Βραδυκαρδία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 267
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Βραδυκαρδία

    Έχει κανείς άλλος βραδυκαρδία; Χαμηλούς παλμούς δηλαδή. Μέχρι πρόσφατα το πρόβλημα μου ήταν οι περιστασιακές ταχυκαρδίες. Έκανα καρδιολογικό έλεγχο πριν τέσσερις μήνες, δεν βρέθηκε κάτι, πριν μία εβδομάδα όμως, παρατήρησα ότι άρχισα να έχω βραδυκαρδία, κάτι που διαπίστωσα και μέσω καρδιογραφήματος και από παθολόγο στον οποίο πήγα. Μου είπαν ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και πως πιθανόν συμβαίνει λόγω καλής σωματικής κατάστασης. Γιατί όμως άρχισε τώρα; Πριν τέσσερις μήνες που έβαλα το χόλτερ οι μέσοι παλμοί μου ήταν στα 78, τώρα σε κάθε μέτρηση που κάνω, σε κατάσταση ηρεμίας, είναι γύρω στα 58-63.

    Βιώνει κανείς κάτι παρόμοιο; Θα πάω μες στη βδομάδα για εξετάσεις και πιθανόν να ξαναβάλω χολτερ να δω τι έχει αλλάξει, αλλά αγχώνομαι πάρα πολύ, δεν μπορώ να ηρεμήσω, φοβάμαι να κινηθώ, να κοιμηθώ, να φάω, μήπως πάθω κάτι.

    Φοβάμαι επίσης πως μπορεί να έχω κολλήσει κάποιο μικρόβιο πρόσφατα, γιατί είχα βγάλει και ένα εξάνθημα που έφυγε πια, αλλά με είχε προβληματίσει. Σκέφτομαι πως μπορεί να έχω ενδοκαρδίτιδα. Και Η ποιότητα ζωής μου έχει αλλάξει. Φοβάμαι να μένω μόνος μου, ειδικά τα βράδια, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Δεν είμαι ειδικός και δε ξέρω αν ισχύει, αλλά μήπως να έκανες αερόβια γυμναστική που ανεβάζει τους παλμούς;

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by diamont View Post
    Δεν είμαι ειδικός και δε ξέρω αν ισχύει, αλλά μήπως να έκανες αερόβια γυμναστική που ανεβάζει τους παλμούς;
    Η οποιαδήποτε κίνηση ανεβάζει τους παλμούς, αλλά παροδικά, εγώ εννοώ σε κατάσταση ηρεμίας. Περπατάω σχεδόν καθημερινά μεγάλες αποστάσεις. Παλιά έκανα και βάρη αλλά τα έκοψα λόγω φόβου. Μου είπαν πως λόγω της άσκησης, η καρδιά γυμνάζεται και δεν χρειάζεται πολλούς χτύπους κάτι που γενικά θεωρείται καλό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί προέκυψε ξαφνικά αυτό. Όταν έκανα το χόλτερ δεν είχα τόσο χαμηλούς παλμούς. Και χθες και σήμερα έκανα καρδιογράφημα, μου λένε ότι δεν βλέπουν κάτι περίεργο, οι παλμοί γύρω στους 60, αλλά αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που εκείνοι δεν το βλέπουν γιατί δεν ξέρουν τις προηγούμενες μετρήσεις μου. Ο ένας παθολόγος που με είδε χθες (τον κάλεσα σπίτι ) συνέκρινε το χόλτερ με το καρδιογράφημα και μου είπε ότι δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι. Εγώ όμως νιώθω να έχει αλλάξει. Αύριο θα πάω για εξετάσεις αίματος, για να έχω μια εικόνα και θα κλείσω και για δεύτερο χόλτερ. Το θέμα είναι ότι είμαι άυπνος εδώ και δυο μέρες, επηρεάζει αυτό όσο να 'ναι, αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ λόγω του άγχους. Μένω μόνος μου και φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι. Θέλω να ξεκουραστώ και δεν μπορώ από το φόβο. Εκτός του ότι με πιάνουν σουβλιές στην πλάτη και φοβάμαι μήπως είναι από καρδιά.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Η οποιαδήποτε κίνηση ανεβάζει τους παλμούς, αλλά παροδικά, εγώ εννοώ σε κατάσταση ηρεμίας. Περπατάω σχεδόν καθημερινά μεγάλες αποστάσεις. Παλιά έκανα και βάρη αλλά τα έκοψα λόγω φόβου. Μου είπαν πως λόγω της άσκησης, η καρδιά γυμνάζεται και δεν χρειάζεται πολλούς χτύπους κάτι που γενικά θεωρείται καλό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί προέκυψε ξαφνικά αυτό. Όταν έκανα το χόλτερ δεν είχα τόσο χαμηλούς παλμούς. Και χθες και σήμερα έκανα καρδιογράφημα, μου λένε ότι δεν βλέπουν κάτι περίεργο, οι παλμοί γύρω στους 60, αλλά αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που εκείνοι δεν το βλέπουν γιατί δεν ξέρουν τις προηγούμενες μετρήσεις μου. Ο ένας παθολόγος που με είδε χθες (τον κάλεσα σπίτι ) συνέκρινε το χόλτερ με το καρδιογράφημα και μου είπε ότι δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι. Εγώ όμως νιώθω να έχει αλλάξει. Αύριο θα πάω για εξετάσεις αίματος, για να έχω μια εικόνα και θα κλείσω και για δεύτερο χόλτερ. Το θέμα είναι ότι είμαι άυπνος εδώ και δυο μέρες, επηρεάζει αυτό όσο να 'ναι, αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ λόγω του άγχους. Μένω μόνος μου και φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι. Θέλω να ξεκουραστώ και δεν μπορώ από το φόβο. Εκτός του ότι με πιάνουν σουβλιές στην πλάτη και φοβάμαι μήπως είναι από καρδιά.
    Ησύχασε.. Δεν έχεις πάθει τίποτα από τη στιγμή που στο λένε 2-3 γιατροί.. Απλώς πρέπει να ηρεμήσεις και να κοιμηθείς λίγο. Πρόσεξε γιατί όλο αυτό το άγχος μπορεί να σε οδηγήσει σε περίεργα μονοπάτια και να νομίζεις πολλά.. Δεν είναι κάτι ανησυχυτικό

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by diamont View Post
    Ησύχασε.. Δεν έχεις πάθει τίποτα από τη στιγμή που στο λένε 2-3 γιατροί.. Απλώς πρέπει να ηρεμήσεις και να κοιμηθείς λίγο. Πρόσεξε γιατί όλο αυτό το άγχος μπορεί να σε οδηγήσει σε περίεργα μονοπάτια και να νομίζεις πολλά.. Δεν είναι κάτι ανησυχυτικό
    Αυτό λέω κι εγώ στον εαυτό μου, αλλά από την άλλη μια φωνή λέει μέσα μου πως οκ, και οι γιατροί άνθρωποι είναι, μπορούν να κάνουν λάθη. Ακριβώς επειδή πλέον έχουν μάθει για τα συμπτώματα του άγχους, αν δουν κάποιον σχετικά νέο, αποδίδουν συχνά επίπολαια τα συμπτώματα εκεί. Οκ έκανα πρόσφατα εξετάσεις, αλλά αφού συνεχίζονται τα συμπτώματα, θα τις επαναλάβω για παν ενδεχόμενο.
    Το ξέρω ότι σίγουρα το άγχος κάνει το όποιο σύμπτωμα έχω χειρότερο, πως το σταματάμε είναι το θέμα. Για μένα είναι κομβικό το ότι μένω μόνος, με κάνει χειρότερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ηρέμησε δεν έχεις τίποτα από την στιγμή που σου το είπαν η γιατροί είμαι και εγώ κατά φαντασία καρδιοπαθείς σαν εσένα γιατη είναι στην φαντασία μας όλα αυτά για να καταλάβεις σε έναν μήνα έκανα 5 καρδιογραφηματα ενα τεστ κοπώσεως και πριν έναν μήνα έκανα υπέρηχο καρδιάς και όλα είχαν φυσιολογικά αλλά πάλη αγχονομε για καρδια η γνώμη μου ΨΥΧΟΛΟΓΟ γιατη αυτό είναι απλά μια φοβεια

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φιλε οτι έχεις λιγους παλμους αυτο ειναι καλο σημαινει πως εισαι υγιεις και παρατηρητε σε ανθρωπους που αθλουνται εγω οταν εκανα πρωταθλητισμο χωρις ντοπα ειχα λιγοτερους απο εσένα ημουν δυνατο μοτερ τοτε δε χαμπαριαζα μια ετρεχα σα λυκος και ο γιατρος ειχε μεινει μαλακας. Κανε τριπλεξ ηλεκτροκαρδιογραφημα και εξετάσεις να δεις τα λιπιδια, βαρα και ενα τεστ κοπωσεως και αμα βγουν καθαρα δεν εχεις κατι. Εισαι ηρεμος κιολας, οτι καλυτερο.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Φιλε οτι έχεις λιγους παλμους αυτο ειναι καλο σημαινει πως εισαι υγιεις και παρατηρητε σε ανθρωπους που αθλουνται εγω οταν εκανα πρωταθλητισμο χωρις ντοπα ειχα λιγοτερους απο εσένα ημουν δυνατο μοτερ τοτε δε χαμπαριαζα μια ετρεχα σα λυκος και ο γιατρος ειχε μεινει μαλακας. Κανε τριπλεξ ηλεκτροκαρδιογραφημα και εξετάσεις να δεις τα λιπιδια, βαρα και ενα τεστ κοπωσεως και αμα βγουν καθαρα δεν εχεις κατι. Εισαι ηρεμος κιολας, οτι καλυτερο.
    Καρδιογραφήματα έχω κάνει τρία τις τελευταίες μέρες, ολο μου λένε ότι βγαίνουν οκ. Εγώ όμως νιώθω ακόμα αίσθημα παλμών και σαν να σταματάει η καρδιά μου για λίγο δευτερόλεπτα.

    Σήμερα πήγα στα επείγοντα το πρωί γιατί αισθανόμουν ταχυκαρδία και αδύναμους παλμούς, μου βάλαν ορό, μου κάναν καρδιογράφημα και εξετάσεις αίματος και μου λένε πως είναι από το άγχος. Προσωπικά είδα ότι σε σχέση με τις προηγούμενες εξετάσεις μου έχω κάποιες αλλαγές, πχ στον όγκο των αιμοπεταλίων και το γκούγκλαρα και λέει ότι μπορεί α δηλώνει βαλβιδοπάθεια ή και καρκίνο.

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Ηρέμησε δεν έχεις τίποτα από την στιγμή που σου το είπαν η γιατροί είμαι και εγώ κατά φαντασία καρδιοπαθείς σαν εσένα γιατη είναι στην φαντασία μας όλα αυτά για να καταλάβεις σε έναν μήνα έκανα 5 καρδιογραφηματα ενα τεστ κοπώσεως και πριν έναν μήνα έκανα υπέρηχο καρδιάς και όλα είχαν φυσιολογικά αλλά πάλη αγχονομε για καρδια η γνώμη μου ΨΥΧΟΛΟΓΟ γιατη αυτό είναι απλά μια φοβεια

    Τεστ κοπώσεως δεν έχω κάνει, νομίζω πρέπει αν κάνω και να ξανακάνω και έναν υπέρηχο καρδιάς και χόλτερ. Αν δω ότι βγούν καθαρά δεν θα ασχοληθώ ξανά. Το τεστ κοπώσεως είναι δύσκολο/αγχωτικό;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φιλε τα χεις μπερδεψει, τριπλεξ πρεπει να κανεις τεστ κοπωσεος χολτερ και τα λοιπα ειναι δευτερευων. Καρδιογραφημα τριπλεξ και αιματος για τα λιπιδια, αν αυτά ειναι φυσιολογικά μετα και θες να σου φυγει ιδεα κανεις και τα αλλα. Αν δεν κανεις τις εξετασεις τζαμπα ψαχνεις κανε πρωτα τριπλεξ καρδιογραφημα και λιπιδια στο αιμα. Αλλα ετσι πως μου τα λες εχεις κολλησει, κοιτα να κανεις τις εξετασεις να σου φυγει η ιδεα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Είναι όπως το καρδιογράφημα απλά τρέχεις σε έναν διάδρομο

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Φιλε τα χεις μπερδεψει, τριπλεξ πρεπει να κανεις τεστ κοπωσεος χολτερ και τα λοιπα ειναι δευτερευων. Καρδιογραφημα τριπλεξ και αιματος για τα λιπιδια, αν αυτά ειναι φυσιολογικά μετα και θες να σου φυγει ιδεα κανεις και τα αλλα. Αν δεν κανεις τις εξετασεις τζαμπα ψαχνεις κανε πρωτα τριπλεξ καρδιογραφημα και λιπιδια στο αιμα. Αλλα ετσι πως μου τα λες εχεις κολλησει, κοιτα να κανεις τις εξετασεις να σου φυγει η ιδεα.
    Το τρίπλεξ πώς γίνεται; Εγώ στο γιατρό είχα πει ότι θέλω να κάνω πλήρη έλεγχο και μου πρότεινε μόνο υπέρηχο και χόλτερ. Οπότε είναι πιθανό να μην έχει γίνει πλήρης έλεγχος και όντως να έχω κάτι;

    Όταν λες λιπίδια τι εννοείς; Χοληστερίνη και τέτοια δεν έχω, είχα κάνει πρόσφατα εξετάσεις. Θα ξανακάνω βέβαια γιατί θέλω να δω μήπως μου λείπει και καμιά βιταμίνη.

    Σήμερα το πρωί πήγα στα επείγοντα, μου κάναν πάλι καρδιογράφημα και εξετάσεις αίματος, δεν μου βρήκαν τίποτα. Εχω όμως συνέχεια έκτακτες και με τη βραδυκαρδία φοβάμαι. Σε διάστημα μιας ώρας είχα τουλάχιστον 10 έκτακτες που τις αισθάνθηκα. Λέτε να πρέπει να ξαναπάω νοσοκομείο; Αν πάθω κάτι στον ύπνο μου;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    το τριπλεξ είναι το υπερηχο καρδιας, το χολτερ ειναι να σου παρακολουθει τη καρδια για μια μερα ολοκληρη ας πουμε αλλα τα βασικα ειναι το υπερηχο το καρδιογραφημα και η εξατηση αιματος λιπιδικου προφιλ χοληστερινη δηλαδη. Μονο που διαβαζω πως τα γραφεις θα με πιασει και εμενα ταχυκαρδια. Η καρδια αν δεν εισαι χαλαρος επηρεαζεται τι εκτακταις εχεις; Πανε στο νοσοκομειο αλλα κανε τις εξετασεις μη πας για βολτα. υπερηχο, καρδιογραφημα και αιματος και αν βγουν καθαρα αυτα και θες να σου φυγει η ιδεα κανε και κοπωσεως βαλε και το χολτερ τι να πω υπερβολη αλλα αμα θες το κανεις. Παντως φιλε για να εισαι υγιεις θελει διατροφη με αγνη πρωτη υλη και αθληση. Πρεπει να μαθεις να ελεγχεις το σωμα σου να ειναι χαλαρο και η αναπνοη σου σωστη. Με αγχωσες φιλε. Δε ειμαι γιατρος ουτε εχω διαγνωση απο εξετασεις σου αλλα φιλε μου φενεται μια χαρα εισαι και απλα αγχωνεσαι και δεν αναπνεεις σωστα η σφιγκεσε και αυτο σου κανει τη καρδια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Είναι το υπερηχογράφημα το τριπλεξ

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Η καρδια ειναι φυσιολογικο σε καταστασεις να κτυπά γρηγορα ας πουμε.

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Βραδυκαρδία το βράδυ όταν ξαπλώνω
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-07-2017, 16:42
  2. Έκτακτες συστολές/Βραδυκαρδία
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 23-12-2013, 17:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •