Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35

    Lightbulb Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά

    Καλησπέρα σας,

    Παίρνω ένα αντικαταθλιπτικό το πρωί και ένα αντιψυχωτικό το βράδυ. Ας γράψει όποιος έχει παρόμοια εμπειρία. Είναι συγκρουόμενα μεταξύ τους. Έχει βοηθήσει κάποια/ ον ένα τέτοιο σχήμα. Ο ψυχίατρος μου είπε ότι συγκρούονται αλλά ότι είναι αναγκαίο το αντικαταθληπτικό.

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    προσωπικα αντικαταθλιπτικα ξεκινησα πολυ μετα το επεισοδιο θεωροντας οτι θα μου κανουν καλο το αποτελεσμα εβαλα 5 κιλα που δεν τα ειχα βαλει με αντιψυχωτικο,στυτικη δυσλειτουργεια που δεν τα ειχα με αντιψυχωτικο και μεγαλη ορεξη τωρα παιρνω ενα αντιψυχωτικο για την ψυχωση και ενα αλλα αντιψυχωτικο σε πολυ μικρη δοση για το αγχος δεν θα ξαναπαρω αντικαταθλιπτικα δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα παρα με φορτωσαν με παρενεργειες

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Thanx Mrgilleas. Για τον συνδυασμό σου έχουν πει κάτι ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Περιεργο , ο δικος μου ψυχιατρος μουπε οτι ειναι συμβατα τα αντικ/κα με τα αντιψυχωτικα ........ επαιρνα καποτε σεροκουελ με το αντικ/κο , το σταματησα το σεροκουελ στον μηνα πανω , αν κι επαιρνα μονο 50 μγ , γιατι μου ανοιγε την ορεξη , ειχε ομως πιο καλο αποτελεσμα το σεροκουελ απ οποιοδηποτε αντικ/κο .......στο αγχος παντα ......
    σιγουρα ειναι συμβατα τα δυο τους .........

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    και εγω εχω την ιδια φαρμακευτικη αγωγη! πρωι αντικαταθλιπτικα κι βραδυ αντιψυχοτικα, απλα πλεον ειναι πολυ ελαφρια τα βραδυνα κι παω για διακοπη

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    και εγω εχω την ιδια φαρμακευτικη αγωγη! πρωι αντικαταθλιπτικα κι βραδυ αντιψυχοτικα, απλα πλεον ειναι πολυ ελαφρια τα βραδυνα κι παω για διακοπη
    Και εμένα είναι ελαφριά τα αντιψυχωτικά και πάνε μαλλον και εμένα για σταδιακή μείωση (Abelfiz 20mg)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πιστευω πως για καταθλιψη δεν ειναι αντικρουομενα, τα δινουν και τα δυο, κανουν καλο, ηρεμουν, ομως στην ψυχωση υπερισχυει το αντικαταθλιπτικο και δεν πιανει τοσο το αντιψυχωτικο μαλλον.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Πιστευω πως για καταθλιψη δεν ειναι αντικρουομενα, τα δινουν και τα δυο, κανουν καλο, ηρεμουν, ομως στην ψυχωση υπερισχυει το αντικαταθλιπτικο και δεν πιανει τοσο το αντιψυχωτικο μαλλον.
    Θενξ Λουλούδι !!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by tvasileios View Post
    Θενξ Λουλούδι !!!
    Τιποτα :) :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Εμένα η διάγνωση μου ήταν κάτσε να δεις πως το έλεγε : ψυχικές διαταραχές συμπεριφοράς που οφείλονται στην χρήση πολλαπλών φαρμάκων και άλλων ψυχοδραστικών ουσιών.

    Τα φάρμακα που απαιρνα ήταν μόνο vulbegal hipnosedon για τις ουσίες συμφωνώ έπαιρνα πολλές αλλά καλύτερα τις ουσίες πάρα αυτά που μου έδιναν στην κλινική, τα οποία ειναι:
    Aloberdon, akineton, stedon, seroquel, tramal, αφού κατάλαβα ότι γίνομαι φυτό και θα στέκομαι να κοιτάζω ένα πράγμα μια ώρες τα έκοψα μαχαίρι και δεν παίρνω τίποτα πέρα από αυτά που πρέπει για τον εθισμό μου την βουπρενορφινη για να μην έχω επιθυμία για ηρωινη και το υπνοσεντον για να κοιμάμαι όλα τα άλλα ήταν φάρμακα για τρελούς και συγνώμη για την έκφραση αλλά οι γιατροί είναι ανίδεοι, ο ένας λιγδας που βρωμάει τσίπουρο ο άλλος κουμασι που τρώει τα λεφτά στο καζίνο και μην πω κι άλλα γαμω τα φάρμακα τους, το χόρτο με έκανε να σκεφτώ πως η πρέζα καταστρέφει τον οργανισμό και ότι δεν έχω ανάγκη κανέναν γιατρό.

    Τα έκοψα έτσι μια μέρα γιατί είχα σταματήσει να αισθάνομαι ούτε ζηλεια ένιωθα ούτε θυμό ούτε τίποτα, αντί να γίνω καλά έγινα χειρότερα αλλά δεν τους χάλασε που αναστάτωσα την κλινική τους έκανα κάτι μανούρες θα με θυμουντε για πάντα, αφού ένας παλιός που είναι εκεί χρόνια ο μόνος νορμάλ λέει αυτό που έκανες δεν το έχω ξαναδεί πουθενά τόσο καιρό που είμαι εδώ μέσα, μέχρι και μια νοσηλεύτρια με γλυκοκοιτουσε μάλλον την αρέσουν οι αλητείες :)

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καρμα ωραιος!! Τρελους ε; Δεν το ξερα οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε αυτες τις λεξεις ακομα!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Ανακαλώ ωραία τους "ασταθείς χαρακτήρες" η πες το όπως θέλεις, ζήτησα και συγνώμη και πίστεψε με ο πιο τρελός εδώ μέσα είμαι εγώ :)
    Γιατί δεν υπάρχουν τρελοί στην τελική? Εγώ δεν το είπα για να θίξω κανέναν, το είπα με την έννοια ότι τα ίδια φάρμακα που έδιναν σε εμένα τα έδιναν και σε έναν που είχε σχιζοφρένεια και έτρωγε γόπες από τα τασάκια και ότι έβρισκε μπροστά του συγκρίνονται αυτές οι 2 παθήσεις για να παίρνουμε τα ίδια φάρμακα?

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μπορεις να το πεις πιο κομψα, οπως ατομα με ψυχωσικη συνδρομη, κι εμεις σε αυτη την ενοτητα αυτο εχουμε, απλα τυχαινει να μην τρωμε γοπες απο τασακι!!! Αυτο δεν παει να πει οτι δεχομαστε προσβολες τεσπα αφου το ανακαλεις ολα καλα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    κάποια αντιψυχωτικά άτυπα τα λένε καταστέλουν και σεροτονεργικούς υποδοχείς με αποτέλεσμα να μη δουλεύουν ενώ τα αντικαταθλιπτικά είναι σχεδιασμένα για να παράγεις περισσοτερο σεροτονινή δηλαδή το αντίθετο. Παρτα αβγο και κουρευτο. Εσύ φίλε κάρμα κουράγιο όταν δινουν φαρμακα οι ψυχιατροι δε βάζουν ταμπελες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    επαιρνα τα 2 τελευταια χρνια το αντικαταθλιπτικο remeron το βραδυ.τωρα το σταματησα και παιρνω zoloft το πρωι.μου δημιουργει πολυ αγχος και ταραχη..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντιψυχωτικά vs αναβολικά
    By χορεύει ο κόσμος ξέφρενα in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 02-09-2017, 06:50
  2. αντιψυχωτικα
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2017, 00:20
  3. Τα αντιψυχωτικά καραπαχαίνουν
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 21-01-2011, 15:32
  4. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •