Αγχώδης διαταραχή και εμμονές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Αγχώδης διαταραχή και εμμονές

    Καλησπέρα στην ομάδα και καλό μήνα!Πάσχω απο αγχώδη διαταραχή και διαταραχή πανικού με πολλά ψυχοσωματικά,αποπραγματοπ� �ίηση,φοβοε πως θα τρελαθώ κλπ.Εδω και 2 χρόνια παίρνω το cipralex των 20 και εχουν μειωθει τα συμπτώματα αρκετά.Πχ δεν εκανα παλι κρισεις πανικού και δεν σκεφτομαι τοσο την αποπραγματοποίηση.Ερχομαι στο σήμερα.Είμαι μύωπας και επαθα αποκόλληση υαλώδους πιθανων απο καποιο ζόρισμα.Πηγα σε εναν γιατρό που με τρομοκράτησε λέγοντας μου διάφορα άσχημα.Εκλεισα και σε αλλον μπας και βγαλω άκρη αλλα μέχρι να παω εχω ενοχλήσει ολους τους γνωστούς μου γιατρούς και μη.Μου λένε δεν εχεις κατι..Εμενα μου εγινε εμμονή όμως οτι κάτι έχω επειδη ο πρωτος γιατρος ελεγε διαφορα:Εχεις αδυναμο οπτικο νεύρο αλλα μαλλον ειναι κατασκευαστικό!Δεν κοιμάμαι,δεν τρωω δεν ολα τα δεν.Θέλω μονο να χώνομαι κατω απο την κουβέρτα.Επισης σκέφτομαι διάφορα που μου συνέβησαν και συμβαίνουν οπως πχ οταν βρίσκομαι σε δωματιο με χαμηλό φώς με ενοχλει και η οραση μου κάπως κλείνει και ανοίγει και σκεφτομαι..Να το!Εχω πρόβλημα!Ευχαριστω και συγνώμη για το σεντόνι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    Καλησπερα .
    Σου δοθηκε μια διαγνωση για το οφθαλμο σου . Αυτη ειναι . Θα το κουβαλας μια ζωη . Εχουμε κατασκευαστικα λαθη ολοι μας . Δεν υπογραψαμε συμβολαιο στη κοιλια της μητερας για το αντιθετο .
    Ειναι απολυτως φυσιολογικο ωντας σε ν εαρη ηλικια βρεθεις αντιμετωπος με υπαρξιακα και σωματικα προβληματα , διαδοχικα , να αισθανεσαι " ανημπορος " . Δεν ειναι γονιμο ακομη , το χωραφι της διαχειρισης . Και πεταμε σκουπιδια στο χωραφι . Απορριμματα των σκεψεων μας
    . Οταν φτασει η ωρα του θερισμου τα υπολλειματα εχουν καταστρεψει τη παραγωγη . Και παραταμε τη γη και γινομαστε καπεταναιοι στο πλοιο της ζωης μας . Χωρις προτερη γνωση . Και πανικοβαλλομαστε στη ταραχη των κυματων . Θεωρουμε δεδομενη τη νηνεμια .
    Οποτε , φιλε , τι πετας στο χωραφι ?

  3. #3
    Σωστά.Εγω συγκεκριμένα μεγάλωσα σε κακοποιητικό περιβάλλον και τραβιεμαι χρόνια σε ψυχολόγους.2 Χρονια ειμαι στο cipralex και ενα χρονο εχω που σταμάτησα την ψυχοθεραπεία γιατι ηθελα να τα καταφερω μονη αλλα έκανα λάθος και τωρα ψάχνω καλό ψυχοθεραπευτή για online συνεδριες.

  4. #4
    Επισης οταν με απορρίπτουν παθαινω εμμονή.Πχ αυτην την περίοδο εχω φαει κόλλημα με εναν πρώην που δεν με θελει πίσω.Στελνω μηνυματα,γράφω γράμματσ,παιρνω δωράκια και τον ενοχλώ συνεχώς.Αυτο παλι τι ειναι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Με αλλα λογια το cipralex εχει περιορισμενη επιτυχια... Μηπως να ρωτησεις τον ψυχιατρο για καμια εναλλακτικη συνταγη; Ισως να υπαρχει πιο αποτελεσματικη αγωγη για το δικο σου DNA.

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή
    By nick2003 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2017, 13:09
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 15:27
  3. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 16:34
  4. Ιδεοληψίες, εμμονές και ΙΔΨ διαταραχή
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-11-2011, 17:14
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •