη αν φτιάξει η διάθεσή μου ίσως να βρω τη όρεξη να προσπαθήσω περισσότερο να κάνω αυτά που πρέπει να κάνω. Αν υπάρχει κανένας άλλος που να είναι άρρωστα κολλημένος στο παρελθόν ας το γράψει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Kallie View Post
    Είναι κάποια αρκετά χρόνια τώρα που δεν περνάω καλά αλλά σε πραγματικά άθλια κατάσταση έχω φτάσει μία φορά (κράτησε 2 εβδομάδες) ...ίσως δύο φορές (σίγουρα θα υπάρξει και τρίτη) Κατά τ'άλλα παλεύεται. Ξέρω πάνω κάτω τι φταίει και ξέρω και τι πρέπει να κάνω για να βελτιωθούν τα πράγματα όμως δεν το έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα. Θα προτιμούσα την εύκολη λύση, τα χάπια, αλλά για κάποιο λόγο πιστεύω πως δε θα βοηθήσουν. Μπορεί να φτιάξουν τη διάθεσή μου αλλά μάλλον δε θα λύσουν το πρόβλημα. Από την άλλη αν φτιάξει η διάθεσή μου ίσως να βρω τη όρεξη να προσπαθήσω περισσότερο να κάνω αυτά που πρέπει να κάνω. Αν υπάρχει κανένας άλλος που να είναι άρρωστα κολλημένος στο παρελθόν ας το γράψει.
    η διαθεση πως ειναι τωρα?.βγαινεις εξω γενικα με παρεες?. εχεις κατι να ασχολεισ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γιατι θεωρεις οτι πρεοει να παρεις φαρμακα;
    Τι πιστευεις θα σου προσφερουν;;Επιλυση των καθημερινων προβληματων δια μαγειας;;
    Πιστευεις οτι θα μπεις σε μια neverland διχως συγκρουσεις,αγχος,φοβο κ πονο;;

    Καταλαβαινω οτι μαλλον περνας δυσκολα για τους δικους σου λογους κ πιθανον για την κατασταση που επικρατει στην ελλαδα κ παγκοσμιως ομως η αναποληση του παρελθοντος δεν θα αλλαξει το παρον.
    Αν ειναι να σου προσφερει κατι ειναι με το να σου διδαξει οτι μικροι απολαμβαναμε τα μικρα πραγματα κ την ομορφια γυρω μας. Αν πιστευεις οτι πλεον ο κοσμος σου στερειτε ομορφιας ισως τον χρωματιζεις με χρωματα που ξεθωριασαν κ ειναι αναγκη να τοποθετησεις μια νεα παλετα στηριζομενη στον ενηλικο εαυτο σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ζησε το σημερα, ονειρεψου το μελλον, να θυμασαι το παρελθον καποιες φορες..... προχωρα στην ζωη σου, ασε τις παλιες εικονες, βαλτες καπου που να μην τις βλεπεις αμεσα, αφου σε επηρεαζουν τοσο πολυ....
    βρες ανθρωπους και ζησε το σημερα..... ασχολησου με χομπι και μην αφηνεις το μυαλο σου, να σκεφτεται και να αναπολει

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    16
    Tις τελευταίες 2-3 μέρες η κατάσταση χειροτέρευσε πάλι μετά από καιρό. Πήγαινε να συμβεί αυτή η τρίτη φορά που έγραψα παραπάνω αλλά μάλλον το πρόλαβα. Έχω χαθεί με όλους για διάφορους λόγους (άλλη μετακόμισε, άλλη παντρεύτηκε και εξαφανίστηκε κλπ) οπότε όχι δεν βγαίνω ...ή μάλλον βγαίνω σπάνια. Ασχολούμαι με κάποια πράγματα αλλά είναι λίγο μοναχικά ''αθλήματα'' οπότε χθες κιόλας αποφάσισα να ασχοληθώ με περισσότερα και πιο ομαδικά πράγματα. Αλλά δεν είναι εύκολο να γνωρίσεις ανθρώπους μετά από κάποια ηλικία, τουλάχιστον όχι για μένα. Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα που αν λύσω, κάτι μπορεί να γίνει. Δε νομίζω όμως πως οι άλλοι έχουν διάθεση να γνωρίσουν νέα άτομα... οπότε δύσκολο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    16
    @serios Σκέφτομαι τα φάρμακα γιατί έχω κάνει αυτοδιάγνωση και μια καταθλιψούλα μπορώ να πω την έχω. Έχω κάνει υπομονή αρκετά χρόνια περιμένοντας να αλλάξει κάτι, αλλά δεν αλλάζει. Δε θέλω να χάσω και άλλα χρόνια από τη ζωή μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Kallie View Post
    Tις τελευταίες 2-3 μέρες η κατάσταση χειροτέρευσε πάλι μετά από καιρό. Πήγαινε να συμβεί αυτή η τρίτη φορά που έγραψα παραπάνω αλλά μάλλον το πρόλαβα. Έχω χαθεί με όλους για διάφορους λόγους (άλλη μετακόμισε, άλλη παντρεύτηκε και εξαφανίστηκε κλπ) οπότε όχι δεν βγαίνω ...ή μάλλον βγαίνω σπάνια. Ασχολούμαι με κάποια πράγματα αλλά είναι λίγο μοναχικά ''αθλήματα'' οπότε χθες κιόλας αποφάσισα να ασχοληθώ με περισσότερα και πιο ομαδικά πράγματα. Αλλά δεν είναι εύκολο να γνωρίσεις ανθρώπους μετά από κάποια ηλικία, τουλάχιστον όχι για μένα. Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα που αν λύσω, κάτι μπορεί να γίνει. Δε νομίζω όμως πως οι άλλοι έχουν διάθεση να γνωρίσουν νέα άτομα... οπότε δύσκολο.
    Ολοι εχουν διαθεση να γνωρίσουν και να κανουν παρεα με νεα ατομα σε ολες τις ηλικίες, αλλα ολοι θελουν ευχάριστα και αισιόδοξα ατομα τα οποια σπανίζουν πλεον. Οποτε ο πιο εύκολος και ταυτοχρόνως πιο δύσκολος τροπος, ειναι να γινεις εσυ αισιόδοξη και ευχάριστη.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Kallie, σου προτείνω ανεπιφύλαχτα να κάνεις αυστηρά και μόνο συνεδρίες ψυχανάλυσης και όχι με χημεία. Είναι αμφίσημο αν η χημεία δύναται να σε συγκινήσει. Μου έχεις δώσει την εντύπωση πως με φαντασία αν το πάρεις απόφαση και τολμήσεις θα δημιουργήσεις καταστάσεις να σε συγκινήσουν. Δοκίμασε πράγματα κι ας μη σου βγαίνουν. Όσο για τη κατάθλιψη που ισχυρίζεσαι μάλλον για σένα είναι σα να σου λέει ο ευαυτός σου σκόπιμα να αλλάξεις να φθάρεις να δημιουργήσεις.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Kallie View Post
    Είναι κάποια αρκετά χρόνια τώρα που δεν περνάω καλά αλλά σε πραγματικά άθλια κατάσταση έχω φτάσει μία φορά (κράτησε 2 εβδομάδες) ...ίσως δύο φορές (σίγουρα θα υπάρξει και τρίτη) Κατά τ'άλλα παλεύεται. Ξέρω πάνω κάτω τι φταίει και ξέρω και τι πρέπει να κάνω για να βελτιωθούν τα πράγματα όμως δεν το έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα. Θα προτιμούσα την εύκολη λύση, τα χάπια, αλλά για κάποιο λόγο πιστεύω πως δε θα βοηθήσουν. Μπορεί να φτιάξουν τη διάθεσή μου αλλά μάλλον δε θα λύσουν το πρόβλημα. Από την άλλη αν φτιάξει η διάθεσή μου ίσως να βρω τη όρεξη να προσπαθήσω περισσότερο να κάνω αυτά που πρέπει να κάνω. Αν υπάρχει κανένας άλλος που να είναι άρρωστα κολλημένος στο παρελθόν ας το γράψει.
    Τι είναι αυτό που ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις αλλά δεν κάνεις?
    γιάννης

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    16
    Πρέπει να γνωρίσω ανθρώπους. Αυτό. Όπως γράφω παραπάνω, σταδιακά χάθηκα με όλους τους φίλους/ες που δεν ήταν πολλοί αλλά πάντα υπήρχαν 1-2-3 άτομα. Μιλάω που και που με μία παλιά φίλη που όμως έχει μετακομίσει εδώ και πολλά χρόνια σε άλλη πόλη και αυτό όπως είναι λογικό μας απομάκρυνε. Στην αρχή πήγαινα και ερχόταν εδώ αλλά κάποια στιγμή και αυτό σταμάτησε. Διάβαζα διάφορα οπότε είπα να δοκιμάσω πριν 1.5 χρόνο το γυμναστήριο. Στα ομαδικά προγράμματα που παρακολούθησα για 2 μήνες δεν γνώρισα κανέναν. Βασικά ήταν αδύνατον να γνωρίσεις άνθρωπο εκεί μέσα. Δήλωσα συμμετοχή σε εθελοντικό πρόγραμμα στο εξωτερικό, με δέχτηκαν, πλήρωσα αλλά δεν πήγα ποτέ. Τα μαθήματα/σεμινάρια κλπ που με ενδιαφέρουν πραγματικά και θα ήθελα να παρακολουθήσω είναι λίγο δύσκολο να τα βρεις εδώ. Υπάρχουν αλλά νομίζω δεν είναι όπως ακριβώς τα φαντάζομαι. Αν έμενα στην Αθήνα θα είχα περισσότερες επιλογές αλλά δε θα ήθελα να μένω στην Αθήνα. Τέλος πάντων, όπως ξαναείπα δε πιστεύω πως οι περισσότεροι έχουν διάθεση να γνωρίσουν νέα άτομα. Δηλαδή αν κάποια έχει μια καλή φίλη δε νομίζω ότι την ενδιαφέρει να βρει δεύτερη. Δε με ενδιαφέρουν οι απλές παρέες που απλά υπάρχουν για να περνάς καλά σε μια έξοδο και τίποτα παραπάνω.

    Σε διαδικασία ψυχανάλυσης δε θα ήθελα να μπω. Δεν περισσέυουν και χρήματα για ψυχαναλύσεις. Σε γιατρό θα πήγαινα μόνο για να μου γράψει φάρμακα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Kallie View Post
    Tις τελευταίες 2-3 μέρες η κατάσταση χειροτέρευσε πάλι μετά από καιρό. Πήγαινε να συμβεί αυτή η τρίτη φορά που έγραψα παραπάνω αλλά μάλλον το πρόλαβα. Έχω χαθεί με όλους για διάφορους λόγους (άλλη μετακόμισε, άλλη παντρεύτηκε και εξαφανίστηκε κλπ) οπότε όχι δεν βγαίνω ...ή μάλλον βγαίνω σπάνια. Ασχολούμαι με κάποια πράγματα αλλά είναι λίγο μοναχικά ''αθλήματα'' οπότε χθες κιόλας αποφάσισα να ασχοληθώ με περισσότερα και πιο ομαδικά πράγματα. Αλλά δεν είναι εύκολο να γνωρίσεις ανθρώπους μετά από κάποια ηλικία, τουλάχιστον όχι για μένα. Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα που αν λύσω, κάτι μπορεί να γίνει. Δε νομίζω όμως πως οι άλλοι έχουν διάθεση να γνωρίσουν νέα άτομα... οπότε δύσκολο.
    ναι νομιζω οτι εκει βρισκεται το "προβλημα " σου οτι δν εχεις ατομα διπλα σου να μιλησεις και να βγεις να διασκεδασεις και σε παιρνει απο κατω..λογικο ειναι...
    το οτι αποφασισες να πας σε κατι ομαδικο αυτο ειναι καλο θα σου ελεγα να προσπαθησεις και αλλο να πας και αλλου εφοσον εχεις ελευθερο χρονο.
    δουλευεις? γιατι και η δουλεια ειναι τοπος γνωριμιων.
    λες μετα απο καποια ηλικια...εαν δεν εισαι πανω απο 40 που δυσκολευει οσο να ναι αλλα και παλι δν ειναι ακατορθωτο...
    προσπαθησε να γινεις λιγο πιο αισιοδοξη και ολα καλα θα πανε

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Καλησπέρα, αν δε θες να κάνεις ψυχανάληση έχω την ισχυρή πεποίθηση οτι η ιδέα να επισκευτείς γιατρό δεν είναι εύλογη στη περίπτωση σου, άσε να βρει άλλον ασθενή να κουμπώνει ο γιατρός αυτός, μη ξίνεσαι εσύ αδίκως. Οντώς να δημιουργήσεις μια δυνατή φιλία όπως ορθά διακρίνεις δεν είναι εύκολο ούτε ο τρόπος επίτευξης της τετριμμένος. Σε κάποια δουλειά δουλεύωντας ή σε αθλήματα, σε σεμινάρια και παραδόσεις, σε μέροι που βγαίνει ο κόσμος να διασκεδάσει να ακούσει μουσική ζωντάνη και μη, δύνασαι να γνωρίσεις ανθρώπους αλλά θα πρέπει να δοκιμάσεις να ψάξεις να βρεις τα μέροι και τις δραστηριότητες που σου ταιρίαζουν και ταιριάζεις. Αν δε βρεις στη πόλη σου ίσως να σκεφτείς και να ταξιδέψεις, όμως σου εφιστώ τη προσοχή πως πιθανό είναι να απογοητευτείς πλήρως αρκετές φορές πρωτού βρεις κάτι όπως και να κάνεις πράγματα που δε φαντάζεσαι διαφορετικά, εκκεντρικά για σένα. Διακρίνω σε σένα γνωρίσματα που φανερώνουν άνθρωπο που για να ταιριάξει κάπου πρέπει να ψάξει πολύ να σκάψει βαθειά να βρει ενασχόληση και μέρος γι αυτόν. Μέσω ίντερνετ θα είναι ευτήχημα να βρεις αξιόλογο άνθρωπο να δημιουργήσεις κάτι γι αυτό κοίτα στο πραγματικό κόσμο. Βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει προσπάθησε να έρθεις σε διέγερση τόλμησε και όταν τολμήσεις κάτι να είσαι και επιφυλακτική μη τα δίνεις όλα απευθείας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 16:56
  2. Αργησα να παρω τα φαρμακα...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-12-2011, 01:10
  3. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 04:16
  4. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 01-06-2011, 15:44
  5. Δε θέλω να πάρω φάρμακα
    By kali_dinami in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-11-2008, 21:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •