Φόβος για σεξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1

    Φόβος για σεξ

    Καλησπέρα σε όλους σας,

    Το όνομα μου είναι Νίκος και είμαι 31 χρονών. Θα σας περιγράψω το θέμα μου όσο πιο σύντομα γίνεται για να μη σας κουράσω. Παντρεύτηκα με τη γυναίκα μου τον Αύγουστο και προσπαθούμε για παιδί από τον Ιούνιο. Κάναμε κανονικά σεξ σε φυσιολογικούς ρυθμούς. Τον Οκτώβριο για κάποιο λόγο είχα μια αποτυχία στη στύση μου (αυτό μου συνέβαινε ενίοτε αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα, μετά από 2-3 ήμουν εντάξει) και με πήρε από κάτω. Το αφήσαμε με τη σύζυγο μου για 1-2 εβδομάδες και εν τέλη αυτή ήταν ήδη έγκυος. Πετούσα στα σύννεφα απ' τη χαρά μου, και το σεξ ξαναήρθε σε φυσιολογικά πλαίσια. Δυστυχώς όπως ήρθε το παιδάκι μαι έτσι και έφυγε, δεν ακούσαμε ποτέ την καρδούλα του. Κάναμε κάποιο χρόνο να το ξεπεράσουμε, σε αυτό βοήθησε και το γαμήλιο ταξίδι που μας έκανε να ξεχαστούμε.
    Τον Ιανουάριο ο γιατρός μας είπε ότι μπορούμε να ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες. Κάναμε κανονικά σεξ και όταν ήρθαν οι γόνιμες μέρες εγώ μπλόκαρα. Μετά από 2 εβδομάδες και μια βραδιά με λίγο αλκοόλ ξεμπλόκαρα και κάναμε κανονικά. Είπα μέσα μου δεν το αφήσω να ξανασυμβεί. Αυτό το μήνα δυστυχώς συνέβη πάλι το ίδιο πολύ χειρότερα απ'ότι συνήθως. Πάλι δε μπορώ σε σημείο να με πιάνει κρίση πανικού μόνο και μόνο στην ιδέα του σεξ. Το χειρότερο όμως είναι ότι και μέσα στη μέρα δε μπορώ να λειτουργήσω, νιώθω να πνίγομαι, να μη μπορώ να συγκεντρωθώ στο οτιδήποτε, κάνω συνέχεια σκέψεις. Αύριο έχω ραντεβού με ψυχολόγο. Δε ξέρω τι μου συμβαίνει, άγχος, κατάθλιψη, τι;;

  2. #2
    Αυτός ο πανικός που περιγράφεις πιο πολύ σε άγχος παραπέμπει. Καλά κάνεις και θα πας να δεις την ψυχολογο. Να το συζητήσεις και με τη γυναίκα σου. Αφήστε λίγο πέρα την προσπάθεια παιδιού, να χαλαρώσετε και να ξεμπλοκαρεις σιγά σιγά βήμα βήμα. Πχ κάντε κάποιες εξόδους που θα σας ευχαριστήσουν χωρίς να υπάρχει στο background τίποτα άλλο. Μετά από μόνα τους θα έρθουν.

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφέ πέρασα ακριβώς το ίδιο με εσένα και να ξέρεις είναι καθαρά.αγχος αυτό και εγώ έπαθα κρισις πανικου αίσθημα πνιγμού μετά από αυτό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    συμφωνώ μάλλον άγχος μαζί με κατάθλιψη ακούγεται , ο ψυχολόγος θα το αξιολογήσει καλύτερα και θα σε βοηθήσει λιγο να ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις σου που σίγουρα τώρα είναι χαομένες και σου φαίνεται πως έχεις μια γενική θολούρα από την οποία δεν μπορείς να ξεφύγεις.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. Φοβος για ΣΚΠ
    By tzina2012 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 13-08-2015, 15:54
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •