Για ποιο λόγο να συνεχίσω να ζω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Για ποιο λόγο να συνεχίσω να ζω?

    Καλησπερα και κουράγιο γιατί εγώ το έχασα η ζωή μου μια κόλαση από που να πρώτο ξεκινήσω την αρρωστοφοβεια που μου έχει καταστρέψει την ζωή? Το να ξυπνάω με αστάθεια να ποναω παντου χωρίς λόγο και αιτία? Μην πω για την σχολή από το κακό στο χειρότερο ο πατερας μου με βρίζει με το δίκιο του γιατί απλά κοροιδευω τον κόσμο αλλά αρχικά εμένα ότι θα κάνω κάτι στην ζωή μου, φίλοι ανύπαρκτοι μόνο όταν χρειάζονται κάτι τον Γιάννο μόνο τότε! Βγαίνουν πινουν και μένα ουτε λογος δεν υπάρχω για αυτους αλλά για να κλείνω τραπέζια γιατί έχω τα κονε τότε κολλητοί! Μην μιλήσω για τα προσωπικά στα οποία μετά το άγχος όπου μου στέρησε 10 κιλά δεν βλέπομαι δεν μπορώ να φάω να ανασάνω να περπατήσω να κοιμηθώ τι να κάνω τότε να βάλω ένα τέλος μόνο αυτό έμεινε. Από μικρός είχα ένα όνειρο να γίνω σαν τον πατερα μου που έχω προτυπο να κάνω οικογένεια με μια γυναίκα που θα αγαπήσω και να ζησω μια απλή λιτή ζωή. Έστω ότι ζω και το πραγματοποιώ το όνειρο αυτό πιο το νόημα αν θα είμαι έτσι για αυτό λοιπόν συνεχίζει να γυρίζει στο μυαλό μου το ερώτημα αυτό για ποιο λόγο να συνεχίζω να ζω

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Είσαι πολύ μικρός, κοίτα να ζεις καλά διατροφή καλες πρωτες υλες καλα μαγειρεμενες άθληση και να μάθεις για τον ανθρώπινο οργανισμό ώστε να μη κάνεις συναιπαγωγές που δεν ισχειουν. Γιατί αμα δεν έχεις γνώση ότι να ναι θα σκέφτεσαι. Για τους φίλους άστους αμα κάνεις λεφτά βρίσκεις φίλους ενα σωρό, τωρα ο πατερας σου σε αγαπαει και πανω απο ολα θελει να είσαι γερός και ας τα κάνεις *******. Για μένα πρέπει να κάνεις ψυχαναληση και τα φαρμακα να καταφερεις να τα κοψεις. Γιατι φιλε οσα φαρμακα και να κουμπωσεις αν δεν εκπαιδευτεις και δε καταλαβεις για τις φοβιες δε προκειται να γινεις καλα. Γιατι φοβασαι μην αρρωστησεις μαθε πρωτα καποιες βασικες γνωσεις ιατρικης και μετα βγαζεις συμπερασματα. Απορω οι ψυχιατροι πως σκεφτονται. Για σενα το νουμερο ενα είναι η ψυχαναληση. Αρχισε ψυχαναληση και καλη διατροφη αγνες πρωτες υλες μαγειρεμενες υγειηνα και μη φοβασαι τιποτα, τα φαρμακα δεν είναι γνωση και συ χρειαζεσαι γνωση να προχωρησεις στη ζωη.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Ξυπνα γινε ωραιος τυπας αλλα και να μη γινεις προσπαθησε. Η ζωη ειναι το μονο που εχουμε και σε κοβω οτι εχεις κολλησει χωρίς λογο.

  4. #4
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Ξυπνα γινε ωραιος τυπας αλλα και να μη γινεις προσπαθησε. Η ζωη ειναι το μονο που εχουμε και σε κοβω οτι εχεις κολλησει χωρίς λογο.
    Γιαννο οι πιο πολλοι που είμαστε εδώ έχουμε περάσει τα ίδια με σένα και άλλοι και χειρότερα.ξέρεις πόσες φορές δεν μπορούσα να σηκώθω από το κρεβάτι? Πόσες φορές θεωρεισα ότι δεν έχω κανένα φίλο φιλη?πόσες φορές εκλαψα που είχα φτασει 39 κιλά και έλεγα δεν βλεπομουν?και τέλος πόσες φορές είπα ότι θέλω να πεθανω?όλα αυτά είναι παιχνίδια του μυαλου.με την καταλληλη αγωγη όλα θα γινουν όπως παλιά και σύντομα. Αρκεί να ακουλουθεις μια αγωγή και να ακούς το γιατρό σου.να λες ευχαριστω που δεν έχεις μια άλλη ανιατη ασθένεια γιατί αυτό που έχεις με λίγη θέληση και προσπαθεια θα το ξεπερασεις και εσύ.

  5. #5
    Gianno καλησπέρα.
    Ίδια ηλικία είμαστε φίλε μου 1 χρόνο μεγαλύτερος είμαι και περνάω τα ίδια με εσένα δεν μπορώ να βρω ευχαρίστηση και χαρά και έχω και τα ψυχοσωματικα που είναι όλα στο μυαλό μετά από 3 μήνες ψυχανάλυσης μπορώ να πω ότι βρήκα ξανα το νόημα για την ζωή μου πέρα από τους πόνους..
    Για εμένα μη χαλιέσαι για φίλους θα βρεις τους κατάλληλους μην σε αγχώνει κυνηγά τα όνειρα σου και με τις αλυσίδες του μυαλού μας που μας δυσκολεύουν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Για τους φίλους άστους αμα κάνεις λεφτά βρίσκεις φίλους ενα σωρό
    Επειδή προτείνεις συνέχεια αυτή την λύση. Εσύ είσαι ευτυχισμένος αν οι φίλοι σου σε "αγαπάνε" για τα λεφτά που έχεις; Αυτό το νόημα έχει η φιλία για εσένα;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε αν και το θέμα είναι του Γιάννη, άμα έχεις πολλούς κοντά σου και έχεις και λεφτά να κυκλοφορείς τότε μπορεί να βρεις και κανά φίλο. Τώρα τουλάχιστον σε εμένα από πολύ μεγάλο κύκλο που έχω ξεχωρίζω στα δάχτυλα του ενός χεριού τους φίλους μου. Όταν λέω για λεφτά δε εννοώ αποκλειστικά για να κερνάς αλλά ας πούμε να μπορείς να ακολουθήσεις η να είσαι άνετος με μεταφορικό και να μπορεί να προτήνεις κάτι που χρειάζεται χρήμα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Φίλε αν και το θέμα είναι του Γιάννη, άμα έχεις πολλούς κοντά σου και έχεις και λεφτά να κυκλοφορείς τότε μπορεί να βρεις και κανά φίλο. Τώρα τουλάχιστον σε εμένα από πολύ μεγάλο κύκλο που έχω ξεχωρίζω στα δάχτυλα του ενός χεριού τους φίλους μου. Όταν λέω για λεφτά δε εννοώ αποκλειστικά για να κερνάς αλλά ας πούμε να μπορείς να ακολουθήσεις η να είσαι άνετος με μεταφορικό και να μπορεί να προτήνεις κάτι που χρειάζεται χρήμα.
    Οπότε εννοείς να μπορεί κάποιος να έχει μια οικονομική άνεση γενικά. Κατάλαβα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κοιτα γιανο δεν μπορω να στο εξηγησω εγω το ξερω η ζωη ειναι ολα τα ασχημα και τα καλα τα ασχημα οπωσ και τα καλα ειναι περαστικα τι ανθρωποσ εισαι το ψιλιαζεσαι στα 40 σου δηλαδη ποσο καλα περασεσ αν αυτα που εκανεσ ηταν δυνατα και πωσ ανταπεξειλθεσ στα ασχημα και στα εξηντα μαθαινεισ απο τι εισαι φτιαγμενοσ ειναι ο τελικοσ απολογισμοσ οπου συνεχιζεισ μετα μεχρι τα εβδομηντα και μετα γεια σασ εχει η ζωη πολλα ανυπερβλητα που μπορει να σου στριψει απο το ζορι και γενικοσ κανονασ για να γερασεισ πρεπει να εισαι ανθεκτικοσ στην καταθλιψη δηλαδη και να πεσεισ να λειτουργεισ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Πως να το συνεχίσω?
    By Lilyanna in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 26-12-2017, 15:48
  2. για ποιο λόγο ζείτε?
    By favvel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 30-10-2014, 10:42
  3. HIV+ πως να συνεχίσω;
    By akrovatis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 27-04-2014, 03:58
  4. Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 178
    Last Post: 04-12-2011, 13:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •