Λήψη ψυχοφαρμάκων και στίγμα ανθρ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645

    Λήψη ψυχοφαρμάκων και στίγμα ανθρ.

    Έστω οτί διαγνωστεί ένας άνθρωπος με ψυχική νόσο τότε θα λάβει ψυχοφάρμακα ή δε θα λάβει ψυχοφάρμακα. Η μία περίπτωση είναι να λάβει με τη θέληση του όποια και όσα ψυχοφάρμακα θέλει, όποτε θέλει ή με τη θέληση του να μην λάβει καθόλου. Η άλλη περίπτωση είναι να τον συλλάβουν και ύστερα να τον κλείσουν παρά τη θέληση του σε ψυχιατρείο και με τη βία να τον αναγκάσουν βαρώντας του τα σε ένεση η δε ξέρω πως αλλίως ρίχνοντας του τα στο στόμα προς βρώση και πιέζοντας τον να τα καταπιεί ίσως και διαλυμένα σε υγρό ή σε στερεό ή ακόμα εξαπατώντας τον με κάποιο τρόπο μιας και με τη βία το κρατάνε κλεισμένο εντός του ψυχιατρείου είναι και ευκολότερο. Στη πρώτη περίπτωση μιλάμε για έναν άνθρωπο όπου θέλει να αλλάξει τη λειτουργία του εγκεφάλου του λαμβάνοντας ψυχοφάρμακα. Στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για έναν άνθρωπο που συλλαμβάνεται και με τη βία αναγκάζεται να κλειστεί σε ψυχιατρείο και να λάβει ψυχοφάρμακα που αλλάζουν τη λειτουργία του εγκεφάλου. Στη δεύτερη περίπτωση ένας άνθρωπος με τη βία όντας έγλειστος έλαβε ψυχοφάρμακα για να αλλάξει η λειτουργία του εγκέφαλου του και αυτό και μόνο οτί χωρίς να το θέλει έγιναν όλα αυτά το ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΕΙ και ο κόσμος νοιώθει τυχερός σε σχέση με αυτόν που έχει τη δεινότητα να αποφασίσει ελεύθερος για το τη παρνει.
    Εμένα προσωπικά με εξαπατήσανε οι νοσοκόμες στο νοσοκομείο και όχι σε ψυχιατρεικό τμήμα αυτού και μου δώσανε ψυχοφάρμακα χωρίς να το ξέρω. Όταν το αντιλείφθηκα και το παραδεχτήκανε δε με αναγκάσε κανένας με χρήση σωματικής βίας να λάβω ξάνα μέχρι να πάρω εξιτήριο. Δε μπορώ να συγχωρέσω τον ευατό μου που με ξεφτυλίσανε έτσι οι νοσοκόμες ούτε καν οι γιατροί οι νοσοκόμες με ξεφτυλίσανε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αιρετικε, τα φαρμακα ειναι για το καλο μας!!!!!!!!!!!!!!!!! Πρεπει να τα παιρνουμε...........αλλιως δεν θα γινουμε ποτε καλα, μια ζωη θα βασανιζομαστε..........εγω εκανα τη βλακεια και τα μειωσα και τωρα αισθανομαι χαλια, τα ξανααυξησα και περιμενω να με πιασουν να αισθανθω καλα!!!!!!!! Γιατι να μην τα παιρνεις αφου ειναι για το καλο σου;;;;;;;;;;;;

  3. #3
    Δεν ξέρω αν αλλοιώνεται με τον καιρό η λειτουργία του εγκεφάλου και αν όντως συμβεί αυτό, ως αποτέλεσμα του, αλλοιώνεται και η ίδια η σκέψη, ως λειτουργία νόησης. Προφανώς ένας μακροχρόνια λήπτης θα ναι δύσκολο να το διαπιστώσει αφού η αλλοίωση θα επέρχεται σιγά σιγά με την πάροδο του χρόνου.

    Για να αλλοιωθεί η σκέψη σε σημείο που να επιβάλλεται ο εγκλεισμός, αυτό προφανώς δεν θα οφείλεται πάντα στα φάρμακα, αλλά στο ότι το άτομο με τον καιρό έχασε τον έλεγχο, την αυτοκυριαρχία πάνω στη σκέψη του. Σίγουρα υπάρχουν άτομα που η νοητική τους κατάσταση τους επιτρέπει πλήρη αντίληψη της μεταχείρισης εγκλεισμός και λήψη φαρμάκων με τη βία. Το ζήτημα είναι αν δεν επιβάλλεται η μεταχείριση αυτή όπως, όταν το άτομο δεν είναι βίαιο ή δεν παρουσιάζει πχ τάσεις βλάβης του εαυτού του.

    Η λήψη ψυχοφαρμάκων, ιδίως όμως ο εγκλεισμός στιγματίζει τον άνθρωπο. Η κοινωνία γίνεται επιφυλακτική και προσεκτική έναντι του, κι ίσως η σταση αυτή κάποτε να δικαιολογείται. Το άτομο με το που βγαίνει από τον εγκλεισμό ή ανακαλύπτουν ή αποκαλύπτει το θέμα του με τα φαρμακα και τον εγκλεισμό, στους ώμους του μπαίνει ακόμα ένα βάρος πέραν της πάλης για θεραπεία, το να αποκατασταθεί στη συνείδηση του κόσμου.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Επερχεται αλλοιωση απο τα φαρμακα αλλα η χειροτερη αλλοιωση ειναι αυτη της ασθενειας. Συγκεκριμενα, δεν θα ελεγα ακριβως αλλοιωση απο τα φαρμκα, απλα σε κανουν πιο χαζο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Καλημέρα σας, τα φάρμακα αυτά τα αντιψυχωσικά ας πούμε πάνε στα νευρικά κύτταρα και κολλάνε στους υποδοχείς με αποτέλεσμα να μη μπορούν να λάβουν σήματα δηλαδη χημικές ενώσεις. Κανονικά αυτά τα κυτταρα όταν λαμβάνουν σήματα δηλαδή χημική ένωση φτιάχνουν χημική ένωση και τη στέλνουν στο άλλο κύτταρο και το άλλο κύτταρο ούτω καθεξής. Τώρα αν το θες αυτό με τη θέληση σου και πιστευεις πως θα σε βοηθησει το κάνεις αλλά να στο επιβάλλουν δε το βρισκω σωστο σε ξεφτυλιζουν εγω ετσι το νοιωθω. Όσο για το αν είσαι επικύνδηνος για τους άλλους τότε για εμένα θα έπρεπε να σε κλείναν στο ψυχιατρείο η στη φυλακή αλλά να μη σε ανάγκαζαν να πάρεις φάρμακα, αν κανεις κακο σε καποιον υπαρχει ο ποινικος κωδικας και μπαινεις φυλακη δε σε αναγκαζει κανεις να πειράξεις με ψυχοφάρμακα τον εγκέφαλο. Τώρα για κακό στον εαυτο σου δεν είναι ποινικό αδίκημα αλλά πάλι σε αναγκάζουν να πάρεις φάρμακα να αλλάξει ο εγκέφαλος και σε κλείνουν ψυχιατρείο, για μένα πάλι θα επρεπε να σε εβαζαν φυλακη η ψυχιατρειο αλλα να μη παιρνεις παρα τη θεληση σου φάρμακα που αλλαζουν τον εγκέφαλο. Αμα σας ζαλιζω πειτε το χυμα δε παρεξηγω ετσι να περασει η ωρα μπηκα. Οσο για τη νοητικη κατασταση αν δεν ενοχλει καποιος αλλον ανθρωπο τότε είναι κατι που δε θα επρεπε να απασχολει καποιον. Ας πουμε μπορει ο αλλος να μη θελει να μιλαει η να τρωει η δε ξερω τι αλλο τι δηλαδη θα πρεπει να παρει φαρμακα, με θλιβουν όλα αυτα αν δεν είχα υπαρξει θύμα δε θα τα συζητουσα καν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Για μενα καλυτερα να παιρνω ψυχοφαρμακα παρα να με εκλειναν για παντα ψυχιατρειο η φυλακη!!!!!! Γιατι για παντα θα ηταν αφου θα ημουν επικινδυνη διαφορετικα. Ασε που σε κανουν πιο λογικο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δεσποινίς Λουλούδι, αυτό λέω και γω αν θες να πάρεις τα φάρμακα και πιστεύεις πως σε βοηθάνε να τα παίρνεις εδω αλλοι παιρνουν σισα και πρεζα και τους αφήνουν, δε λεω να σου το απαγορευουν αλλα να ορίζεις εσύ αν θες να τα παρεις οχι να βαζεις νταβατζη για σενα να αποφασιζει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Δεσποινίς Λουλούδι, αυτό λέω και γω αν θες να πάρεις τα φάρμακα και πιστεύεις πως σε βοηθάνε να τα παίρνεις εδω αλλοι παιρνουν σισα και πρεζα και τους αφήνουν, δε λεω να σου το απαγορευουν αλλα να ορίζεις εσύ αν θες να τα παρεις οχι να βαζεις νταβατζη για σενα να αποφασιζει.
    αιρετικε, σε υποχρεωνουν μονο αν γινεσαι επικινδυνος. αλλιως αποφασιζεις μονος σου.
    αν γινεται καποιος επικινδυνος, καλα κανουν και τον υποχρεωνουν.
    γιατι να κινδυνεψει καποιος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Με καλυψε η Ρεμεντυ. Αν εισαι επικινδυνος γιατι να μπαινεις για παντα φυλακη η ψυχιατρειο;;; Χιλιες φορες τα φαρμακα!!!!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εδω αλλοι ρε κοριτσια κυκλοφορουν με μαχαιρι και μπιστολι και το μαχαιρι το χρησιμοποιουν για χομπι το θεμα ειναι να μη σε σταμπαρουν, εδω βλεπεις αλλοι με σισα πρεζα τρελαμενοι στους δρομους και δε τους κανουν τιποτα. Εμενα ρεμεντυ μου τα δωσανε χωρις να μου πουνε καν και μετα αμα τους ελεγα δε τα παιρνω θα πρεπε να φυλλαω καραουλι μη μου καρφωσουν καμμια εννεση και σε μια νοσοκομα ειπα δωστα αλλου και ερχεται η αλλη την αλλη μερα και με ζαλισε και της ειπα ψεμματα να μη με ζαλιζει και δεν ημουν και σε ψυχιατρεικο τμημα φαντασου να ημουν τι θα γινοταν. Γιατι ο αλλος που κανει δολοφονια και βγαινει εξω μετα δεν ειναι επικυνδηνος, δε του δινουν τιποτα ομως. εδω εχουνε καταφερει να κοστιζει πιο φτηνα το καλασνικοφ απο το μπιστολι. απλα πανε στα καλα παιδια και στους αδυναμους και τους τα επιβαλουν και σε μενα με πουστια η απατεωνες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγω θα το εβλεπα ως φροντιδα να ερχοταν η νοσοκομα σς αλλο τμημα να μου κανει την ψυχιατρικη ενεση. Γιατι οποτε παω στο νοσοκομειο εγω εχω το αγχος αν θα μπορω να κανω τις ενεσεις μου εκει μεσα γιατι ποιος θα παει να μου τα γραψει τα φαρμακα να τρεξει εχω αυτο το αγχος.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εμενα καλυτερα πρεζα να μου βαραγανε παρα αντιψυχωτικα, τι να πω ρε λουλουδι ειναι ο καθενας πως τη βρισκει και τη κανει κεφι. Με βρηκαν ερειπιο εμενα απλα και δε μπορουσα και να μιλησω στην αρχη ειχα τραχειστομια αλλιως θα τους ειχε παρει και θα τους ειχε σηκωσει εκει μεσα τους ξεφτυλισμενους. Αφου οταν πειρα εξιτηριο δε μου γραψανε τιποτα λενε ασε μη μπλεξουμε με αυτον.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Εδω αλλοι ρε κοριτσια κυκλοφορουν με μαχαιρι και μπιστολι και το μαχαιρι το χρησιμοποιουν για χομπι το θεμα ειναι να μη σε σταμπαρουν, εδω βλεπεις αλλοι με σισα πρεζα τρελαμενοι στους δρομους και δε τους κανουν τιποτα. Εμενα ρεμεντυ μου τα δωσανε χωρις να μου πουνε καν και μετα αμα τους ελεγα δε τα παιρνω θα πρεπε να φυλλαω καραουλι μη μου καρφωσουν καμμια εννεση και σε μια νοσοκομα ειπα δωστα αλλου και ερχεται η αλλη την αλλη μερα και με ζαλισε και της ειπα ψεμματα να μη με ζαλιζει και δεν ημουν και σε ψυχιατρεικο τμημα φαντασου να ημουν τι θα γινοταν. Γιατι ο αλλος που κανει δολοφονια και βγαινει εξω μετα δεν ειναι επικυνδηνος, δε του δινουν τιποτα ομως. εδω εχουνε καταφερει να κοστιζει πιο φτηνα το καλασνικοφ απο το μπιστολι. απλα πανε στα καλα παιδια και στους αδυναμους και τους τα επιβαλουν και σε μενα με πουστια η απατεωνες.
    εγω δεν ειπα οτι παντα στο λενε.
    ειπα οτι υποχρεωτικα στα δινουν οταν εισαι επικινδυνος... προφανως ο γιατρος εκρινε οτι ησουν επικινδυνος σε εκεινη την φαση.
    αυτα με τα μαχαιρια και τα ψαλιδια, τι ειναι τωρα;
    επειδη μερικοι ανηκουν στην φυλακη και κυκλοφορουν ελευθεροι, ειναι επιχειρημα για να γινουν ολοι ετσι;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Ο γιατρος πρωτου φυγω μιλησε μαζι μου και τον εκραξα ασχημα γι αυτο και ξανασκεφτηκε τι μαλακια εκανε και απο δοση εξοντωτικη λεει μη παρεις τιποτα φιλε φαντασου τη σαινη ηταν απτη μια μερα στην αλλην, εγω ο καημενος βασανιστηκα μ αυτα και νομισα οτι ηταν που βγηκα απο εντατικη και κωμα που ημουν αλλα ηταν απο τα φαρμακα του αυτα που μου εδινε. 25 30 μερες ουτε που νοιαστηκε να μου μιλησει κανενας και οι βλακες με γραφανε κανονικα απλα με βασανιζανε αλλα ευτηχως εφυγα ζωντανος απο εκει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αιρετικε δεν νομιζω οτι τα μονα βασανιστηρια στη ζωη σου ειναι τα φαρμακα. Η αρρωστεια μας δημιουργει πολλα προβληματα σε ολους τους τομεις απο τον κοινωνικο μεχρι το συναισθηματικο. Δεν ειναι τιποτα τα φαρμακα, απαραιτητα ειναι, το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να τα παιρνουμε μια ζωη με αποτελεσμα καποια ατομα να μην μπορουν να βρουν συντροφο επειδη δεν μπορουν να το κρυψουν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. στίγμα ψυχικών ασθενειών στιγμα σχιζοφρενειας
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-2019, 12:02
  2. Θετικά και αρνητικά ψυχοφαρμάκων
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2015, 22:49
  3. ΓΕΝΟΣΗΜΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2013, 20:27
  4. Παρενεργειες των ψυχοφαρμακων
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 87
    Last Post: 03-06-2011, 17:22
  5. Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων
    By ΜΕΘ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2010, 06:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •