κρίση πανικού ενώ έχω πάρει zanax
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36

    κρίση πανικού ενώ έχω πάρει zanax

    Καλησπέρα σε όλους!έχει τύχει σε κανέναν να πάθει κρίση πανικού ενώ έχει πάρει zanax?με έπιασε κρίση φούσκωμα να σκάσω και ανάγκη να πάω αμέσως τουαλέτα έχει τύχει σε κανέναν?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    greece
    Posts
    7
    Φιλε μου καλησπερα.πασχω και εγω απο γενικευμενη διαταραχη πανικου με οτι αυτο συνεπαγετε.ναι εχει τυχει και σε εμενα αλλα μν το φοβασαι,να ξερεις το xanax απο την στιγμη π το παρεις θελει το πολυ 20 λεπτα ν σε πιασει.μν πανικοβαλεσε φιλε μου περνω κ εγω αλλα περνω το 0.50 το σπαω στην μεση κ τ περνω οταν και μονο παει ν με πιασει κριση πανικου.ολα καλα ηρεμησε και σκεψου οτι δεν εισαι μονος

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου σκέφτομαι να το πάρω μισό πρωί μισό βράδυ το ξεκίνησα βασικά Έτσι αλλά δεν θέλω να πολύ παίρνω για να μην γίνει συνήθειο έχω και εγώ αγχώδη διαταραχή έχω περάσει πολλές φάσεις αρρυθμίες πρόβλημα στο στομαχι ταχυκαρδίες αμέτρητες κρίσεις πανικού οι γιατροι επειδή πάσχω και απο σπάνιο αυτοανοσο μου συνιστούν να παίρνω μισό πρωί μισό βράδυ αλλά εγώ πισμονω και στο αρνουμε δεν ξέρω αν τελικά πρέπει να αφεθώ και να κανω αυτή την ρημάδα αγωγή πάω σε ψυχολογο πηγα και σε ψυχίατρο μου έδωσε μινιτραν και έπαθα χάλια απο παρενέργειες και πισμοσα ακόμα περισσότερο όσο αναφορά τα φάρμακα πιστεύω ότι είναι ένας κύκλος και κάποια στιγμή θα κλείσει που θα πάει....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    το minitran ειναι πολυ βαρη φαρμακο....... γενικα απεφυγε για αντιψυχοσικα...... αν εχεις μονο κρισης πανικου και ανχος... το xanax εγω το περνω καθε μερα... χρονια τωρα... αν δεν κανεις καταχρηση ειναι ασφαλες.....

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Σε κρατάει καλά το ζαναξ?Ναι μινιτραν δεν ξαναπερνω δεν το συζητώ έχε δει διάφορα με το ζαναξ είσαι ήρεμος γιατί έχω ακούσει ότι δεν κάνει να το παίρνεις πάρα πολύ καιρό 3 μηνο το πολύ παροτι που ξέρω πολλούς που το παίρνουν χρονια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Pantelhs View Post
    Σε κρατάει καλά το ζαναξ?Ναι μινιτραν δεν ξαναπερνω δεν το συζητώ έχε δει διάφορα με το ζαναξ είσαι ήρεμος γιατί έχω ακούσει ότι δεν κάνει να το παίρνεις πάρα πολύ καιρό 3 μηνο το πολύ παροτι που ξέρω πολλούς που το παίρνουν χρονια
    περνω τοσα χρονια xanax... αλλα τον πλεον το περνω καθε μερα πρωι βραδυ 0.25mg... με κανει να νιοθω πολυ καλα...! μου δινει ενεργεια και ορεξη για ζωη....! ειμαι τυχερος γιατι κραταω σταθερη δοσολογια πλεον.. και δεν κανω καταχρηση.... ρωτισα γιατρο αλλα και γενικα εχω παρει παρα πολλες γνωμες.. ειναι ασφαλες για μακροχρονια χρηση καλητερο απο το να καπνιζεις και να πινεις αλκοολ ειναι παντως..... ο κινδυνος με το xanax ειναι ο εθισμος και αν το σταματησης αποτομα εχεις σοβαρες παρενεργεις μεχρι και επιλιπτικες κρισης.. ακομα και 1 χαπακι να περνεις αν θες να το κοψεις πρεπει να το κοβεις σιγα-σιγα... μπορει να παρει μηνες... ακομα και χρονια.... εγω δεν θελω να το κοψω ομως... αυτο το χαπι δουλευει εξαιρετικα σε εμενα.... το πιο τρελο ειναι οτι μου προκαλει αυξημενη libito... πραγμα περιεργο οπως ειπε και ο γιατρος μου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    greece
    Posts
    7
    Οντως συμφωνω με τον akis1 οχι τοσο στην libido αλλα γενικως μ κανει κ εμενα καλο,με ηρεμει.εμενα οι κρισεις ειναι σφοδρες και εχω σχεδον οοοολα τα συμπτωματα συν οτι εχω κ λιποθυμικα επισοδεια οχι παντα αλλα το αισθημα οτι παω να πεσω..τρομος τρομος τρομος..ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο.δεν ξερω για εσας παιδες αλλα εγω το παλευω και με τα φυτικα της lanes quiet life μ πιανουν αρκετα και ετσι το xanax τ περνω μονο αν νιωσω οτι πλισιαζει επικινδυνα αυτος ο δαιμονας(κριση πανικου).αν περνεις ενα την ημερα μισο πρωι μισο βραδυ εισαι κομπλε βεβαια με ρεγουλα κ αν αντεχεις οοοχι καθε μερα.συμβουλεψου κ τον γιατρο σου φιλαρακι..ολοι τα ιδια περναμε..ελπιζω να το νοικισουμε το γ@μημενο το αγχος..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Pantelhs View Post
    Καλησπέρα σε όλους!έχει τύχει σε κανέναν να πάθει κρίση πανικού ενώ έχει πάρει zanax?με έπιασε κρίση φούσκωμα να σκάσω και ανάγκη να πάω αμέσως τουαλέτα έχει τύχει σε κανέναν?
    φυσικα και αυτο που λες ειναι αυτονοητο..... το οτι παιρνεις ζαναξ δεν σημαινει οτι σε προστατευει απο τις κρισεις πανικου... στην κριση πανικου, δεν μπορει τιποτα να σε ηρεμησει απο το τρελο αγχος... θα ελεγα οτι το ζαναξ ειναι περισσοτερο ενα χαπι για να σε καμψει το αγχος μεχρι να εθιστεις, απαξ και εθιστεις δεν σε σωζει τιποτα απο το αγχος, μονο η παραιτερω αυξηση της δοσης... πραγμα που θα πρεπει να κανεις συνεχεια για να μην εχεις αγχος, που σημαινει οτι καποια στιγμη θα φτασεις να παιρνεις θανατηφορα δοση ζαναξ!

    κατι ακομα που ισως θα επρεπε να ξερεις, εγω τελευταια με βενζοδιαζεπινες πασης φυσεως παθαινω πιο πολλες κρισεις πανικου, απο οτι χωρις αυτες.. αφου με θολωνουν το μυαλο, με κανουν δυσλειτουργικο και αρα ακομη πιο δυσκολο να σκεφτομαι λογικα και ορθα, που ειναι πολυ σημαντικο για να μην παθεις κριση πανικου!

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού;
    By butterfly95 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 20-02-2019, 16:30
  2. Κρίση πανικού
    By hagard in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2018, 09:25
  3. Κριση πανικου-sos
    By Springflower in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 20
    Last Post: 11-05-2018, 19:58
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  5. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 14-03-2008, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •