Αυτά....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Αυτά....

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21

    Επίσης...

    Δε θέλω καθόλου να μιλάω ...δε μπορώ να καταλάβω πως το κάνω από πού έρχονται οι λέξεις κ πάντα όταν μιλάω το παρατηρώ φουλ...είναι σαν να έχει.πατηθει ένα κουμπί μέσα μου κ δουλεύω από το μέσα μου μόνο.... Είναι φριχτό όλο αυτό... Είναι παράνοια κ νιώθω ότι από τη στιγμή που το ανακάλυψα θα είναι έτσι μια ζωή .

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21

    Αυτά....

    Νιώθω πως η αποπρωσοποποιηση έχει την μορφή μιας κακίας γυναίκας που έχει πολύ δυναμη κ μπαίνει στη ψυχή των.ανθρωπων κ την ρουφάει αργά βασανιστηκα κ με το χειρότερο τρόπο.... Αν είχε μορφή πραγματικη αν κ είμαι κατά της βίας κτλ... Ορκίζομαι σε ότι έχω πιο ιερό θα την σκωτωνα με το χειρότερο τρόπο ... Έχω τόσο μίσος μέσα μου γ αυτήν την αίσθηση.... Είναι σαν το σατανά που μπαίνει μέσα σου .... Όποιος με νιώθει ξέρει ακριβώς....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλημερα!! Οταν λες αποπροσωποποιηση δλδ πως το νιωθεις μπορεις να μας πεις; Πχ νιωθεις σαν να ζουν οι αλλοι πραγματα αντι για σενα; Οτι δεν εισαι ο πρωταγωνιστης της ζωης σου; Η κατι αλλο; Και τι διαφορα εχει απο την αποπραγματοποιηση, ξερεις; Γιατι τα ειχα απορια και εξαλλου πως θα σε βοηθησει καποιος αν δεν ξερει τι ειναι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    μήπως βρε έχεις πάθει αποπροσωποποίηση?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Μάλλον δεν είδες το από κάτω μηνύμα.... Έχω πάθει αυτή τη φρίκη ναι κ τρέμω κάθε δευτερόλεπτο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Δε νιώθω τίποτα... Δε νιώθω το σώμα μου καθόλου ούτε το πρόσωπο μου... Νιώθω αόρατη σαν φάντασμα.... Δε νιώθω τον εαυτό μου κ ότι αγγίζω.... Οι άνθρωποι μου φαίνονται παράξενοι κ νιώθω σαν να με πέταξαν σε έναν άγνωστο πλανήτη.... Είναι ότι πιο φριχτό έχω ζήσει ποτέ ... Η φωνή μου βγαίνει αυτόματα χωρίς να έχω ιδέα πως μιλάω....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Έχεις δίκιο δεν το είδα. Η αγωγή δεν έχει αποδώσει καθόλου? Επίσης σου εμφανίστηκε έτσι ξαφνικά ή είχες πχ κάποια τραυματική εμπειρία ή άγχος πρώτα;
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Είχα θέματα με άγχος από πολύ μικρή από διαζύγιο γονιών κ από υπερπροστατευτικό πατέρα κτλ αλλά είχα κ πολύ καλές στιγμές γενικά στη ζωή μου αυτό εμφανίστηκε από μαζεμένο άγχος κ από ένα ταξίδι που με αγχωσε πολύ υποσεινηδητα... Κρατήθηκα μέχρι Οκτώβριο αλλά δε γινόταν άλλο η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο ...δε κοιμόμουν δεν έβλεπα μπροστά μου τίποτα ένα χάος ...έτσι πήγα σε ψυχίατρο μου συνέστησε ζολοφτ.... Από Νοεμβρη ξεκίνησα με 0.25 κ μετα 0.50...το χάπι μου πήρε την πολύ ένταση δηλαδή η απόδοση του ήταν 45%... Προσπαθώ πάρα πολύ με γυμναστική διαλογισμό κτλ... Η ψυχιατροςου είπε να αυξήσουμε ως 100 αλλά φοβάμαι πάρα πολύ τα χάπια...κ το παίρνω με το ζόρι.... Η αίσθηση αυτή με συνοδεύει 24/7 χωρίς διάλειμμα.... Είμαι σε αδιέξοδο πραγματικά... Όταν κάνω μια τεράστια προσπάθεια αντί να με βοηθάει με ρίχνει ακόμα πιο βαθιά ..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Καλησπέρα,

    Διάβασα τα μηνύματα σου και νιώθω σένα σε έχει πιάσει απόγνωση και πανικός. Σου συνιστώ για αρχή εκεί που οι σκέψεις σου τρέχουν να σταματήσεις για μια στιγμή και να αναλογιστείς πως ξεκίνησε το όλο πράγμα. Αυτό το τροφοδοτεί το άγχος και η αγωνία. Το κακό είναι πως θα παρει καιρό να σου φύγει αυτή η αίσθηση αλλά το καλο είναι πως μπορεί κανεις να το ξεπεράσει.

    Παράλληλα με την αγωγή θα πρέπει να κανεις και ψυχοθεραπεία. Ενδεχομενος να πρέπει να αλλάξεις και τρόπο ζωής η κάποιες συνήθειες.

    Μην ανησυχείς πάντως.. είναι μια άμυνα του οργανισμού μας όταν πλέον το άγχος μας έχει φτάσει σε απροχωρητα επίπεδα.

    Εάν θελεις διάβασε το νήμα μου σχετικά με την δίκη μου εμπειρία, ίσως να βρεις κάτι που να σε βοηθήσει.

    Εύχομαι τα καλύτερα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.... Το παράλογο είναι ότι ξέρω ότι όλα οκ ξέρω ότι δε είναι επικίνδυνο κ χιλιαδυο ... Αλλά κ πάλι δεν..... Δεν μου δείχνει ούτε ένα σημαδακι ανάκτησης...με χτυπάει ασταμάτητα κ αλύπητα σαν να έχω κάνει το χειρότερο εγκλήμα... Ξέρω τις ρίζες του προβλήματος μου κ πηγάζουν από ανασφάλεια το ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα μόνη μου... Πάντα ήθελα κάποιον μαζί μου για ασφάλεια.... Αυτό το ότι παίρνει πολύ καιρό μου κόβει τα φτερά γιατί κρατάει κ δεκαετίες από όσα διαβάζω.... Είμαι κομματια

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Κάνω υπνοθεραπεία ...δε ξέρω κατά πόσο με βοηθάει....

  12. #12
    Quote Originally Posted by Atzougia View Post
    Δε νιώθω τίποτα... Δε νιώθω το σώμα μου καθόλου ούτε το πρόσωπο μου... Νιώθω αόρατη σαν φάντασμα.... Δε νιώθω τον εαυτό μου κ ότι αγγίζω.... Οι άνθρωποι μου φαίνονται παράξενοι κ νιώθω σαν να με πέταξαν σε έναν άγνωστο πλανήτη.... Είναι ότι πιο φριχτό έχω ζήσει ποτέ ... Η φωνή μου βγαίνει αυτόματα χωρίς να έχω ιδέα πως μιλάω....
    Έχεις πάει σε κάποιον ειδικο να τα πεις αυτά?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Γράφω στο πρώτο μήνυμα με τίτλο "γεια σας"

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Καταλαβαίνω. Εδώ και γω που είμαι αυτόνομος και μόνος νιώθω πολλές φορές ανασφάλεια. Αυτές είναι σκέψεις (intrusive thoughts) οι οποίες σε κάνουν να νοιωθεις φόβο και άγχος. Δεκαετίες παίρνει σε αυτούς που το έχουν αφήσει και δεν κάνουν τίποτα για να αλλάξει η κατάσταση τους. Εσυ όπως λες έχεις κάνει το πρώτο βήμα με την αναγνώριση του προβλήματος και την επίσκεψη στον γιατρό.

    Σου συνιστώ να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία άμεσα παράλληλα με την αγωγή. Ο διαλογισμός βοηθάει (εισπνοή-παύση-εκπνοή) το ίδιο και η προσευχή (εάν πιστεύεις κάπου).

    Υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Τα κάνω όλα αυτά...... Απλά ξέρεις τι; Πιστεύω ότι τόσο έντονα το βιώνω μόνο εγώ... Να μην έχω σώμα κτλ ... Φοβάμαι τόσο πολύ μη βγω εντελώς από το σώμα μου ...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αν όλα αυτά
    By giang in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 27-03-2016, 12:18
  2. Αχ αυτά τα ψυχοσωματικά!!!!!!
    By Chrisaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2014, 13:50
  3. Ανησυχω με αυτα που ακουω
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-2012, 12:10
  4. Αυτα που νοιωθω
    By PENAKI1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-03-2011, 19:31
  5. γιατι όλα αυτά??
    By davidofff in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 29-07-2009, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •