ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ - ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1

    ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ - ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

    Καλησπέρα σε όλους,πάσχοντες και μη.
    Είμαι 28 ετών. Τους τελευταίους 8 μήνες περίπου παίρνω αντιψυχωτικό,συγκεκριμένα το Αrpoya(αριπιπραζόλη),5mg,με διάγνωση καταθλιπτικό επεισόδιο αν και η ιστορία μου δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να χαρακτηριστεί ως κατάθλιψη.
    Το θέμα είναι πως δεν είχα διαβάσει τις παρενέργειες αυτών των φαρμάκων και έχω τρομοκρατηθεί. Είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή θα πάθω όψιμη δυσκινησία? Ειλικρινά έχω μετανιώσει που τα ξεκίνησα και θέλω να τα σταματήσω αλλά φοβάμαι μόνη μου. Σκέφτομαι μάλιστα να πάω και σε άλλο ψυχίατρο μπας και με βοηθήσει να τα σταματήσω. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν πλεον απο αυτούς...
    Πείτε μου σας παρακαλώ εμπειρίες και παρενέργειες. Εχω φοβηθεί όσο δεν πάει. Δεν θέλω να καταστραφεί η ζωή μου... Δεν ξέρω τι είμαι ικανή να κάνω αν πάθω αυτά που βλέπω σε διάφορα βίντεο.

  2. #2
    Γιατί το λες αυτό?Αφου δεν έχω ψύχωση...Εσύ πόσο καιρό παίρνεις? Εχεις παρενέργειες?

  3. #3
    Συγνώμη κιόλας δεν τα ξέρω αυτά τα φάρμακα αλλά γιατί δεν κόβονται?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    χαιρομαι πολυ που εισαι καινουργιο μελος και αποφασισες να σταματησεις τα ψυχοτροπα φαρμακα.. αν το κανεις οσο ειναι νωρις θα εισαι πολυ μα παρα πολυ τυχερη... αν το κανεις μετα απο χρονια, την πατησες κινδυνευεις να τα παιρνεις εφορου ζωης... ακομα εγω προσπαθω να χωνεψω οτι θα ζησω με αυτα για παντα...

    χαζος και εγω, βασικα μη σωστα ενημερωμενος και εγω, αφου στην ουσια δεν εφταιγα εγω, πηρα τα αντικαταθλιπτικα που με εδωσε με μεγαλη ευκολια ο πρωτος γιατρος.. δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να επισκεφθεις καποιον και να σου πει, μπορεις να το παλεψεις και μονος σου... υστερα απο 7 χρονια, συνεχους ληψης κανω τεραστιες υπερπροσπαθειες για να τα κοψω...

    καντο τωρα που ειναι νωρις ακομα... αν επισκεφθεις αλλο γιατρο δεν ειναι σιγουρο οτι θα σε βοηθησει απολυτα να τα κοψεις, μπορει να σου επιμενει να τα παρεις... κανε τα κουμαντα μονη σου και σταματησε τα χαληλωνοντας την δοση σου.. ειναι αληθεια οτι κατασρεφουν παρα βοηθουν

  5. #5
    Παιδιά αυτή τη στιγμή που σας γράφω κλαίω...
    Φοβάμαι ότι κατέστρεψα τη ζωή μου...
    Αποστολία ούτε εγώ ξέρω γιατί δεν κόβονται...
    Menis_64 εσύ έχεις παρενέργειες όλα αυτά τα χρόνια?Εχεις κάνει προσπάθειες και απέτυχες?Εχω το χάπι των 10 και το κόβω στη μέση.Τι άλλο να κάνω μονη μου?Πριν 3εβδομάδες περίπου,δοκίμασα να τα σταματήσω μόνη,έτσι απότομα.Και ένα βράδυ με πιάνει ένα άγχος,νόμιζα πως πέθαινα.Πλάκωμα στο στήθος,τάση προς λιποθυμία...Πήγα στο νοσοκομείο μετά από 2 μέρες,ούτε εγώ ξέρω πως άντεξα και δεν πήγα την ίδια μέρα,έκανα καρδιογράφημα,τρίπλεξ,εξετ άσεις αίματος,όλα καλά.Και φοβάμαι πολύ μήπως το ξαναπάθω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Απο ψυχραιμια σκιζεισ ηρεμησε υπαρχουν λυσεισ εσυ κλαισ πριν το παθεισ ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε απλα αυτα που λεμε ειναι για προχωρημενουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Quote Originally Posted by harmonylover View Post
    Παιδιά αυτή τη στιγμή που σας γράφω κλαίω...
    Φοβάμαι ότι κατέστρεψα τη ζωή μου...
    Αποστολία ούτε εγώ ξέρω γιατί δεν κόβονται...
    Menis_64 εσύ έχεις παρενέργειες όλα αυτά τα χρόνια?Εχεις κάνει προσπάθειες και απέτυχες?Εχω το χάπι των 10 και το κόβω στη μέση.Τι άλλο να κάνω μονη μου?Πριν 3εβδομάδες περίπου,δοκίμασα να τα σταματήσω μόνη,έτσι απότομα.Και ένα βράδυ με πιάνει ένα άγχος,νόμιζα πως πέθαινα.Πλάκωμα στο στήθος,τάση προς λιποθυμία...Πήγα στο νοσοκομείο μετά από 2 μέρες,ούτε εγώ ξέρω πως άντεξα και δεν πήγα την ίδια μέρα,έκανα καρδιογράφημα,τρίπλεξ,εξετ άσεις αίματος,όλα καλά.Και φοβάμαι πολύ μήπως το ξαναπάθω.
    Καταρχήν δεν χρειάζεται να κλαις.δεν εισαι μόνη εδώ μέσα.όλοι έχουμε περάσει από κάτι και πολύ είναι αυτοί που το ξεπέρασαν εντελώς και είναι καλά. Γιατί όχι και εσύ? Καταρχήν με τι έχεις διαγνωστει και πήρες αυτά τα φάρμακα?εγώ θεωρώ ότι όλα τα φάρμακα κόβονται όταν κάνουν την χρήση τους και ξεπεράσεις το θέμα σου θα τα κόψεις και εσύ με τη βοήθεια του γιατρου σου

  8. #8
    Ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις...
    Αποστολία πώς να μην στενοχωριέμαι με όσα έχω διαβάσει για τα εν λόγω φάρμακα?Αν διαβάσεις παρενέργειες,θα καταλάβεις.Η διάγνωση είναι καταθλιπτικό επεισόδιο.Αλλά δεν ξέρω αν η ψυχίατρος είναι απολύτως ειλικρινής μαζί μου ή υποπτεύεται και τίποτα άλλο. Το χειρότερο είναι πως δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ πλέον. Ανησυχώ για την πορεία μου,θα είμαι λειτουργική στη ζωή μου?
    Elis όταν ο ίδιος μου λες πως δεν πρόκειται να τα κόψω,πώς να μην τρομοκρατηθώ?Είχες γεμίσει φλεγμονές από τα αντιψυχωτικα?Πωπω,τι λες τώρα...... Έχεις προσπαθήσει να διακόψεις?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Κατι δε μας λες σωστα, αυτα τα φαρμακα δε δινονται για τη καταθλιψη.

  10. #10
    Quote Originally Posted by harmonylover View Post
    Ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις...
    Αποστολία πώς να μην στενοχωριέμαι με όσα έχω διαβάσει για τα εν λόγω φάρμακα?Αν διαβάσεις παρενέργειες,θα καταλάβεις.Η διάγνωση είναι καταθλιπτικό επεισόδιο.Αλλά δεν ξέρω αν η ψυχίατρος είναι απολύτως ειλικρινής μαζί μου ή υποπτεύεται και τίποτα άλλο. Το χειρότερο είναι πως δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ πλέον. Ανησυχώ για την πορεία μου,θα είμαι λειτουργική στη ζωή μου?
    Elis όταν ο ίδιος μου λες πως δεν πρόκειται να τα κόψω,πώς να μην τρομοκρατηθώ?Είχες γεμίσει φλεγμονές από τα αντιψυχωτικα?Πωπω,τι λες τώρα...... Έχεις προσπαθήσει να διακόψεις?
    Και εγώ για τα αντικαταθλιπτικα είχα διαβάσει ένα σωρό παρενέργειες και δεν είχα ούτε έπαθα ποτέ τίποτα. Απλά θέλω να σταθώ στο γεγονός που λες στην αρχή ότι η ιστορία σου δεν ξέρεις αν μπορεί να χαρακτηριστει καταθλιψη.θες να πεις τι ακριβως επαθες?

  11. #11
    [QUOTE=airetikos;1036860]Κατι δε μας λες σωστα, αυτα τα φαρμακα δε δινονται για τη καταθλιψη.[/QUOTE
    Στο Ιντερνετ διάβασα πως το συγκεκριμένο χρησιμοποιείται και για την κατάθλιψη. Εκτός αν η ψυχίατρος λέει τη μισή αλήθεια και είναι ψυχωτική κατάθλιψη.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Και εγώ για τα αντικαταθλιπτικα είχα διαβάσει ένα σωρό παρενέργειες και δεν είχα ούτε έπαθα ποτέ τίποτα. Απλά θέλω να σταθώ στο γεγονός που λες στην αρχή ότι η ιστορία σου δεν ξέρεις αν μπορεί να χαρακτηριστει καταθλιψη.θες να πεις τι ακριβως επαθες?
    Αποστολία δεν θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες.Μόνο ένα στοιχείο παραπάνω μπορώ να γράψω,είχα μια εμμονή και δεν μπορούσα να το σταματήσω,αυτό. Αλλά αυτό που με καίει είναι πως θα σταματήσω τα χάπια,γιατί η εμμονή έφυγε.Και η ψυχίατρος δεν με αφήνει.

  13. #13
    Quote Originally Posted by harmonylover View Post
    Αποστολία δεν θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες.Μόνο ένα στοιχείο παραπάνω μπορώ να γράψω,είχα μια εμμονή και δεν μπορούσα να το σταματήσω,αυτό. Αλλά αυτό που με καίει είναι πως θα σταματήσω τα χάπια,γιατί η εμμονή έφυγε.Και η ψυχίατρος δεν με αφήνει.
    Πάρε για ένα διάστημα την αγωγή σου.θεωρώ ότι δεν τα έχεις πάρει για πολύ καιρό. Θέλουν ένα διάστημα να δρασουν τα φάρμακα και μετά θέλει και μια περιοδο σταθεροποιησης της κατάστασης σου. Και εγώ από τους πρώτους μήνες μου πέρασαν όλα αλλά ακολουθήσα τις οδηγίες του γιατρού και τα πηρά ενάμιση χρόνο και εκτοτε τέλος τα φαρμακα.γιατί έχεις φοβηθει τόσο με την αγωγή αυτη?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Οχι δε χρησιμοποιειται για τη καταθλιψη, αυτα τα φαρμακα τα αντιψυχωτικα ειναι για τη θεραπεια της διπολικης διαταραχης και της σχιζοφρενειας. Ο ελις σου πε σωστα πως δε κοβονται ευκολα γιατι οταν τα ξεκινας και οταν τα σταματας τοτε αλλαζει η λειτουργια του εγκεφαλου, κανεις δε μπορει να σου πει για τις παρενεργειες αν θα παθεις αλλα πιστεψε με οι παρενεργειες οπως διαβασες στο φυλλο οδηγιων ειναι εξαιρετικα κακες σε μερικες περιπτωσεις οπως και οι ενεργειες παντα. Επισκεψου σιγουρα κι αλλον γιατρο. Εγω επαιρνα για ενα μηνα διπλασια δοση απο τη μεγιστη που προτεινει ο κατασκευαστης του αντιψυχωτικου και το εκοψα μαχαιρι αλλα μετα σκεφτεσαι και νοιωθεις διαφορετικα γιατι δεν λειτουργει ο εγκεφαλος οπως πριν οπως και ολο αυτο το μηνα που τα παιρνα λειτουργουσε αλλιως.

  15. #15
    Αποστολία μπορεί να πάθεις διαβήτη,όψιμη δυσκινησία,μέχρι και για ξαφνικό θάνατο γράφει.Τρόμος είναι σου λέω.
    Airetikos το έχω διαβάσει σε διάφορα sites πως είναι και για την κατάθλιψη.Δηλαδή μου λες πως μπορεί να έχω σχιζοφρένεια ή διπολική διαταραχή και να μην το ξέρω? Εσύ με τι διάγνωση τα πήρες?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-02-2019, 17:35
  2. αντιψυχωτικα
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2017, 01:20
  3. Αντιψυχωτικα και σχεση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 04-05-2015, 23:36
  4. προλακτινη κ αντιψυχωτικα
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 20-01-2013, 19:43
  5. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •