Καρδιά και άγχος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 88
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Χαιρετώ την παρέα και εγώ τα ίδια εδώ, μια νομίζω πως έχω αρρυθμίες, μια έμφραγμα ..ότι ναναι γενικώς. Κάποιες φορές με αφήνουν όλα αυτά, άλλες όπως σήμερα δε με αφήνουν να ηρεμήσω. Μέχρι και καρδιογραφο είχα σκεφτεί να πάρω χαχα.
    Πάντως όταν είμαι καλά ψυχολογικά δεν τα έχω αυτά ή όταν εμφανιστεί κάποιο σύμπτωμα δεν με ανησυχεί λέω είναι μυϊκοί πόνοι και αυτό ήταν.
    Μακάρι να ήμουν σαν και σενα φιλε και να ελεγα οτι ειναι μυϊκοί πόνοι και να μη το σκεφτόμουν αλλα πραγματικά όταν νιώθεις οτι θα σπάσει η καρδιά σου η οτι εχεις ενα τεράστιο βάρος στο στήθος το οποίο δεν σε αφήνει ολη μερα και σου χαλάει την ζωή τοτε ειναι πολυ δύσκολο να μη το σκεφτείς!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Να ρωτήσω κάτι, φάρμακα παίρνεις φίλε; Τώρα όσο αναφορά με το μυη που λέγεται καρδία. Κάνεις ηλεκτροκαρδιογράφημα, εξετάσεις αίματος να δεις τα λιπίδια και τριπλεξ , τώρα αν θες κανεις και τεταρτη εξεταση ετσι να σου φυγει η ιδεα τεστ κοπωσεως. Αν σου βγουν καλα αυτα φιλε τοτε πρεπει να ξερεις πως το στομαχι η αναπνοη ολο αυτο το συστημα επηρεαζει τη καρδια, δηλαδη αν αγχωνεσαι και δε αναπνεεις βαθεια οπως στο διαλογισμο ας πουμε κανει η καρδια σου περιεργα. Να σου δωσω ενα παραδειγμα αν παιζεις στη ρουλετα 5 χιλλιαρικα στο κοκκινο και γυρναει το μπαλακι λογικο ειναι να σου κοπει λιγο η ανασα και να βαραει η καρδια σου με δυναμη τωρα αναλογα τον ανθρωπο μπορει να του συμβει αυτο και με κατι πιο απλο αλλα το ζητημα ειναι οτι κατι ευθυνεται και του κοβεται η αναπνοη και του βαραει η καρδια. Οποτε φιλε αθληση καλη διατροφη με αγνα υλικα και τροπο μαγειρεματος και μετα πρεπει να μην εισαι σφιγμενος να αναπνεεις καλα να γεμιζει η κοιλια και τα πλεμονια και να βγαζεις και βαζεις αργα και σταθερα την αναπνοη με μετρο τεμπο σταθερο και το κορμι οι μυες σου να ειναι χαλαροι και δεν εχεις προβληνα φιλε θα δουλευει ρολοι η καρδια και για παρα πολλα χρονια. Δε φταιει η καρδια αν δε μπορεις να ελεγξεις την αναπνοη σου. Φιλικά μιλάω αλλά πιστεύω να σε κάλυψα αλλα και να μη σε καλυψα ρωτα ενα γιατρο να σου πει τι πρεπει να κανεις για τη καρδια να δεις οτι ειναι κομπλε και καποιον φυσικοθεραπευτη να ξερει αναπνευστικα η καποιον να διδασκει γιογκα και αλλα συναφει. Γενικα και η ψυχαναληση είναι καλή να αποκτησεις ηρεμια.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Μακάρι να ήμουν σαν και σενα φιλε και να ελεγα οτι ειναι μυϊκοί πόνοι και να μη το σκεφτόμουν αλλα πραγματικά όταν νιώθεις οτι θα σπάσει η καρδιά σου η οτι εχεις ενα τεράστιο βάρος στο στήθος το οποίο δεν σε αφήνει ολη μερα και σου χαλάει την ζωή τοτε ειναι πολυ δύσκολο να μη το σκεφτείς!
    Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτό. Όλοι το περάσαμε αυτό το στάδιο στο οποίο είσαι τώρα. Αν δεν το παλέψεις σταδιακά να μη το σκέφτεσαι, μια ζωή έτσι θα μείνεις.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    15
    κι αυτο πολυ σωστο airetike, ποσες φορες, κι επειδη η αγχωδης διαταραχη αυτη με την υγεια μας εχει γινει πλεον δευτερη φυση, χανουμε ασυναισθητα το ρυθμο της αναπνοης μας πανω στο στρεσαρισμα, και ή αναπνεουμε συνεχεια απο το στερνο περισσοτερο κι οχι απο το διαφραγμα, πραγμα που κουραζει την καρδια, και σφιγγουμε και τους κοιλιακους μυς και ειμαστε σε συνεχη τσιτα χωρις να το αντιλαμβανομαστε

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Να ρωτήσω κάτι, φάρμακα παίρνεις φίλε; Τώρα όσο αναφορά με το μυη που λέγεται καρδία. Κάνεις ηλεκτροκαρδιογράφημα, εξετάσεις αίματος να δεις τα λιπίδια και τριπλεξ , τώρα αν θες κανεις και τεταρτη εξεταση ετσι να σου φυγει η ιδεα τεστ κοπωσεως. Αν σου βγουν καλα αυτα φιλε τοτε πρεπει να ξερεις πως το στομαχι η αναπνοη ολο αυτο το συστημα επηρεαζει τη καρδια, δηλαδη αν αγχωνεσαι και δε αναπνεεις βαθεια οπως στο διαλογισμο ας πουμε κανει η καρδια σου περιεργα. Να σου δωσω ενα παραδειγμα αν παιζεις στη ρουλετα 5 χιλλιαρικα στο κοκκινο και γυρναει το μπαλακι λογικο ειναι να σου κοπει λιγο η ανασα και να βαραει η καρδια σου με δυναμη τωρα αναλογα τον ανθρωπο μπορει να του συμβει αυτο και με κατι πιο απλο αλλα το ζητημα ειναι οτι κατι ευθυνεται και του κοβεται η αναπνοη και του βαραει η καρδια. Οποτε φιλε αθληση καλη διατροφη με αγνα υλικα και τροπο μαγειρεματος και μετα πρεπει να μην εισαι σφιγμενος να αναπνεεις καλα να γεμιζει η κοιλια και τα πλεμονια και να βγαζεις και βαζεις αργα και σταθερα την αναπνοη με μετρο τεμπο σταθερο και το κορμι οι μυες σου να ειναι χαλαροι και δεν εχεις προβληνα φιλε θα δουλευει ρολοι η καρδια και για παρα πολλα χρονια. Δε φταιει η καρδια αν δε μπορεις να ελεγξεις την αναπνοη σου. Φιλικά μιλάω αλλά πιστεύω να σε κάλυψα αλλα και να μη σε καλυψα ρωτα ενα γιατρο να σου πει τι πρεπει να κανεις για τη καρδια να δεις οτι ειναι κομπλε και καποιον φυσικοθεραπευτη να ξερει αναπνευστικα η καποιον να διδασκει γιογκα και αλλα συναφει. Γενικα και η ψυχαναληση είναι καλή να αποκτησεις ηρεμια.
    Καλημέρα φιλε. Όχι δεν παίρνω φάρμακα για κατι απλώς την μια φορα που με έπιασε ταχυπαλμία έτυχε να παίρνω τοτε αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη για το δόντι μου αλλα στο νοσοκομείο με διαβεβαίωσε ο γιατρος οτι δεν με επειρεασαν τα φάρμακα. Τωρα όσο αναφορά την αναπνοή να σου πω οτι η δουλεια μου βασίζεται στις καλές ανάσες και γενικά στην χρήση της σωστής αναπνοής γιατι παίζω πνευστό μουσικό όργανο και ξερω να το διαχειρίζομαι πολυ καλα το κομματι αυτο, και επίσης όταν παθαίνω κατι τέτοιο προσπαθώ με αναπνοές να ηρεμήσω αλλα δεν βλέπω κάποιο αποτέλεσμα. Τωρα μπορεί εκείνη την ωρα να μη μπορώ να το διαχειριστώ σωστα επειδή τρομάζω. Επίσης να σου πω πως ούτε καπνίζω ούτε αλκοολ πινω ούτε καφε. Το μονο που πιστεύω πως κανω και με επιβαρύνει ειναι η δουλεια μου και το οτι εχω σταματήσει να αθλούμαι εδω και μερικά χρόνια και να κινούμαι τοσο με αποτέλεσμα να βάλω κιλά αλλα όχι σε σημείο ανυσιχητικο όπως μου ειπε ο γιατρος. Απλώς το κακό με μενα ειναι οτι με πιάνουν διαφορα με τη καρδιά και δεν ειναι μονο οι ταχυπαλμίες. Αυτές τις μερες υποφέρω απο σφίξιμο στο στήθος και μούδιασμα στο σαγονι σε σημείο που δεν παλευεται. Ευχαριστω για τις συμβουλές πάντως και θα κοιτάξω να εφαρμόσω αυτα που είπες όσο μπορώ.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Το δόντι μπορεί να την επηρεάσει αν ήταν πρησμένο και κάτι άλλο ότι και να χει το σώμα όταν δεν είναι χαλαρό κατα κάποιο τρόπο το στέλνει μπορεί να το στέλνει στη καρδιά. Δηλαδη και το σαγονι σου που λες να εχει κλειδωσει μπορει να το στέλνει στη καρδιά και η πλατη σου να έχει πιαστεί μπορει να το στελνει στη καρδια. Γι αυτό και σου λεω έχεί σημασια να είσαι χαλαρος σα σε νιρβανα. Δε θέλω να ζαλίσω έτσι καποιες σκεψεις ριχνω απλά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Το δόντι μπορεί να την επηρεάσει αν ήταν πρησμένο και κάτι άλλο ότι και να χει το σώμα όταν δεν είναι χαλαρό κατα κάποιο τρόπο το στέλνει μπορεί να το στέλνει στη καρδιά. Δηλαδη και το σαγονι σου που λες να εχει κλειδωσει μπορει να το στέλνει στη καρδιά και η πλατη σου να έχει πιαστεί μπορει να το στελνει στη καρδια. Γι αυτό και σου λεω έχεί σημασια να είσαι χαλαρος σα σε νιρβανα. Δε θέλω να ζαλίσω έτσι καποιες σκεψεις ριχνω απλά.
    Το δόντι δεν ήταν πρισμενο αλλα είχε μεγάλο θέμα απο λαθος σφράγισμα και με πονούσε παρά πολυ και δεν αποκλείεται να ειναι αυτο που λες απλά είχε συμβεί πολλές φορές πριν απο το δόντι και τωρα όπως σου εξηγώ εχω αλλα συμπτώματα. Όσο αφορά αυτο που λες για την νιρβάνα πιστεύω πως κανει μεγάλη δουλεια ναι αλλα δεν μπορούμε να είμαστε μόνιμα σε νιρβάνα είτε λόγο δουλειάς είτε για αλλα διαφορα πραγματα που συμβαίνουν στη καθημερινότητα. Πίστεψε με όποτε εχω χρόνο να χαλαρώσω το κανω και με το παραπάνω αλλα αν σε πιασει κατι έντονα δύσκολα δεν του δίνεις σημασία φιλε μου. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου και να ξερεις οτι με βοηθούν πολυ όσα λες και δεν με πριζεις καθόλου, ισα ισα θέλω να ακούσω διάφορες γνώμες απο ανθρώπους που βιώνουν τα ίδια με μενα για να καταλαβω δυο πραγματα παραπάνω. Και παλι σε Ευχαριστω!!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Να σαι καλα φίλε. Είναι αλλοι που πινουν 5 ποτα και παθαινουν ντουβρουτζα και το βλεπουν ταινια και αλλοι που πινουν 2 μπουκαλια και τους βλεπεις σε ηρεμια στο τραπέζι να κάθονται. Είναι να το ελεγχεις και η νιρβανα λεω να είσαι ήρεμος ολοι οι μυες σου χαλαρη μονο το διαφραγμα να δουλευει. Εχω δει πολλες αντιδρασεις με χρηστες ουσιων και αλκοολ και είναι αξιο πως αντιδρα ο ανθρωπος σε αυτα βλεπεις σε υπερθετικο βαθμο συμπεριφορες. Αλλοι τους κλεινουν τα σαγονια και ειναι χαλαροι ολο το αλλο σωμα και αλλοι τους σφραγιζουν τα σαγονια και κανουν λες και εχουν κριση επιληψιας. Μη σε ζαλιζω αλλο να σαι καλά και ευχαριστώ αν με διάβασες.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Λογικό απο χρήση ουσιών να παθαίνουν διαφορα δε λεω. Εγω όμως δεν κανω καμια χρήση ούτε καφε πινω αυτο σου εξηγώ. Να σαι καλα καλή συνέχεια εύχομαι!

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Θέλω να σου πω ότι αν ας πούμε είσαι σφιγμένος μετα απο ωρα, μπορει να πονάς αυτο φενεται σε υπερθετικο βαθμό με τις ουσίες του αλλου του κλειδωνει το σαγονι αλλαζει η αναπνοη και παθαινει ντουβρουτζα και του αλλου του κλειδωνει το σαγονι και είναι μια χαρα αταραχος. Αν είσαι λοιπον ατάραχος ολο το κορμι σου λυτο και αναπνεεις απο το διαφραγμα τοτε πιστευω θα λειτουργεις ρολοι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Καταλαβαίνω τι λες ναι. Ας πούμε τωρα κατέβηκα να βγάλω βολτα τον σκύλο μου ολα καλα, μετα που ήρθα σπιτι ανέβηκα τις σκαλες και πέθανα. Μαλιστα στα μισά σταμάτησα γιατι με έπιασε δυνατός και γρήγορος παλμός. Να σημειώσω πως το σπιτι μου δεν εχει ασανσέρ και μεχρι να ανέβω ειναι 64 μεγάλα σκαλιά και επίσης πριν απο μια ωρα είχα φάει. Παλι τα ίδια μούδιασμα στο πρόσωπο στο σαγονι αλλα όταν έφτασα πάνω Καθησα λιγο και ηρέμησα! Αυτα πάντα σε κανουν να πιστεύεις οτι εχεις πρόβλημα με την καρδιά. Κόπωση ταχυπαλμία σφίξιμο μούδιασμα κτλ. Εφάρμοσα πάντως αυτο που είπες και χαλάρωσα απο την ταχυπαλμία αλλα αυτο μπορεί να ειναι επειδή κάθισα στον καναπέ και ηρέμησα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα σε όλους.Λοιπον τα πράγματα είναι απλά και ταυτόχρονα πολύ δύσκολα και θελουν χρόνο για να καταλάβουμε τι ακριβως συμβαίνει.
    Στην αρχή σας έπιασε μια ταχυπαλμία μια καταστροφη οτι ήρθε το τέλος. Εκείνη την πρώτη φορά φοβηθήκαμε στον μέγιστο βαθμό ότι έχουμε κάτι σοβαρό και το μυαλό έπαθε σοκ. Πήγαμε στο νοσοκομείο κάναμε εξετάσεις και ξανά τα ιδια τι και αν μας ειπαν ότι είμαστε καλά ξανά και ξανά συντήρηση του άγχους.Μηπως δεν πήγαμε στον σωστό γιατρο; Μήπως αυτό κρατάει καιρο; Μήπως να ζητήσω βοήθεια; Μήπως δεν περνάνε όλα με μια συζήτηση και ένα καλό κρασι;Μηπως να ακολουθησω μια αγωγη να ηρεμησω στην Αρχή και να μαθω, να εκπεδευτω στο να διαχειρίζομαι το ανχος και την ταχυπαλμία. Αν μου έγραψε ο καρδιολόγος χάπια θα τα έπαιρνα; Τωρα που πονάει το μυαλό και η ψυχή γιατί δεν πάω σε έναν ειδικό για αυτό που έχω. Να τα ρωτήσετε αυτά στον εαυτό σας.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Πολλές φορές σου περνάει απο το μυαλό οτι μπορεί και ο γιατρος να εκανε λαθος εφόσον βλέπεις πως συνεχίζονται κάποια συμπτώματα. Αν ήταν μονο ταχυπαλμία τοτε θα ήταν πιο εύκολο, αλλα όταν τα εχεις ολα τοτε την ψιλιαζεσαι αλλιώς μηπως θελει κατι αλλο η περισσότερο ψάξιμο γιατι η καρδιά δεν ειναι παίξε γέλασε. Όταν με το παραμικρό κουράζεσαι, ζαλίζεσαι, μουδιαζεις πονάς κτλ τοτε ειναι λογικό να σου ερθει άγχος. Εχω σκεφτεί να παω σε κάποιον ειδικό για να ηρεμήσω αλλα ακομη δεν έτυχε για πολλούς λόγους! Προς το παρόν θα κανω κάποιες παραπάνω εξετάσεις στον καρδιολόγο πχ ενα τεστ κοπώσεως μηπως και φανεί απο εκει κατι. Όλες οι συμβουλές ειναι καλοδεχούμενες χωρίς καμια παρεξήγηση! Ο,τι μου λέτε με βοηθάει αρκετά και για να ηρεμήσω αλλα και για να βρω αντιμετώπιση.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Πολλές φορές σου περνάει απο το μυαλό οτι μπορεί και ο γιατρος να εκανε λαθος εφόσον βλέπεις πως συνεχίζονται κάποια συμπτώματα. Αν ήταν μονο ταχυπαλμία τοτε θα ήταν πιο εύκολο, αλλα όταν τα εχεις ολα τοτε την ψιλιαζεσαι αλλιώς μηπως θελει κατι αλλο η περισσότερο ψάξιμο γιατι η καρδιά δεν ειναι παίξε γέλασε. Όταν με το παραμικρό κουράζεσαι, ζαλίζεσαι, μουδιαζεις πονάς κτλ τοτε ειναι λογικό να σου ερθει άγχος. Εχω σκεφτεί να παω σε κάποιον ειδικό για να ηρεμήσω αλλα ακομη δεν έτυχε για πολλούς λόγους! Προς το παρόν θα κανω κάποιες παραπάνω εξετάσεις στον καρδιολόγο πχ ενα τεστ κοπώσεως μηπως και φανεί απο εκει κατι. Όλες οι συμβουλές ειναι καλοδεχούμενες χωρίς καμια παρεξήγηση! Ο,τι μου λέτε με βοηθάει αρκετά και για να ηρεμήσω αλλα και για να βρω αντιμετώπιση.
    Φίλε μου καλέ τα ίδια είχα και εγώ τι ασθενοφόρα κάτω από το σπίτι τι τεστ κοπώσεως τι καρδιολόγους τι πνευμονολογους. Επειδή έγινα πειραματόζωο προσπαθώ να βοηθήσω μην γίνει και άλλος . Πήγα παντού 1 χρόνο δεν ηρέμησα με τίποτα. Τεστ κοπώσεως κάνουμε όταν ανιχνευτεί ότι κάτι δεν παει καλά δηλαδή όταν κατι δει ο γιατρός. Δεν θα καταλάβεις οτι και να σου γράψω ουτε εγω καταλαβαινα ειναι λογικο . Ξερω τι κανεις μετράς παλμούς ψάχνεις στο ίντερνετ Μήπως δεν σου βρήκαν τελικά τι έχεις ακόμα κτλ. Ένας καρδιολόγος μου είπε το εξής πάνε στον ψυχίατρο και να δεν γίνεις καλά σε 3 μήνες ξανά ένα. Τότε καταλάβα πόσο χρόνο έχασα τώρα είμαι καλά χωρίς αγωγή.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Φίλε μου καλέ τα ίδια είχα και εγώ τι ασθενοφόρα κάτω από το σπίτι τι τεστ κοπώσεως τι καρδιολόγους τι πνευμονολογους. Επειδή έγινα πειραματόζωο προσπαθώ να βοηθήσω μην γίνει και άλλος . Πήγα παντού 1 χρόνο δεν ηρέμησα με τίποτα. Τεστ κοπώσεως κάνουμε όταν ανιχνευτεί ότι κάτι δεν παει καλά δηλαδή όταν κατι δει ο γιατρός. Δεν θα καταλάβεις οτι και να σου γράψω ουτε εγω καταλαβαινα ειναι λογικο . Ξερω τι κανεις μετράς παλμούς ψάχνεις στο ίντερνετ Μήπως δεν σου βρήκαν τελικά τι έχεις ακόμα κτλ. Ένας καρδιολόγος μου είπε το εξής πάνε στον ψυχίατρο και να δεν γίνεις καλά σε 3 μήνες ξανά ένα. Τότε καταλάβα πόσο χρόνο έχασα τώρα είμαι καλά χωρίς αγωγή.
    Καταλαβαινω απόλυτα αυτο που λες.. εγω απλώς το κανω για να αποκλείσω τα πάντα και μετα να παω σε κάποιο ψυχολόγο η ψυχίατρο. Απλώς όταν τα εχεις ολα ειναι λογικό να αγχώνεσαι! Εγω με το παραμικρό μουδιαζω στο σαγονι και στο πρόσωπο και σκέφτομαι διαφορα. Τωρα όντως όπως λες και εσυ ειναι δύσκολο να πιστέψω οτι δεν εχω κατι αλλα δυστυχώς ετσι ειναι. Σε Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου και θα κοιτάξω να εφαρμόσω ολα όσα μου έχουν πει τα παιδιά εδω μεσα.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59
  2. Πόνος στο στήθος άγχος για καρδιά
    By Tomtim98 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 01-01-2019, 11:19
  3. Αγχος και φοβος για καρδια.
    By stelios4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-02-2017, 00:19
  4. Αγχος και πόνος στην καρδιά
    By Σωτήρης Ρ. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-2014, 20:03
  5. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 08:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •