Το απόλυτο κενό..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Το απόλυτο κενό..

    Γειά σας πάλι!! Θα ξαναμιλήσω για ένα θέμα γιατί βλέπω ότι με βοηθάει να τα λέω και να παιρνω και τη γνώμη σας.Παρατηρω όταν βγαίνω έξω πχ νιώθω ανήσυχη συνεχώς τρώγομαι με τα ρούχα μου δεν μπορώ να κάτσω χαλαρή και ήσυχη όλο με κάτι ασχολούμαι για να ξεχνιέμαι. Και ξαφνικά με πιάνει ένα πράγμα σαν να πέφτω στο κενό δεν νιώθω τίποτα μια βαθιά θλίψη ανικανοποίηση δεν ξέρω πως να το περιγράψω σαν να μην επικοινωνώ με το περιβάλλον εκείνη την ώρα είμαι σε κατάσταση σοκ δεν ξέρω τι μου γίνεται στα χαμένα κοιτάω κ δεν καταλαβαίνω. Δεν ξερω τι είναι αυτό με τρομάζει δεν μπορώ και να το περιγράψω κάνω ερωτήσεις στον εαυτό μου αν ζαλίζομαι πως νιώθω κτλ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι νιώθω. Κάποιες άλλες φορές κι αυτό το χώ χρόνια νιώθω σαν να κλαίω από μέσα μου ένα εσωτερικό λυγμο ότι μέσα μου κατάρρεω ότι λυγιζω ότι λιγοψυχαω και πνίγομαι χώρις να καταλαβαίνει κανείς τίποτα. Νιώθω ότι λυπάμαι για τον εαυτό μου. Νιώθω φοβερά αδύναμη και για τα πιο απλά νιώθω ότι η ζωή με καταπίνει κ δνε μπορώ να παλέψω. Σκέφτομαι πως θα τα βγάλω πέρα τι θα κάνω με φοβίζει η ζωή κ ο κόσμος παντού βλέπω εχθρούς και εμπόδια. Μπας κ έχω ψύχωση? Αλλά ευτυχώς δεν έχω παραισθησεις. Απλά νιώθω αβοηθητη ότι κάνεις δεν μου δίνει το χέρι του να με τραβήξει στη ζωή και ότι αν πάθω κάτι κάνεις δεν θα με βοηθήσει νιώθω εγκλωβισμένη στο σώμα μου. Δεν ξερω πως αλλιώς να σας τα περιγράψω σε όποιον να τα πω δεν θα με καταλάβει εσείς μπορείτε να καταλάβετε τι περίπου νιώθω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ολα αυτα σου συμβαινουν ενω εισαι ξυπνια, κι σε ενεργεια? η σου ερχωντε σαν εισαι λιγο πριν η μετα τον υπνο? η σε φασεις πολυ κουρασμενη σε λιθαργο που λεμε?
    Η οικογενειακη σου κατασταση ποια ειναι αν επιτρεπετε? οι γονεις σου ηταν μια χαρα απενται σου ανεκαθεν? εσυ μενεις μονη σου? εισαι πνω των 30?
    Τελος παιρνεις τυποτα φαρμακα κι αν ναι τι παιρνεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Γειά σας πάλι!! Θα ξαναμιλήσω για ένα θέμα γιατί βλέπω ότι με βοηθάει να τα λέω και να παιρνω και τη γνώμη σας.Παρατηρω όταν βγαίνω έξω πχ νιώθω ανήσυχη συνεχώς τρώγομαι με τα ρούχα μου δεν μπορώ να κάτσω χαλαρή και ήσυχη όλο με κάτι ασχολούμαι για να ξεχνιέμαι. Και ξαφνικά με πιάνει ένα πράγμα σαν να πέφτω στο κενό δεν νιώθω τίποτα μια βαθιά θλίψη ανικανοποίηση δεν ξέρω πως να το περιγράψω σαν να μην επικοινωνώ με το περιβάλλον εκείνη την ώρα είμαι σε κατάσταση σοκ δεν ξέρω τι μου γίνεται στα χαμένα κοιτάω κ δεν καταλαβαίνω. Δεν ξερω τι είναι αυτό με τρομάζει δεν μπορώ και να το περιγράψω κάνω ερωτήσεις στον εαυτό μου αν ζαλίζομαι πως νιώθω κτλ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι νιώθω. Κάποιες άλλες φορές κι αυτό το χώ χρόνια νιώθω σαν να κλαίω από μέσα μου ένα εσωτερικό λυγμο ότι μέσα μου κατάρρεω ότι λυγιζω ότι λιγοψυχαω και πνίγομαι χώρις να καταλαβαίνει κανείς τίποτα. Νιώθω ότι λυπάμαι για τον εαυτό μου. Νιώθω φοβερά αδύναμη και για τα πιο απλά νιώθω ότι η ζωή με καταπίνει κ δνε μπορώ να παλέψω. Σκέφτομαι πως θα τα βγάλω πέρα τι θα κάνω με φοβίζει η ζωή κ ο κόσμος παντού βλέπω εχθρούς και εμπόδια. Μπας κ έχω ψύχωση? Αλλά ευτυχώς δεν έχω παραισθησεις. Απλά νιώθω αβοηθητη ότι κάνεις δεν μου δίνει το χέρι του να με τραβήξει στη ζωή και ότι αν πάθω κάτι κάνεις δεν θα με βοηθήσει νιώθω εγκλωβισμένη στο σώμα μου. Δεν ξερω πως αλλιώς να σας τα περιγράψω σε όποιον να τα πω δεν θα με καταλάβει εσείς μπορείτε να καταλάβετε τι περίπου νιώθω.
    εχεις επισκεφθει ποτε καποιον ειδικο γι αυτα που νιωθεις?
    αυτο το εχεις χρονια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Έχω κάνει ψυχοθεραπεία περσυ με βοήθησε πολύ αλλά ξανά άρχισα όχι το πολύ 1 χρόνο με διαλειμματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σου σου εχει συμβει κατι κακο αυτο τον καιρο ? Εγω τα επαθα αυτα κ αλλα πολλα οταν χωρισα ..κενο μαυριλα και αδεια .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Όχι κακό πριν 2 χρόνια πέρασα πολύ μεγάλη πίεση ήμουν σε μια κρίσιμη στιγμή στη ζωή μου μου επεσαν πολλεσ ευθύνες έδινα το τελευταίο μάθημα για τη σχολή μου το οποίο με είχε ταλαιπωρήσει ο καθηγητής πολύ καιρό κ ήταν η τελευταία φορά αλλιώς θα παρατουσα τη σχολή έδινα και αγγλικά επίσης τελευταία φορά για 2η φορά μέσα στον ίδιο χρόνο είχα δώσει άλλες 4 φορές τα προηγούμενα χρόνια κ είχα ολο αποτυχίες. Έκανα κ 2 δουλειές εκείνο το διάστημα και ήμουν μια χαρά πραγματικά αλλά άρχισα να πελαγωνω πιέστηκα όσο δεν πήγαινε και τα παιξα αρρωστήσα έπαθα κατάθλιψη πρώτη φορά στη ζωή μου ξεπεράσα τα όρια της αντοχής μου. Κι από τότε δεν μπορώ να συνελθω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Το θετικό κ παράδοξο ταυτότχρονα είναι ότι τα κατάφερα σε όλα κι αντί να μου δώσει χαρά κ αυτοπεποιθηση ένιωσα ακριβώς το αντίθετο μακάρι να μην είχα καταφέρει τίποτα κ να ήμουν καλά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Το θετικό κ παράδοξο ταυτότχρονα είναι ότι τα κατάφερα σε όλα κι αντί να μου δώσει χαρά κ αυτοπεποιθηση ένιωσα ακριβώς το αντίθετο μακάρι να μην είχα καταφέρει τίποτα κ να ήμουν καλά
    είναι επειδή έχεις συνδέσει όλες αυτές τις προσπάθειες με αυτό που ζεις τώρα οπότε λογικό είναι οι επιτυχίες εκείνες να μη σου φαίνονται ακριβώς επιτυχίες
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Έχω κάνει ψυχοθεραπεία περσυ με βοήθησε πολύ αλλά ξανά άρχισα όχι το πολύ 1 χρόνο με διαλειμματα
    αν σε βοηθησε πολυ τοτε ισως πρεπει να πας ξανα στον ιδιο που ειχες παει..ισως σε ξαναβοηθησει...
    μηπως εκοψες προσφατα καμια αγωγη?μηπως συνεβη κατι στεναχωρο?.,.

Similar Threads

  1. 203 κιλά....σε απόλυτο πανικό...
    By Άκης_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 256
    Last Post: 22-05-2020, 05:54
  2. Μοναξιά, το απόλυτο κενό!
    By Σ-σκορπινα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 15-09-2017, 15:11
  3. Όταν αγγίζεις το απόλυτο... και το χάνεις άθελα σου... τότε...ΤΙ; ΚΕΝΟ...
    By JenMs in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 03-06-2013, 04:56
  4. Το απολυτο κενο...........
    By mariaanna0 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 37
    Last Post: 03-03-2012, 00:27
  5. Το απολυτο αδιεξοδο
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 20-01-2011, 10:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •