Εκτακτες συστολές!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693

    Εκτακτες συστολές!!!

    Παιδιά με τι συχνότητα τις νιώθετε? Πρώτη φορά σήμερα το πρωί (μετά από ένα χρόνο που τις νιώθω)σε κατάσταση πλήρους ηρεμίας είχα απανωτές εκτακτες. Δεν ξερω κατά πόσο είναι φυσιολογικό να είναι η μία μετά την αλλη. Και εννοείται δεν θέλω να πάω νοσοκομείο γιατί με ξέρουν πλέον και θα με διώξουν χωρίς εξέταση...

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Παιδιά με τι συχνότητα τις νιώθετε? Πρώτη φορά σήμερα το πρωί (μετά από ένα χρόνο που τις νιώθω)σε κατάσταση πλήρους ηρεμίας είχα απανωτές εκτακτες. Δεν ξερω κατά πόσο είναι φυσιολογικό να είναι η μία μετά την αλλη. Και εννοείται δεν θέλω να πάω νοσοκομείο γιατί με ξέρουν πλέον και θα με διώξουν χωρίς εξέταση...



    Πώς τις νιώθεις; Είναι αυτό που λέμε "φτερούγισμα"? Εγώ νιώθω αρκετά συχνά σαν να σταματάει για ένα δυο δευτερόλεπτα η καρδιά μου. Αυτό είναι έκτακτη;

    Στο χόλτερ που είχα κάνει μου είχαν βρει 99 έκτακτες. Την ημέρα που το έβαλα βέβαια, δεν ένιωθα κανένα σύμπτωμα. Άλλες μέρες νιώθω συνέχεια αυτά τα φτερουγίσματα. Επίσης έχω παρατηρήσει πως με την κίνηση, πχ αν σκύψω απότομα ή αν σηκώσω τα χέρια μου, γίνεται πιο έντονο. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο;


    Αυτό το πρόβλημα με τα επείγοντα το έχω κι εγώ. Με βλέπουν νεαρό και δεν μου δίνουν πολλή σημασία. Πλέον με ξεπετάνε με ένα καρδιογράφημα, το οποίο δεν δείχνει και τίποτα. Σήμερα πάλι στα επείγοντα ήμουν, αρχικά είχα πολύ χαμηλούς παλμούς, μετά γρήγορους και αδύναμους, πήγα, μου βάλαν για λίγο ορό, έκανα εξετάσεις αίματος και μου λένε όλα οκ. Κι όμως, δεν έχω σταματήσει να νιώθω αυτές τις "παύσεις".

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αντωνη νιωθω ακριβως αυτο οτι σταματα για λιγο και μετα ξεκινα με εναν δυνατο χτυπο παλι και μου κοβεται η ανασα. Το χολτερ που εβαλα επιασε μονο 4 αλλα την ημερα αυτη ειχα μουκωθει στα ζαναξ και ενιωθα γενικα καλα οποτε η γιατρος συμπερανε οτι ειναι στο μυαλο μου. Τις ενιωθα μια στο τοσο μετα απο το χολτερ αλλα δεν με ανησυχουσαν μεχρι σημερα που ενιωθα καθε 2 λεπτα να μου κοβεται η ανασα απο τις εκτακτες. Πηρα ζαναξ ηρεμησα καπως αλλα νιωθω μια γενικη δυσφορια και εννοειται αναμενω τις υπολοιπες εκτακτες με φοβο.Στο νοσοκομειο ακομα και την πρωτη φορα που πηγα χωρις να με εξετασουν αρχισαν να μου μιλανε για ψυχιατρους.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Αντωνη νιωθω ακριβως αυτο οτι σταματα για λιγο και μετα ξεκινα με εναν δυνατο χτυπο παλι και μου κοβεται η ανασα. Το χολτερ που εβαλα επιασε μονο 4 αλλα την ημερα αυτη ειχα μουκωθει στα ζαναξ και ενιωθα γενικα καλα οποτε η γιατρος συμπερανε οτι ειναι στο μυαλο μου. Τις ενιωθα μια στο τοσο μετα απο το χολτερ αλλα δεν με ανησυχουσαν μεχρι σημερα που ενιωθα καθε 2 λεπτα να μου κοβεται η ανασα απο τις εκτακτες. Πηρα ζαναξ ηρεμησα καπως αλλα νιωθω μια γενικη δυσφορια και εννοειται αναμενω τις υπολοιπες εκτακτες με φοβο.Στο νοσοκομειο ακομα και την πρωτη φορα που πηγα χωρις να με εξετασουν αρχισαν να μου μιλανε για ψυχιατρους.


    Κατάλαβα. Ναι, κι εγώ τις νιώθω αυτές. Έχω παρατηρήσει ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας, τις νιώθω κυρίως όταν είμαι κουρασμένος. Πχ τις τελευταίες ημέρες δεν κοιμάμαι καλά/πολύ και σήμερα νιώθω συνέχεια αυτή την "παύση". Ίσως κι εσύ κουράζεσαι τον τελευταίο καιρό; Αν πάντως νιώθεις πως το χόλτερ δεν ήταν ενδεικτικό, ίσως να επαναλάβεις την εξέταση, χωρίς να πάρεις το zanax αυτή τη φορά, μήπως και αυτό επηρέασε κάπως το αποτέλεσμα.

    Θα σου πω πάντως αυτό που μου είπε και ο καρδιολόγος μου: οι έκτακτες είναι ως ένα βαθμό φυσιολογικές. Αν όλα τα υπόλοιπα σου βγαίνουν οκ (εξετάσεις αίματος κλπ) πιθανόν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.

    Σε καταλαβαίνω πλήρως βέβαια, κι εγώ βιώνω το ίδιο ακριβώς άγχος αυτη την περίοδο, ξέρω πώς είναι να πηγαίνεις στο νοσοκομείο νιώθοντας έτοιμος να πέσεις και στο τέλος να μην σου βρίσκουν τίποτα.

    Το zanax που παίρνεις σε βοηθάει; Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω κάποιο ηρεμιστικό σε συννενόηση με τον γιατρό μου, αλλά φοβάμαι μήπως κάνει χειρότερη την αρρωστοφοβία μου γιατί φοβάμαι γενικά τα χάπια, ότι θα με πειράξουν κλπ. Από το να παθαίνω όμως συνέχεια κρίσεις πανικού, καλύτερα να παίρνω κάποιο αγχολυτικό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Κοιμηθηκα πολυ ασχημα το βραδυ ειναι η αληθεια αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα, μου συμβαινει τις περισσοτερες ημερες οποτε για αυτο δεν το απεδωσα σε αυτο. Ξερω οτι δεν ειναι τελειως ακινδυνες και για αυτο αγχωνομαι. Θελω πολυ να το ξανακανω αλλα ειναι αρκετα τα λεφτα και σαν φοιτητρια δεν βγαινω. Ναι με βοηθα πολυ θα ελεγα. Το εχω κοψει το τελευταιο διαστημα αλλα οταν δεν νιωθω καλα καταληγω παλι σςε αυτο. Και εγω τα φοβαμαι τρελα τα χαπια αλλα δεν εχω αλλη επιλογη. Πονους νιωθεις στην περιοχη της καρδιας?

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Κοιμηθηκα πολυ ασχημα το βραδυ ειναι η αληθεια αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα, μου συμβαινει τις περισσοτερες ημερες οποτε για αυτο δεν το απεδωσα σε αυτο. Ξερω οτι δεν ειναι τελειως ακινδυνες και για αυτο αγχωνομαι. Θελω πολυ να το ξανακανω αλλα ειναι αρκετα τα λεφτα και σαν φοιτητρια δεν βγαινω. Ναι με βοηθα πολυ θα ελεγα. Το εχω κοψει το τελευταιο διαστημα αλλα οταν δεν νιωθω καλα καταληγω παλι σςε αυτο. Και εγω τα φοβαμαι τρελα τα χαπια αλλα δεν εχω αλλη επιλογη. Πονους νιωθεις στην περιοχη της καρδιας?



    Δηλαδή; Πότε ειναι επικίνδυνες; Κοίτα, τελείως ακίνδυνο δεν είναι τίποτα, αλλά θέλω να σου πω πως οκ, εγώ ας πούμε είχα 99, ξέρω άλλους που έχουν πάνω από 300 σε μια μέρα και τους λέει πάλι ο καρδιολόγος δεν είναι τίποτα. Ίσως είναι πιο επικίνδυνες ότι συνυπάρχουν με άλλα προβλήματα υγείας.

    Σίγουρα παίζει ρόλο το ότι δεν κοιμήθηκες καλά το βράδυ. Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι αυτές τις μέρες. Κοιμάμαι λίγο και κακή ποιότητα ύπνου με αποτέλεσμα να ξυπνάω κουρασμένος και στα ίδια χάλια. Φαύλος κύκλος βέβαια γιατί συνήθως ο ύπνος επηρεάζεται από το άγχος και μετά φέρνει και τα άλλα συμπτώματα.


    Εμένα ο καρδιολόγος που είχα πάει μου είχε πάρει μόνο 50 ευρώ για το χόλτερ, υπέρηχο καρδιάς και που μου έγραψε και κάτι εξετάσεις. Εσύ πόσο είχες δώσει; Ψάξε μήπως βρεις πιο οικονομικούς ή κλεισε ραντεβού έστω με κάποιον καρδιολόγο του νοσοκομείου, να κάνεις πχ υπέρηχο ή τεστ κοπώσεως, θα φανεί και από κει η λειτουργία της καρδιάς σου.


    Σε κάνουν να χαλαρώνεις αμέσως; Πώς νιώθεις όταν τα παίρνεις; Σου επιφέρουν καθόλου υπνηλία;


    Ναι, νιώθω και πόνους. Όχι ακριβώς στην καρδιά, στην ευρύτερη περιοχή του στέρνου και στην πλάτη. Κυρίως σουβλιές με πιάνουν και φεύγουν. Εσύ νιώθεις πόνο; Και αυτό ψυχοσωματικό μου είπαν ότι είναι, αλλά κι εγώ επιφυλάσσομαι να σου πω την αλήθεια, γιατί παραείναι πραγματικό για να είναι μόνο ψυχοσωματικό.

    Έχεις πάθει καμιά κρίση πανικού; Οι παλμοί σου πόσο είναι συνήθως; Νιώθεις ταχυκαρδίες/βραδυκαρδίες;

    Γυμναστική κλπ, κάνεις; Από διατροφή πώς πας; Σε ρωτάω γιατί εγω είχα ένα πρόβλημα και με το στομάχι και πριν το λύσω, επηρέαζε πολύ την καρδιά. Αν πχ φας κάτι βαρύ, μπορεί να σου φέρει είτε βραδυκαρδία είτε ταχυκαρδία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εγώ είχα 1000 έκτακτες στο 24 ωρο holder, όταν διεκοψα το αντικαταθλιπτικο!

    Ο καρδιολόγος μου είπε ότι είναι όλες αθώες, και σε συνδιασμο με τις υπόλοιπες εξετάσεις, αρνήθηκε να μου δώσει κάποιο φάρμακο.
    Αυτό, προς μεγάλη ευχαρίστηση μου, γιατί έτσι θα άλλαζα την χημεία του οργανισμού απλά για να είμαι ήσυχος, με αμφίβολα αποτέλεσματα!

    Κράτησαν περίπου 2 μήνες που τις αισθανόμουν, και μετά πέρασαν μόλις ηρεμησα.

    Εδώ και δύο χρόνια δεν με ξαναενοχλησαν.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Εγώ είχα 1000 έκτακτες στο 24 ωρο holder, όταν διεκοψα το αντικαταθλιπτικο!

    Ο καρδιολόγος μου είπε ότι είναι όλες αθώες, και σε συνδιασμο με τις υπόλοιπες εξετάσεις, αρνήθηκε να μου δώσει κάποιο φάρμακο.
    Αυτό, προς μεγάλη ευχαρίστηση μου, γιατί έτσι θα άλλαζα την χημεία του οργανισμού απλά για να είμαι ήσυχος, με αμφίβολα αποτέλεσματα!

    Κράτησαν περίπου 2 μήνες που τις αισθανόμουν, και μετά πέρασαν μόλις ηρεμησα.

    Εδώ και δύο χρόνια δεν με ξαναενοχλησαν.
    Χίλιες σε μια μέρα? Και τις ένιωθες όλες? Εγώ έχω παρατηρήσει ότι τις νιώθω τις ημέρες που είμαι κουρασμένος. Σήμερα που είμαι άυπνος έχω νιώσει σε διάστημα μισής ώρας τουλάχιστον 4. Λες να είναι επικίνδυνο; Εσύ τι έκανες για τις αντιμετωπίσεις; Πως το ξεπέρασες δληαδή χωρίς φάρμακο; Τώρα τις νιώθεις καθόλου; Εμένα πραγματικά μου δυσχεραίνουν τη ζωή. Φοβάμαι μέχρι και να σκύψω μήπως πάθω κάτι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δηλαδή; Πότε ειναι επικίνδυνες; Κοίτα, τελείως ακίνδυνο δεν είναι τίποτα, αλλά θέλω να σου πω πως οκ, εγώ ας πούμε είχα 99, ξέρω άλλους που έχουν πάνω από 300 σε μια μέρα και τους λέει πάλι ο καρδιολόγος δεν είναι τίποτα. Ίσως είναι πιο επικίνδυνες ότι συνυπάρχουν με άλλα προβλήματα υγείας.

    Σίγουρα παίζει ρόλο το ότι δεν κοιμήθηκες καλά το βράδυ. Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι αυτές τις μέρες. Κοιμάμαι λίγο και κακή ποιότητα ύπνου με αποτέλεσμα να ξυπνάω κουρασμένος και στα ίδια χάλια. Φαύλος κύκλος βέβαια γιατί συνήθως ο ύπνος επηρεάζεται από το άγχος και μετά φέρνει και τα άλλα συμπτώματα.


    Εμένα ο καρδιολόγος που είχα πάει μου είχε πάρει μόνο 50 ευρώ για το χόλτερ, υπέρηχο καρδιάς και που μου έγραψε και κάτι εξετάσεις. Εσύ πόσο είχες δώσει; Ψάξε μήπως βρεις πιο οικονομικούς ή κλεισε ραντεβού έστω με κάποιον καρδιολόγο του νοσοκομείου, να κάνεις πχ υπέρηχο ή τεστ κοπώσεως, θα φανεί και από κει η λειτουργία της καρδιάς σου.


    Σε κάνουν να χαλαρώνεις αμέσως; Πώς νιώθεις όταν τα παίρνεις; Σου επιφέρουν καθόλου υπνηλία;


    Ναι, νιώθω και πόνους. Όχι ακριβώς στην καρδιά, στην ευρύτερη περιοχή του στέρνου και στην πλάτη. Κυρίως σουβλιές με πιάνουν και φεύγουν. Εσύ νιώθεις πόνο; Και αυτό ψυχοσωματικό μου είπαν ότι είναι, αλλά κι εγώ επιφυλάσσομαι να σου πω την αλήθεια, γιατί παραείναι πραγματικό για να είναι μόνο ψυχοσωματικό.

    Έχεις πάθει καμιά κρίση πανικού; Οι παλμοί σου πόσο είναι συνήθως; Νιώθεις ταχυκαρδίες/βραδυκαρδίες;

    Γυμναστική κλπ, κάνεις; Από διατροφή πώς πας; Σε ρωτάω γιατί εγω είχα ένα πρόβλημα και με το στομάχι και πριν το λύσω, επηρέαζε πολύ την καρδιά. Αν πχ φας κάτι βαρύ, μπορεί να σου φέρει είτε βραδυκαρδία είτε ταχυκαρδία.
    Δεν γνωριζω λεπτομερειες αλλα δεν εχουν διερευνηθει πληρως τα αιτια κτλ και δεν μπορω να το αποδωσω στο αγχος γνωριζοντας αυτο συν του οτι ποναω συνεχεια στο σημειο της καρδιας . καποιες μερες πιο εντονα καποιες οχι. η γιατρος μου ειπε οτι το υγρο γυρω απο την καρδια ηταν ελαφρως αυξημενο αλλα δεν δικαιολογει τα συμπτωματα που εχω και ειναι αμελητεο. Δεν μπορω να βελτιωσω με τιποτα τον υπνο μου ξυπναω για καποιον λογο ξυπναω παντα την ιδια ωρα τα ξημερωματα και μετα δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα. Τοσο μου ειχε παρει και εμενα αλλα ειναι μεγαλο ποσο και δεν μπορω να ζητησω απο παρεντς μιας και θα τρελαθουν απο το αγχος και αυτοι αν τους πως οτι θα ξαναπαω καρδιολογο. Στο νοσοκομειο θα μου κλεισουν μετα απο 3 μηνες. Εοππυ δεν πληρωνω τιποτα? Ναι εχω παθει αρκετες κρισεις πανικου, εχω περασει 2 εβδομαδες στο κρεβατι μην μπορωντας να σηκωθω γενικα φουλ στα ψυχοσωματικα ημουν και ειμαι. Ταχυκαρδιες οταν κουραζομαι , οταν σηκωνομαι αποτομα, οταν ξυπναω τα ξημερωματα γενικα ναι εχω αλλα τα λαντοζ βελτιωσαν καπως την κατασταση Για βραδυκαρδιες να σου πω δεν ξερω. Μπορει να εχω αλλα χαιρομαι οταν η καρδια μου δεν χτυπα γρηγορα οποτε δεν με ανησυχουν. Στο χολτερ οι παλμοι κατεβαιναν σε κατασταση ηρεμιας στους 50 .Εκανα γιογκα μεχρι πριν 1μιση μηνα που πηγα και ενιωθα οτι θα πεθανω ακομα και σε χαλαρες στασεις η καρδια μου χτυπουσε 200αρια. Τρωω υγιεινα, καμια φορα πιο βαρια καμια φορα πολυ ελαφρια, εχω και προβληματα με το στομαχι απο μικρη αλλα δεν εχω παει σε γιατρο. Γενικα πολυ χαλια φαση...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Εγώ είχα 1000 έκτακτες στο 24 ωρο holder, όταν διεκοψα το αντικαταθλιπτικο!

    Ο καρδιολόγος μου είπε ότι είναι όλες αθώες, και σε συνδιασμο με τις υπόλοιπες εξετάσεις, αρνήθηκε να μου δώσει κάποιο φάρμακο.
    Αυτό, προς μεγάλη ευχαρίστηση μου, γιατί έτσι θα άλλαζα την χημεία του οργανισμού απλά για να είμαι ήσυχος, με αμφίβολα αποτέλεσματα!

    Κράτησαν περίπου 2 μήνες που τις αισθανόμουν, και μετά πέρασαν μόλις ηρεμησα.

    Εδώ και δύο χρόνια δεν με ξαναενοχλησαν.
    Πως την παλευες με χιλιες? Φαντζαομαι ενιωθες ελαχιστες απο αυτες...εμενα ολο τον χρονο εμφανιζονταν μια στο τοσο αλλα τις ειχα συνηθισει καπως απο το πρωι ομως που συνεβη αυτο δεν μπορω να ηρεμησω. Νιωθω μια δυσφορια συνεχεια και φοαβαμαι να κανω αποτομες κινησεις μην ξανασυμβει.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Πως την παλευες με χιλιες? Φαντζαομαι ενιωθες ελαχιστες απο αυτες...εμενα ολο τον χρονο εμφανιζονταν μια στο τοσο αλλα τις ειχα συνηθισει καπως απο το πρωι ομως που συνεβη αυτο δεν μπορω να ηρεμησω. Νιωθω μια δυσφορια συνεχεια και φοαβαμαι να κανω αποτομες κινησεις μην ξανασυμβει.
    Μια από τα ίδια κι εγώ. Βιώνω και φοβάμαι ακριβώς το ίδιο. Ακόμα και απλά πράγματα όπως το να φάω ή να κάνω ντους τα φοβάμαι πλέον.


    ΕΟΠΠΥ νομίζω πληρώνεις συμμετοχή, αλλά μου έχει τύχει γιατρός που δεν μου πήρε και τίποτα. Δοκίμασε πάντως και στο νοσοκομείο, μπορεί να έχει πιο σύντομα ραντεβού.

    Αυτό με το υγρό που λες με ποια εξέταση το είδε η γιατρός; Να ξέρεις πάντως πως ο πόνος στην καρδιά δεν είναι συνήθως ακριβώς πάνω στο στήθος, μπορεί να χτυπά στην πλάτη, στα αριστερά κυρίως κλπ. Ίσως δηλαδή αυτό που νιώθεις είναι μυικό ή νευρόπονος. Σίγουρα είναι αγχωτικό βέβαια όταν δεν ξέρεις σίγουρα τι πονάς. Εξετάσεις αίματος κλπ, σου βγήκαν καλές;
    Για το στομάχι, αν έχεις καούρες κλπ παίζει να έχει ΓΟΠ, είναι πολύ συχνά σε άτομα με άγχος. Κι εγώ έκανα γαστροσκόπηση και με διέγνωσε με ΓΟΠ και μου είπε μάλιστα ο γιατρός πως πολλές φορές επηρεάζει το φαγητό που τρώμε. Αν πχ τρώει κάποιος πολλά τηγανιτά ή όξινα, μπορεί να δημιουργηθούν ταχυκαρδίες λόγω ερεθισμού του στομαχιού.

    Σε καταλαβαίνω πλήρως πάντως κι εγώ τα ίδια ακριβώς περνάω. 29 είμαι και φοβάμαι να κοιμηθώ για να καταλάβεις. Κάθε μέρα είναι ένα διαρκές άγχος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μετά από τις καρδιολογικες και αιματολογικες εξετάσεις που δεν έδειξαν κάτι παθολογικο, σταμάτησα να ανησυχώ και να ελεγχομαι συνέχεια.

    Μια έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο επίσης, σε αξιόπιστα αμερικανικά και ευρωπαϊκά επιστημονικά sites, με επεισαν ότι οι έκτακτες είναι συνήθης παρενέργεια της λήψης η διακοπής των ψυχοφαρμακων.

    Σιγά σιγά ξέχασα να αυτοπαρατηρουμαι κάθε λίγο και λιγάκι, και φαίνεται πως με ξέχασαν και αυτές!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μια από τα ίδια κι εγώ. Βιώνω και φοβάμαι ακριβώς το ίδιο. Ακόμα και απλά πράγματα όπως το να φάω ή να κάνω ντους τα φοβάμαι πλέον.


    ΕΟΠΠΥ νομίζω πληρώνεις συμμετοχή, αλλά μου έχει τύχει γιατρός που δεν μου πήρε και τίποτα. Δοκίμασε πάντως και στο νοσοκομείο, μπορεί να έχει πιο σύντομα ραντεβού.

    Αυτό με το υγρό που λες με ποια εξέταση το είδε η γιατρός; Να ξέρεις πάντως πως ο πόνος στην καρδιά δεν είναι συνήθως ακριβώς πάνω στο στήθος, μπορεί να χτυπά στην πλάτη, στα αριστερά κυρίως κλπ. Ίσως δηλαδή αυτό που νιώθεις είναι μυικό ή νευρόπονος. Σίγουρα είναι αγχωτικό βέβαια όταν δεν ξέρεις σίγουρα τι πονάς. Εξετάσεις αίματος κλπ, σου βγήκαν καλές;
    Για το στομάχι, αν έχεις καούρες κλπ παίζει να έχει ΓΟΠ, είναι πολύ συχνά σε άτομα με άγχος. Κι εγώ έκανα γαστροσκόπηση και με διέγνωσε με ΓΟΠ και μου είπε μάλιστα ο γιατρός πως πολλές φορές επηρεάζει το φαγητό που τρώμε. Αν πχ τρώει κάποιος πολλά τηγανιτά ή όξινα, μπορεί να δημιουργηθούν ταχυκαρδίες λόγω ερεθισμού του στομαχιού.

    Σε καταλαβαίνω πλήρως πάντως κι εγώ τα ίδια ακριβώς περνάω. 29 είμαι και φοβάμαι να κοιμηθώ για να καταλάβεις. Κάθε μέρα είναι ένα διαρκές άγχος.
    Μπα εδω ΩΡΛ το πιο κοντινο ραντεβου που μου εκλεισαν ειναι σε 3 μηνες. Λεω να το προσπαθησω με ΕΟΠΠΥ και ελπιζω να μην μου ζητησουν πολλα εστω και για την συμμετοχη. Ναι το εχω σκεφτει οτι πιθανοτατα ειναι μυικος αλλα ειναι σε σημεια που μου κανουν το τριπλεξ με το οποιο φανηκε και το παραπανω προβλημα. Εξετασεις αιματος καθαρες, ολα κομπλε εκτος απο χασιμοτο που ομως δεν παιρνω φαρμακα γιατι παραγει αρκετες ορμονες. Εγω 23 και νιωθω 43, εχω κουραστει πλεον....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Μετά από τις καρδιολογικες και αιματολογικες εξετάσεις που δεν έδειξαν κάτι παθολογικο, σταμάτησα να ανησυχώ και να ελεγχομαι συνέχεια
    Μια έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο επίσης, σε αξιόπιστα αμερικανικά και ευρωπαϊκά επιστημονικά sites, με επεισαν ότι οι έκτακτες είναι συνήθης παρενέργεια της λήψης η διακοπής των ψυχοφαρμακων.

    Σιγά σιγά ξέχασα να αυτοπαρατηρουμαι κάθε λίγο και λιγάκι, και φαίνεται πως με ξέχασαν και αυτές!
    Μπορεις να στειλεις καποιο απο αυτα τα σαιτ? Δεν το εχω ξανακουσει αλλα εμενα ξεκινησαν αφου ξεκινησα τα αντικαταθλιτικα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Καλησπέρα παιδιά. Εδω και αρκετό καιρο βιώνω τα ίδια και χειρότερα. Όχι μονο έκτακτες αλλα πραγματικά πιστεύω πως εχω τα πάντα με την καρδιά μου. Έντονες ταχυπαλμίες που με φτάσανε σε σημείο δυο φορές να καλέσω ασθενοφόρο, τσιμπήματα σε στήθος πλάτη και πόνοι, μούδιασμα στο αριστερό χέρι και στο σαγονι αριστερά, έντονη κόπωση και ενα πολυ μεγάλο βάρος στο στήθος που δεν μπορεις να κουνηθεις και φυσικά οι έκτακτες. Αλλα που βιώνω ειναι οτι κοκκινιζω πολυ εύκολα ανεβάζω και θερμοκρασία κτλ κτλ γενικά τα εχω ολα όπως βλέπετε. Το κακό με μενα ειναι οτι διαβάζω στο ιντερνετ και βγαίνουν συμπτώματα εμφράγματος και αυτο ειναι που με αγχώνει πολυ περισσότερο. Ακομα και τωρα εχω μούδιασμα στο σαγονι και στο αριστερό χέρι που και που τσιμπήματα και γενικά παει ετσι η δουλεια. Ειμαι και εγω σε πολυ δύσκολη φάση παρόλο που εχω παει στο γιατρο. Τωρα έκλεισα ραντεβού για υπέρηχο και τεστ κοπώσεως για να μου φύγει τελείως η ιδέα. Απλώς ο γιατρος μου ειπε πως τοσο καιρο που τα παθαίνω αν ήταν κατι θα φαινόταν! Γιαυτο και εγω προσπαθώ να ηρεμήσω με κάποιον τροπο και να λεω στον εαυτό μου οτι δεν ειναι κατι. Ειναι πολυ δύσκολο το ξερω αλλα πρέπει να το παλέψουμε γιατι αλλιώς δεν θα μπορέσουμε να ζήσουμε!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  3. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  4. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •