Νιωθω πολυ παραξενα..νιωθω οτι παω στα χαμενα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715

    Νιωθω πολυ παραξενα..νιωθω οτι παω στα χαμενα.

    Γεια σας...εδω και καιρο κανω αγωγη και ειμαιωστα χαμενα ..μακαρι να ηταν ψεμα ολα αυτα.Δεν μπορουσα να το φανταστω ποτε στην ζωη μου πως θα περνουσα ετσι με τον εαυτο μου.:/Εχω ασχημες ιδεες για τον εαυτο μου πολλα κ διαφορα.δεν εχω δυναμη και τολμη οπως ειχα..εχω κανει και καποιες καταχρησεις λογου τ οτι εκει εβρισκα καπως τον εαυτο μου και ετυχε να μπλεξω..εκοψα τις συνεδριες στο Αιγηνειτιο.Γιατι εβλεπα πως δεν με οφελουσε ολο αυτο.κανω αγωγη δυο χρονια...εχω αρχησει και στενοχωριεμαι πολυ για ολο αυτο και εχω ψυλοεθιστει και στα φαρμακα..σκετα δεν βλεπω να κανουν δουλεια.πρεπει να βρω καποιον να μιλω..γαμώ!!δεν ξερω πως να περασω αυτον τον καμπο ειλικρινα..κανω δυο χρονια διαφορες αγωγες και ακομα δεν ξερω που πατω.χρειαζομαι πιστευω εναν καλο ψυχολογο αλλα και παλι δεν ξερω.πηγα και μια βολτα στο αγιο ορος και μου ειπαν πως εχω κατι πολυ βαθυ..και πως αν ακολουθησω τα βηματα που θα μου λεγε ενας ιερεας θα τα πηγαιναμε καλα
    ..αλλα δεν εγινε ποτε ολη αυτη η συζητηση και η ενασχολιση μαζι μου.με γραψε εκει που δεν πιανει μελανι..ισως ηθελαν να κατσω εκει ωστε να περασουν ολα αυτα..αλλα εφυγα και δεν ξερω τωρα τι και πως..:/ευχαριστω για τον χρονο σας ειναι καπως ανακατεμενα ολα αλλα δεν ξερω τι να κανω ποια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάθισα και διάβασα το προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει και ενημέρωσες πρόσφατα και τώρα διάβασα κι αυτό...
    Γενικά έχω ακούσει καλά λόγια για το Αιγινήτειο αλλά αν θεωρείς ότι οι συνεδρίες εκεί δεν σε βοηθάνε, καλά έκανες και τις σταμάτησες. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσεις να ψάχνεσαι γενικότερα βέβαια. Γνώμη μου είναι ότι αν δεν ήσουν ποτέ θρήσκος και αν ούτε τώρα έχεις γίνει πολύ της θρησκείας, οι επισκέψεις σε Άγιον Όρος, οι ιερείς κτλ δεν θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα. Οι λύσεις σε αυτού του είδους τα θέματα πρέπει να κουμπώνουν κάπως στον χαρακτήρα και την ψυχοσύνθεση μας ευρύτερα... Δοκίμασε κάποιον ψυχολόγο κι αν μετά από κάποιο διάστημα δεις ότι δεν σου κάνει, δοκίμασε κάποιον επόμενο.
    Ταυτόχρονα όμως πρέπει να προσπαθήσεις να βγεις από αυτόν τον φαύλο κύκλο "Δεν είμαι καλά-Κάθομαι μόνος με τις σκέψεις μου-Οι σκέψεις μου με κάνουν να αισθάνομαι χειρότερα-Δεν είμαι καλά-Τελματώνω στην αδράνεια με τις σκέψεις μου" . Κι ας μην έχεις διάθεση, κι ας σκέφτεσαι διάφορα, πρέπει να επαναφέρεις μία αίσθηση κανονικότητας στην καθημερινότητά σου, ώστε το μυαλό σου να απασχολείται με άλλα πράγματα και σταδιακά ο χώρος που καταλαμβάνουν οι αρνητικές σκέψεις να μικραίνει όλο και περισσότερο. Συνάντησε φίλους, κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν ή σε ευχαριστούσαν παλιότερα, πίεσε λιγάκι τον εαυτό σου προς την σωστή κατεύθυνση κι ας αισθάνεσαι κουρασμένος ή μπερδεμένος. Ταυτόχρονα φρόντιζε να περπατάς και να κινείσαι, να κοιμάσαι φυσιολογικές ώρες και να κάνεις μια καλή διατροφή.
    Φέτος σεζόν θα πας;


    ΥΓ: Σου απάντησα στο ΠΜ πριν δω τα θέματα στο φόρουμ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κάθισα και διάβασα το προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει και ενημέρωσες πρόσφατα και τώρα διάβασα κι αυτό...
    Γενικά έχω ακούσει καλά λόγια για το Αιγινήτειο αλλά αν θεωρείς ότι οι συνεδρίες εκεί δεν σε βοηθάνε, καλά έκανες και τις σταμάτησες. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσεις να ψάχνεσαι γενικότερα βέβαια. Γνώμη μου είναι ότι αν δεν ήσουν ποτέ θρήσκος και αν ούτε τώρα έχεις γίνει πολύ της θρησκείας, οι επισκέψεις σε Άγιον Όρος, οι ιερείς κτλ δεν θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα. Οι λύσεις σε αυτού του είδους τα θέματα πρέπει να κουμπώνουν κάπως στον χαρακτήρα και την ψυχοσύνθεση μας ευρύτερα... Δοκίμασε κάποιον ψυχολόγο κι αν μετά από κάποιο διάστημα δεις ότι δεν σου κάνει, δοκίμασε κάποιον επόμενο.
    Ταυτόχρονα όμως πρέπει να προσπαθήσεις να βγεις από αυτόν τον φαύλο κύκλο "Δεν είμαι καλά-Κάθομαι μόνος με τις σκέψεις μου-Οι σκέψεις μου με κάνουν να αισθάνομαι χειρότερα-Δεν είμαι καλά-Τελματώνω στην αδράνεια με τις σκέψεις μου" . Κι ας μην έχεις διάθεση, κι ας σκέφτεσαι διάφορα, πρέπει να επαναφέρεις μία αίσθηση κανονικότητας στην καθημερινότητά σου, ώστε το μυαλό σου να απασχολείται με άλλα πράγματα και σταδιακά ο χώρος που καταλαμβάνουν οι αρνητικές σκέψεις να μικραίνει όλο και περισσότερο. Συνάντησε φίλους, κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν ή σε ευχαριστούσαν παλιότερα, πίεσε λιγάκι τον εαυτό σου προς την σωστή κατεύθυνση κι ας αισθάνεσαι κουρασμένος ή μπερδεμένος. Ταυτόχρονα φρόντιζε να περπατάς και να κινείσαι, να κοιμάσαι φυσιολογικές ώρες και να κάνεις μια καλή διατροφή.
    Φέτος σεζόν θα πας;


    ΥΓ: Σου απάντησα στο ΠΜ πριν δω τα θέματα στο φόρουμ.
    Μου εχουν προτεινει κατι αλλα πρεπει να δω αν ειμαι καλα για να συνεχισω και να παω προς τα εκει..δεν ξερω πως να κοινιθω εφοσον δεν ειμαι κ τοσο στα καλα μου..πρεπει να ειμαι προσεχτικος με τις κινησεις μου τωρα ποια..δεν με περνει να πιεστω,να στενοχωρηθω κ αλλα τετοια

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  2. Νιωθω πολυ περιεργα.
    By ftnxtzdk in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 21
    Last Post: 12-02-2016, 19:18
  3. ΝΙΩΘΩ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ
    By teodor in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 26-03-2015, 19:56
  4. νιώθω πολύ αδικημένη....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 29-06-2012, 13:23
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •