Φοβος για αναπνοή Πνευμονία και αλλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    27

    Φοβος για αναπνοή Πνευμονί και αλλα

    Καλησπέρα σας.. Παρακολουθώ πολλά χρόνια το φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Έχω κρίσης πανικού και γενικευμένο άγχος πολλά χρόνια, μια μαφηνουν μια ξανάρχονται. Φέτος τα πράγματα είναι τραγικά. Μένω μακρυά από οικογένεια με τη σχέση μου και ετοιμάζομαι μετά από χρόνια να ξαναδωσω πανελλήνιες. Όλο αυτό ίσως προκάλεσε πάλι πανικό. Συγκεκριμένα είχα φόβο ότι είχα καρκίνο μια εδώ μια εκεί, μετά κόλλησα. Στη μύτη, είχα. Βγάλει κάτι σίγουρα καρκίνος λέω. Πέρασε λίγο αυτό πάλι, όπως πάντα, νομίζω ότι θα πάθω ανακοπή ανά πάσα ώρα και στιγμή πονάει η καρδιά ταχύπαλμιες κτλ. Είχα κάνει πρι. 2 χρόνια και ακτίνες και καρδιογραφημα όλα οκ, αλλά πέρασαν 2 χρονια και λέω μήπως άλλαξε κάτι. Έκανα εξετάσεις αίματος βιοχημικός πριν 6 μήνες όλα καλά. Η μήτρα μου είναι πανεπστημιακος γιατρός με διαβαιβεωνει ότι δε χρειάζεται να προχωρήσω σε εξετάσεις είναι τόσα χρόνια τα ίδια συμπτώματα. Ο πατέρας μου ψυχολόγος μου λέει είναι άγχος να πάω σε ειδικό κτλ. Εγώ παλι εδώ και πολύ καιρό έχω θέμα με Τα πνευμονια. Δεν μπορώ να πάρω ολόκληρη αναπνοή έχω κόμπο στο λαιμό πλακωμα στο. Στήθος και συνεχώς προσπαθώ να παρω βαθιές αναπνοές με αποτέλεσμα να κουράζονται τα Πνευμονία. Κοιμάμαι και ξυπ αω με το άγχος αν θα έχω πρόβλημα την επόμενη μέρα. Μήπως είναι καρκίνος; κάτι άλλο; δε θέλω να πάω για εξετάσεις πάλι φοβάμαι... Επίσης είμαι και καπνίστρια αρχίζω να το κόβω σιγά σιγά... Έχει κάποιος ανάλογα συμπτώματα με αναπνοή;
    Last edited by Nikoleta-Morrison; 23-02-2019 at 15:18.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Nikoleta-Morrison View Post
    Καλησπέρα σας.. Παρακολουθώ πολλά χρόνια το φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Έχω κρίσης πανικού και γενικευμένο άγχος πολλά χρόνια, μια μαφηνουν μια ξανάρχονται. Φέτος τα πράγματα είναι τραγικά. Μένω μακρυά από οικογένεια με τη σχέση μου και ετοιμάζομαι μετά από χρόνια να ξαναδωσω πανελλήνιες. Όλο αυτό ίσως προκάλεσε πάλι πανικό. Συγκεκριμένα είχα φόβο ότι είχα καρκίνο μια εδώ μια εκεί, μετά κόλλησα. Στη μύτη, είχα. Βγάλει κάτι σίγουρα καρκίνος λέω. Πέρασε λίγο αυτό πάλι, όπως πάντα, νομίζω ότι θα πάθω ανακοπή ανά πάσα ώρα και στιγμή πονάει η καρδιά ταχύπαλμιες κτλ. Είχα κάνει πρι. 2 χρόνια και ακτίνες και καρδιογραφημα όλα οκ, αλλά πέρασαν 2 χρονια και λέω μήπως άλλαξε κάτι. Έκανα εξετάσεις αίματος βιοχημικός πριν 6 μήνες όλα καλά. Η μήτρα μου είναι πανεπστημιακος γιατρός με διαβαιβεωνει ότι δε χρειάζεται να προχωρήσω σε εξετάσεις είναι τόσα χρόνια τα ίδια συμπτώματα. Ο πατέρας μου ψυχολόγος μου λέει είναι άγχος να πάω σε ειδικό κτλ. Εγώ παλι εδώ και πολύ καιρό έχω θέμα με Τα πνευμονια. Δεν μπορώ να πάρω ολόκληρη αναπνοή έχω κόμπο στο λαιμό πλακωμα στο. Στήθος και συνεχώς προσπαθώ να παρω βαθιές αναπνοές με αποτέλεσμα να κουράζονται τα Πνευμονία. Κοιμάμαι και ξυπ αω με το άγχος αν θα έχω πρόβλημα την επόμενη μέρα. Μήπως είναι καρκίνος; κάτι άλλο; δε θέλω να πάω για εξετάσεις πάλι φοβάμαι... Επίσης είμαι και καπνίστρια αρχίζω να το κόβω σιγά σιγά... Έχει κάποιος ανάλογα συμπτώματα με αναπνοή;
    Έχω το ίδιο και εγω. Και εμένα με ποναγε η καρδιά μου,πήγα σε καρδιολόγο μου είπε ότι είναι όλα οκ και ξεκίνησε αυτό με την αναπνοή.σαν να μην φτάνει. Είναι άγχος, το ξαναείχα πριν κάνα τρίμηνο και είχα πάει σε πνευμονολογία μου έκανε σπιρομετρηση με ακροαστηκε όλα τέλεια,άγχος έκατο τα εκατό μου είπε.. πάλι τώρα έχω το ίδιο,και όταν με αφήνει με σφίγγει το κεφάλι μου.ειναι το άγχος , προσπάθησε να γεμίσεις τη μέρα σου,να μη προλαβαίνεις να σκέφτεσαι αυτ,σιγά σιγά ένα βήμα τη φορά και οπωσδήποτε ξεκινά να βλέπεις ειδικό,θα αλλάξουν όλα σταδιακά!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    27
    Εμένα μου συμβαίνει αυτό ένα μήνα συνεχομενα όλη μέρα... Έχω τρελαθεί.. Πως να συγκε τρωθεις σε κάτι άλλο όταν σε απασχολεί αυτό μόνο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Nikoleta-Morrison View Post
    Εμένα μου συμβαίνει αυτό ένα μήνα συνεχομενα όλη μέρα... Έχω τρελαθεί.. Πως να συγκε τρωθεις σε κάτι άλλο όταν σε απασχολεί αυτό μόνο;
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, έστω και κάτι μικρό,μια ταινία που θα σου αποσπάσει την προσοχή από αυτό έστω και τρία λεπτά σε κάποια στιγμή μέσα στη διάρκεια της ταινίας που θα σε παρασύρει... Εμένα μου έλεγαν το έχεις ένα μήνα και δεν έχεις πάθει κάτι δεν θα πάθεις τώρα,ποτέ δεν με βοήθησε,ένιωθα ότι δεν με καταλαβαίνουν.
    Δεν στα λεω να στο παίξω έξυπνη έχω περάσει οδυνηρό καλοκαίρι,αδυνατούσα να κάνω μπάνιο ένιωθα ότι δεν μπορώ να σταθώ όρθια,έχω περάσει πολύ δύσκολο από όλο αυτό με τα ψυχοσωματικά.
    Και ακόμα.περναω δηλαδή,απλά αν θες βάλτο λιγααακι στο μυαλό σου.στο λέω εγώ που απλά.και τώρα που γράφω κομπιάζει η ανάσα μου... Εγώ έχω πάρει ένα ημερολόγιο και γράφω καθε μέρα τι νιώθω. Γιατί τα ψυχοσωματικά κατά καιρούς αλλάζουν,και τώρα γυρνάω πίσω και βλέπω ότι έχω ξαναπεράσει τα ίδια και ΠΡΟΣΠΑΘΩ να σκέφτομαι ότι όπως τα κατάφερα τότε θα τα καταφέρω και τώρα.

Similar Threads

  1. αισθήμα καψίματος στα πνευμονια και σωμα
    By deleted_member16022018 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 29-01-2018, 17:43
  2. Δυσκολία στην αναπνοή
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2015, 02:24
  3. Ερωτηση-Αναπνοη με χρηση σακουλας
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 24-06-2014, 23:40
  4. Πρόβλημα με την αναπνοή
    By man1987 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-01-2014, 12:04
  5. Το θελω πολυ,αλλα το αγχος και ο φοβος μου κοβουν τη χαρα!
    By nansyan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-09-2011, 19:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •