Κρίση και χρηματα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Τώρα τελευταία έχω αναπτυξει μια μικρή φοβια που αφορά τα οικονομικα.δηλαδή σκεφτομαι συνεχως απαισιοδοξα για το μέλλον και ότι δεν θα έχω χρήματα για φαγητό,ενδυση και να βγάζω πέρα τις οποίες υποχρεωσεις προκυπτουν.εσείς από οικονομικα πως την παλευετε?είστε καλά η μόνο εγώ ζοριζομαι τόσο?
    Mαλον εισαι λιγο υπερβολικη! συμφωνω οτι υπαρχει μια γενικη μικρη δυσκολια στον ελληνικο πληθυσμο, αλλα ειναι μικρη ,ο πληθυσμος οπου εχει προβλημα αρκετα μεγαλο δεν υπερβαινει τους 2 εκατομυρια πολητες, οπου βρισκωντε συνηθως στις μεγαλες ελληνικες πολεις οπως στα Δυτικα της Αθηνας και στα προαστια των Γιαννενων ,Πατρων κι λιγο στα δυτικα της Θεσαλονικης,σαλονικη οπου γενικαεχει πολυ μικρο οικονομικο προβλημα αφου η βιωμηχανιες οπου υπαρχουν στην περα περιοχη της ειναι υπερβολικα μεγαλοι αριθμικα σε αναλογια με Αθηνα αλλα κι με αλλες πολεις. Ο κοσμος που ζει στα νησια οχι μονο δεν εχει οικονομικα προβληματα αλλα μπορουμε να πουμε οτι ισσως ειναι κι καλητερα απο πριν. Ετσι λοιπον ,δεν μπορει να υπαρξη μια οργανωμενη αντιδραση του κοσμου αφου ειναι αρκετοι αυτοι οπου εχουν μεγΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝεση - γυρο στο 1 εκατομυριο ελληνες ζουν με ευκερια απολιτη στο να αγορασουν σχεδον οτι επηθιμουν! δεν θα ξεχασω πριν 2 χρονια οπου το επαγγελμα μου ειχε να κανει με κατοικους των β.προαστειων της αθηνας! δεν θα ξεχασω την ανεση και τις απηθανες σπαταλες των παιδιων τους!
    Στο θεματης ανεργιας ,εκει τα πραματα ειναι πλαστα σε μεγαλο μερος. Δεν ειναι ο αριθμος σωστος αφου πολλοι απο τους ανεργους δεν θελουν να δουλεψουν ! Εχω προσωπικη εμπειρια σε αυτο και οτι και να μου λετε το εχω δει με τα ματιαμου! υπηρξαν 2 θεσεις εργασιας σε μια αρκετα καλη εταιρεια , μου ειπαν λογο εμπιστοσυνης να τους στειλω 2 υποψηφιους για να πιασουν δουλεια! μετα απο μερες βρηκα τον ανδρα μιας φιλης μου οπου μετα απο 100 ερωτησεις ,πηγε μια μερα και μετα δεν ξανα πηγε αφου μου ειπε οτι παιρνει στον ΟΑΕΔ σχεδον 400, και αν βαλει τα εξωδα μεταφωρας του ,αν προσθεσει και τα εξωδα για καφε κι φαγητο που θα θελει στην δουλεια μου ειπε οτι για 200 ευρο δεν αξιζει ν χασει την ησυχια του! κι δυστυχως δεν ειναι ενα το παραδηγμα! Επισης στο θεμα της ανεργιας ειναι πολυ περιπλοκα τα πραματα αφου ειναι διαφορετικα απο επαγγελμα σε επαγγελμα, θελω να πω οτι για παραδηγμα στην θεση της γραματεας σε εταιρεια Α.Ε. ειναι μεγαλη η ανεργια! ισως και 50/100 ενω σε επαγγελματα οπως ο οδηγος η ανεργια μπορει και να μην υπαρχει καθολου!
    Οσον αφορα το δικο σου παραδηγμα νομιζω οτι εαν κατσετε και βαλετε τα πραματα κατω θα βρειτε μια καλη λυση, διοτις εαν εργαζεστε και οι δυο σας ,και εαν βρειτε μια πιο φτινη κατοικια τωτες θα ειστε πολυ καλητερα!

  2. #17
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Mαλον εισαι λιγο υπερβολικη! συμφωνω οτι υπαρχει μια γενικη μικρη δυσκολια στον ελληνικο πληθυσμο, αλλα ειναι μικρη ,ο πληθυσμος οπου εχει προβλημα αρκετα μεγαλο δεν υπερβαινει τους 2 εκατομυρια πολητες, οπου βρισκωντε συνηθως στις μεγαλες ελληνικες πολεις οπως στα Δυτικα της Αθηνας και στα προαστια των Γιαννενων ,Πατρων κι λιγο στα δυτικα της Θεσαλονικης,σαλονικη οπου γενικαεχει πολυ μικρο οικονομικο προβλημα αφου η βιωμηχανιες οπου υπαρχουν στην περα περιοχη της ειναι υπερβολικα μεγαλοι αριθμικα σε αναλογια με Αθηνα αλλα κι με αλλες πολεις. Ο κοσμος που ζει στα νησια οχι μονο δεν εχει οικονομικα προβληματα αλλα μπορουμε να πουμε οτι ισσως ειναι κι καλητερα απο πριν. Ετσι λοιπον ,δεν μπορει να υπαρξη μια οργανωμενη αντιδραση του κοσμου αφου ειναι αρκετοι αυτοι οπου εχουν μεγΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝεση - γυρο στο 1 εκατομυριο ελληνες ζουν με ευκερια απολιτη στο να αγορασουν σχεδον οτι επηθιμουν! δεν θα ξεχασω πριν 2 χρονια οπου το επαγγελμα μου ειχε να κανει με κατοικους των β.προαστειων της αθηνας! δεν θα ξεχασω την ανεση και τις απηθανες σπαταλες των παιδιων τους!
    Στο θεματης ανεργιας ,εκει τα πραματα ειναι πλαστα σε μεγαλο μερος. Δεν ειναι ο αριθμος σωστος αφου πολλοι απο τους ανεργους δεν θελουν να δουλεψουν ! Εχω προσωπικη εμπειρια σε αυτο και οτι και να μου λετε το εχω δει με τα ματιαμου! υπηρξαν 2 θεσεις εργασιας σε μια αρκετα καλη εταιρεια , μου ειπαν λογο εμπιστοσυνης να τους στειλω 2 υποψηφιους για να πιασουν δουλεια! μετα απο μερες βρηκα τον ανδρα μιας φιλης μου οπου μετα απο 100 ερωτησεις ,πηγε μια μερα και μετα δεν ξανα πηγε αφου μου ειπε οτι παιρνει στον ΟΑΕΔ σχεδον 400, και αν βαλει τα εξωδα μεταφωρας του ,αν προσθεσει και τα εξωδα για καφε κι φαγητο που θα θελει στην δουλεια μου ειπε οτι για 200 ευρο δεν αξιζει ν χασει την ησυχια του! κι δυστυχως δεν ειναι ενα το παραδηγμα! Επισης στο θεμα της ανεργιας ειναι πολυ περιπλοκα τα πραματα αφου ειναι διαφορετικα απο επαγγελμα σε επαγγελμα, θελω να πω οτι για παραδηγμα στην θεση της γραματεας σε εταιρεια Α.Ε. ειναι μεγαλη η ανεργια! ισως και 50/100 ενω σε επαγγελματα οπως ο οδηγος η ανεργια μπορει και να μην υπαρχει καθολου!
    Οσον αφορα το δικο σου παραδηγμα νομιζω οτι εαν κατσετε και βαλετε τα πραματα κατω θα βρειτε μια καλη λυση, διοτις εαν εργαζεστε και οι δυο σας ,και εαν βρειτε μια πιο φτινη κατοικια τωτες θα ειστε πολυ καλητερα!
    Αυτές τις θεωριες που ξέρεις εσύ εγώ δεν τις γνωριζω.θα σου μιλήσω με πραγματικά γεγονοτα γιατί δουλεύω σε λογιστικο γραφείο και ξέρω πως έχουν τα πράγματα.οι μισοί που δίνουν τώρα είναι τρισαθλιοι.όταν ο άλλος δουλεύει 8 ώρες και περνει 490 και επιπλεον αν μένει σε επαρχια έχει και το κόστος δηλαδή ένα ποσό των 100 ευρώ και βάλε είναι σε καυσιμα γιατί να πάει ο άλλος να δουλέψει και να μην κάτσεις σπίτι του να περνει το επίδομα που δίνουν ανευε εξοδων?το κράτος και οι νόμοι μας κάνουν τεμπεληδες και οι συνθηκες μας αναγκάζουν να μην αναζηταμε δουλειά δυστυχώς

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    η ζωη στην επαρχια ειναι αντικειμενικοτατα πιο φτινη! θες πολυ λιγοτερα εξωδ να ζησεις σε ενα χωριο απο το να ζεις σε μια πολη -εαν βεβαια ειναι και η δουλεια σου εκει -,ειδικα για οσους ειναι γεννημα θρεμα και εχουν και συγγενεις στο χωριο τα πραματα ειναι πολυ καλα σε σχεση με εμας οπου εχουμε γεννηθει στην Αθηνα και που ολο μας το σοι ειναι εδω, που δεν εχουμε κανενα χωριουδακι για να παρουμε τις φτηνες ντοματες! η να παρουμε τα ομορφ επηδοματα που περνουν οι αγρωτικες περιοχες! εμεις, εδω, που ειμαστε γεννημα θρεμα Αθηναιοι ,προσωπικα στην οικγενεια μου δεν εχουμε ουτε εναν δημοσιο υπαλληλο αφου ανηκουμε στους χαμενους του εμφυλιου - τα πραματα ηταν και ειναι δυσκολα, αφου και δεν μπορουμε να φωροδιαφυγουμε και δεν εχουμε καμια απαλλαγη! Ετσι λοιπον εχουμε μαθει απο μικρα οτι τα πραματα δεν θα ειναι ροδινα και οτι για να ζησουμε θα πρεπει να βρουμε τροπους να κερδιζουμε χρηματα!
    Οσο για την ανεργια, απο την μια πλευρα ειναι πολυ αδικο να εχει φαει καποιος τα νεανικα του χρονια σε καποια επιστημη, να εχει ωρες ατελιοτες φαει πανω απο τα βιβλια,να εχουν χαλασει λεφτα οι γονεις του να σπουδασει και ξαφνικα, σημερα να του λενε τραβα δουλεψε ντελιβερι! αυτο δυστυχως συμβαινει για 2 λογους ,πρωτα απο ολα διοτις το κρατος δεν εχει μια σωστη επαγγελματικη στατιστικη καταρτηση οπως γινετε σε αλλα κρατοι, ετσι ωστε να κατευθηνει τους νεους σε επαγγελματα οπου εχουν ζητησει και οχι να γινουν ολοι δικηγοροι! Δευτερον φταιει η ελληνιδα μανα οπου εχει αποθυμενα απο την δικη της νιοτη και στελνει με το ζωρι το παιδι της να γινει γιατρος, η δικηγορος! , επειδη αυτη δεν εμαθε γραμματα και επειδη ζει για την κοινωνικη αναγνωρηση αφου και η ιδια αυτη μανα θα κουτσομπολευσει το παιδι της γειτονησας εαν δεν σπουδασει!

  4. #19
    Η ζωή στην επαρχία είναι πάρα πολύ πιο δυσκολη από ότι στην πόλη.δεν υπαρχει καμια δουλειά στα χωριά για τους νέους και αναγκαστικα φευγουν προς τις πολεις.εσύ λες αν ήταν καλύτερα στα χωριά θα πηγαιναν όλοι στις πολεις η στο εξωτερικό?

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Η ζωή στην επαρχία είναι πάρα πολύ πιο δυσκολη από ότι στην πόλη.δεν υπαρχει καμια δουλειά στα χωριά για τους νέους και αναγκαστικα φευγουν προς τις πολεις.εσύ λες αν ήταν καλύτερα στα χωριά θα πηγαιναν όλοι στις πολεις η στο εξωτερικό?
    Ομως οι δηχτες ανεργιας σε διαψευδουν, δειχνωντας το μεγαλητερο ανενεργο πληθυσμο στην δυτικη Αθηνα!. Στην επαρχια -αναφερομαι σε οσους ειναι γεννημα θρεμα και εχουν οικογενεια και συγγενεις εκει - εκει λοιπον ειτε θα υπαρχουν χοραφια που καλληεργουντε απο τους γονεις του νεου ,αρα θα παρει μια στρομενη δουλεια κι η δικη του "μαγκια" θα ειναι να ψαξει κι να βρει νεους τεχνολογηκα τροπους καλληεργιας οπου θα του αποδωσουν καλητερο κερδος και εναν νεο τροπο αλλα κι νεο ειδος καλληεργιας, αυτο συμβαινει ειδη στην επαρχια της Γαλλιας, Ολλανδιας κι αλλα μεροι της ευρωπης με αγροτικη βιομηχανεια, η χωρα μας λογο του οτι ειναι πολυ πισω σε αυτον τον τομεα εχει μεγαλες ευκερειες εκμεταλευσεις απο τα νεα παιδια οπου υπαρχουν λαμπρα παραδηγματα με νεα παιδια οπου πηγαν σπουδασαν γεωπονικη κι επεστρεψαν στα χωραφια τους με νεα μυαλα κι με την βοηθεια των γονιων τους εκαναν πολυ μεγαλες και κερδοφορες αλλαγες!
    Ο λογος που πολλοι νεοι φευγουν ειναι τα αποθυμενα της ελληνιδας μανας οπου θελει το παιδι της να κανει κατις αλλο, ενας αλλος λογος ειναι οτι στα χωρια επικρατει μεγαλη ατονια και εληψει πολητιστικων δρομενων με αποτελλεσμα να ζητον ολοι τις συγγηνησεις των μεγαλων κεντρων. Οταν καποιος ειναι νεος ειναι φυσιολογηκο να θελει να βρεθει σε μερος με πολυ κοσμο, με αλλα νεα παιδια , να διασκεδασει και να περναει καλα! σε αντιθεση με το χωριο του οπου λογικα δεν θα εχει τα αμετρητα κλαμπ, δεν θα εχει τις πολλες επυλογες στην διασκεδαση, τα πολυσηχναστα μεροι με πληθωρα κορτητσιων η αγοριων, ενας μεγαλος λογος επισης ειναι τα πολυμεσα , τα μουλντιμιντια ,το ιντερνετ και η τηλωραση! οπου περναει εναν τροπο ζωης, ενα λαιφσταιλ που θελει σονι κι καλα τον συγχρωνο νεο, για να ειναι μοντερνος και αρεστος να ζει στην πολη! οπου πρεπει να μηλαει χωρις τους ιδιοματησμους του χωριου του, εχουν κανει τα νεα παιδια να ντρεποντε για την προφορα που εχουν στο χωριο οι γονεις τους! αντι να ειναι υπερηφανα για την διαφορετικωτητα τους!,βλεπεις το νεο λαιφσταιλ θελει να δουλευεις σε γραφειο, να μπορεις να φορας τα ατσαλακοτα ρουχα σου, να εχεις συνεχως ιντερνετ! διοτις χωρις ιντερνετ πως θα σε βορβαδιζουν με διαφημησεις????? καταφεραν να κανουν τα παιδια απο την αγροτια να ντρεποντε για την εμφανηση τους! προσωπικα θα ειμουν υπερηφανος εαν ειμουν απο ενα χωριουδακι! και οχι να θελω να φυγω επειδη δεν ειναι ομορφο το λαιφσταιλ!! αυτοι ειναι οι λογοι κατα την αποψη μου! δεν διαφωνω οτι υπαρχουν πολλες οικογενειες με οικονομικα και επαγγελματικα προβληματα στην επαρχια, ομως τα νουμερα δεν δικαιωλογουν την τοσο μεγαλη μετακομηση .

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Φυσικά και τα νούμερα της ανεργίας είναι πλασματικά. Αφού με 2μηνα, 5μηνα, 8μηνα, voucher και λοιπά τερτίπια μειώνουν τα ποσοστά. Εκτός και αν κάποιος που δούλεψε 5μηνο είναι εργαζόμενος. Για να μην αναφέρω και τις περιπτώσεις που παίρνουν άτομα μέχρι να γίνει η δουλειά τους και μετά τους απολύουν. Και ως δια μαγείας αυτός που ήταν μακροχρόνια άνεργος είναι απλά άνεργος και για ένα μήνα ήταν και εργαζόμενος. Αυτό που το πας. Και ένα σωρό άλλα. Θεωρίες και κόλπα που αναπτύχθηκαν από ανθρώπους που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και να πουν "να εμείς μειώσαμε την ανεργία 1% ΕΜΕΙΣ". Και για αυτούς που σπαταλούνε, καλά κάνουν, δεν τα έκλεψαν. Το θέμα είναι να μην υποφέρει κανένας και όχι να υποφέρουν όλοι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Αν είχα την δυνατότητα να έπαιρνα στεγαστικό δάνειο μισό εκατομμύριο θα εχτιζα μια καλύβα 150 τετραγωνικά θα το παρουσίαζα σαν βίλα θα μου έμεναν 400 χιλιάρικα στην άκρη θα ζούσα την ζωή μου και μετά στα γεράματα ας με βάζαν και φυλακή αυτοί που δεν έχουν κολλήσει ούτε ένα ένσημο στην ζωή τους και αποφασίζουν για εμάς.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Φυσικά και τα νούμερα της ανεργίας είναι πλασματικά. Αφού με 2μηνα, 5μηνα, 8μηνα, voucher και λοιπά τερτίπια μειώνουν τα ποσοστά. Εκτός και αν κάποιος που δούλεψε 5μηνο είναι εργαζόμενος. Για να μην αναφέρω και τις περιπτώσεις που παίρνουν άτομα μέχρι να γίνει η δουλειά τους και μετά τους απολύουν. Και ως δια μαγείας αυτός που ήταν μακροχρόνια άνεργος είναι απλά άνεργος και για ένα μήνα ήταν και εργαζόμενος. Αυτό που το πας. Και ένα σωρό άλλα. Θεωρίες και κόλπα που αναπτύχθηκαν από ανθρώπους που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και να πουν "να εμείς μειώσαμε την ανεργία 1% ΕΜΕΙΣ". Και για αυτούς που σπαταλούνε, καλά κάνουν, δεν τα έκλεψαν. Το θέμα είναι να μην υποφέρει κανένας και όχι να υποφέρουν όλοι.
    το τελευταιο που γραφεις ειναι το ηδανικο! ομως το "ολοι" προηποθετει μαζικους και συλλογικους αγωνες, οχι καθησιο κι την παρτυ του ο καθε ενας μας,ομως το σημερα κυριευετε απο την απολυτα προσωπικη επυτιχια του καθε ενος μας κι δεν δινει δεκαρα τσακιστη ια τον διπλανο του! εθελοτυφλωντας στο γεγονος οτι με αυτον τον τροπο η καταντια του διπλανου σου θα γινει και δικη σου οσων δεν αντιδρας οταν την εχει αυτος! Ομως σε αυτον τον τοπο, οπου το βισμα κυριευει, και οπου ζουμε σε μικρα φεουδα η οικογενειες εχουν γινει το αναλογο του σωματειου, αντι να αγωνιζομαστε ολοι μας για τον εργατικο μας συλογικο χορο ανταυτου αγωνιζομαστε για της οικογενειας μας με την ευρει εννοια επητιχια! δλδη να βρει μια καλη δουλεια η αδελφη μου, ο ξαδερφος μου, ο γιος μου, το ανηψι μου, η θεια μου, για να αποκτησει μια καλη συνατξη ο πατερας μου !για να εχει ενα καλο δανειο ο θειος μου!κι οταν βρεθει ο εξυπνος πολητικος να ανταλαξει αυτα με τους ψηφους της οικογενειας μου τωτες συσομοι ολοι θα παμε οικογενειακος να ψηφισουμε ΑΥΤΟΝ!!
    Εαν δεν αλλαξουμε μυαλα! εαν δεν καταλαβουμε οτι η δικη μας η ευημερια εξαρτατε απο τον αγωνα που δεινουν σε καποιο μακρινο σωματειο καποιοι εργαζωμενοι τωτες θα ερθει κι σε εμας η δυσκολη στιγμη και κανενας δεν θα μας στηριξει!!
    Απο την αλλη οι αγωνες και οι απετησεις των εργαζωμενων θα πρεπει να ειναι λογικοι, θα πρεπει να εχουν βαση στην πραγματηκοτιτα της εποχης μας και να μην ειναι υπερβολικοι αλλα ουτες και να πηγαινουμε με την λογικη του παζαριου! =θελω 100ευρω αυξηση θα ζητησω 150 για να το ριξω στα 100- αυτα πρεπει να παψουν!!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Ο ίδιος εργαζόμενος όμως που κρατάει το πανό σε 15 χρόνια θα βρεθεί με βίλες, πάμπλουτος (παραδείγματα υπάρχουν). Και ο διπλανός του στην ανέχεια. Γιατί πράγμα μιλάμε οπότε. Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά εφαρμογή δεν βρίσκει. Και πλέον έχω πάψει να πιστεύω σε τέτοιου είδους παραμύθια εδώ και πολλά χρόνια. Και οι αγώνες πους λες αφορούν τον οποιοδήποτε και όχι μόνο αυτούς που έχουν την ταμπέλα του αγωνιστή. Και αυτός που δουλεύει και προσπαθεί να ζήσει τον εαυτό του και την οικογένεια του αγωνίζεται είτε είναι γιατρός και δικηγόρος είτε ανειδίκευτος εργάτης και ας μην φόρεσε ποτέ τα σύμβολα του αγώνα.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οτι δικαιωμα εχουμε σημερα σαν εργαζομενοι εαν κατσεις και το παρατηρησεις εχει κερδηθει μεσω συλλογικων αγονων απο ανθρωπους που εβαλαν στην θυσια το δικο τους καλο για το καλο των μελοντικων εργαζομενων, εαν δεις κανενα προνομιο δεν χαρησθει στο εργατικο κοσμο παραμονο μεσα απο αιμα ,μεσα απο μακροχρονιες απεργιες εγινε αποκτημα! Εαν σκεφτονταν τον εαυτο τους και τις οικογενειες τους μοναχα , θα επερναν τα δωρακια των αφεντικων , τωτες, κι θα πουλαγαν τον αγωνα προς οφελος τους ,αφου τα λεφτα που θα τους "λαδωναν" οι εργωδοτες θα ηταν αρκετα,ομως ηπυρξαν ανθρωποι με ηθικες αρχες, με ενδιαφερον για τον συνανθρωπο τους, υπηρξαν αγωνηστες που θυσιασαν ακομα και τα παιδια τους για την ιδεα ,για το οραμα ενο καλητερου κοσμου! και πολλες φορες το καταφεραν αυτο. Εαν παρατηρησετε την ιστορια θα ανατριχιασετε και ταυτοσρωνα θλυψη θα σας πιασει βλεπωντας οτι ακομα και πραματα λογικα επρεπε να χυθει αιμα, να περασουν πολλα χρονια για να γινουν πραγματικοτητα.
    Αυτο μας δειχνει οτι ανεκαθεν στην ανθρωπινη ιστορια εγιαν μικρες η μεγαλες επαναστασεις, εγιναν εξεγερσεις οπου πολλες φορες ηταν χαμενες αλλα μεσα απο το παθος για μια καλητερη ζωη εγιναν τελικα απο ονειρα πραγματικοτητα!
    Δυστυχως ομως, η ανθρωπινη απληστια ειναι πολυ δυνατη κι δεν θα παψει πωτες! ετσι λοιπον με τα χρονια υπηρξαν ανθρωποι οπου εκμεταλευτηκαν τις θεσεις τους, οπως διαφοροι συνδηκαληστες οπου εκμεταλευομενοι τα ανθρωπινα ειδανικα μετετρεψαν αυτες τις ιερες θεσεις και αυτους τους τοσο σημαντικους θεσμους οπως την θεση ενος συνδηκαλιστη την μετετρεψαν σε εργαλειο πιεσης προς οφελος δικο τους η οφελος καποιας ομαδουλας συμφεροντων, μεσα απο τις θεσεις τους και απ αυτα που πρεσβευβαν κερδησαν θεσεις βουλευτων,υπουργων, μεσα απο ψευτο αγωνες και βγαζωντας τον κοσμο στους δρομους κοροδεψαν ολοκληρη την χωρα, η καταφεραν να εκμεταλευτουν τις συνθηκες ετσι οπου στο μελον απηδηχτηκε οτι ηταν λαθος ! αυτο εφερε την κοινωνια στην σημερινη γνωμη για τον συνδηκαλισμο ,να τον θεωρει κακο πραμα, να νομιζει οτι ειναι περιτος και οτι δεν προσφερει τυποτα! αυτη η γνωμη ειναι το καλητερο δωρο προς τους δυναστες του απλου κοσμου! ειναι οτι καλητερο θα μπορουσαν να φανταστουν , ειναι οτι καλητερο δεν μπορεσαν να καταφερουν μεσα απο την βια, μεσα απο το αιμα! καταφεραν λοιπον μερικες εκαντονταδες χιλιαδες οικογενειες σε ολη την Ευρωπη να γινει το δικο τους!!

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Αυτά που λες τα ξέρω. Δεν διαφωνώ με αυτό που λες.

    (αλλά χαλάσαμε το θέμα τώρα)

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ κριμα κι μεγαλη αδικια μια νεα κοπελα οπως η θεματοθετρια να δυσκολευετε να εχει τα βασικα ενος πολιτη σε δυτικη χωρα! ειναι ενα δειγμα του ποσο πισω πηγαμε! αυτα που στην ευρωπη θεωρουντε δεδομενα σε εμας εχουν γινει κατις σαν πολητελεια!
    Απλα επειδη στην Ελλαδα θεωρειτε λογικο , φυσηκο το να ζει καποιος με τους γονεις του το να ζει , λοιπον μονος του το βλεπουμε ως υπερβολη!
    Επισης δειχνει και ποσο χαλια ειναι η χωρα μας, προσωπικα πριν 10-13 χρονια μπορουσα με το δικο μου μισθο να ζω μονος μου ,να ζω κι μια κοπελα μαζι μου, δλδη τα του σουπερ μαρκετ για 2,να εχω ταυτοχρωνος την ανεση να ψωνιζω ρουχαλακια, να συντηρω ενα αμαξι 2,000κ.εκ. κι να μπορω να βγαινω κι εξω γι φαγητο η για ποτακι!
    σημερα ομως, αυτο δεν το μπορω, κι εχω κι χρεως στο κρατος.

  13. #28
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ κριμα κι μεγαλη αδικια μια νεα κοπελα οπως η θεματοθετρια να δυσκολευετε να εχει τα βασικα ενος πολιτη σε δυτικη χωρα! ειναι ενα δειγμα του ποσο πισω πηγαμε! αυτα που στην ευρωπη θεωρουντε δεδομενα σε εμας εχουν γινει κατις σαν πολητελεια!
    Απλα επειδη στην Ελλαδα θεωρειτε λογικο , φυσηκο το να ζει καποιος με τους γονεις του το να ζει , λοιπον μονος του το βλεπουμε ως υπερβολη!
    Επισης δειχνει και ποσο χαλια ειναι η χωρα μας, προσωπικα πριν 10-13 χρονια μπορουσα με το δικο μου μισθο να ζω μονος μου ,να ζω κι μια κοπελα μαζι μου, δλδη τα του σουπερ μαρκετ για 2,να εχω ταυτοχρωνος την ανεση να ψωνιζω ρουχαλακια, να συντηρω ενα αμαξι 2,000κ.εκ. κι να μπορω να βγαινω κι εξω γι φαγητο η για ποτακι!
    σημερα ομως, αυτο δεν το μπορω, κι εχω κι χρεως στο κρατος.
    Δυστυχως ετσι ειναι οπως τα λες.πριν 10-13 χρονια ημουν πολυ μικρη και δεν γνωριζω πως ηταν τα πραγματα για τους εργαζομενους.αλλα θυμαμαι που δεν μας ελειπε τιποτα.τωρα δυστυχως δεν μπορουμε να μεινουμε μονοι ουτε να κανουν οικογενεια οποιοι θελουν.γιατι γνωριζω οτι λογω τις κρισεις και τωβ ευθυνων ερχονται συγκρουσεις και εχουν διαλυθει πολλες οικογενειες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Τώρα τελευταία έχω αναπτυξει μια μικρή φοβια που αφορά τα οικονομικα.δηλαδή σκεφτομαι συνεχως απαισιοδοξα για το μέλλον και ότι δεν θα έχω χρήματα για φαγητό,ενδυση και να βγάζω πέρα τις οποίες υποχρεωσεις προκυπτουν.εσείς από οικονομικα πως την παλευετε?είστε καλά η μόνο εγώ ζοριζομαι τόσο?
    δουλεια εχεις?
    εγω μια χαρα ειμαι δεν δουλευω ακομα.συντομα ομως θα μπω και εγω στην εργασια.

  15. #30
    Δουλεύω 9χρονια στην ίδια δουλειά.δουλεύω πέντε ώρες. Τα χρήματα είναι λιγα αλλά καλά για πέντε ώρες. Απλά επειδή έχω έξοδα μετακινήσης με το αυτοκίνητο δυσκολευομαι πολύ οικονομικά

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ο πατέρας μου έχει εμμονή με τα χρήματα.
    By Tijikon in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 10-09-2018, 18:07
  2. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  3. Χωρίς χρήματα...
    By IRENEMARINA in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-2011, 16:11
  4. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •