Εκτακτες συστολές!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Γι αυτο καντε και ψυχαναληση . Γιατι αλλο να φοβασαι και να λες φοβαμαι γιατι φοβαμαι, κι αλλο να λες φοβαμαι για αυτο που δεν ισχυει και ειναι παπατζα. Αμα βγαλεις ενα σπιρακι και λες οτι φοβαμαι μην εκραγει και εξφεδονιστει στο ματι κανενος και του κανει ζημια, ειναι σκοπιμο να θεσεις τα ερωτηματα στον εαυτο σου μπορει να γινει αυτο και εστω οτι μπορει τοτε να δουμε το τροπο η γενικα πως γινεται αν εχει γινει τι ειναι. Εσεις λετε α εχω το σπιρακι θα εκραγει θα του βγαλω το ματι. Δεν ειναι ετσι θα πατε σε ενα ψυχαναλητη θα σας μαθει να κανετε πεντε πραξεις και να θετετε πεντε ερωτηματα για να μη περναει η παπατζα που σκεφτεσαι απο το μυαλο σας ως σωστη. Λες κατι περασετο και δικαατηριο. Αθανατος δεν ειναι κανενας αλλα δε σημαινει ολοι κτυπα ξυλο οτι θα πεθανουμε αυριο. Απλα αν ειναι σωστος ο ψυχιατρος θα σας κανει να νη κοροιδευτε τον εαυτο σας και να ψαχνεται να του δινεται επαρκεις απαντησεις. Στο καφενειο να πατε θα γελανε αμα τους λετε οτι να ναι, ουτε για καφενειο δεν ειστε εδω οχι για γιατρο. Ειμαι νεος στο φορουμ αλλα δε το βλεπω να μενω πολυ μου χουν βγει τα ματια μ αυτα που διαβαζω και οι ψυχιατροι τι στο διαολο κανουν μονο κοροιδευουν και συζητανε τι παπατζα σας. Γιατι αλλο να ξερεις ιατρικα τη συμβαινει και να φοβασς κι αλλο να μην εχεις ιδεα και να κατασκευασεις δικη σου ιατρικη και να φοβασε. Δουλεια του ψυχιατρου ειναι να θεση τα ερωτηματα ωστε να θεσεις εσυ τα ερωτηματα και τις απαντησεις στο προβλημα που σε απασχολει. Αθανασια δε σου προσεφερει κανεις ουτε κανενας θα σου πει ποτε ακριβως θα πεθανεις (σου ευχομαι σε περισσοτερο απο 100 χρονια) αλλα υπαρχει ιατρικη επιστημη που φτιαχνει καποια μοντελα και κανει προσεγγισεις για τη ζωη και τη λειτουργια του σωματος.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Γι αυτο καντε και ψυχαναληση . Γιατι αλλο να φοβασαι και να λες φοβαμαι γιατι φοβαμαι, κι αλλο να λες φοβαμαι για αυτο που δεν ισχυει και ειναι παπατζα. Αμα βγαλεις ενα σπιρακι και λες οτι φοβαμαι μην εκραγει και εξφεδονιστει στο ματι κανενος και του κανει ζημια, ειναι σκοπιμο να θεσεις τα ερωτηματα στον εαυτο σου μπορει να γινει αυτο και εστω οτι μπορει τοτε να δουμε το τροπο η γενικα πως γινεται αν εχει γινει τι ειναι. Εσεις λετε α εχω το σπιρακι θα εκραγει θα του βγαλω το ματι. Δεν ειναι ετσι θα πατε σε ενα ψυχαναλητη θα σας μαθει να κανετε πεντε πραξεις και να θετετε πεντε ερωτηματα για να μη περναει η παπατζα που σκεφτεσαι απο το μυαλο σας ως σωστη. Λες κατι περασετο και δικαατηριο. Αθανατος δεν ειναι κανενας αλλα δε σημαινει ολοι κτυπα ξυλο οτι θα πεθανουμε αυριο. Απλα αν ειναι σωστος ο ψυχιατρος θα σας κανει να νη κοροιδευτε τον εαυτο σας και να ψαχνεται να του δινεται επαρκεις απαντησεις. Στο καφενειο να πατε θα γελανε αμα τους λετε οτι να ναι, ουτε για καφενειο δεν ειστε εδω οχι για γιατρο. Ειμαι νεος στο φορουμ αλλα δε το βλεπω να μενω πολυ μου χουν βγει τα ματια μ αυτα που διαβαζω και οι ψυχιατροι τι στο διαολο κανουν μονο κοροιδευουν και συζητανε τι παπατζα σας. Γιατι αλλο να ξερεις ιατρικα τη συμβαινει και να φοβασς κι αλλο να μην εχεις ιδεα και να κατασκευασεις δικη σου ιατρικη και να φοβασε. Δουλεια του ψυχιατρου ειναι να θεση τα ερωτηματα ωστε να θεσεις εσυ τα ερωτηματα και τις απαντησεις στο προβλημα που σε απασχολει. Αθανασια δε σου προσεφερει κανεις ουτε κανενας θα σου πει ποτε ακριβως θα πεθανεις (σου ευχομαι σε περισσοτερο απο 100 χρονια) αλλα υπαρχει ιατρικη επιστημη που φτιαχνει καποια μοντελα και κανει προσεγγισεις για τη ζωη και τη λειτουργια του σωματος.
    Θα ελεγα οτι εισαι λιγο προσβλητικος!Απο την στιγμη που δεν γουσταρεις απλα βγες δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις να διαβαζεις και να σχολιαζεις. Εξαλλου εχεις λυσει και ολα τα προβληματα σου απ οτι εμμεσα μας λες...

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Αληθεια με συγχωρεις δεν εχω σκοπο να προσβαλω να αφυνισω θελω και δε μπορουσα να κρατηθω ο βλακας. Εγω εχω προβληματα αλυτα και σοβαρα ειμαι σε τραγικη κατασταση. Αποχωρω, ειμαι καλο παιδι οχι ******* ουτε κακος αλλα μου χουν πεταχτει τα ματια εξω και δε μπορω να το διαχειριστω αληθεια με συγψωρειται ολοι σας. Γινομαι και μασκαρας καραγκιοζεις καμμια φορα. Να σαι καλα αφου με διαβασες και μου μιλησες και ευγενικα εισαι καλη δικαια και ακομπλεξαριστη δεσποινιδα. Καλη συνεχεια.

  4. #34
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ειναι δυνητικα επικινδυνη η τοσο υψηλη πιεση και αγχωνομαι...ποσο πεφτει δηλαδη? δεν εχω οτι μου βγαζουν καθε φορα γιατροι και νοσοκομοι

    Πήγαινε καμιά φορά σε κανένα φαρμακείο ή στα επείγοντα όταν δεν έχεις συμπτώματα και μέτρα την πίεση σου κανα δου φορές να δεις ε τι επίπεδα κυμαίνεται όταν δεν είσαι αγχωμένη.

    Αλάτι στη διατροφή σου έχεις πολύ; Εγώ το είχα μειώσει εδώ και χρόνια, παίζει ρόλο αυτό στην πίεση.

    Εγώ γενικά έχω χαμηλή πίεση από ότι κατάλαβα, συνήθως είναι στα 9 και κάτι η μεγάλη ή στο όριο. Μια φορά μόνο μου βγήκε 11 και κάτι.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Η πίεση μεσα στη μερα ποτε δεν ειναι ίδια να ξερεις. Το πρωι ειναι συνιθως κατεβασμένη και το απόγευμα ειναι το πιο υψηλό που μπορεί να φτάσει. Αλλα γενικά ειναι καλο να την μετράς. Εγω τη μετρούσα και σε κατάσταση ηρεμίας ήταν πολυ καλή αλλα με το παραμικρό ανεβαίνει φουλ γιαυτο και κοκκινιζω κτλ κτλ κτλ.. πάντως καλο ειναι αν εχεις κάποιον με πιεσόμετρο να στο δώσει αλλιώς σε ενα φαρμακείο. Απλά για να γλιτώσεις την ταλαιπωρία το να πας στο φαρμακείο γιαυτο σου λεω να ρωτήσεις κάποιον που εχει ενα να στο δώσει για λίγες μερες. Ασε που αν πας στο φαρμακείο να τη μετρήσεις μπορεί να αγχωθείς και να δείξει υψηλή ενώ αν εισαι σπιτι εκει που εισαι τελείως χαλαρή να την μετράς και να βλέπεις πως εισαι στα κανονικά σου. Τωρα τις τελευταίες μερες εμένα εχει μεγαλώσει αυτή η κατάσταση αλλα ειναι φασεις που ειμαι πιο χαλαρά. Πλέον η καθημερινότητα μας εχει άγχος είτε το θελουμε είτε όχι. Λογαριασμοί υποχρεώσεις χρέη κτλ, ολα αυτα ειναι που συμβάλλουν στο να αυξηθεί το άγχος. Ειδικα αν εισαι και λιγο αγχώδης τοτε την πάτησες.. εγω εύχομαι να το ξεπεράσεις όπως και ολοι όσοι το βιώνουν μαζι και εγω. Κάποτε θα το θυμάσαι και θα λες οτι τζάμπα έχανες χρόνο και δεν έκανες βασικά πραγματα αλλα ετσι ειναι δεν μπορεις να κανεις κατι Ειδικα όταν το βιώνεις!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πήγαινε καμιά φορά σε κανένα φαρμακείο ή στα επείγοντα όταν δεν έχεις συμπτώματα και μέτρα την πίεση σου κανα δου φορές να δεις ε τι επίπεδα κυμαίνεται όταν δεν είσαι αγχωμένη.

    Αλάτι στη διατροφή σου έχεις πολύ; Εγώ το είχα μειώσει εδώ και χρόνια, παίζει ρόλο αυτό στην πίεση.

    Εγώ γενικά έχω χαμηλή πίεση από ότι κατάλαβα, συνήθως είναι στα 9 και κάτι η μεγάλη ή στο όριο. Μια φορά μόνο μου βγήκε 11 και κάτι.
    Δεν θα ελεγα πολυ. Σε νορμαλ επιπεδα το καταναλωνω. Με 9 πιεση δεν εχεις τασεις λιποθυμιας συνεχεια?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Η πίεση μεσα στη μερα ποτε δεν ειναι ίδια να ξερεις. Το πρωι ειναι συνιθως κατεβασμένη και το απόγευμα ειναι το πιο υψηλό που μπορεί να φτάσει. Αλλα γενικά ειναι καλο να την μετράς. Εγω τη μετρούσα και σε κατάσταση ηρεμίας ήταν πολυ καλή αλλα με το παραμικρό ανεβαίνει φουλ γιαυτο και κοκκινιζω κτλ κτλ κτλ.. πάντως καλο ειναι αν εχεις κάποιον με πιεσόμετρο να στο δώσει αλλιώς σε ενα φαρμακείο. Απλά για να γλιτώσεις την ταλαιπωρία το να πας στο φαρμακείο γιαυτο σου λεω να ρωτήσεις κάποιον που εχει ενα να στο δώσει για λίγες μερες. Ασε που αν πας στο φαρμακείο να τη μετρήσεις μπορεί να αγχωθείς και να δείξει υψηλή ενώ αν εισαι σπιτι εκει που εισαι τελείως χαλαρή να την μετράς και να βλέπεις πως εισαι στα κανονικά σου. Τωρα τις τελευταίες μερες εμένα εχει μεγαλώσει αυτή η κατάσταση αλλα ειναι φασεις που ειμαι πιο χαλαρά. Πλέον η καθημερινότητα μας εχει άγχος είτε το θελουμε είτε όχι. Λογαριασμοί υποχρεώσεις χρέη κτλ, ολα αυτα ειναι που συμβάλλουν στο να αυξηθεί το άγχος. Ειδικα αν εισαι και λιγο αγχώδης τοτε την πάτησες.. εγω εύχομαι να το ξεπεράσεις όπως και ολοι όσοι το βιώνουν μαζι και εγω. Κάποτε θα το θυμάσαι και θα λες οτι τζάμπα έχανες χρόνο και δεν έκανες βασικά πραγματα αλλα ετσι ειναι δεν μπορεις να κανεις κατι Ειδικα όταν το βιώνεις!
    Μωρε αν ηξερα καποιον με πιεσομετρο θα ετρεχα...
    Αχχχχ μακαρι να το ξεπερασουμε, η ζωη ειναι πολυ ωραια για να την περασουμε μες στις φοβιες.

  8. #38
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Δεν θα ελεγα πολυ. Σε νορμαλ επιπεδα το καταναλωνω. Με 9 πιεση δεν εχεις τασεις λιποθυμιας συνεχεια?


    Κάποιες φορές ζαλίζομαι, αλλά όχι συνέχεια. Ίσως είναι του οργανισμού μου, δεν ξέρω.


    Πήγαινε καμιά φορά σε κανένα φαρμακείο να την τσεκάρεις πάντως, όταν δεν είσαι αγχωμένη.

    Πώς νιώθεις; Καλύτερα;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κάποιες φορές ζαλίζομαι, αλλά όχι συνέχεια. Ίσως είναι του οργανισμού μου, δεν ξέρω.


    Πήγαινε καμιά φορά σε κανένα φαρμακείο να την τσεκάρεις πάντως, όταν δεν είσαι αγχωμένη.

    Πώς νιώθεις; Καλύτερα;
    Mπα οχι αλλα η ψυχοθεραπευτρια μου επιμενει οτι δεν πρπει να παω σε αλλο γιατρο γιατι μαλλον θα χειροτερεψει η κατασταση. Γενικα δεν ξερω τι να κανω...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ρε παιδιά τις εκτακτες πως τι νιώθετε όσοι τις νιώθετε? Εγώ νιώθω ένα χοροπηδημα εκεί που είναι το στομάχι σαν να έχει αέρα μέσα για 2 δευτερόλεπτα αυτό είναι?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ρε παιδιά τις εκτακτες πως τι νιώθετε όσοι τις νιώθετε? Εγώ νιώθω ένα χοροπηδημα εκεί που είναι το στομάχι σαν να έχει αέρα μέσα για 2 δευτερόλεπτα αυτό είναι?
    Νιωθεις οτι χανει χτυπο η καρδια, σαν να σταματα για 2 δευτερολπτα και να ξεκινα παλι με ενα δυνατο χτυπο. Στο λαιμο μου το νιωθω, σαν να σταματα η ροη του οξυγονου και κοβεται η ανασα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Άρα δεν είναι αυτό που νιώθω εγώ έκτακτη κάτι άλλο θα ναι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Άρα δεν είναι αυτό που νιώθω εγώ έκτακτη κάτι άλλο θα ναι.
    Τι νιωθεις?

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    15
    διαβασα τα σχολια ολων, συμπασχω με ολους λιγο πολυ, ειμαι 33, εκτακτες δυο χρονια τωρα κοντα, με σκαμπανευσματα, πριν δυο χρονια ειχα ανεπαρκεια μεγαλου βαθμου σε βιταμινη D, αρχισα συμπληρωματα και μετα απο ενα διμηνο σταματησαν, ξαναρχισαν οταν αρχισα την υπερεργασια με τις υπερωριες στην μεχρι το Δεκεμβρη δουλεια, στο μεσοδιαστημα ειχα συμπτωματα που ολοι σας εχετε νιωσει, κοπωση, ευερεθεστικοτητα, καταθλιψη, εμβοες, ζαλαδες, ασταθειες, τωρα εχω σταματησει δουλεια, επιδομα και ξεκουραση κυριως και κανα μεροκαματακι αλλου μεχρι να ηρεμησω, βεβαια με εχει καταβαλει τοσο πολυ ψυχολογικα αυτη η περιπετεια δυο χρονια, εχω γινει νοσοφοβικος, εχω κανει τις χειροτερες σκεψεις, υπεθετω ξερετε ακριβως τι εννοω, και οπως και ολοι εδω μεσα εχω κανει σωρεια εξετασεων που βγαιναν καθαρες, εχω σκασει λεφτα παντου, μαγνητικες, τριπλεξ, ηλεκτροκαρδιογραφηματα, υπερηχους κοιλιας, βιοχημικες αιματος, γαστρεντερολογους, ενδοκρινολογους, μεχρι και ο θυροειδης μου ειχε ταση για υποθυροειδισμο, ενα φαυλος κυκλος που δεν σ'αφηνει να ηρεμησεις, τωρα τελευταιο διαστημα παλινδρομησεις οταν εχω βγει βραδυ, τσιτωματα στη διαρκεια τις μερες, και εκτακτες μια στο τοσο, αυτες τις υπουλες που τις νιωθεις ισα ισα, αυτες φοβαμαι περισσοτερο, το μονο που με καλυτερεψε ηταν που εκοψα ξενυχτια και αστατη ζωη, η ξεκουραση, καλη διατροφη εννοειται, και οσο περισσοτερο μπορω θετικη αυθυποβολη παιδια, βρειτε καλα που συμβαινουν στη ζωη σας, μικρες νικες, οτιδηποτε, και χτιστε πανω σ'αυτα, ισως βοηθησει, εγω πιστευω οτι ολοι εχουμε μπλεξει στα δυχτια της νοσοφοβιας, εχουμε καρδιοφοβικοι, ειναι μαστιγα πιστεψτε με, ξερετε ποσους ακουω με ιδια συμπτωματα εξω; χαμος, το στρες ειναι πανδημια πλεον, ευχομαι με ολη τη δυναμη της ψυχης μου ολοι να το αποβαλετε με τον καιρο απο μεσα σας, ειμαι μαζι σας, εχω διαβασει ιστοριες πολλων και σας νιωθω, συγνωμη αν κουρασα, ηταν στιγμιαια ειλικρινης εκφραση ολο το κατεβατο που εγραψα, ισως και λιγο ασυναρτητη

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 10:09
  2. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 20:44
  3. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 18:53
  4. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 18:40
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •