Xanax Κ δυσπνοια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    2

    Xanax Κ δυσπνοια

    Καλημέρα, μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να γράψω. Έχω διαφορα συμπτώματα τα τελευταία χρόνια ενοχλήσεις κόμπο στον λαιμό, αρρυθμιεσ Κ δύσπνοια. Έχω κάνει διάφορες εξετάσεις (καρδιά, ωρλ, υπερήχους) Κ όλα δείχνανε προς το άγχος. Αυτό το «προς» το άγχος είναι που με ταλανίζει. Τελικά δεν άντεξα γιατί το ένα φέρνει το άλλο Κ έχω μπει σαυτην την κατάσταση της κατάσταση «της κότας Κ του αβγού». Όποτε πήγα στο γιατρό σχεδόν επιθετικά γιατί ήθελα απλά να ξέρω. Η απάντηση του ήταν ... άγχος κ για να το ελέγξουμε μιυ έδωσε... ζαναξ 0,25 2 φορές την ημέρα αυστηρά για 2 εβδομάδες μόνο. Η αλήθεια είναι ότι πολλά συμπτώματα κομπος στο λαιμό ταχυκαρδίες κάπως καταλάγιασαν εκτός από αυτήν την φρικτή δύσπνοια. Που στην αρχή σταμάτησε για 3 μέρες μετά έκανε Παλι την εμφάνιση της. Σιγά σιγά ... δυσκολεύομαι να πάρω βαθειά ανάσα. Και όταν τα καταφέρνω είναι τέτοια η ικανοποίηση. Ομολογώ ανησύχησα που δεν είναι από το άγχος. Το ερώτημα εηναι Κ συγνώμη αν μακρηγορώ ότι τα συμπτώματα του άγχους είναι η δύσπνοια Κ οι παρενέργειες του ζαναξ... η δύσπνοια. Πως γίνεται
    Ναι είμαι αγχώδης κατά καιρούς
    Κ ανηςυχω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    σου είπε να πάρεις το xanax για να ηρέμησης... θα βοηθήσει αλλα δεν έχει θεραπευτικό αποτέλεσμα τα συμτώματα μετά θα έρθουν πάλι αν δεν αλλάξεις τρόπο σκέψης... εκτος αυτού το xanax είναι πολύ εθιστικό από τις πρώτες μέρες κιόλας...

    μην διαβάζεις τις παρενέργειες... τυπικά το γραφουν αυτό... όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες.. το xanax είναι το μοναδικό φάρμακο που δεν ύπαρxη περίπτωση να έχεις καμια απόλυτος παρενέργεια... μια υπνηλία θα νιώθεις και μια χαλάρωση... καλο θα είναι να το πάρεις αφού στο πρότεινε ο γιατρός...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    3
    Καλημέρα και από εμένα! Κι εγώ πάσχω από γενικευμένη διαταραχή άγχους, με αρρωστοφοβία κλπ. που επανέρχεται κατά καιρούς. Όπως καταλαβαίνεις έχω δοκιμάσει αρκετές θεραπείες και αυτή την περίοδο παίρνω ladose. Η αρχική μου θεραπεία ήταν και με ζαναξ. Αν και είχα πάρει στο παρελθόν πρέπει να σου πω πως κι εμένα (που έχω τεράστιο θέμα με έλλειψη ανάσας και δύσνποια) μου προκαλούσε αρκετή δύσπνοια αυτή τη φορά. Και όσο το πάθαινα τόσο πιο πολύ φοβόμουν με αποτέλεσμα να γίνομαι χειρότερα αντί καλύτερα. Τελικά εμένα μου λειτούργησε η αλλαγή σε στεντον των 5. Μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό σου σχετικά. Όλα θα πάνε καλά! Υπομονή ...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    2
    Ευχαριστω για την απάντηση.
    Το προβλημα ειναι οτι το παιρνω εδω και 10 μέρες και η δυσπνοια επιμενει...
    Και για αυτο ή πρπεπει να το θεωρήσω παρενεργεια, η πρεπει να το ψαξω ή να αλλάξω τροπο σκέψης...
    Σε τετοια φάση ολα ειναι εξ ισου δυσκολα...

Similar Threads

  1. Δύσπνοια ,xanax και μετά?
    By georkaral3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 11-02-2019, 23:45
  2. δυσπνοια
    By katpir29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2015, 13:58
  3. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 02:24
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •