Generalized anxiety disorder
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311

    Generalized anxiety disorder

    Χελλου σε όλους.
    Μετά από πολύ καιρό θέλω να γράψω και να σας πω κάποια πράγματα θέλοντας να βοηθήσω.
    Βλέπω κάποια άρθρα που γράφετε μερικοί για το τι νιώθετε και οτι φοβάστε και γελάω, είναι σαν να βλέπω εμένα στην αρχή όταν παθενα το ένα και το αλλο.
    Σίγουρα φοβάσαι,σίγουρα δεν ξέρεις τι σου συμβαίνει και νοιώθεις τόσο μπερδεμένος και τόσο παράξενα...και αναρωτιέσε "Γιατί σε εμενα "; συνέχεια το μυαλό σου είναι μόνο στο κακό και σε αυτά που σου συμβαίνουν,με αποτέλεσμα να υποφέρεις καθημερινά και να μην μπορέις να χαρείς μια μέρα όπως παλιά, όταν ήταν όλα καλα.
    Και Αρχίζουμε και το αλλο με τους γιατρούς,Νοσοκομείο,παθολό γο,καρδιολόγο νευρολόγο,και ότι άλλο γιατρό υπάρχει στην πόλη σου χαχαχαχα.
    Και το αλλο πού συνέχεια σκεφτεσε την καρδια σου και ότι θα πεθάνεις και θα τρελαθείς και που κανεις διαφορες περίεργες Σκέψεις και και και....Τα ξέρετε εσείς και εγώ Επίσης χαχαχαχα..
    Πίσω από όλα αυτά (κρίσις πανικου,φοβίες,διαταραχή άγχους ή γενικευμένη διαταραχή άγχους κτλπ)
    Πίσω από αυτά που μας συμβαίνουν κάτι κρύβετε, κάτι που μας συνέβη στο παρελθόν και βγήκε αργότερα. Είτε επειδή είσαι ποιο ευαίσθητος σαν άνθρωπος είτε επειδή αυτό που σου συνέβη ήταν αρκετα δυνατό.
    Λοιπόν εγώ θα σας πω κάποια πράγματα που εμένα με βοήθησαν και ακομα με βοηθάνε.
    Καταρχάς αυτό που περνας συνήθισε το, μην προσπαθείς να "κρυφτείς "από αυτό που νιώθεις ή που παθενεις...όσο προσπαθείς να το αποφύγεις και το φοβάσαι τόσο ποιο δύσκολα θα περάσει.
    Μην ξαναδιαβασεις ξανά στο γοογκλε για καμιά βλακεία.
    Άρχισε να βγαίνεις κάθε μέρα έξω βόλτες,γυμναστική,μιλά με κόσμο και φιλους για διάφορα πραγματα πού θες και σου αρέσουνε..ΕΚΤΌΣ από Αυτά που παθενεις.
    Προσπάθησε να απασχολεις το μυαλό σου, θα παρατηρήσεις ότι:Αν είσαι σπίτι και δεν κανείς κάτι αρχίζουμε τα καλά από το πρωί,μετά το καφέ αρχιζουμε τα ωραία για ολη την Ημέρα χαχαχα.
    Γιάυτο άρχισε να κανείς πράγματα απλά ..και αυτά που σου αρέσουν να κάνεις....Και θα δεις πως καθημερινά θα δεις μια διάφορα.
    Έχω πέραση από κρίσις πανικού και από τους γιατρούς που πάμε όλη μας και γενικευμένη διαταραχή άγχους και φόβους για το ένα και το αλλο.
    Η κρίσης πανικού έχουν σταματήσει σε ένα βαθμό, μπορεί να παθενο μερικα που και που αλλά είναι μικρά ας το πούμε.
    Ειμαι στην ένταση καποιες φορες δεν μπορώ να πω ψέματα,οταν νιώθω αυτην την έντασή νιώθω να Τρέμη η καρδιά μου και μία συνεχής αίσθηση στο στήθος που ειναι περίεργη ..και κάποιες ταχυκαρδίες που και που για άσχετους λογους οπως:
    Να τσακώνονται η γείτονες τόσο πολύ που αγχώθηκα εννω ήμουν στο κρεβάτι μου.Ηθελα τόσο πολύ να παω σε αυτούς να δω τι γινετε αλλά ένιωθα ότι αν πήγαινα θα έβγαινε η καρδιά μου από το πόσο γρήγορα χτύπαγε.
    Ξέρετε..κάποιος που περνάει διαταραχή άγχος ή γενικευμένη διαταραχή άγχους είναι σαν να σκεφτετε μονο με την καρδια,με το παραμικρό που μας πειράζει η που μας συμβαίνει χωρίς να το περιμένουμε αρχίζει και τρέχει με 1000.
    Και να φτάνουμε στο Τέλος θελω να πω πως ΈΧΕΙΣ δύναμη να ξεπεράσεις κάθε εμπόδιο στην ζωή σου. Μην τα παρατάς.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ολοι φοβομαστε να πεθανουμε...και απλα περνουμε μια "πνοη" και το βημα προς τον γιατρο για αλλους ειναι κατι..ειναι ενα ελπιδοφορο βημα ,εχωντας στο μυαλο πως "κατι θα βγει" κατι θα αλλαξει στην μερα μου,κατι θα μου πει να με τσιγκλισει..ακομα και σε καναν τραγοπαπα που παμε..περνουμε ελπιδα πως θα μας "ευλογισει και θα ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα,αλλος παει στο αγιο ορος αλλος παει στο θιβετ ενω τα εχει ολα και λευτα και διαθεση και χιλια δυο που μας λειπουν και παθενουμε οτι παθενουμε.Το λοιπον ...απο καπου πρεπει να πιανομαστε για να μην ξεμρεμαστουμε απο το νημα της ζωης..ο αλλος που κλεινεται στο ψυχιατριο λες να ηταν ονειρο ζωης του ρε φιλε?ΑΣ ΜΗΝ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΜΕ....ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ.πας στο νοσοκομειο και βλεπεις "αγγελους" να βρισκονται σε ανεξηγητες καταστασεις και τα πατσαβουρια να βγαζουν σελφι στο Dubai φιλε μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Τι δεν ξερεις γιατι σε εσενα .....μαθε λοιπον πως εισαι ερμαιο των περιστασεων..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Πόσο τέλεια τα λες με κάνεις και τα βλέπω αλλιώς κι ότι υπάρχει κόσμος που νιώθει όπως εγώ κ με κατέλαβαινει γιατί όλοι νομίζουμε ότι μόνο εμείς τα περνάμε. Μακάρι όλοι μας να βγούμε από αυτήν την περιπέτεια πιο δυνατοί. Και το χειρότερο είναι το αίσθημα ότι δεν ξέρουμε τι έχουμε σωματικό είναι ψυχικό είναι τι από όλα. Εγώ δεν μπορώ να τα διαχωρίσω γιατί το ένα επηρεάζει το άλλο. Είναι πολύ δύσκολο και οι άλλοι άνθρωποι δεν μπορούν να το καταλάβουν. Μόνο αν το ζήσει κάποιος θα το καταλάβει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Πόσο τέλεια τα λες με κάνεις και τα βλέπω αλλιώς κι ότι υπάρχει κόσμος που νιώθει όπως εγώ κ με κατέλαβαινει γιατί όλοι νομίζουμε ότι μόνο εμείς τα περνάμε. Μακάρι όλοι μας να βγούμε από αυτήν την περιπέτεια πιο δυνατοί. Και το χειρότερο είναι το αίσθημα ότι δεν ξέρουμε τι έχουμε σωματικό είναι ψυχικό είναι τι από όλα. Εγώ δεν μπορώ να τα διαχωρίσω γιατί το ένα επηρεάζει το άλλο. Είναι πολύ δύσκολο και οι άλλοι άνθρωποι δεν μπορούν να το καταλάβουν. Μόνο αν το ζήσει κάποιος θα το καταλάβει.
    Το εχω ζησει απο πρωτο χερι βικουλα..και ειδα κ πως ολοι αποστασιοποιουνται οταν λες κατι τετοια πραγματα.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΙΑ.νομιζουν ακομα και ακραια πραγματα πως αν και ασχωλιθουν με καποιο τετοιο ατομο,ακομα και κοντινοι ανθρωποι θα κολισουν ρετσινια..τα εχω δει ολα ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.ΧΑΧΑΧΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.Βλεπουν να λιωνει καποιος και τον αποφευγουν...αντι να αναρωτιθουν τι γινετε και να ριξουν μια ματια στον καθενα μας..σε τετοια σημεια φθανει ο ανθρωπος ΖΩΩΔΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΡΑ..σκληρη αγαπη..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Το εχω ζησει απο πρωτο χερι βικουλα..και ειδα κ πως ολοι αποστασιοποιουνται οταν λες κατι τετοια πραγματα.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΙΑ.νομιζουν ακομα και ακραια πραγματα πως αν και ασχωλιθουν με καποιο τετοιο ατομο,ακομα και κοντινοι ανθρωποι θα κολισουν ρετσινια..τα εχω δει ολα ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.ΧΑΧΑΧΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.Βλεπουν να λιωνει καποιος και τον αποφευγουν...αντι να αναρωτιθουν τι γινετε και να ριξουν μια ματια στον καθενα μας..σε τετοια σημεια φθανει ο ανθρωπος ΖΩΩΔΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΡΑ..σκληρη αγαπη..
    Και αυτο αλλά και το κλασσικό δεν έχεις τίποτα όλα στο μυαλό σου είναι μου τη δίνει τόσοο πολύυ.Και πλέον κάνεις δεν ασχολείται μαζί σου γιατί έχεις γίνει ανυπόφορος και το χειρότερο νομίζουν ότι όλα αυτά τα Κανεις από τεμπελιά. Το χειρότερο όταν μου το λένε.

Similar Threads

  1. Seasonal afected disorder (SAD)
    By panosjohnson in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 22-08-2011, 21:29
  2. Depersonalization Disorder Overview
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 01-08-2010, 19:22
  3. Dissociative identity disorder
    By vince in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 36
    Last Post: 10-06-2009, 14:44
  4. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ (Bipolar Disorder)
    By neverthesame_again in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 05-06-2007, 18:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •