Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    1

    Κατάθλιψη

    Υποφέρω από κατάθλιψη. Σταδιακά αποσύρθηκα από όλους τους φίλους μου και την οικογένεια μου και με το ζόρι πήγαινα στη δουλειά όπου δεν ήμουν όπως παλιά. Δεν έβρισκα χαρά σε τίποτα. Χώρισα γιατί δεν άντεχα άλλο. Τα ξαναβρήκαμε. Του ζήτησα να ξανά χωρίσουμε πάλι και σε 2 ωρες το μετάνιωσα. Η κατάθλιψη καταστρέφει τη ζωή μου. Δεν υπάρχει κανεις να με βοηθήσει. Τους φίλους τους έδιωξα. Οικογένεια δεν έχω. Δε θέλω να παλεύω άλλο. Νιώθω ότι όλα είναι μάταια. Δε μου δίνει χαρά τίποτα.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Elenitsa2828 View Post
    Υποφέρω από κατάθλιψη. Σταδιακά αποσύρθηκα από όλους τους φίλους μου και την οικογένεια μου και με το ζόρι πήγαινα στη δουλειά όπου δεν ήμουν όπως παλιά. Δεν έβρισκα χαρά σε τίποτα. Χώρισα γιατί δεν άντεχα άλλο. Τα ξαναβρήκαμε. Του ζήτησα να ξανά χωρίσουμε πάλι και σε 2 ωρες το μετάνιωσα. Η κατάθλιψη καταστρέφει τη ζωή μου. Δεν υπάρχει κανεις να με βοηθήσει. Τους φίλους τους έδιωξα. Οικογένεια δεν έχω. Δε θέλω να παλεύω άλλο. Νιώθω ότι όλα είναι μάταια. Δε μου δίνει χαρά τίποτα.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα.έχω περάσει και εγώ το ίδιο. Καταρχήν έχεις πάει σε ειδικό γιατί μόνη σου αν είσαι πολύ άσχημα δύσκολα να το ξεπερασεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    1
    Καλησπέρα, κι εμένα είναι το πρώτο μου ποστ... Μια από τα ίδια με μόνη διαφορά ότι παρασερνω δύο παιδιά κι έναν σύζυγο στην κατάντια μου... Όταν έφτασα στον πάτο ζήτησα βοήθεια και εδώ και 4 μήνες είμαι σε φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με παρακολούθηση από γιατρό. Έχει αρχίσει και αχνοφαίνεται λίγο φως στην άκρη του τούνελ, βέβαια έχω πολύ δρόμο μπροστά μου αλλά τουλάχιστον δεν είμαι κλεισμένη όλη μέρα στο σπίτι να βουλιαζω στο απόλυτο κενό...
    Μην ντρέπεσαι να ζητήσεις βοήθεια από ειδικό και προπαντός μη ντρέπεσαι να το πεις στους δικούς σου ανθρώπους μπορεί να βρεις περισσότερη κατανόηση και βοήθεια από όση νομίζεις... Όπως το σώμα σου νοσεί έτσι νοσεί και το μυαλό και χρειάζεται την "αντιβίωση" του για να συνέλθει... Λένε πως η ζωή είναι πολύ ωραία για να την σπαταλάμε μιζεριαζοντας... Ακόμη δεν το έχω φτάσει αλλά που θα μου πάει θα τα καταφέρω...

  4. #4
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenitsa2828 View Post
    Υποφέρω από κατάθλιψη. Σταδιακά αποσύρθηκα από όλους τους φίλους μου και την οικογένεια μου και με το ζόρι πήγαινα στη δουλειά όπου δεν ήμουν όπως παλιά. Δεν έβρισκα χαρά σε τίποτα. Χώρισα γιατί δεν άντεχα άλλο. Τα ξαναβρήκαμε. Του ζήτησα να ξανά χωρίσουμε πάλι και σε 2 ωρες το μετάνιωσα. Η κατάθλιψη καταστρέφει τη ζωή μου. Δεν υπάρχει κανεις να με βοηθήσει. Τους φίλους τους έδιωξα. Οικογένεια δεν έχω. Δε θέλω να παλεύω άλλο. Νιώθω ότι όλα είναι μάταια. Δε μου δίνει χαρά τίποτα.
    Οπωσδήποτε να δεις όχι ψυχολόγο αλλά κατευθείαν ψυχίατρο να σου γράψει κάτι για να μην υποφέρεις τόσο και μετά όταν κάπως ορθοποδήσεις κάνεις και ψυχοθεραπειες για να εντοπισεις την αιτία και πως να το αντιμετωπισεις. Να ξέρεις οτι μπορείς να το νικήσεις και νατο βάλεις στο ντουλάπι της λήθης, στην κυριολεξία είναι στο μυαλό όλο αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Elenitsa2828 αν εχεις την οικονομική δυνατότητα ,καλό θα είναι να απευθυνθεις σε ψυχολόγο,κι όχι σε ψυχίατρο που θα σε χαπακώσει με το καλημέρα σας.
    κι εγώ ειμαι σε κακη ψυχολογική κατάσταση και μετά απο δεκα περίπου επισκέψεις σε ψυχολόγο είδα μια βελτίωση ως προς τον τροπο που σκεφτομαι(χωρίς φαρμακευτικη αγωγή).ίσως σε βοηθήσει αυτή η λύση...

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •