ο πατερας μου απαταει τη μανα μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15

    ο πατερας μου απαταει τη μανα μου;

    Καλησπερα. Τον τελευταιο καιρο βλεπω μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα του πατερα μου. Μου εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο πως εχει εξωσυζυγικη σχεση. Δε ξερω τι να κανω ομως για να σιγουρευτω. Φετος ειναι δυσκολη χρονια για μενα γιατι δινω πανελλαδικες..
    Σκεφτομαι πως αν συμβαινει κατι τετοιο, ο πατερας μου τον οποιο εχω για προτυπο απο πολυ μικρη, θα πεσει στα ματια μου. Ο αδερφος μου, υποψιασμενος και εκεινος πεταει υπονοουμενα καμια φορα οταν ειμαστε μαζεμενοι οικεγενειακα, το ιδιο και η μητερα μου.
    Τι να κανω;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Ξεχασα να πω, οτι μπαινω συχνα στη θεση της μητερας μου και νιωθω απαισια και μονο στην ιδεα οτι ο αντρας μου θα μπορουσε να με απαταει. Επισης, θα ενιωθα μεγαλη απογοητευση. Υπαρχει καποιος τροπος που θα μπορουσα να βοηθησω τη μητερα μου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Eiναι πραγματικα δυσκολη η κατασταση αυτη..γιατι..

    εν μερη ειναι θεμα του μπαμπα και τησ μαμασ..Η σχεση του μπαμπα σου και εσενα , εννοω η συμπεριφορα του προσ τα εσενα δεν θα πρεπει να εχει αλαξει, γιατι εσυ εισαι το παιδακι του που αγαπαει και θα αγαπαει παντα, οτι και αν γινει με την μαμα.

    Βεβαια αν θελεισ μπορεισ να μιλισεισ με την μαμα, να την στηριξεισ, να δεισ τι νιωθει, τι πιστευει..
    Η απιστια ειναι κατι τρομερα περιπλοκο και συναμα απλο..
    αν σινεβη μια φορα και η μαμα το εμαθε τοτε ειναι αναστατωμενη και απογοητευμενη..αλλα ειναι δικο τησ θεμα το αν μπορει να συγχωρεσει τον μπαμπα.

    Αν μιλαμε για μακροχρονια σχεση..τοτε αλλαζουν τα πραγματα.. πρεπει να αποφασισουν αν θελουν να ειναι μαζι, να παλεψουν για την σχεση τουσ..

    αν εκεινοι μαζι δεν ειναι ευτυχισμενοι ουτε κι εσυ θα εισαι..
    εισαι ενηλικασ πια εχεισ καθε δικαιωμα να πεισ την γνωμη σου.

    Κουραγιο και δυναμη Καλε μου!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    23
    Dean, γεια σου.

    Δεν νομίζω πως χρειάζεται να σιγουρευτείς για κάτι. Πιστεύω πως αφορά καθαρά τη σχέση των γονιών σου .

    Καλά κάνεις και έχεις σαν πρότυπο τον πατέρα σου. Αν έχει ή δεν έχει εξωσυζυγική σχέση δεν αλλάζει κάτι στο αν είναι καλός πατέρας ή όχι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    dean, καταλαβαίνω ότι είναι κάτι που δεν θα σου άρεσε και δεν εγκρίνεις. Όμως, συμφωνώ ότι αυτό είναι καθαρά δικό τους θέμα σαν ζευγάρι και δεν θα ήταν καλό να παρέμβεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Πρωτα απ\' ολα ειμαι κοριτσι!

    Οχι ρε παιδια. Δε συμφωνω! Γιατι σκεφτομαι πως αυτος ο ανθρωπος δεν ειναι αυτο που μου δειχνει. Αν καθε μερα πριν γυρισει σπιτι κ παρει αγκαλια εμενα και τη μητερα μου εχει παει με καποια αλλη δε ξερω τι θα κανω.. Αν οντως ισχυει κατι τετοιο σκεφτομαι πως δεν εχει θεση στο ιδιο σπιτι που μενουμε οι υπολοιποι. Θεωρειτε πως ειναι λαθος η αποψη μου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Δυστυχως αυτη η κατασταση, σε πετυχε στην πιο κρισιμη περιοδο της μαθητικης ζωης σου...καταρχας λοιπον αυτο που πρεπει να σκεφτεις ειναι ο εαυτος σου και οι πανελλαδικες που πρεπει να δωσεις...ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο αλλα....δεν στο ζηταω εννοειται...προτεραιοτητα ειναι η επιτυχια σου, για να τα εχεις εσυ καλα με τον εαυτο σου και να ξερεις οτι προσπαθησες.

    Επειτα, αν το θελεις πολυ να βοηθησεις τη μητερα σου, προσκαλεσε την καποια στιγμη που θα ειναι ηρεμη (ειναι σημαντικο) και δεν θα θελεις εσυ να διαβασεις γιατι κουραστηκες π.χ., κανε της μια κουβεντα για το τι πιστευεις και αστην να εκδηλωθει και εκεινη...μπορει να βγαλετε καποια συμπερασματα, αλλα απο την στιγμη που δεν εχετε αποδειξεις, θα ειναι απλα συμπερασματα....
    με τα υπονοουμενα που πετατε στον πατερα σας, εκεινος δειχνει να εχει καποια αντιδραση που να σας βαζει σε υποψιες???

    το να βλεπεις τον ανθρωπο που θεωρεις προτυπο ξαφνικα να πεφτει στα ματια σου, ειναι πολυ δυσκολο. Εχω βρεθει σε τετοια θεση αλλα οχι τοσο δυσχερη...
    παρολα αυτα οτι και να συμβαινει, να φροντισεις να συγκεντρωθεις στον στοχο σου που ειναι να περασεις στη σχολη που θελεις...
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    dean, εσένα σε αγκαλιάζει σαν κόρη. Σαν πατέρας δεν είναι αυτό που σου δείχνει? Δεν είσαι η σύζυγος για να σε απασχολεί \'αν έχει πάει με κάποια άλλη\' πριν. Έπειτα, αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο δεν έχεις το δικαίωμα να τον διώξεις από το σπίτι του. Αυτό θα το αποφασίσουν μαζί με τη μητέρα σου και μόνο, αν θέλουν να είναι ζευγάρι και πώς θα ζουν από εδώ και πέρα.

    Καταλαβαίνω ότι είσαι απογοητευμένη, γιατί όλοι μας βγάζουμε κάποια συμπεράσματα για το ποιοι είναι οι γονείς μας σαν άνθρωποι και ποια είναι η σχέση τους. Είναι δύσκολο να βλέπεις ότι αυτά που πίστευες δεν ισχύουν.

    Αλλά διαφωνώ πάρα πολύ ότι θα πρέπει να συζητήσεις με τη μητέρα σου τι πιστεύεις και να ψάξετε παρέα αποδείξεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Οποτε πεταμε σποντες δειχνει να τσιμπαει. Προσφατα ανεφερα δυο αληθινες ιστοριες φιλων μου, που χωρισαν οι γονεις τους επειδη ο πατερας απατησε τη μητερα τους. Το μονο που ειχε να κανει ηταν να γελασει. Αντιθετως η μητερα μου, ηρεμα βεβαια τα εριχνε στους φταιχτες.

    Θεωρω πως η σταση του πατερα μου, αν οντως ισχυει κατι τετοιο ειναι απολυτα αθλια. Δε ξερω ομως πως θα σιγουρευτω. Δεν τα πηγαινω και πολυ καλα με τις \"γελοιοτητες\" του τυπου: ας ψαξω το κινητο κλπ.

    Συνεβη κατι τρανταχτο πριν 2 βδομαδες και δεν καταλαβαινω πως μπορει να το συνεχισει. Εδω εγω νοιωθω κατι σαν ντροπη..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Συγγωμη αν σας κουρασα.

    Σαν οικογενεια ειμαστε πολυ δεμενη, αλλα περισσοτερη ωρα περναμε με τη μητερα μας. Μου φαινεται υποκριτικο να μενουμε στο ιδιο σπιτι αν εχει ερωμενη. Εσας σας φαινεται λογικο;

    Δεν αντεχω στην σκεψη αυτη.

    Αν εχετε καποια συμβουλη παρακαλω πειτε μου..

  11. #11
    Ντιν, από τη στιγμή που έχεις μόνο υπόνοιες, κοίτα μη κανεις χειρότερα τα πράγματα. Είναι κρίμα η μητέρα σου να σας περνάει κάτι τέτοιο και κοίτα να αποστασιοποιηθείς από το ολο θέμα γιατί μόνο κακό θα κάνεις.

    Μαρία, λυπάμαι πολύ που αναγκάστηκες να περάσεις κάτι τέτοιο στην εφηβεία σου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    133
    dean συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

    Εσύ είσαι το παιδί του και αν τελικά έχει εξωσυζυγική σχέση, δεν προδίδει το παιδί του αλλά την γυναίκα του.
    Όχι δεν είναι \"λογικό\" να μένει μαζί σας ενώ έχει ερωμένη αλλά το τί είναι λογικό στην παρούσα φάση, θα το κρίνει η άμεσα ενδιαφερόμενη δηλ. η μητέρα σου.

    Εαν τελικά η μαμά σου τον συγχωρήσει και συνεχίσετε την ζωή σας, το βρίσκεις λογικό να μπεις εσύ στην μέση και να του πεις να φύγει;

    Η όποια εξωσυζυγική σχέση μπορεί να έχει, δεν τον κάνει κακό πατέρα όπως σου είπαν και τα παιδιά. Καλό θα ήταν λοιπόν να κάνεις μια ανοιχτή κουβέντα με την μαμά σου να επιβεβαιώσεις καταρχήν αυτά που μας λες (και τα οποία εύχομαι να είναι μόνο υποψίες!) και εαν τελος πάντων ισχύει κάτι τέτοιο να την στηρίξεις.

    Καμιά φορά τα τρίτα πρόσωπα-όσο κακό ρόλο κι αν διαδραματίζουν-είναι βοηθητικά έστω και με αυτόν τον τρόπο, για να μην εξελίσσεται μια αρρωστημένη κατάσταση ανάμεσα σ ένα ζευγάρι που μένει μαζί τυπικά. Θα ήθελες οι γονείς σου να μένουν μαζί τυπικά για χάρη σου;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    dean :
    Προσπαθα όσο μπορείς να μείνεις έκτος αυτής της ιστορίας . Σε νιώθω και κατανοώ την απογοήτευση και την πίκρα σου από κάτι που φαντάζεσαι ότι κάνει ο πατέρας σου και ταυτόχρονα την διάθεση να σταθείς στην αγαπημένη σου μανούλα . Σε νιώθω και ίσως το ίδιο και χειρότερα μπορούσα να κάνω και γω , αλλά πρώτον δεν είσαι σίγουρη για το εάν πραγματικά συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεύτερων δεν μπορείς να βοηθήσεις εσύ την μανούλα σου όσο και αν το θες , είναι κάτι που αυτή πρέπει να το κάνει για τον εαυτό της και έπειτα και για σας. Όποτε δεν νομίζω ότι θα βοηθούσες με το να μιλούσες στην μυτερά σου, για τις υποψίες σου.

    Θα διαφωνήσω για το εάν το \'\'προδίδει\'\' η όχι ένας πατέρας το παιδί του με μια τέτοια συμπεριφορά γιατί ναι μεν μπορεί στην πρώτη περίπτωση να λειτουργεί ως σύζυγος και άντρας και στην δεύτερη ως γονέας και πατέρας , αλλά δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος που προσπαθεί να μάθει στο παιδί του αξίες και αρχές όπως την ειλικρίνεια , την εμπιστοσύνη την αγάπη τον σεβασμό την αλληλεγγύη , πως μπορεί να μην νιώσει προδομένος ένα παιδί βλέποντας κάποιον που ενώ τον μεγαλώνει με αυτές τις αρχές , να υποκρίνετε και να εξαπάτα την σύντροφο του και μάνα του παιδιού ; ( εάν αυτό πραγματικά συμβαίνει ) Και εδώ δεν είναι θέμα σχέσεις συζύγων αλλά γονέα και τέκνων.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οσο κι αν δεν σ αρεσει, ουτε εσυ ουτε ο αδερφος σου εχετε θεση σε ολο αυτο. την ευθυνη της σχεσης των γονιων μας την εχουν οι 2 τους αποκλειστικα.

    με υποννοουμενα, με ψαρεμα κ ολα τα σχετικα να βρεις αποδειξεις οτι συμβαινει κατι τέτοιο που κ πώς θα βοηθήσεις? θα τον στησεις στον τοιχο?Θα τον ανακρινεις? Και?

    εχω να σου πω πως εχω βρεθει στη θεση σου...κ μάλιστα δεν χρειαστηκε να κανω καμια ερευνα για να δω τί ισχυει κ αν ισχυει. αυτο που πραγματικα κατάλαβα ειναι πώς δεν με αφορά. ειναι κατι που αφορά τον πατέρα μου κ την μητέρα μου. ειναι δικαιωμα τους να χωρισουν ή να ειναι μαζι με τις συνθηκες που διαμορφώνουν και οι 2.

    ειναι υποχρέωση των γονιων σου να μην σας αναμειξουν σε ολο αυτο. και ειναι καλο να μεινετε εξω απο μια κατάσταση που πραγματικά δεν σας αφορα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Ο καθε ενας μας θα ενιωθε ντροπη αν το προτυπο του φεροταν τοσο \"περιεργα\"... παρολα αυτα στην παρουσα φαση οσο και να σε ποναει, το γεγονος οτι δεν θελεις επισης να κοιταξεις τα προσωπικα του αντικειμενα σε τιμαει ιδιαιτερα γιατι δειχνεις οτι τον σεβεσαι....παρολα αυτα τα υπονοουμενα ειναι καλυτερα να μειωθουν απο την πλευρα των παιδιων γιατι απλα χειροτερευουν την κατασταση...
    επικεντρωσου οσο μπορεις τα μαθηματα σου και εχε πιστη οτι τελικα ολα θα πανε καλα!!!
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •