Φοβια ΣΚΠ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    Φοβια ΣΚΠ

    Γεια σας παιδια.
    Εντονη φοβια πλεον για ΣΚΠ. Το θεμα ειναι οτι εχω αρκετα απο τα συμπτωματα που υποδεικνυουν ΣΚΠ. Ενα απο αυτα ειναι το αισθημα ισορροπιας και κυριως προβληματα ορασης. Ειχα συσπασεις μυων, τιναγματα στα χερια κλπ. Οχι αρκετα συχνα ομως. Το μονο που μου συμβαινει σχεδον καθε μερα, οπως προανεφερε ειναι προβληματα ορασης. Βλεπω χρωματιστες λαμψεις, χωρις να κοιταξω καποιο εντονο φως η κατι τετοιο. Λαμψεις οι οποιες εχουν χρωμα μπλε, οχι πολυ εντονες και διαρκουν για κλασματα δευτερολεπτου. Συνηθως τις βιωνω με την περιφερειακη μου οραση. Το ανεφερα στον γιατρο μου και μου ειπε οτι ειναι το μονο που δεν γνωριζει απο που προερχεται. Ισως καποια κακη επικοινωνια του εγκεφαλου με τα ματια. Αλλα ακομα και αυτο να ειναι δεν υποδηλωνει καποιο προβλημα? Εχω εντονους πονους στην μεση και στον αυχενα. Μπορει να ευθυνεται το αγχος για ολα αυτα?
    Εχω κανει αξονικη εγκεφαλου και δεν βρεθηκε κατι, μονο καποιες παχυβλεννογωνικες αλλοιωσεις που μου ειπε ο γιατρος πως δεν ειναι κατι.
    Το καλο ειναι οτι σε 1 μηνα και κατι απολυομαι, και ειμαι σε στρατιωτικο νοσοκομειο οποτε μπορουν να με παραπεμψουν αν χρειαστει για μαγνητικη. Το κακο ομως ειναι οτι φοβαμαι παρα πολυ. Δεν ξερω τι να κανω. Ακουω γνωμες!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    καλησπερα..τι εννοεις αισθημα ισορροπιας? ασταθεια? εχω ασταθεια εδω και μηνες και μυικους σπασμους και εγω επι 6 μηνες ειχα παθει εμμονη οτι εχω ΣΚΠ αλλα πηγα σε νευρολογο και μου ειπε ειναι ψυχοσωματικα λογο καταθλιψης και αρρωστοφοβιας που εχω..η ΣΚΠ φαινεται μονο με μαγνητικη αυχενα και εγκεφαλου και με νωτιαια παρακεντηση...αρχικα επισκεψου οθφαλμιατρο αυτος θα σε καθοδηγησει αναλογος και θα σε στειλει σε νευρολογο η να κανεις καποια μαγνητικη.δεν υπαρχει λογος να φοβασαι. ..γενικα πασχεις απο καποια αγχωδη διαταραχή? εχεις πολυ αγχος τον τελευταιο καιρο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    δυστηχως μεσω ιντερνετ δεν μπορει να σου κανει διαγνωση κανενας μας. μπορει αυτα να οφείλονται σε αγχος αλλα αυτο θα στο πει μονο ο γιατρος που θα σε εξετασει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    καλησπερα..τι εννοεις αισθημα ισορροπιας? ασταθεια? εχω ασταθεια εδω και μηνες και μυικους σπασμους και εγω επι 6 μηνες ειχα παθει εμμονη οτι εχω ΣΚΠ αλλα πηγα σε νευρολογο και μου ειπε ειναι ψυχοσωματικα λογο καταθλιψης και αρρωστοφοβιας που εχω..η ΣΚΠ φαινεται μονο με μαγνητικη αυχενα και εγκεφαλου και με νωτιαια παρακεντηση...αρχικα επισκεψου οθφαλμιατρο αυτος θα σε καθοδηγησει αναλογος και θα σε στειλει σε νευρολογο η να κανεις καποια μαγνητικη.δεν υπαρχει λογος να φοβασαι. ..γενικα πασχεις απο καποια αγχωδη διαταραχή? εχεις πολυ αγχος τον τελευταιο καιρο?
    Εχω ενα αισθημα ασταθειας. Δηλαδη οταν καθομαι για πολυ ωρα ορθιος πχ στην σταση νιωθω τα ποδια μου βαρια σαν να μην με κρατανε και νιωθω να κουνιεμαι λιγακι. Ναι πασχω απο αγχωδη διαταραχη. Εχω παει σε οφθαλμιατρο εχω κανει βυθοσκοπηση δεν βρεθηκε κατι. Τωρα το μονο που μου μενει ειναι να παω σε εναν νευρολογο να με παραπεμψει για μαγνητικη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Εχω ενα αισθημα ασταθειας. Δηλαδη οταν καθομαι για πολυ ωρα ορθιος πχ στην σταση νιωθω τα ποδια μου βαρια σαν να μην με κρατανε και νιωθω να κουνιεμαι λιγακι. Ναι πασχω απο αγχωδη διαταραχη. Εχω παει σε οφθαλμιατρο εχω κανει βυθοσκοπηση δεν βρεθηκε κατι. Τωρα το μονο που μου μενει ειναι να παω σε εναν νευρολογο να με παραπεμψει για μαγνητικη.
    μεγαλη η πιθανοτητα τοτε λογο διαταραχης να ειναι απο κει...το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν νευρολογο...παιρνεις καποια αγωγη? πολλες φαρμακευτικες αγωγες προκαλουν πολλες παρενέργειες που δεν φανταζεσε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    μεγαλη η πιθανοτητα τοτε λογο διαταραχης να ειναι απο κει...το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν νευρολογο...παιρνεις καποια αγωγη? πολλες φαρμακευτικες αγωγες προκαλουν πολλες παρενέργειες που δεν φανταζεσε.
    οχι δεν παιρνω καποια αγωγη κανω ψυχοθεραπεια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    13
    Και εγώ κάπως έτσι είμαι νιώθω σαν να ζαλίζομαι και είχα σπασμούς τώρα νιώθω σαν κάψιμο στα πόδια αλλά ξέρω πως όλα είναι στο μυαλό μου και προσπαθώ να το παλέψω έτσι εδώ και 4 μέρες . Είμαι 24 χρόνων και δεν θέλω να χαραμίσω την ζωή μου για μαλακίες . Κάνε τον εαυτό σου ποίο δυνατό και θα δεις πως όλα αυτά είναι μια φοβία .

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by hariiss24 View Post
    Και εγώ κάπως έτσι είμαι νιώθω σαν να ζαλίζομαι και είχα σπασμούς τώρα νιώθω σαν κάψιμο στα πόδια αλλά ξέρω πως όλα είναι στο μυαλό μου και προσπαθώ να το παλέψω έτσι εδώ και 4 μέρες . Είμαι 24 χρόνων και δεν θέλω να χαραμίσω την ζωή μου για μαλακίες . Κάνε τον εαυτό σου ποίο δυνατό και θα δεις πως όλα αυτά είναι μια φοβία .

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Προσπαθω οσο μπορω. Για να πω την αληθεια ειμαι πολυ καλυτερα, εχω μαθει να ζυγιζω τις σκεψεις μου. Το μονο που με ανησυχει ειναι αυτο με τις λαμψεις, γιατι δεν εχω ακουσει απο καποιον εδω στο forum και γενικα να ειχε η να εχει κατι παρομοιο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    13
    ,μα λάμψει δεν είναι καν σύμπτωμα ΣκΠ . Και εγώ έχω κάτι μαύρες μπίλιες που τι βλέπω στο φως σε όλη την διάρκεια της ημέρας επίσης έχω ταιμπιματα στα πόδια κτλπ. Αλλά να πάει να γαμηθει δεν θα χάσουμε και τα χρόνια μας . Πρέπει να αποδεχτείς γενικά ότι κάποτε θα πεθάνουμε όλοι για να μην σε νοιάζει και τόσο για αρρώστιες σε ένα βαθμό το λέω ώστε να σταματήσεις να σκέφτεσαι με τον φόβο αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον και πιάνει γραψτα όλα στα παπάρια σου . Διαφορετικά θα σε στοιχειώσει για μια ζωή . Ελπίζω να βοήθησα και εγώ μπήκα εδώ για βοήθεια να με ακούσει κάποιος αλλά μόλις αναθεώρησα κάποια πράγματα λέω πόσο χαζός είμαι που χαλάω την σκέψη μου γιαυτα

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    13
    Αν θες μια συμβουλή να σε βοηθήσει σίγουρα με όλα είναι η γυμναστική . Ίσως νιώθεις ράκος να μην μπορείς να ζαλίζεσαι κτλπ αλλά πίεσε τον εαυτό σου και θα δεις σε μια βδομάδα πως θα είσαι από ψυχολογία κτλπ

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by hariiss24 View Post
    Αν θες μια συμβουλή να σε βοηθήσει σίγουρα με όλα είναι η γυμναστική . Ίσως νιώθεις ράκος να μην μπορείς να ζαλίζεσαι κτλπ αλλά πίεσε τον εαυτό σου και θα δεις σε μια βδομάδα πως θα είσαι από ψυχολογία κτλπ

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το ξερω βοηθαει παρα πολυ. Αλλα κανεις λαθος για τις λαμψεις. Στην ΣκΠ περιλαμβανονται και τα προβληματα ορασης. Χαιρομαι παντως που εισαι καλα τωρα. Μακαρι ολοι εδω μεσα να βρουμε τον δρομο μας, οποιος και να ειναι αυτος, αρκει να ειμαστε καλα ψυχολογικα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Το ξερω βοηθαει παρα πολυ. Αλλα κανεις λαθος για τις λαμψεις. Στην ΣκΠ περιλαμβανονται και τα προβληματα ορασης. Χαιρομαι παντως που εισαι καλα τωρα. Μακαρι ολοι εδω μεσα να βρουμε τον δρομο μας, οποιος και να ειναι αυτος, αρκει να ειμαστε καλα ψυχολογικα.
    Καλά δεν είμαι και πλήρης καλά έχω μια ενόχληση στο αριστερό πόδι όχι μούδιασμα ακριβώς κάτι σαν κάψιμο , νομίζω πως είναι από άγχος τόσες μέρες λέω να το αφήσω στην μοίρα του .

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by hariiss24 View Post
    Καλά δεν είμαι και πλήρης καλά έχω μια ενόχληση στο αριστερό πόδι όχι μούδιασμα ακριβώς κάτι σαν κάψιμο , νομίζω πως είναι από άγχος τόσες μέρες λέω να το αφήσω στην μοίρα του .

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Παντως ειναι πολυ κοινο στην ΣκΠ να ξεκινησει με ψυχολογικες διαταραχες, οπως αγχωδη διαταραχη, καταθλιψη κλπ. Τωρα αν το αγχος ευθυνεται για ολα αυτα δεν μπορω να το ξερω γιατι ειναι ολα κοινα.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΙΑ Ή ΙΔΨ ?????
    By REDC in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 11
    Last Post: 07-09-2016, 02:20
  2. φοβία
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2012, 21:45
  3. φοβια
    By fabulous in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2012, 15:58
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 13:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •