Είμαι πολύ μπερδεμένη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1

    Είμαι πολύ μπερδεμένη

    Καλησπέρα σας,

    Θα ήθελα και εγώ να σας πω την δικη μου ιστορία. Μεγάλωσα σε μια πολύ ψυχολογικά κακοποιητικη οικογένεια. Οι γονείς μου παντρεύτηκαν από προξενιό και δεν τα πήγαν ποτε καλά μεταξύ τους ενώ δεν χωρίζουν για κοινωνικούς λόγους. Η κατάσταση στο σπίτι μου ήταν και είναι αφόρητη καθώς μαλώνουν συνέχεια γι τις οικογένειες τους.

    Πολύ περιληπτικά σαν γονείς μάλωναν συνέχεια και μας έβαζαν να λέμε ποιος έχει δίκιο. Ο πατέρας μου έχει σίγουρα ψυχολογικά / ψυχιατρικά προβλήματα τα οποία φυσικά δεν παραδέχεται και δεν θέλει να λύσει. Ύπηρχε και σωματική βία από την μεριά του προς την μητέρα μου. Εμάς δεν μας χτύπαγε αλλά μας έκανε κυριολεκτικά σκουπίδια ψυχολογικά. Πολλή λεκτική βία, μηδαμινή ενσυναισθηση και καθόλου αποδοχή.

    Κατάφερα να πέραςω στο πανεπιστήμιο να φύγω από το σπίτι μου και να ηρεμήσω κάπως ψυχολογικά από όλη αυτή την κατάσταση. Για τα 5 χρόνια σπουδών έχω να πω ότι αισθανόμουν πολύ καλά, έκανα φιλους, σχέσεις και πίστευα ότι όλα θα πάνε καλά. Τα προβλήματα όμως ξεκίνησαν μετά..... έφυγα για το εξωτερικό όπου εκεί άλλαξαν όλα.

    Δυσκολεύτηκα να προσαρμοστώ, δε είχα φιλους και νομίζω ότι πέρασα μια μίνι κατάθλιψη. Μιλούσα στους γονείς μου και ο πατέρας μου συνέχιζε να με προσβάλλει λέγοντας μου ότι είμαι μαμόθρεφτο και αλλά πολλά.
    Συνεχίζω να μένω στο εξωτερικό, παντρεύτηκα και έχω ένα μωρό 1 ετους. Αισθάνομαι ότι έγινε ένα κλικ μέσα μου και βγήκαν στην επιφάνεια όλα τα ψυχολογικά μου. Αισθάνομαι κενή, σαν να έχω γεράσει, ψυχολογικά πολύ κουρασμένη.
    Ο σύζυγος δουλεύει πολλές ώρες και είμαι σχεδόν όλη την ημέρα μόνη μου με το παιδί.


    Κλαίω πολύ συχνά και δεν μπορώ με τίποτα να ελέγχω τον θυμό μου. Οτιδήποτε με ματαιώνει με βγάζει εκτός ελέγχου και δυστυχως μπαίνω σε έναν κύκλο αρνητικών συναισθημάτων όπου δεν μπορώ να βγω. Δηλαδή μπορεί να μου παρει πολλές ώρες να ηρεμήσω. Μπορεί να γίνει κάτι αρνητικό με την οικογένεια μου ή πχ με την οικογένεια του συζύγου και αισθάνομαι ότι αποδιοργανωνομαι πήρα πολύ συναισθηματικά και δεν μπορώ να με ελέγξω.


    Έχω ξεκινήσει κάποιες συνεδρίες με έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας όμως πολλές φορές σκέφτομαι μήπως έχω κάποια διαταραχή προσωπικότητας. Δεν τον έχω ρωτήσει τι πιστεύει γιατί ντρέπομαι.

    Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Για μένα αφού έχεις άντρα και παιδί κοίτα την οικογένεια σου όσο και να αγαπάς τους γονείς σου δε θα φτιάξεις εσύ τα ψυχολογικά του πατέρα σου είναι μεγάλος άνθρωπος τώρα αυτός σιγά να μην ακούει κανένα να ξεσπάει εκεί που το παίρνει θέλει, κάτσε να μεγαλώσει το παιδί και κάνε πράγματα να σε συγκινούν και έχεις δική σου οικογένεια τώρα ασχολήσου τυπικά με διπλωματία με τους γονείς σου και του άντρα σου μη σε επηρεάζουν. Βρες να κάνεις πράγματα αλλά ακόμη είναι δύσκολο το παιδί σου είναι μικρό γι αυτό υπομονή. Κάνε ψυχανάληση και ρώτα το γιατρό σου αλλά μην ζητάς να σε βγάλει με αρρώστια οπωσδήποτε. Άνθρωποι είμαστε δε γίνεται όλοι να είμαστε σε εφορια και ευδαιμονία συνέχεια. Οικοδόμησε τη ζωή σου είναι λογικό να έχεις τα προβλήματα σου και να βγάζεις θυμό, μεγαλώνεις ένα μικρό παιδάκι έχεις τον άντρα σου που δουλεύει ώρες κάνε υπομονή και δες να αρχίσεις να κάνεις καποια πράγματα.

Similar Threads

  1. Νιώθω πολύ μπερδεμένη...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 23-11-2018, 12:40
  2. ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ!!!
    By ΝΙΚΙ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 20-03-2013, 23:21
  3. Είμαι μπερδεμενη
    By confused22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2010, 19:54
  4. Είμαι πολύ μπερδεμένη
    By comfusio in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 85
    Last Post: 19-06-2008, 13:50
  5. μπερδεμενη...πολυ.....
    By margarita32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 106
    Last Post: 02-08-2007, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •