Καρδιά και άγχος - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 88 of 88
  1. #76
    Antonis8
    Guest
    Δεν είναι άγχος, ξεκίνησε σταδιακά τρία χρόνια τώρα και έχει κορυφωθεί από τοτε που ξεκίνησε η ορθοστατική. Ο διαβήτης που έχουμε και στην οικογένεια προκαλεί τέτοιο σύμπτωμα, αλλά και το πολλαπλό μυέλωμα. Έχω αύξηση όγκου ούρων, όχι απλά συχνοουρία. Τεσπά, θα δείξει ό,τι είναι, απλώς με αγχώνει το ότι πχ θα πιω κάτι, ακόμα και ηλεκτρολύτες και έχω μισάωρο μετά θα το αποβάλλει αμέσως ο οργανισμός μου. Νιώθω ότι δεν συγκρατεί τίποτα και φοβάμαι μην κάνω αρρυθμίες. Το κάλλιο μου είναι πάντα προς τα κατώτερα φυσιολογικά. Κάποιες φορές και το μαγνήσιο. Και το νάτριο επίσης.


    Λίγο επίφοβο δεν ήταν αυτό που έκανες; Δεν θέλει σταδιακή μείωση; Ο γιατρός σου τι σου είπε; Και τώρα παίρνεις κάτι ή είσαι οκ χωρίς κάτι;

  2. #77
    Antonis8
    Guest
    Γενικά τα τελευταία τρία χρόνια συνέβησαν σταδιακά πολλά πράγματα , όπως η μείωση της ακοής μου στο ένα αυτί, η αύξηση στην ούρηση κλπ. Υποθέτω ότι ανέκαθεν πάντα υπέβοσκε κάτι χρόνιο. Αλλά μέχρι τον Νοέμβρη του 2018 δεν έδινα καμία σημασία, σε σημείο πχ να με έχει γραντζουνίσει γάτα και να έχει φουσκώσει το χέρι μου και να μην βάζω καν μπεταντίν ή σε σημείο να περπατάω χιλιόμετρα με σαράντα βαθμούς χωρίς να έχω φάει κλπ. Δεν έδινα την παραμικρή σημασία γιατί είχα ξεπεράσει εντελώς τις κρίσεις πανικού και την αρρωστοφοβία για επτά χρόνια. Αλλά μετά έπαθα την οισοφαγίτιδα που μιμείται αρκετά τα συμπτώματα καρδιάς και ξεκίνησαν όλα. Το καλοκαίρι με τη δουλειά είχα αρχίσει να το ξεπερνάω και δεν είχα ούτε κρίσεις πανικού, μέχρι που ξεκίνησε η ορθοστατική και υγεία μου άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι άγχος, ξεκίνησε σταδιακά τρία χρόνια τώρα και έχει κορυφωθεί από τοτε που ξεκίνησε η ορθοστατική. Ο διαβήτης που έχουμε και στην οικογένεια προκαλεί τέτοιο σύμπτωμα, αλλά και το πολλαπλό μυέλωμα. Έχω αύξηση όγκου ούρων, όχι απλά συχνοουρία. Τεσπά, θα δείξει ό,τι είναι, απλώς με αγχώνει το ότι πχ θα πιω κάτι, ακόμα και ηλεκτρολύτες και έχω μισάωρο μετά θα το αποβάλλει αμέσως ο οργανισμός μου. Νιώθω ότι δεν συγκρατεί τίποτα και φοβάμαι μην κάνω αρρυθμίες. Το κάλλιο μου είναι πάντα προς τα κατώτερα φυσιολογικά. Κάποιες φορές και το μαγνήσιο. Και το νάτριο επίσης.


    Λίγο επίφοβο δεν ήταν αυτό που έκανες; Δεν θέλει σταδιακή μείωση; Ο γιατρός σου τι σου είπε; Και τώρα παίρνεις κάτι ή είσαι οκ χωρίς κάτι;
    Α εσύ ξέρεις... πιστεύω και εύχομαι όλα να ναι καλά.
    Ναι ήταν τεράστια χαζομάρα και δεν ήταν και η πρώτη φορά που το έκανα. Αλλά δεν είναι να με εμπιστευτείς με τέτοια. Άπαξ και φύγουν οι ιδεοληψίες και τα ψυχοσωματικά ζω λες και δεν συνεβη τίποτα ποτέ. Σκέψου ότι γενικά δεν κάνει να πίνεις με αυτά και εγώ το καλοκαίρι έπινα σε καθημερινή βάση. Δεν έχω επικοινωνία γιατι η ζωή μου είναι μοιρασμενη σε πολλές πόλεις εχασα επαφή και ντρέπομαι να ξαναπάρω. Θα βρω κανέναν καινούριο εδω που να μου μιλά γιατρικα και όχι σαν ψυχοθεραπευτής που δεν τους μπορώ.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Γενικά τα τελευταία τρία χρόνια συνέβησαν σταδιακά πολλά πράγματα , όπως η μείωση της ακοής μου στο ένα αυτί, η αύξηση στην ούρηση κλπ. Υποθέτω ότι ανέκαθεν πάντα υπέβοσκε κάτι χρόνιο. Αλλά μέχρι τον Νοέμβρη του 2018 δεν έδινα καμία σημασία, σε σημείο πχ να με έχει γραντζουνίσει γάτα και να έχει φουσκώσει το χέρι μου και να μην βάζω καν μπεταντίν ή σε σημείο να περπατάω χιλιόμετρα με σαράντα βαθμούς χωρίς να έχω φάει κλπ. Δεν έδινα την παραμικρή σημασία γιατί είχα ξεπεράσει εντελώς τις κρίσεις πανικού και την αρρωστοφοβία για επτά χρόνια. Αλλά μετά έπαθα την οισοφαγίτιδα που μιμείται αρκετά τα συμπτώματα καρδιάς και ξεκίνησαν όλα. Το καλοκαίρι με τη δουλειά είχα αρχίσει να το ξεπερνάω και δεν είχα ούτε κρίσεις πανικού, μέχρι που ξεκίνησε η ορθοστατική και υγεία μου άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα.
    Ναι και εμένα από τις έκτακτες ξεκίνησε αυτή την φορά που ήταν λόγω εισπνεομεων για άσθμα. Το ένα έφερε το άλλο και τώρα είμαι πάλι στα χαλιά μου. Κάπου το χάνουμε στην διαχείριση και ακόμα και κάποια υπαρκτά προβλήματα τα νιώθουμε δύο φορές χειρότερα.

  5. #80
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    1
    Βρίσκομαι εδώ οχτώ το πρωί χωρίς να έχω κοιμηθεί παλι. Βρήκα αυτή τη σελίδα γκουγκλαροντας πότε πρέπει να πάω στα επείγοντα για την καρδιά. Αλλη μια φορά π θεωρώ ότι θα πεθάνω, αυτή τη φορά εκδηλώνεται ως stabbing pain στον ώμο το πλευρό τον θώρακα κ.το χερι. Απο τον Μάρτιο αυτή είναι η καθημερινότητα μου, φόβος πως θα πεθάνω κ αϋπνία, παίρνω κ ηρεμιστικά καποιες φορές βοηθάνε άλλοτε όχι.
    Με ηρεμεί κάπως που διαβάζω πως δεν είμαι μονη σ όλο αυτό. Εχω φτασει μόνο μια φορά να καλεσω το 166 κ τελικά η κοπέλα στο τηλ με έπεισε οτι έχω κρίση πανικού. Απο τοτε έχω κολωσει να ξαναπαρω, λόγω κιόλας της κατάστασης με τον ιο. Είναι όμως αφόρητο το σωμα σ απλα να μιμείται συνεχώς σημάδια εμφράγματος. Είμαι η Αναστασία είμαι 25 χρονών.
    Εχω κανει καρδιογράφηματα κ υπέρηχο κ με διαβεβαιώνουν πως δεν πάει τίποτα στρβα όμως αδυνατω να το πιστέψω, πως να πιστέψω ότι δεν ισχύει όταν το νιώθω τόσο αληθινό.... Οτι κ να μ λένε οι γύρω μ δεν βοηθά.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Ακτινογραφία θώρακος έχεις κανει; stabbing pain είναι συνήθως ή πνευμονολογικης αιτιολογίας ή μυοσκελετικης. Ο πόνος της καρδιάς εκδηλώνεται κυρίως ως βάρος. Εγώ έχω συχνά βάρος, λόγω στομάχου/οισοφαγιτιδας. Έκανα πολλες φορές τροπονινη που δείχνει ισχαιμία/έμφραγμα και ήταν καθαρή. Πολλοι πόνοι σχετίζονται με αλλά θέματα τα οποία επικεντρωμενη στην καρδιά, παραβλέπεις.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Καλησπέρα κ πάλι... Προφανώς κ κάτι έχω για να λέω αυτό που λέω... Εκτως των έκτακτων κολπικων κ κοιλιακών συστολών μου βρήκε και κοιλιακή ταχυαρρυθμια ευρέως qrs... Μου παν να σταματησω να γυμνάζομαι... Να αγχώνομαι κ γενικά να ανεβάζω τους παλμούς μου μέχρι να κάνουμε τις υπόλοιπες εξετάσεις... Οι έκτακτες ως συνήθως είναι μεν πολύ ενοχλητικές σε μερικους πχ σε μένα κλωτσάει όλο μ το στερνό.. Αλλά η κοιλιακή ταχυαρρυθμια είναι από τις πιο επικυνδινες μορφές αρρυθμίας... Μπορεί να γίνει κοιλιακή μαρμαρυγη κ αν κρατήσει κ παραπάνω δευτερόλεπτα να προκαλέσει αιφνίδιο θάνατο... Αυτου του είδους λοιπόν αρρυθμία... Η αλλιώς ταχυαρρυθμια έχω τη νιώθω όπως προείπα πολλά χρόνια.. Αλλά... Δε φαινόταν σε κανένα από τα 3..4 χολντερ που είχα βάλει παλιότερα... Για κακή μ τύχη... Οπότε έτρεχα σε ψυχίατρος γιατί πάθαινα κρίσεις πανικού... Και όλοι μ λέγανε να είμαι πιο κουλ κ να μην αγχώνομαι... Έλα μου ντε που όμως εγώ πάθαινα επεισόδια ταχυαρρυθμιας κ δεν ήταν απτο μυαλό μ ο πανικός... Προφανώς όταν η καρδιά λειτουργεί περίεργα σε πιάνει πανικός... Ποιος δε το παθαίνει αυτό... Απλά θέλω να πω ότι αν οντω; κάτι νιώθετε ψάξτε το... Κ να επιμένετε... Δεν είναι πάντα όλα από το μυαλό...
    Καλησπέρα.η κοιλιακη ταχυαρυθμια που εντοπιστηκε σε εσενα εσυ πως το αισθανοσουνα???

  8. #83

  9. #84
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    7
    Καλησπέρα….πήρα το θάρρος να γραψω και εγώ σε αυτό το φόρουμ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω….Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω και εγώ θέματα και φόβους γύρω από την καρδιά μου…Μου έχει γίνει εφιάλτης η σκεψη του αν θα πάθω ανακοπη.Γενικότερα αντιμετωπίζω αρκετό καιρό προβλήματα με πόνο στο στήθος,τσιμπήματα,πλακωμα,� �ρρυθμίες,πόνο στην αριστερή ωμοπλάτη…Έχω επισκεφθεί 3 καρδιολόγους..και έτρεχα στα επείγοντα 2-3 φορές λόγω αυτών των συμπτωμάτων..Οι καρδιολόγοι μου έκαναν τριπλεξ ηλεκτροκαρδιογράφημα,και εβαλα και χολντερ μια φορά…Όλα ήταν καλα…μόνο κάποιες υπερκοιλιακες ταχυκαρδίες βρέθηκαν οι οποίες με διαβεβαίωσαν ότι είναι ακίνδυνες,όμως εγώ φοβαμαι…Ακπυω κάθε μέρα άτομα τα οποία πέθαναν από ανακοπη…νέα παιδιά…(να σημειώσω ότι είμαι 21),και με πιάνει κρίση..Γενικά έχω θέματα με άγχος και κρίσεις αλλά έχουν βελτιωθεί αρκετά…το μόνο πρόβλημα μου είναι οι φόβοι γύρω από την καρδιά μου…Σκέφτομαι ότι α εντάξει με βρήκαν μια χαρά αλλά αν πάθω κάτι στα ξαφνικά;;;;;Μετά σκέφτομαι,πως γίνεται νέα παιδιά να παθαίνουν ανακοπη;Και γενικά άνθρωποι υγιείς στα ξαφνικά…Όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι το έχεις κοιτάξει
    Όμως εμένα με τρώει το κομμάτι «ΞΑΦΝΙΚΑ»…δεν με καθησυχάζει το ότι έχω πάει στον καρδιολόγο…κανω συνεδρίες με ψυχολόγο και ελπίζω να βοηθήσει αλλά ειλικρινά ο φόβος θανάτου μου έχει φτάσει στον θεό…και κυρίως ο φόβος ανακοπής…ξέρω πολλοί μπορεί να με θεωρήσουν παράλογη…Κάθομαι στο κρεβάτι μου και σκέφτομαι ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να μείνω στον τόπο…η ακόμη και στον ύπνο μου…δεν παλεύεται αυτό…

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Ioannas View Post
    Καλησπέρα….πήρα το θάρρος να γραψω και εγώ σε αυτό το φόρουμ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω….Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω και εγώ θέματα και φόβους γύρω από την καρδιά μου…Μου έχει γίνει εφιάλτης η σκεψη του αν θα πάθω ανακοπη.Γενικότερα αντιμετωπίζω αρκετό καιρό προβλήματα με πόνο στο στήθος,τσιμπήματα,πλακωμα,� �ρρυθμίες,πόνο στην αριστερή ωμοπλάτη…Έχω επισκεφθεί 3 καρδιολόγους..και έτρεχα στα επείγοντα 2-3 φορές λόγω αυτών των συμπτωμάτων..Οι καρδιολόγοι μου έκαναν τριπλεξ ηλεκτροκαρδιογράφημα,και εβαλα και χολντερ μια φορά…Όλα ήταν καλα…μόνο κάποιες υπερκοιλιακες ταχυκαρδίες βρέθηκαν οι οποίες με διαβεβαίωσαν ότι είναι ακίνδυνες,όμως εγώ φοβαμαι…Ακπυω κάθε μέρα άτομα τα οποία πέθαναν από ανακοπη…νέα παιδιά…(να σημειώσω ότι είμαι 21),και με πιάνει κρίση..Γενικά έχω θέματα με άγχος και κρίσεις αλλά έχουν βελτιωθεί αρκετά…το μόνο πρόβλημα μου είναι οι φόβοι γύρω από την καρδιά μου…Σκέφτομαι ότι α εντάξει με βρήκαν μια χαρά αλλά αν πάθω κάτι στα ξαφνικά;;;;;Μετά σκέφτομαι,πως γίνεται νέα παιδιά να παθαίνουν ανακοπη;Και γενικά άνθρωποι υγιείς στα ξαφνικά…Όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι το έχεις κοιτάξει
    Όμως εμένα με τρώει το κομμάτι «ΞΑΦΝΙΚΑ»…δεν με καθησυχάζει το ότι έχω πάει στον καρδιολόγο…κανω συνεδρίες με ψυχολόγο και ελπίζω να βοηθήσει αλλά ειλικρινά ο φόβος θανάτου μου έχει φτάσει στον θεό…και κυρίως ο φόβος ανακοπής…ξέρω πολλοί μπορεί να με θεωρήσουν παράλογη…Κάθομαι στο κρεβάτι μου και σκέφτομαι ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να μείνω στον τόπο…η ακόμη και στον ύπνο μου…δεν παλεύεται αυτό…
    Χρησιμοποιησες τον λεξη φοβο πολλες φορες στην δημοσιευση σου. Στην πραγματικοτητα ειναι φοβία, αποτελεσμα χρονιου και γενικευμενου στρες. Κατα πασα πιθανοτητα ο ψυχολογος δεν μπορει να κανει κατι.... Χωρις ψυχιατρικη υποστηριξη, δεν βλεπω διεξοδο. Το προβλημα δεν βρισκεται στην καρδια αλλά στην χημικη κατασταση του εγκεφαλου. Λυσεις υπαρχουν φυσικα, αλλά χωρις ειδικο ιατρο, δεν γινεται τιποτα.

  11. #86
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Χρησιμοποιησες τον λεξη φοβο πολλες φορες στην δημοσιευση σου. Στην πραγματικοτητα ειναι φοβία, αποτελεσμα χρονιου και γενικευμενου στρες. Κατα πασα πιθανοτητα ο ψυχολογος δεν μπορει να κανει κατι.... Χωρις ψυχιατρικη υποστηριξη, δεν βλεπω διεξοδο. Το προβλημα δεν βρισκεται στην καρδια αλλά στην χημικη κατασταση του εγκεφαλου. Λυσεις υπαρχουν φυσικα, αλλά χωρις ειδικο ιατρο, δεν γινεται τιποτα.
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση….το γνωρίζω ότι πρόκειται για φοβία…και όντως είχα εσωτερικευμενο άγχος παρά πολλά χρόνια το οποίο μου ξέσπασε απότομα τον τελευταιο 1,5 χρόνο μετά από διαφορα γεγονότα…θεωρώ ότι ειμαι πολύ μικρή ώστε να καταφύγω στα φάρμακα….είναι η εσχάτη λύση για εμένα…όχι ότι ειμαι κατά αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν κ άλλες λύσεις…προς το παρον έχω καταφύγει στην ψυχοθεραπεία…αν δω ότι περνάει ένα εύλογο διάστημα και δεν έχω βοηθηθεί ίσως απευθυνθώ σε κάποιον ψυχίατρο…
    Απλά ναι έχω εστιάσει παρά πολύ στην καρδιά γιατί με αυτό το κομμάτι αντιμετωπίζω θεμα και αυτό το κομμάτι φοβαμαι περισσότερο…
    Και γενικά έχω στο μυαλό μου συνέχεια ότι και υγιής που μου είπαν ότι είναι η καρδιά μου
    Μπορεί ανα πάσα στιγμή να με πιάσει κάτι ξαφνικο ή ότι μπορεί να παρέλειψαν κάτι….
    Προσπαθώ να το ελέγχω όσο γίνεται….
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

  12. #87
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Καλησπέρα! Θα ήθελα μα ρωτήσω που θα μου προτείνατε να βάλω χολτερ ρυθμού; Θεωρώ πως πρέπει να είναι καλός ο γιατρός στην ανάγνωση του χολτερ όποτε έχω μπερδευτεί που να πάω. *Αθηνα.
    Ευχαριστώ πολύ!

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    νομιζω κάθε φορα ότι θα πεθάνω. κάθε φορα μου έλεγαν πως ειναι απο άγχος.!
    Για το θεμα του αγχους, τι εχεις κανει ως τωρα; Εχεις παει σε νοσοκομεια και γιατρους, αλλά δεν πηγες στον ειδικο στον οποιο σου λενε αλλοι γιατροι να πας. Σου ειπαν οτι το αγχος ευθυνεται κατα 99%. Το αγχος δεν ειναι ειδικοτητα του καρδιολογου αλλα του ψυχιατρου. Απλα πηγαινεις σε λαθος γιατρους.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59
  2. Πόνος στο στήθος άγχος για καρδιά
    By Tomtim98 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 01-01-2019, 11:19
  3. Αγχος και φοβος για καρδια.
    By stelios4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-02-2017, 00:19
  4. Αγχος και πόνος στην καρδιά
    By Σωτήρης Ρ. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-2014, 20:03
  5. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 08:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •