Απιστία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Απιστία

  1. #1
    Miliva21
    Guest

    Απιστία

    Ανοίγω αυτό το θέμα γτ είναι επίκαιρο. Σε παρέες ακούω για απιστίες για γνωριμιες....πιστεύω ότι πλέον έχουμε γίνει ένα μεγάλο κρεβάτι........Δεν ξέρουμε τι μας γίνεται....Όσοι έχετε σχέση δεν ανησυχείτε για κάποια πιθανή απιστία του/της συντρόφου σας; δεν λέω ότι οι άνθρωποι είναι κτήματα μας ούτε πρέπει να τους φερόμαστε έτσι όμως όταν εσύ είσαι εκεί σταθερός ερωτευμένος δίνοντας σε κάτι πως μπορείς να διανοηθείς ότι αυτός ο άνθρωπος δεν κοιτάζει και αλλού παράλληλα με σένα.....;
    Δύσκολο πράγμα η εμπιστοσύνη....δύσκολες εποχές ....

    χάθηκε η ατμόσφαιρα στον έρωτα...χάθηκε η μαγεία.......( άσχετο αυτό Αλλά δν βαριέσαι)

    Ακούω απόψεις γι αυτό το θέμα δεν είναι κτ που βιώνω απλά θα ήθελα να το κουβεντιάσουμε..

    Εγώ που είμαι ελεύθερη έχω "απαλλαγει"απο αυτές τις "ανησυχίες...
    Εκφραστείτε ελεύθερα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391
    Δηλαδή τι ακούγεται στις παρεες;

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by mina2014 View Post
    Δηλαδή τι ακούγεται στις παρεες;
    Γενικά ξέρω άτομα που είναι σε σχέση και ψάχνονται από δω και από κει.........

    Τεσπα θα σου πρότεινα καλή μου εσύ καλύτερα να μην συμμετέχεις σε αυτό το θέμα.....Γτ έχεις ένα άγχος......μιλάω γενικά μην σου μπαίνουν ιδέες.......

    Εσύ έχεις έναν σύντροφο ο οποίος σε θέλει και κάνει υπομονή γτ το παλεύει...Εσύ δεν έχεις τέτοια θέματα....Πρέπει απλά να κοιταξεις να σωσεις τον γάμο σου κ να ηρεμησεις

  4. #4
    Έχω θεωρώ ότι δεν είναι όλοι από ανθρωποι ιδιοι.υπάρχουν πιστοι και απιστοι και εν δυναμη απιστοι.δεν πρέπει να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβαλι

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Τα σιγανά ποταμάκια να φοβάσαι.(???????????????)

    Edit:βέβαια δεν θεωρώ απολυτο αυτό που λεω.
    Μπορεί οι ήσυχοι όντως να μην απιστουν ή και να το κάνουν.Το ίδιο ισχύει και για τους πιο έντονους ως προσωπικότητες.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 21-02-2019 at 13:42.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Στην πρώτη μου σχέση χώρισα επειδή πίστεψα πως με απατά. Γενικά δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα ζηλιάρα αλλά έγινε τότε μια σειρά από γεγονότα που με οδήγησαν σε αυτό το συμπέρασμα. Αργότερα κατάλαβα πως είχα κάνει λάθος κι ένιωσα ο μεγαλύτερος βλάκας του κόσμου γιατί βλέπεις είχα κι εγωισμό και ντρεπόμουν να γυρίσω πίσω και να του πω α συγγνώμη λάθος.

    Από τότε το φιλοσόφησα το θέμα και σκέφτηκα πως αν είναι να σε απατήσει ο άλλος αργά η γρήγορα θα το καταλάβεις όσο ηλίθιος/α κι αν είσαι, οπότε ποιος ο λόγος να αγχώνεσαι πριν γίνει; Οπότε δεν ξαναμπήκα στην διαδικασία να το σκεφτώ, ίσως έτυχα και σε περιπτώσεις που δεν μου έδιναν δικαίωμα δεν ξέρω, αλλά δεν με απασχόλησε ποτέ. Συνήθως όταν είμαι σε σχέση αναλώνομαι πολύ στο να σκέφτομαι τα μεταξύ μας και ξεχνάω τους γύρω. Επίσης, μπορεί να ακουστεί ψωνίστικο, αλλά νιώθω μια σιγουριά ότι θα το καταλάβω αν συμβεί....κι αν δεν το καταλάβω οκ, τουλάχιστον θα είμαι χαρούμενη στο συννεφάκι μου οπότε όλα καλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,408
    Εγώ είμαι από τους τύπους που είναι τίμιος μέχρι αηδίας στα περισσότερα θέματα και στις σχέσεις απλά δεν μου πάει να κάνω απιστία 1ον γιατί δεν είμαι των εφήμερων σχέσεων, 2ον δεν θα ήθελα να μπαίνω σε μια διαδικασία απόκρυψης στοιχείων και διπλής ζωής, 3ον γιατί απλά είμαι αγαρμπος και δεν έχω την ικανότητα να λέω ψέματα και θα πιανόμουν στα πράσα.

    Με λίγα λόγια θα μου ήταν ψυχοφθόρο και κάτι που δεν ταιριάζει στην προσωπικότητα μου... Επίσης να πω οτι βαριέμαι αφάνταστα να ψαχουλεύω για ενδείξεις απιστίας και όταν κάνω σχέση θέλω να ξέρω ότι έχω να κάνω με ένα ωριμο άτομο που χαίρει της εμπιστοσύνης μου και εκτιμά την ελευθερία που του δίνω.
    Δεν θέλω καν να ασχολούμαι με θέματα ζήλιας, μη ειλικρίνειας και ξεσκεπάσματος. Αυτό δεν σημαίνει ότι ζω σε ένα ροζ συννεφάκι και δεν παίρνω πρέφα οτι κάτι αλλάζει. Βεβαια για πολλούς λόγους η εμπειρία μου στις σχέσεις δεν είναι μεγάλη αλλά αυτά έχω να πω για το πως συμπεριφέρομαι.

    Γενικά υπάρχει απιστία από πολλούς άντρες που για μένα δεν είναι άντρες με την καθολική έννοια γιατί απλά δεν τηρουν την ειλικρίνια και την μπέσα. Αν θες να έχεις άλλη σχέση απλά διέκοψε την τωρινή σου και κάνε οτι γουστάρεις. Απλά υπάρχει αυτό το πρότυπο που θέλει τον άντρα πολυγαμικό και αυτός που καταφέρνει να κοροϊδέψει την γυναίκαι του και να μη το καταλάβει (σπάνιο) μάγκα... Νομίζω όμως ότι καταλλήγουμε να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας και να ευτελίζουμε το θέμα σχέση, συντροφικότητα, έρωτα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Συμφωνω με σειριος. Η εμπιστοσυνη κερδιζεται, παντα υπαρχουν δειγματα, το θεμα ειναι μην προχωρησει παρακατω.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391
    Υπάρχουν απιστες και άπιστοι. Δε διανοοουμαι να απατησω γιατί οι τύψεις είναι άτιμο πράγμα.εκτος αν είσαι αναίσθητος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι να θελει καποιος να απατησει οταν ειναι καλα με τον ανθρωπο του. Αλλο να το κανει απο εκδικηση.........

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391
    Δεν υπάρχει εκδίκηση σε τέτοια πραγματα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,143
    δεν θα μπορουσα να συνεχισω μια σχεση αν δεν ειχα εμπιστοσυνη στον συντροφο μου. και η εμπιστοσυνη κερδιζεται με την αψογη συμπεριφορα, που προσφερεται απο τον αλλον, χωρις να την απαιτεις. δεν ειναι αυτονοητη. αλλα οχι με το να του ζητας κατι, οχι με κατινιες και κυνηγητο και ζηλεια.
    αν καταφερει να κερδισει την εμπιστοσυνη μου, δεν προκειται να δηλητηριασω μονη μου την σχεση μου, ουτε με κατινιες, ουτε με το να απιστησω η ιδια βεβαια.
    αν δεν κερδισει την εμπιστοσυνη μου, φευγω αμεσα, δεν μπαινω στην διαδικασια να αποδειξω κατι απο οσα υποπτευομαι.

    αλλα η απιστια ειναι θεμα που επεται της σχεσης.
    βρες μια ωραια σχεση εσυ κι ασε τις απιστιες... εννοω, οτι δεν χρειαζεται να μπαινεις σε προβληματισμους με αρνητισμο, πριν καν κανεις μια σχεση, γιατι καθε αρνητισμος, ισως σου βαζει εμποδια στο να κανεις μια σχεση...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Ειχα σχεση 1,5χρόνο με μια φοιτήτρια εγω ειμαι 26.. ηταν απο της της κοπέλες που την βλέπεις και λες αυτη είναι σωστή.... Ελα όμως που δεν ήταν αυτο που έδειχνε.. απο ενστικτο καταλαβα οτι κατι κρύβει αυτη η κοπέλα... Nα ξεκαθαρίσω οτι ημασταν πολυ καλα και δεν υπήρχαν ζήλειες ειχαμε εμπιστοσύνη μεταξύ μας μεχρι που ειδα ενα ονειρο και εχασα την εμπιστοσύνη για την κοπελα που είχα αγαπήσει πραγματικά... Ετσι χωρίς να σκευτομαι κατευθείαν μετα απο αυτο το ονειρο σηκώθηκα και εψαξα στο fb τής. Και τι να δω;; το όνειρο ακριβός που ειδα ηταν ακριβως το ιδιο ατομο που με κερατωνε... Ακούγετε τρελο αλλα ετσι ηταν.... Το συζητάμε και με την ψυχολόγο μου η οποία ειναι κολιτη μου ειμαστε απο παιδιά μαζι... και Μου εξήγησε πως αυτο ειναι δυνατόν να συμβεί σε μερικα ατομα και μου εδωσε συμβουλές να την ξεπεράσω.. με βοηθησε πραγματικά.. ετσι λοιπόν καλεσα την κοπέλα μου σπιτι μου για να μιλήσουμε.. ηρθε και με ηρεμο τρόπο της ειπα θελω να τελειώσει ότι έχουμε... Αρχισε να κλαίει και να με ρωταει γιατί;; Nα με αγκαλιάζει και να μου λεει γιατι με χωρίζεις.... Πραγματικά προσπαθούσα να μην βάλω τα κλάματα.. μεσα μου ήμουν τοσο χαλιά... Της εξήγησα λοιπόν οτι έμαθα οτι με κερατωνει και αυτη έλεγε πώς οχι δεν ισχύει κατι τέτοιο.. συνέχιζα να της λεω τελείωσε.. δεν αλλαζει αυτό οποτε πες μου την αλήθεια... Μετα απο πολύ ώρα μου ειπε οτι ναι το εκανε γιατι της αρεσε αυτος ο τύπος... Αλλα ζητούσε να την συνχορεσω.. εγώ φυσικά εκινει την ωρα της ειπα φύγε... Τελείωσε δεν αλλαζω γνώμη... Εγω ποτε της λεω δεν κοίταξα αλλη... Και αλήθεια ειναι... Μονο αυτη σκευτομουν και εδινα τα πάντα... Για να ειναι καθε μέρα ευτυχισμένη.... Απο τοτε δεν εκανα ξανα άλλη σχέση... Μπορει να ειμαι μονο 26 αλλα πιστευω πως χαθηκε η μαγεία... Πλέον δύσκολα θα βρεθεί ο πραγματικός ερωτας... χωρίς απιστίες.. όμως δεν πρέπει να τα παρατάμε εδω... Πρέπει να πιστεύουμε στον ευατο μας και τα καλύτερα έρχονται... Μην απαγοητευεσε... :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Παιδια ειναι η χειροτερη μαλακια να μας χανεται η αθωοτητα με ενα μαλακα η με μια μαλακισμενη. Και να στο παιζουν και καλοι κιολας. Εγω εχω χασει την εμπιστοσυνη μου παντως γενικα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Ισχύει πάντως, λίγο πολύ όλοι σχεδόν έχουμε κερατώσει ή κερατωθεί. Το παραδέχομαι, ναι ναι έχω κερατώσει, και δεν είμαι περίφανη για αυτό, αλλά δεν το μετάνιωσα και αυτό είναι το περίεργο. Στην τότε σχέση μου δεν είχα 100% εμπιστοσύνη, έβρισκα πραγματάκια που μου έκρυβε, δεν με ζήλευε (όπως και να το κάνουμε, λίγο αλατοπίπερο το χρειάζεται η σχέση), ήθελα περισσότερη σημασία, αν και υπήρχε πάρα πολλή αγάπη. Επίσης το σεξ δεν το απολάμβανα παααρα πολύ, είχα ψιλό βαρεθεί, και σε συνδιασμό με το ότι ήμουν και μικρή, ήθελα να δω και κάτι άλλο μάλλον. Και να που βρέθηκε ένα άλλο πρόσωπο που όλος του ο κόσμος ήμουν εγώ. Πρώτη φορά είδα τι δύναμη έχει ένα ΘΕΛΩ. Ε και εκεί έγινε το κακό, και όχι 1 φορά. Για 1,5 μήνα κάθε βράδυ κοιμόμασταν μαζί ενώ ήμουν σε σχέση, και όλα στο κόκκινο!!Και η σχέση μου στον κόσμο της (σχέση από απόσταση) και αυτό ίσως με πείραξε πιο πολύ από όλα, χώρισα μετά αν και το αρχικό σχέδιο ήταν να μετακομίσω εκεί που ήταν αλλά προφανώς δεν γινόταν. Μετά που έκανα σχέση με αυτό το άτομο, μπορεί να μην υπήρξε η αγάπη που είχα στην πρώτη μου σχέση, αλλά δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μου το κέρατο, δεν ήθελα κιολας. Ίσως επειδή δεν μου άφηνε περιθώρια,το σεξ υπέροχο, μου έδινε 100% σημασία και υπήρχε απόλυτη εμπιστοσύνη, δεν είχα βρει τίποτα που να μου κρύβει. Προφανώς δεν είναι σωστό το κέρατο και πρέπει να συζητιούνται ανοιχτά όλα τα θέματα μέσα σε μια σχέση για να λειτουργήσει σωστά, αλλά δυστυχώς συμβαίνει. Και να ξέρετε και τα σιγανά ποταμάκια απατούν. :p

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. απιστια
    By Μαριαμαρακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 95
    Last Post: 04-10-2013, 10:11
  2. ΑΓΑΠΗ, ΓΑΜΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ, ΠΑΘΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ
    By dnikola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 11-09-2013, 14:13
  3. απιστία....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-06-2013, 03:55
  4. απιστία...
    By triantafoulitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-04-2012, 16:31
  5. απιστια
    By fostel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 13-10-2007, 21:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •