post ssri sexual synrome
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1

    post ssri sexual synrome

    exete akousei pote tpt gia to post ssri sexual syndrome?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι θα πει σσρι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    SSRI ( Selectic Serotonin Reuptake Inhibitor) είναι οι Επιλεκτικοί Αναστολείς Επαναπρόσληψης Σεροτονίνης, ενός από τους σημαντικότερους νευροδιαβιβαστές. Τα φάρμακα SSRI ,ελέγχουν τα επίπεδα σεροτονίνης στον οργανισμό και χρησιμοποιούνται εναντίον της κατάθλιψης, κρίσεων άγχους και πανικού, και μετά από τελευταίες έρευνες, έχουν χρησιμοποιηθεί και σε υγιή ψυχικά άτομα για την καταπολέμηση της πρόωρης εκσπερμάτωσης. Δεν ξέρω αν με τον όρο SSRI sexual syndrom, αναφέρεται ο/η Nihil στις αρνητικές παρενέργειες που μπορεί να επιφέρει η χρήση των SSRI, όπως είναι η μειωμένη λίμπιντο, η στυτική δυσλειτουργία, η ξηρότητα του κόλπου, η ανοργασμία και σε μερικές σπάνιες περιπτώσεις ο πριαπισμός. Αν αναφέρεται σε κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω, δεν έχω υπ\' όψη μου κάτι σχετικό...

  4. #4
    http://en.wikipedia.org/wiki/Post_SSRI_Sexual_Dysfunction Σαυτό το σάιτ υπάρχουν οι πληροφοριες που ψάχνεις.Προκειται για τη συνέχιση των σεξουαλικών παρενεργειών από τη χρήση των SSRI ακόμα και μετά απο τη διακοπή τους.Προσωπικα μετά απο 6μηνη χρήση φλουοξετίνης η libido μου μειώθηκε αισθητά.Αυτό συνεχίζεται να συμβαίνει ακόμα και 2 χρόνια αφότου σταμάτησα τα χάπια.Σε καποιους φαίνεται ότι οι σεξουαλικές παρανέργειες απ τα φάρμακα δεν υποχωρούν ακόμα και μετά τη διακοπή τους.Αυτό συμβαίνει μόνο με τους εκλεκτικούς αναστολείς(zoloft,seroxat,cipralex,effex or,ladose).Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτο δεν το γνωρίζουμε ακόμα μια και οι γιατροί φαίνεται να παραβλέπουν το θέμα αποδιδοντας το σε ψυχολογικους λογους.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Λέει κάτι πολύ ενδιαφέρον στην τελευταία παράγραφο του άρθρου της wikipedia που παραθέτεις. Ότι απλά υποθέτουμε πως οι αναστολείς της σεροτονίνης \'επαναφέρουν\' τη χημική ισορροπία στον εγκέφαλο. Στην πραγματικότητα δεν το ξέρουμε, γιατί δεν ξέρουμε αν όντως υπάρχει διαταραχή, υπάρχει άραγε κάποιος που μέτρησε τα επίπεδα των νευροδιαβιβαστών προτού πάρει φάρμακο? Και έτσι είναι πιθανό αντί να \'διορθώνουν\' να προξενούν προβλήματα σε άλλα συστήματα νευροδιαβιβαστών (όπως της ντοπαμίνης) που επίσης σχετίζονται με τη σεξουαλικότητα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1
    Εχω την ιδια εμπειρια με efexor,παρολο που το εκοψα πριν 2,5 χρονια εχω διακρινει εμφανεις διαφορες στις πρωινες μου στυσεις και να σημειωθει οτι το πηρα μολις 2,5 μηνες (2 μηνες 75 και 2 εβδομαδες των 150.Να προσθεσω επισης οτι ειχα παρει μαζι και minitran (6 μηνες) αλλα αυτο δεν εχει μονιμες παρενέργειες απο οτι γνωριζω,το εχω μετανιωσει πικρα που πηρα αντικαταθλιπτικα οχι μονο δε με βοηθησαν αλλα μου δημιουργησαν και πολλα προβληματα με παρενεργειες ριχνωντας μου ακομα περισσοτερο την ψυχολογια.αυτα για το post ssri...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •