Διαίσθηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σίγουρα???
    οχι δεν ειμαι απολυτως σιγουρη. Μπορει να ειμαι κ σκυλος τελικα...που εχω χασει την ικανότητα μου να μυριζομαι τους σεισμους ομως.

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    οχι δεν ειμαι απολυτως σιγουρη. Μπορει να ειμαι κ σκυλος τελικα...που εχω χασει την ικανότητα μου να μυριζομαι τους σεισμους ομως.
    Χαχαχα.. Εμμμ αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Χαχαχα.. Εμμμ αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα..
    αστειευσαι; αυτο ειναι μεγαλο προβλημα!!! ξερεις τι μπουλινγκ τρως απ τα αλλα σκυλια που ερχεται σεισμος κ αυτα γαυγιζουν κ ειναι ανησυχα κ εσυ απλα κοιμασαι;
    Θα χρειαστω σκυλοψυχιατρο νομιζω.

  4. #19
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    αστειευσαι; αυτο ειναι μεγαλο προβλημα!!! ξερεις τι μπουλινγκ τρως απ τα αλλα σκυλια που ερχεται σεισμος κ αυτα γαυγιζουν κ ειναι ανησυχα κ εσυ απλα κοιμασαι;
    Θα χρειαστω σκυλοψυχιατρο νομιζω.
    Χαχαχα χάχα.. Έχω μέρες να γελάσω έτσι.
    Θα σου πρότεινα να αλλάξεις και παρέες.. Πρέπει να μας αποδέχονται όπως είμαστε.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    και πως γινετε να μην το πειραν χαμπαρι ολα τα σκυλια? Διοτις σχεδον τα μισα ηταν που ειχαν μια εντονη και υπερκινητικοτητα πριν το σησμο τα αλλα, και μετα απο κουβεντα που ειχαμε με τα αφεντικα τους μας ειπαν οτι δεν ειχαν καμια διαφορετικη συμπεριφορα.
    Μημπος ο καθε σκυλος επιρεαζεται και απο το αφεντικο του? για παραδηγμα ο δικος μου , ισως πςιρε απο εμενα την αρετη της εγρηγορσης,βτης εξυπναδας, της πολυ καλης φυλαξης, της αγαπης προς την οικογενεια και την φυλικοτητα προς τους ανθρωπους.

  6. #21
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    και πως γινετε να μην το πειραν χαμπαρι ολα τα σκυλια? Διοτις σχεδον τα μισα ηταν που ειχαν μια εντονη και υπερκινητικοτητα πριν το σησμο τα αλλα, και μετα απο κουβεντα που ειχαμε με τα αφεντικα τους μας ειπαν οτι δεν ειχαν καμια διαφορετικη συμπεριφορα.
    Μημπος ο καθε σκυλος επιρεαζεται και απο το αφεντικο του? για παραδηγμα ο δικος μου , ισως πςιρε απο εμενα την αρετη της εγρηγορσης,βτης εξυπναδας, της πολυ καλης φυλαξης, της αγαπης προς την οικογενεια και την φυλικοτητα προς τους ανθρωπους.
    Εμένα ο δικός μου σκύλος πριν αρχίσει η βροχή ή πριν κάνει σεισμό δεν είναι ήρεμος.. Έρχεται και κάθεται πάνω στο κεφάλι μου όταν είμαι ξαπλωμένος και μπαίνει σε δόνηση (τρέμει).

    Έχω δει σκύλους όμως που ούτε στην μια περίπτωση αντιδρούν αλλά ούτε και στην αλλην.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Μια φορά έπρεπε να πάρω μια απόφαση ζωής. Να μείνω ή να φύγω. Δεν ξέρω αν ήτανε διαίσθηση, δεν ήξερα ούτε ποιά σπό τις 2 αποφάσεις έχει περισσότερες αρνητικές συνέπειες μιας και θετικά και αρνητικά ήταν στον ίδιο αριθμό. Αν δεν γινόταν ότι γινόταν ΜΕΤΑ την απόφασή μου να φύγω δεν θα ήξερα. Η λογική μου έλεγε να φύγω αλλά κάτι μέσα μου με έτρωγε και δεν ήμουνα καλά. Δεν με άκουσα τελικά και έφαγα τα μούτρα μου.

    Αν έχει να κάνει με εμάς παίζει πολύ η αυτοπαρατήρηση και η αυτογνωσία. Γνωρίζουμε πάνω κάτω και μελλοντικές μας αντιδράσεις. Υπάρχει ένα μοτίβο. Όμως επειδή ζούμε και με άλλους ανθρώπους, αν η διαίσθησή μας μας λέει κάτι για κάποιον άλλον, είναι επειδή "πιάνουμε" κατά κάποιο τρόπο την ενέργεια που μας στέλνει (μπορεί και άθελά του). Αλληλεπιδρούμε μεταξύ μας με αυτό τον τρόπο. Δεν ξέρω πώς και γιατί, αλλά γίνεται και σε κάποιους ανθρώπους είναι πολύ έντονο. Εξαρτάται και από την ενέργεια που έχει ο απέναντι και πόσο μπορεί να την μεταδώσει αλλά και αν εσύ είσαι δεχτικός για να την αναγνωρίσεις.

    Μέχρι εδώ μπορώ να το επεξεργαστώ με την λογική. Αν ξέρει κάποιος κάτι επιστημονικό για το θέμα ας μας πει γιατί και μένα με ενδιαφέρει το θέμα. Έχει ενδιαφέρον.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Αφού λέτε για σκύλους. Μια φίλη της μαμάς μου είχε καρκίνο. Ο σκύλος μου με το που καθόταν, την μύριζε έντονα στο σημείο που τον είχε για κάμποση ώρα ανήσυχος και την έγλυφε. Έχω και σκυλίτσα, αυτή δεν πήρε χαμπάρι αλλά όπως και οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιοι μεταξύ μας, έτσι και τα ζώα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Πιστεύω στην ύπαρξη της διαίσθησης. Όλοι έχουμε κάποια δόση διαίσθησης, είτε μικρή είτε μεγάλη και χρειάζεται να είσαι καλά με τον εαυτό σου και να σε αφήσει εκείνος να πορευθείς όπως είναι ιδανικότερο για σένα. Η εσωτερική μας φωνή όταν είναι πολύ έντονη, όταν κάτι μας μιλά μέσα μας για κάτι που μας απασχολεί, θεωρώ ότι είναι ο δάσκαλος της καθοδήγησης για εμάς.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    επιστιμονικα δεν υπαρχει ουδε μια αποδηξη πως ο ανθρωπος εχει καποια τετοια δυνατοτητα.Απεναντιας πολλεςερευνες εχουν δειξει οτι ο ανθρωπος οχι ισως απο τις πιο μιωμενες ικανοτητες διαισθησης και οσο τα χρονια περναν ολο κι λιγοστευει. Αυτο οφειλεται στο οτι ο ανθρωπος λογο των ολο και πιο πολλων τεχνολογικων συσκευων διευκολυνσης του ,οπως ρανταρ , η επαναστατικη εξελιξη της νανοτεχνολογιας στους αισθητηρες εχει κανει τις ανθρωπινες βιολογικες δυναμεις να τεμπελιαζουν! αφου δεν εχει αναγκη πλεον να δουλεψει τα ματια του, τα αυτια του κι αλλες σοματικες του αισθησεις. Δεν εχει πλεον αμεση επαφη με τα φυσικα φενομενα ο ανθρωπος ετσι το σωμα μας ολο κι απομακρινετε απο την διαισθηση των ανακλαστικων μας ,αφου πλεον εχουμε τους υπολογιστες και την ηλεκτρονικη τεχνολογια να μας τα λεει ολα.
    Υπαρχουν ομως καποια ειδη αισθησαιων οπου εχουν αναφορα στις διαφορες φασματικες οντωτητες ,οπτικες και ακουστικες αισθησεις οπου υπαρχουν ταυτοχρωνα με τις αισθητες στους ανθρωπους οπου νιωθουν και αισθανοντε.Αυτες μπορει να μην μπορουμε να τις δουμε η να τις ακουσουμε αλλα υπαρχουν γυρο μας, οπως θα εχετε ακουστα νομιζω υπαρχουν γυρο μας παρα πολλα φασματα και συχνωτητες ηχων οπου για παραδηγμα καποιο αλλο ζωο μορει να τα αντιληφθει.Το ιδιο συμβαινει και με μερικους ανθρωπους οπου εχουν καποιες υπερφυσηκες ικανοτητες .Απο την αντιθετη τωρα πλευρα , υπαρχουν οι οντοτητες οπου ειναι ξεκαθαρα δημιουργημα του μυαλου μας, αυτο συμβαινει στους πασχοντες σχιζοφρενειας οπου εχουν παραισθησεις.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Εγώ που πέρασα ψυχωσικό επεισόδιο έπαιξα μπάλα πολύ με τη διαίσθηση

    Στην αρχή σε μια περίοδο έντονου άγχους και καχυποψίας ένιωθα ότι διάβαζα τις σκέψεις των άλλων και καταλάβαινα τι πίστευαν για μένα

    το κερασάκι στη τούρτα ήταν όταν μια συνάδελφός μου ανέφερε σε τρίτους ενώ εγώ ήμουν παραδίπλα "Είναι πολύ παράξενο και τρομακτικό κάποιος να διαβάζει τη σκέψη σου" Άραγε απευθύνονταν σε μένα? Κανείς δεν ξέρει... φυσικά δεν τη ρώτησα, αλλά έπαθα νευρικό κλονισμό!!!


    Στο ψυχωσικό δε επεισόδιο ανάμεσα σε άλλα με επισκέφτηκε η θεά Αθηνά. Δεν είχα οπτικές παραισθήσεις αλλά ακουστικές και μου είπε "παιδί μου καλό, όταν γεννήθηκες σου κάναμε ένα σημαντικό δώρο, την ανεπτυγμένη διαίσθηση για να αντιμετωπίσεις τις αντιξοότητες της ζωής σου, αλλά αυτό σου έχει κάνει ζημία". Εγώ μετά απο σκέψη είπα "Σε παρακαλώ Αθηνά πάρτε την πίσω". Απάντησε " Σίγουρα αγόρι μου καλό θέλεις να μην έχεις διαίσθηση?" και μετά απο μια παύση ακούστηκε ένας ήχος σαν ελαφρό κάλπασμα σε άνεμο και άκουσα να μου λέει "Αγόρι μου καλό μίλησα με τον Δία και αποφάσισε ότι προς το παρόν θα διατηρήσεις τη διαίσθησή σου" όταν τελικά μου πήραν τη διαίσθηση ένιωσα ένα τσίμπημα στο μάτι απο μέσα προς τα έξω και είχα την αίσθηση ότι κάτι βγήκε απο το μάτι μου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Διαισθηση για εμενα ειναι να επεξεργαζεσαι ατελεις λεπτομερειες που ουτε καν προσεχεις αν σου πουν να τις περιγραψεις και να φτανεις σε ενα συμπερασμα. Το χειροτερο που μου εχει τυχει ειναι να δω μια γατα και να ρχισει να βρονταει η καρδια μου γιατι ενιωσα οτι θα πεθανει, ισως απο τις λεπτομερειες συσπειρωσης του σωματος της (εχω γατες εδω και πολλα χρονια) ... και οντως δεν κρατησε παραπανω απο μια στιγμη .... πηγε να περασει το δρομο και την χτυπησε διερχομενο οχημα ...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. πίστη στο Θεό/προσευχή /διαίσθηση
    By ioannis2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 04-04-2017, 21:16
  2. Περίεργη συμπεριφορά. Ποια η διαίσθηση σας;
    By aetos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 03-12-2013, 22:27
  3. διαίσθηση ή παράνοια???
    By nicole_evan in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 04-03-2013, 14:35
  4. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ Η' ΨΥΧΩΣΗ?
    By ilsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 22-01-2009, 15:59
  5. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ
    By Laura in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2006, 23:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •