Abilify vs Risperdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80

    Abilify vs Risperdal

    Ποιο κατά τη γνώμη σας έχει τις λιγότερες παρενέργειες; Ποιο είναι καλύτερο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Το Ρισπερνταλ καλυτερο, αμπιλιφαι λιγοτερες παρενεργειες

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Έπαιρνα risperdal εδώ και περίπου ένα χρόνο. Έριξε τα επίπεδα συγκέντρωσης και διάθεσης μου με αποτέλεσμα να πέσω σε κατάθλιψη.. Τώρα με το abilify ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα ;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Το αμπιλιφαι βοηθαει στην καταθλιψη αλλα οχι τοσο στα ψυχωτικα.

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    σου απαντησε η προλαλησασα καλυτερο στα ψυχωτικα ειναι το risperdal καλυτερο στην καταθλιψη ειναι το abilify.σε τι δοση παιρνεις τη ρισπεριδονη,αν δεν εχεις ψυχωση ή μανια κατα τη γνωμη μου κακως το παιρνεις.εγω ειχα καραμπινατη ψυχωση με παραληρημα,φυγη ιδεων,αυτοκτονικο ιδεασμο και συνδρομο καταδιωξης και παιρνω risperdal μονο αυτο παιρνω στην ουσια αυτο μου αφαιρεσε τις ψυχωτικες σκεψεις.παντως επειδη διαβαζω συνεχεια το φορουμ απο το 2010 εχω παρατηρησει τα τελευταια 3 με 4 χρονια πολλοι ψυχιατροι γραφουν αντιψυχωτικα σε ασθενεις με καταθλιψη,αγχωδεις διαταραχες και γενικα σε ασθενειες που δεν εχουν ουτε ψυχωση ουτε μανια.δεν μπορω να καταλαβω αυτη τη μανια των ψυχιατρων ξεκινησε απο την αμερικη και εφτασε και στην Ελλαδα.αν οντως εχεις ψυχωση ή μανια καλως παιρνεις το risperdal αν οχι κακως το παιρνεις εγω απο τοτε που το ξεκινησα οταν το μειωνα επαθα βαρβατη κριση πανικου που δεν ειχα ποτε στη ζωη μου πιο πριν.ενω το abilfy παρολο που ειναι ηπιο αντιψυχωτικο εχει λαβει την εγκριση για καταθλιψη το risperdal ειναι μονο για ψυχωσεις και αντε μπορει να πεις σε ανεξελεγκτο αγχος οχι για αλλο σκοπο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @νταιαμοντ το αμπιλιφαι δεν κάνει τίποτα στην ψύχωση... Τουλάχιστον εμένα μου έφερε μανία
    Το ρισπερνταλ καλό αλλά μετά από λίγο καιρό δεν με έπιανε ούτε αυτό
    Έχει σώσει πολλούς όμως το ρισπερνταλ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by diamont View Post
    Ποιο κατά τη γνώμη σας έχει τις λιγότερες παρενέργειες; Ποιο είναι καλύτερο;
    Εγώ μπορώ μόνο να σου πώ για το Risperdal το οποίο το θεωρώ από άποψη παρενεργειών σκατοφάρμακο, άλλα από θέμα αποτελεσματικότητας παίρνει Α!!
    Για το Abilify δεν έχω γνώμη, έχω ακούσει όμως ότι είναι ένα από τα καλύτερα.
    Στις Η.Π.Α. πουλάει τρελά..
    Δεν συμμερίζομαι την άποψη ότι δεν κάνει για ψυχώσεις, εγώ πάσχω από ψυχωσική συνδρομή και μου το πρότεινε γιατρός σαν φάρμακο με τις λιγότερες παρενέργειες ειδικά στο θέμα του βάρους..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπελ όχι ούτε εμένα με βοήθησε στην ψύχωση βσκ χειρότερα με έκανε το αμπιλιφαι

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Καλησπέρα! Παίρνω abilify 10mg εδώ και μια εβδομάδα και είμαι μια χαρά! Δεν έχω πολλές παρενέργειες, ίσως να μου άνοιξε λίγο η όρεξη αλλά κατά τα άλλα όλα καλά :)

  10. #10
    δες μας ειπες ποια ειναι η διαγνωση το απιλιφυ ειναι για να σε στειλει αδιαβαστη εννοω οτι μπορει να σε οδηγησει σε μανια

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παιδια γεια σας επαιρνα και γω Risperdal για ενα χρονο καλο φαρμακο δε λεω, αλλα ειχα βαλει 20 κιλα παθαινω μια φλασια που παχηνα πολυ και το σταματησα αρρων αρρων.

  12. #12
    εγω παιδια ειμαι με ορους μια αμπιλιφαι το μηνα, ξερει κανεις πως γινεται να σταματησω τα φαρμακα νομιμα;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by τριφιληντουλαπα View Post
    εγω παιδια ειμαι με ορους μια αμπιλιφαι το μηνα, ξερει κανεις πως γινεται να σταματησω τα φαρμακα νομιμα;
    Εγω επαιρνα ολανζαπινη 10mg αφου βγηκα απο το τρελαδικο για μια διετια μεχρι τωρα..Την εκοψα μαχαιρι και ο ψυχιατρος που με παρακολουθουσε πλεον, οταν και γυρισα στην πολη που μεγαλωσα..Μου εγραψε Abilify 10mg..Του δηλωσα οτι δεν το παιρνω και μου πεταξε στο τραπεζι οτι θα ξαναεγκλειστω αν δεν παρω φαρμακα..Μαλωσαμε και κοψαμε ψυχοφαρμακευτικες συνεδριες λεγοντας οτι μπορει να μου παρεχει μονο ψυχαναλυτικη/ψυχοθεραπευτικη συνεδρια..Δλδ δε θα μιλαμε για φαρμακα..Κλαιν μαιν..Ο πιο νομιμος τροπος να κοψεις τα φαρμακα ειναι να τα κοψεις μονος σου..Και αν ξανατρελαθεις απλα αναζητας γιατρο οπου και σου παρεχει βοηθεια..

  14. #14
    Quote Originally Posted by MechanismOfMadness View Post
    ..Κλαιν μαιν..Ο πιο νομιμος τροπος να κοψεις τα φαρμακα ειναι να τα κοψεις μονος σου..Και αν ξανατρελαθεις απλα αναζητας γιατρο οπου και σου παρεχει βοηθεια..
    εγω φιλε 5 εισαγγελικες οικογενιακες τωρα με βαλαν με ορους αμα δεν παρουσιαστω για ενεση βγαινει χαρτι για εισαγωγη, κανω προπονησεις 150κ παγκο με abilify maintenna αλλα εχω να κοιμηθω νορμαλ μερες, εχω και μια καβατζα akineton αμα κανω περιπατους. τα εχω σταματησει για μεγαλα διαστηματα πχ χρονο γιατι δεν ακουω φωνες κτλ μονο θεματα συμπεριφορας θυμου και καποια αρνητικα συμπτωματα σχιζοφρενειας, τι να κανω...

  15. #15
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Το Ρισπερνταλ καλυτερο, αμπιλιφαι λιγοτερες παρενεργειες
    Στο αγχος καλυτερο λες;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. risperdal
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 30-11-2016, 19:30
  2. risperdal
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-05-2011, 15:01
  3. Risperdal.
    By shifter in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 19:02
  4. risperdal
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2009, 22:57
  5. Συγκριση Risperdal Quicklet με Risperdal Consta
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-2008, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •