Βραδυκαρδία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 267
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21

    Βραδυκαρδία

    Antonis 8 λέγομαι Νίκος , είμαι 27 χρόνων και αντιμετωπίζω ακριβώς αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις .
    Χαμηλοί παλμοί γύρο στους 50 και ποιο κάτω ακόμη , έκτακτες συστολές κλπ.
    Σήμερα ήμουν πάλι στο γιατρό και μου είπε όλα καλά .
    Αν θες στείλε μου π.μ να επικοινωνήσουμε με κάποιο τρόπο που θέλω να σε ρωτήσω ακριβώς τι έχεις και να σου πω και γω τι ακριβώς συμπτώματα έχω ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    το τριπλεξ είναι το υπερηχο καρδιας, το χολτερ ειναι να σου παρακολουθει τη καρδια για μια μερα ολοκληρη ας πουμε αλλα τα βασικα ειναι το υπερηχο το καρδιογραφημα και η εξατηση αιματος λιπιδικου προφιλ χοληστερινη δηλαδη. Μονο που διαβαζω πως τα γραφεις θα με πιασει και εμενα ταχυκαρδια. Η καρδια αν δεν εισαι χαλαρος επηρεαζεται τι εκτακταις εχεις; Πανε στο νοσοκομειο αλλα κανε τις εξετασεις μη πας για βολτα. υπερηχο, καρδιογραφημα και αιματος και αν βγουν καθαρα αυτα και θες να σου φυγει η ιδεα κανε και κοπωσεως βαλε και το χολτερ τι να πω υπερβολη αλλα αμα θες το κανεις. Παντως φιλε για να εισαι υγιεις θελει διατροφη με αγνη πρωτη υλη και αθληση. Πρεπει να μαθεις να ελεγχεις το σωμα σου να ειναι χαλαρο και η αναπνοη σου σωστη. Με αγχωσες φιλε. Δε ειμαι γιατρος ουτε εχω διαγνωση απο εξετασεις σου αλλα φιλε μου φενεται μια χαρα εισαι και απλα αγχωνεσαι και δεν αναπνεεις σωστα η σφιγκεσε και αυτο σου κανει τη καρδια.
    Σόρυ, δεν ήθελα να σε αγχώσω κι εσένα. Ήμουν το πρωί στο νοσοκομείο, μου κάναν καρδιογράφημα και εξετάσεις αίματος και βγήκαν καλές. Να ξαναπάω τώρα;
    Έκτακτες εννοώ αυτό το "φτερούγισμα", "παύση" που νιώθουμε κατά καιρούς. Δύσπνοια δεν έχω, μόνο φτερουγίσματα.

    A ok, τότε έχω κάνει τρίπλεξ, είπε ότι δεν βρήκε τίποτα παθολογικό. Και χόλτερ έκανα και βρήκε 99 έκτακτες, αλλά μου είπε ότι ούτε αυτό είναι κάτι σοβαρό. Την ημέρα βέβαια που το είχα βάλει δεν είχα νιώσει να είμαι χάλια. Μου είπε να ασκούμαι και να κάνω ότι θέλω. Αυτά έγιναν πριν τρεις μήνες. Όντως από τότε άρχισα κανονικά την καθημερινότητά μου, περπατούσα, γυμναζόμουν κλπ, χωρίς κανένα πρόβλημα, μέχρι πριν από δέκα μέρες που με ξανάπιασαν κρίσεις πανικού και η σκέψη ότι κάτι έχω. Από εκείνη την ημέρα έχω κάνει περίπου έξι καρδιογραφήματα και έχω δει τρεις γιατρούς εκτός νοσοκομείου, όλοι μου λένε ότι είμαι οκ. Θα ξαναπάω όμως στον καρδιολόγο αύριο για παν ενδεχόμενο. Θα κάνω και το τεστ κοπώσεως και αν είναι θα ξαναβάλω χόλτερ εφόσον νιώθω ότι έχω πάλι τέτοια συμπτώματα.

  3. #18
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Antonis 8 λέγομαι Νίκος , είμαι 27 χρόνων και αντιμετωπίζω ακριβώς αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις .
    Χαμηλοί παλμοί γύρο στους 50 και ποιο κάτω ακόμη , έκτακτες συστολές κλπ.
    Σήμερα ήμουν πάλι στο γιατρό και μου είπε όλα καλά .
    Αν θες στείλε μου π.μ να επικοινωνήσουμε με κάποιο τρόπο που θέλω να σε ρωτήσω ακριβώς τι έχεις και να σου πω και γω τι ακριβώς συμπτώματα έχω ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Καλησπέρα Νίκο. Ευχαρίστως να ανταλλάξουμε εμπειρίες, κι εμένα θα με ενδιέφερε να ακούσω τα συμπτώματά σου για να συγκρίνω. Δεν ξέρω πως στέλνουν πμ δυστυχώς, προσπάθησα από το προφίλ μου αλλά δεν βρίσκω από πού.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21

    Βραδυκαρδία

    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Καλησπέρα Νίκο. Ευχαρίστως να ανταλλάξουμε εμπειρίες, κι εμένα θα με ενδιέφερε να ακούσω τα συμπτώματά σου για να συγκρίνω. Δεν ξέρω πως στέλνουν πμ δυστυχώς, προσπάθησα από το προφίλ μου αλλά δεν βρίσκω από πού.
    Θα χαρώ να τα πούμε Αντώνη μπας και βγάλουμε καμία άκρη
    Παρακάτω σου στέλνω το λινκ από τον προσωπικό μου λογαριασμό στο Facebook αν θες και μπορείς να μου στείλεις εκεί γιατί ούτε εγώ κατάφερα να βρω πως γίνεται να σου στείλω π.μ.


    https://www.facebook.com/profile.php?id=100013774818352

    Το όνομα μου είναι Dous Tats

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Α ρε παιδιά τι κρίμα είναι να είμαστε σε έτσι νεαροί ηλικία και να αγχονομαστε για καρδιά έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις και ακόμα επιμένουμε

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Θα χαρώ να τα πούμε Αντώνη μπας και βγάλουμε καμία άκρη
    Παρακάτω σου στέλνω το λινκ από τον προσωπικό μου λογαριασμό στο Facebook αν θες και μπορείς να μου στείλεις εκεί γιατί ούτε εγώ κατάφερα να βρω πως γίνεται να σου στείλω π.μ.


    https://www.facebook.com/profile.php?id=100013774818352

    Το όνομα μου είναι Dous Tats

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    οκ θα σου στείλω εκεί

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    οκ θα σου στείλω εκεί
    Θα χαρώ όποτε θες να τα πούμε να μου πεις και σε ποιον γιατρό πας


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Α ρε παιδιά τι κρίμα είναι να είμαστε σε έτσι νεαροί ηλικία και να αγχονομαστε για καρδιά έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις και ακόμα επιμένουμε

    Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, κρίμα. Βλέπω άλλους πχ ηλικιωμένους να έχουν τόσα προβλήματα υγείας και να μην αγχώνονται κι εγώ με το παραμικρό παθαίνω πανικό.

  9. #24
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Θα χαρώ όποτε θες να τα πούμε να μου πεις και σε ποιον γιατρό πας


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Είμαι από επαρχία φίλε, αλλά ευχαρίστως να σου δώσω ότι πληροφορίες θες.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, κρίμα. Βλέπω άλλους πχ ηλικιωμένους να έχουν τόσα προβλήματα υγείας και να μην αγχώνονται κι εγώ με το παραμικρό παθαίνω πανικό.
    Παιδιά έτσι και γω ...
    Το ζήτημα είναι ότι ενώ είμαι μια χαρά , ξαφνικά πέφτουν οι παλμοί , έχω κάτι ψυλοπονακια, η πίεση μου έχει σκαμπανεβάσματα και μου λένε άγχος χωρίς να μου βρίσκουν κάτι παθολογικό , αλλά εγώ φοβάμαι συνεχώς μην μείνω ξαφνικά .
    Έγινε και αυτό με τον εύζωνα που ήταν 24 χρόνων και φοβάμαι μην πάθω και εγώ τίποτα.
    Τέτοια κατάσταση μιλάμε ...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Στα ίδια είμαστε να σ πω ψυχολόγο έχεις δει?

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21

    Βραδυκαρδία

    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Στα ίδια είμαστε να σ πω ψυχολόγο έχεις δει?
    Όχι .
    Το σκέφτομαι όμως .
    Προσπαθώ μόνος μου μπας και το παλέψω αλλά δυσκολεύομαι πολύ...
    Εσυ έχεις πάει σε ψυχολόγο;;

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Αντωνή μην ανησυχεις για μενα εχω αλλα προβληματα εγω, εγω δεν αγχονομαι με τίποτα να σου δωσω να καταλαβεις σου πα οτι μεχρι και μενα θα με αγχωσεις. Αφου βγηκε το τριπλεξ το καρδιογραφημα και το αιμα φυσιολογικα βαλε το χολτερ μια μερα ποσο στο δινουν κανε το τεστ κοπώσεος και μετα δε θα χεις τιποτα αλλο να κανεις, μονο να κάνεις καλη ζωη αγνα υλικα μαγειρεμενα σωστα και αθληση. Αμα ας πουμε πας να βαλεις στη ρουλετα 5 χιλλιαρικα στο κοκκινο λογικο ειναι να σου ανεβουν οι παλμοι, και συ αμα πιστευεις οτι θα κτυπα ξυλο πεθανεις λογικο ειναι να σου ανεβαινουν οι παλμοι, γι αυτο πανε μια και καλη σε ενα γιατρο να σου κανει πληρη ελεγχο και μη τρεχεις συνεχεια να σου κανουν καρδιογραφημα τζαμπα. Με τον ηπερυχο αν ειχε κατι αμεσο θα συο χαν βρει γι αυτο κοιτα να σοβαρευτεις να κανεις τις εξετασεις και να ακολουθεις διατροφη και αθληση για την υγεια σου οχι γιατι εχεις προβλημα στη καρδια. Και μονο που σκεφτεσαι τη καρδια φτανει για να τη κανεις να σου κανει κολπα. τωρα τα εκτατες που λες ρωτα το γιατρο να σου ερμηνευσει γιατι παλι παπατζα σκεφτεσαι. καρδια ειναι αμα αγχωθεις χτυπαει γρηγορα αυτο ειναι το φυσιολογικο, αν δε χτυπουσε γρηγορα θα ταν το προβλημα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Όχι αλλά πρέπει γιατη ο γιατρός που μας χρειάζεται αυτός είναι και όχι η καρδιολογοι

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Επειδή λέτε για καρδίες που χτυπάνε, η κοιλια αν εισαι σφιγμενος αν αγχωνεσαι απο κατι και αν δεν κανεις αναπνοη καλη με τεμπο τοτε η καρδια αντιδρά. Η καρδια αντιδρα λοιπον στη συγκινηση και στην λειτουργια την υπολοιπη του σώματος οπως είναι και η αναπνοη. Ειχα βγει απο την εντατικη πολυτραυματιας και μου δινανε αντυψυχωτικο ζυπρεξα 45μγ διπλασια δοση απο το μεγιστο και η καρδια μου πηγαινε να σπάσει δε κοιμομουνα λογο ζυπρεξα και πονου. Τελικα εκοψα το ζυπρεξα και μετα απο λιγες μερες ηρεμησα ομως εμενα παιδια η καρδια δε σταματαγε να χτυπα λιγοτερο ουτε δευτερολεπτο ειχα μονιμα 100 παλμους και παραπανω στις αρχες και περισσοτερο. Οποτε εσεις αμα αγχωνεσται ειναι λογικο να πιανεται και 180 αλλα οταν σταματησετε να ειστε αγχωμενη θα πεφτει οχι αμεσως αλλα θα πεφτει. Μου κανει εντυπωση οι γιατροι δε μπορουν να εξηγουν πως δουλευει η καρδια ωστε να καταλαβαινεται οτι ειναι φυσιολογικο αυτο που περνατε.

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Βραδυκαρδία το βράδυ όταν ξαπλώνω
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-07-2017, 16:42
  2. Έκτακτες συστολές/Βραδυκαρδία
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 23-12-2013, 17:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •