Escitalopram και παρενέργειες. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 100
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Ξεκίνησα escitalopram (enlift), σήμερα δεύτερη μέρα. Μου κάνει ζαλάδα και βαρύ κεφάλι και αναγούλα κάπως, υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης των παρενεργειών αυτών; Έχετε ανάλογες εμπειρίες, τι θα βοηθούσε; Πόσες μέρες κρατανε συνήθως; Είχα πάρει πριν 1,5 μήνα seropram για 10 μέρες για αγχώδη διαταραχή, αλλά μου έκανε πολλές παρενέργειες και το σταμάτησα. Τώρα το escitalopram μου το έδωσαν σαν καλύτερο από παρενέργειες. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ εδώ και 2 μήνες..
    Φιλε Chris,
    Είναι λογικές οι παρενέργειες που έχεις. Πρέπει να κανείς υπομονή και σε ένα μήνα θα εξαφανιστούν με τι δόση εισόδου σε έχει;
    Ότι θες ρωτά τα έχω περάσει όλα από παρενέργειες. Είμαι στον 5ο μήνα τώρα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Shotheshit80' ευχαριστώ για την απάντηση, ναι παίρνω άναξ των 0,5 2 την ημέρα, έχω ταλαιπωρηθεί από αϋπνίες το τελευταίο καιρό και έχω κουραστεί.. με το άγχος μου ανεβαίνει και η πίεση, ουσιαστικά το πρόβλημα μου ήταν ότι λόγω άγχους μου ανεβαίνει η πίεση και παθαίνω πονοκέφαλους τάσης. Όποιος ήταν σε αντίστοιχη κατάσταση και μπορεί να βοηθήσει..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Shotheshit80' ευχαριστώ για την απάντηση, ναι παίρνω άναξ των 0,5 2 την ημέρα, έχω ταλαιπωρηθεί από αϋπνίες το τελευταίο καιρό και έχω κουραστεί.. με το άγχος μου ανεβαίνει και η πίεση, ουσιαστικά το πρόβλημα μου ήταν ότι λόγω άγχους μου ανεβαίνει η πίεση και παθαίνω πονοκέφαλους τάσης. Όποιος ήταν σε αντίστοιχη κατάσταση και μπορεί να βοηθήσει..
    Christos πως σου έπεσε η πίεση; Με την εσιταλοπραμη;η βάζει και το χεράκι του το ζάναξ; Εγώ πάντως παίρνω και για πίεση μισό concor...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    babis257 σε ευχαριστώ για την απάντηση, παίρνω μισό των 10mg, δηλαδή 5mg. Μέχρι τώρα ζαλάδα και βάρος στο κεφάλι είχα και από πριν, μια αναγούλα στο στομάχι και λίγο περισσότερο άγχος. Έχω περάσει πολλά γιατί έκοψα το seropram και με πείραξε, είπα να το παλέψω χωρίς αγωγή, αλλά δεν άντεχα άλλο..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    babis257 την πίεση τη ρίχνω με το ζάναξ ή αν ανέβει πολύ με diovan αλλά ο καρδιολόγος μου λέει ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. Ο ψυχίατρος μου είπε ότι όταν με πιάσει η εσιταλοπραμη δεν θα χρειάζομαι τα ζάναξ, το concor τι είναι;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    babis257 την πίεση τη ρίχνω με το ζάναξ ή αν ανέβει πολύ με diovan αλλά ο καρδιολόγος μου λέει ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. Ο ψυχίατρος μου είπε ότι όταν με πιάσει η εσιταλοπραμη δεν θα χρειάζομαι τα ζάναξ, το concor τι είναι;
    Ένας αναστολεας είναι και ρυθμίζω αρρυθμίες και μικρή πίεση.
    Από εσιταλοπραμη μου έμεινε μια άσχημη παρενέργεια... δε μπορώ να τελειώσω με τίποτα... τες πα υπομονή σε όλους μας :-)

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Shotheshit80' ευχαριστώ για την απάντηση, ναι παίρνω άναξ των 0,5 2 την ημέρα, έχω ταλαιπωρηθεί από αϋπνίες το τελευταίο καιρό και έχω κουραστεί.. με το άγχος μου ανεβαίνει και η πίεση, ουσιαστικά το πρόβλημα μου ήταν ότι λόγω άγχους μου ανεβαίνει η πίεση και παθαίνω πονοκέφαλους τάσης. Όποιος ήταν σε αντίστοιχη κατάσταση και μπορεί να βοηθήσει..
    Λογικά μήπως θα έπρεπε να σού προσθέσει άλλο ένα ζάναξ για να χαλαρώνεις πιο αποτελεσματικά ή τα δύο που παίρνεις να σού τα διαιρούσε σε μισά για να πιάνουν μεγαλύτερο εύρος μέσα στη μέρα ( 4χ 0,25 mg), + το έξτρα (5o την ώρα της πίεσης) Ρώτα τον

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Christos εσυ κατάθλιψη ; Ποσό είσαι ;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Shotheshit80' ναι έχεις δίκαιο, τα παίρνω μισά (0.25γρ) 3 φορές και ολόκληρο (0,5γρ) πριν κοιμηθώ και όταν με πιάσει πίεση μισό (0,25γρ) κατευθείαν. Δεν θέλει να μου τα ανεβάσει πολύ, τα παίρνω 2 μήνες.

    babis257 είμαι 39 χρονών και πάντα είχα άγχος αλλά το πάλευα ψυχολογικά. τις γιορτές έπαθα κρίση πανικού και πήγα με 19 πίεση στο νοσοκομείο και για 3 εβδομάδες ανέβαινε με το παραμικρό και είχα και πονοκέφαλο τάσης. Καρδιολόγος, παθολόγος, νευρολόγος με στειλανε όλοι στο ψυχίατρο και μου λέει ΓΑΔ. Ευτυχώς δεν έκανα αρρυθμία, αλλά παράτησα τη δουλειά μου, πέρασα πολλά το φθινόπωρο, μεγάλη ιστορία..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Έλα ρε φίλε! Σειρά είμαστε και εγώ 39.
    Εγώ μετά από μια διάγνωση που είχα το καλοκαίρι έπαθα κατάθλιψη... και είμαι σε θεραπεία. Έχει δουλέψει αλλά έχει και κάτι παρενέργειες που δε τις αντέχω....

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Φίλε babis257 ελπίζω να πηγαίνει καλά το θέμα υγείας σου, διάβασα για τις παρενέργειες που λες και ξέρω ότι παίρνεις και κιλά και έχω θέμα, το πάλεψα 2 μήνες, αλλά μετά το seropram έχω και αϋπνίες, ουσιαστικά με το ζάναξ μπορώ και κοιμάμαι λίγες ώρες, αλλά δεν παλεύεται άλλο, έχω εξαντληθεί..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Φίλε babis257 ελπίζω να πηγαίνει καλά το θέμα υγείας σου, διάβασα για τις παρενέργειες που λες και ξέρω ότι παίρνεις και κιλά και έχω θέμα, το πάλεψα 2 μήνες, αλλά μετά το seropram έχω και αϋπνίες, ουσιαστικά με το ζάναξ μπορώ και κοιμάμαι λίγες ώρες, αλλά δεν παλεύεται άλλο, έχω εξαντληθεί..
    Το θεματάκι μου Προς το παρών κοιμάται... σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων φίλε μου. Τι θέμα έχεις με κιλά εννοείς; Εγώ με αυτό κοιμάμαι πολύ πάντως... θέλω να κοιμάμαι παντού....

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Shotheshit80' ναι έχεις δίκαιο, τα παίρνω μισά (0.25γρ) 3 φορές και ολόκληρο (0,5γρ) πριν κοιμηθώ και όταν με πιάσει πίεση μισό (0,25γρ) κατευθείαν. Δεν θέλει να μου τα ανεβάσει πολύ, τα παίρνω 2 μήνες.

    babis257 είμαι 39 χρονών και πάντα είχα άγχος αλλά το πάλευα ψυχολογικά. τις γιορτές έπαθα κρίση πανικού και πήγα με 19 πίεση στο νοσοκομείο και για 3 εβδομάδες ανέβαινε με το παραμικρό και είχα και πονοκέφαλο τάσης. Καρδιολόγος, παθολόγος, νευρολόγος με στειλανε όλοι στο ψυχίατρο και μου λέει ΓΑΔ. Ευτυχώς δεν έκανα αρρυθμία, αλλά παράτησα τη δουλειά μου, πέρασα πολλά το φθινόπωρο, μεγάλη ιστορία..
    Α οκ.. οπότε με τα ζάναξ δε γίνεται δουλειά..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Shotheshit80' ευχαριστώ πάντως γιατί και εγώ δεν ήξερα πως να παίρνω τα ζάναξ στην αρχή, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα δυστυχώς δεν αρκούν και μου είπε ότι σε 1 μήνα πρέπει να τα κόψω..

    babis257 κατάφερα μετά από χρόνια και έχασα από το καλοκαίρι 20κιλα.. δεν θέλω να τα ξαναπάρω..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Shotheshit80' ευχαριστώ πάντως γιατί και εγώ δεν ήξερα πως να παίρνω τα ζάναξ στην αρχή, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα δυστυχώς δεν αρκούν και μου είπε ότι σε 1 μήνα πρέπει να τα κόψω..

    babis257 κατάφερα μετά από χρόνια και έχασα από το καλοκαίρι 20κιλα.. δεν θέλω να τα ξαναπάρω..
    Άσκηση θέλει φίλε μου και θα δεις όλα καλά θα πάνε ;-) Αθήνα είσαι ;

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. entact παρενεργειες
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 05-10-2018, 15:30
  2. Φάρμακα και παρενέργειες
    By hollyman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 28-06-2017, 13:16
  3. Παρενέργειες!!!
    By fratello in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-2013, 13:07
  4. Παρενέργειες ή όχι;
    By Venidos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2013, 03:46
  5. παρενέργειες άγχους
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-10-2010, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •