Ποια συμπτώματα είναι ψυχοσωματικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Ποια συμπτώματα είναι ψυχοσωματικά;

    Καλησπέρα παιδιά! Ένα θέμα που με βασανίζει τον τελευταίο καιρό είναι τι μπορεί να μας δημιουργήσει το μυαλό μας η ψυχολογία μας και ο αρνητικός τρόπος σκέψης στο σώμα μας και την υγεία μας; Εγώ ήμουν μια χαρά μέχρι το Νοέμβριο μέχρι που με έπιασε κατάθλιψη και υποχονδρίαση λόγω ενός γεγονότος και από τότε και τι δεν έχω εμφανίσει από προβλήματα στην υγεία.. πόνους, μούδιασμα, εμβοες, ταχυκαρδία, γαστρεντερολογικα και πολλά άλλα..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά! Ένα θέμα που με βασανίζει τον τελευταίο καιρό είναι τι μπορεί να μας δημιουργήσει το μυαλό μας η ψυχολογία μας και ο αρνητικός τρόπος σκέψης στο σώμα μας και την υγεία μας; Εγώ ήμουν μια χαρά μέχρι το Νοέμβριο μέχρι που με έπιασε κατάθλιψη και υποχονδρίαση λόγω ενός γεγονότος και από τότε και τι δεν έχω εμφανίσει από προβλήματα στην υγεία.. πόνους, μούδιασμα, εμβοες, ταχυκαρδία, γαστρεντερολογικα και πολλά άλλα..
    Καλημέρα το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ έχω σωματοποίηση το άγχος μου μόλις ξυπνάω με πιάνει το στομάχι μου μένω ξαπλωμένος από τον πόνο και αρνούμαι να φάω ξέρω ότι δεν έχω Κάτι γαστρεντερικό αλλά είναι καθαρά από το άγχος . μετά της 19:00 τα συμπτώματα υποχωρούν και μπορώ να φάω και η διάθεση μου γίνεται καλύτερη .αυτό το έχω εδώ και 10 μέρες αν και περνώ φαρμακευτική αγωγή από τον Δεκέμβριο σιπραλεξ 20 και ρεμερον 15 για τον ύπνο και κάνω και συνεδρίες με ψυχολόγο 2 χρόνια τώρα είναι δυσκολη κατάσταση θέλει υπομονή και κουράγιο....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλημερα, εχω κι εγω ψυχοσωματικα, λαχανιαζα, ειχα δυσπνοια, κουραζομουν πολυ ευκολα και πηγα στον καρδιολογο και μου λεει να πας στον ψυχιατρο σου να ταυ τα πεις, το σωμα σου αντιδρα, ειναι ενα καμπανακι για τη στενοχωρια και το αγχος που περνας, με ρωτησε αν περναω στενοχωρια και του ειπα ναι, γι'αυτο.

  4. #4
    Καλημέρα παιδιά, άσχημο πράγμα τα ψυχοσωματικά.. εμένα με βάζουν σε σκέψεις και πηγαίνω σε γιατρούς για εξετάσεις συνέχεια αυτό το διάστημα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Βασικα στενοχωρια και αγχος ειναι. Αν βαλεις και καταθλιψη εδεσε το γλυκο. Εγω τα εχω ολα αυτα συν αλλα και γι'αυτο ειμαι τοσο χαλια δεν μπορω ουτε να παρω τα ποδια μου.

  6. #6
    λουλούδι κι εγώ κατάθλιψη έχω και με βρήκαν όλα τα ψυχοσωματικά και έχω και αρρωστοφοβια και κάνω άσχημες σκέψεις για τα συμπτώματα και πάει λέγοντας.. φαύλος κύκλος :(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Καλησπέρα!
    ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο και εγώ, με τη δύσπνοια. ΑΙσθάνομαι ότι δεν είναι αρκετή η αναπνοή μου και συνεχώς προσπαθώ να πάρω βαθιά ανάσα. Όταν τα καταφέρνω είναι ικανοποιητικό ,αλλά στιγμές αργότερα ξεκινάει πάλι το ίδιο.

    Είχα επισκεφθεί και εγώ καρδιολόγο για κρίσεις πανικού και στην πορεία μου εμφανίστηκε η δύσπνοια, οπότε ως νοσοφοβική με τη βούλα, πήγα και σε πνευμονολόγο που μου έκανε και σπιρομέτρηση και τα βρήκε όλα τέλεια.

    Παρ΄όλα αυτά, ήρθε πάλι η δύσπνοια, 4η μέρα τώρα.

    Αν δεν έχεις πρόβλημα θα ήθελα να σε ρωτήσω:Σε πίανει και σε αφήνει εσένα ή είναι μόνιμο το πρόβλημα? Πως το αντιμετωπίζεις?

    Εννοείται και εγώ κατάθλιψη.

  8. #8
    Αυτο αντιμετωπιζω και εγω τον τελευταιο καιρο ακριβως....πριν 2 μηνες εβγαλα πλακα θωρακος ηταν οκ και σημερα πηγα για check up.Για να δουμε....εχω τρομερο αγχος...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά! Ένα θέμα που με βασανίζει τον τελευταίο καιρό είναι τι μπορεί να μας δημιουργήσει το μυαλό μας η ψυχολογία μας και ο αρνητικός τρόπος σκέψης στο σώμα μας και την υγεία μας; Εγώ ήμουν μια χαρά μέχρι το Νοέμβριο μέχρι που με έπιασε κατάθλιψη και υποχονδρίαση λόγω ενός γεγονότος και από τότε και τι δεν έχω εμφανίσει από προβλήματα στην υγεία.. πόνους, μούδιασμα, εμβοες, ταχυκαρδία, γαστρεντερολογικα και πολλά άλλα..
    Μια από τα ιδια.. Εμβοες, ταχυπαλμιες, πονοκέφαλους, μουδιάσματα, κ.α...

Similar Threads

  1. ποια ειναι τα συμπτωματα αυτισμου ?
    By σοκολατα 14 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 25-04-2014, 02:12
  2. ποια ειναι τα συμπτωματα της ανορεξιας?
    By Χριστινα_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 05-02-2011, 20:42
  3. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By σέϊτα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 28-08-2009, 12:10
  4. Replies: 27
    Last Post: 01-01-2009, 03:48
  5. Ποια ειναι τα συμπτωματα?
    By Ifigeneia24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2006, 15:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •