Κρίση και χρηματα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αν καταλαβα καλα εισαι νεα κοπελα, αληθεια εχεις καποια ειδικοτητα πανω σε επαγγελματικο τομεα? εαν ναι καλο θα ειναι να ασχοληθεις αποκληστικα με αυτο κι να μην σε απασχολει το αν θα ειναι καλες οι συνθηκες εργασιας, να το βλεπεις ως επενδηση για το μελον σου. Μπορεις να βρησκεις δουλειες απο δω κι εκει με καλα λεφτα κι καλο περιβαλον αλλα δεν θα αποκτησεις πωτες μια συγκεκριμενη εξικιδηκευση ωστε να εισαι ζητησημη υστερα σε δουλεια αλλα κι να δουλευεις πανω σε κατις που θα ξερεις κι θα προτημας.
    Απο την αλλη , ειναι κριμας να ακους νεα παιδια να ειναι απογοητευμενα, διοτις ειναι κοντρα στην φυση! οπου θελει συνηθως τα νεα παιδια να ειναι αρκετα αισιοδοξα λογο ηλικιας, να μην φοβουντε και να επιδιοκουν το καλητερο παντα!
    Εδω δεν μπορουμε να μην δουμε το φταιξιμο των προηγουμενων γενιων σε βαρος των νεοτερων,ειναι τεραστιο το κακο που εκαναν εαν το δουμε με απλη λογικη , και μονο το οτι χρεωσαν στην νεα γενια τοσο μεγαλα ποσο αρκει,δλδη οι μισθοι και οι συνταξεις που επερναν τοσα χρονια τις επερναν βαζωντας φεση τις νεες γενιες. Ειναι πολυ κριμα να βλεπεις νεα παιδια των 20-25 κι να εχουν ονειρα πολυ φτωχα σε σχεση ακομα και με την δικη μου ηλικια, θυμαμαι οταν ειμουν 20-25 δεν ειχαμε τετοια προβληματα, επιανες μια δουλεια κι μπορουσες ευκολα να παρεχεις στον εαυτο σου αλλα και στη κοπελα σου αυτα που ηθελες!

  2. #32
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Αν καταλαβα καλα εισαι νεα κοπελα, αληθεια εχεις καποια ειδικοτητα πανω σε επαγγελματικο τομεα? εαν ναι καλο θα ειναι να ασχοληθεις αποκληστικα με αυτο κι να μην σε απασχολει το αν θα ειναι καλες οι συνθηκες εργασιας, να το βλεπεις ως επενδηση για το μελον σου. Μπορεις να βρησκεις δουλειες απο δω κι εκει με καλα λεφτα κι καλο περιβαλον αλλα δεν θα αποκτησεις πωτες μια συγκεκριμενη εξικιδηκευση ωστε να εισαι ζητησημη υστερα σε δουλεια αλλα κι να δουλευεις πανω σε κατις που θα ξερεις κι θα προτημας.
    Απο την αλλη , ειναι κριμας να ακους νεα παιδια να ειναι απογοητευμενα, διοτις ειναι κοντρα στην φυση! οπου θελει συνηθως τα νεα παιδια να ειναι αρκετα αισιοδοξα λογο ηλικιας, να μην φοβουντε και να επιδιοκουν το καλητερο παντα!
    Εδω δεν μπορουμε να μην δουμε το φταιξιμο των προηγουμενων γενιων σε βαρος των νεοτερων,ειναι τεραστιο το κακο που εκαναν εαν το δουμε με απλη λογικη , και μονο το οτι χρεωσαν στην νεα γενια τοσο μεγαλα ποσο αρκει,δλδη οι μισθοι και οι συνταξεις που επερναν τοσα χρονια τις επερναν βαζωντας φεση τις νεες γενιες. Ειναι πολυ κριμα να βλεπεις νεα παιδια των 20-25 κι να εχουν ονειρα πολυ φτωχα σε σχεση ακομα και με την δικη μου ηλικια, θυμαμαι οταν ειμουν 20-25 δεν ειχαμε τετοια προβληματα, επιανες μια δουλεια κι μπορουσες ευκολα να παρεχεις στον εαυτο σου αλλα και στη κοπελα σου αυτα που ηθελες!
    Δεν είμαι και τόσο νέα. Είμαι 31.εδώ και 9 με δέκα χρόνια δουλευω σε ένα αντικείμενο συγκεκρίμενο στο οποίο έχω σπουδάσει.αλλά δυστυχως ο μισθός δεν φτανει για να ζήσω ανεξάρτητη από τους γονεις η απο κάποιο συντροφο.αισθάνομαι και είναι πραγματικοτητα δηλαδή ότι μόνη μου δεν μπορώ να ορθοποδησω.παντα θα στηριζομαι σε κάποιον άλλον.αυτό θα πει Ελλάδα 2019

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μην το λες αυτο!!! ακομα κι να ειναι αληθεια!! εσυ θα πρεπει να μην συμβηβαζεσαι μαζι του , να το πολεμας! ειναι πολλοι οι λογοι που πρεπει να το πολεμας, ειτε διοτις οταν θα αλλαξουν τα πραματα -διοτις η κριση καπωτες θα φυγει - εσυ θα πρεπει να μην εχεις συμβηβαστει με το παρον της κρισης, διοτις θα δυσκολευτεις να πας εμπρος .Αλλος λογος ειναι οτι η κριση που ζουμε δεν ειναι γενικευμενη σε ολους τους τομεις της παραγωγικοτητας αλλα και της εργασιας,θελω να πω οτι υπαρχουν πολλες ευκεριες ,υπαρχουν επαγγελματα που γνωριζουν ανθηση παρα την κριση, λογο της παγκοσμιοποιησης οι εργοδοσιες δεν ειναι παντωτες συνδεδεμενες με τα δεδωμενα της καθε χωρας,ετσι μπορει να βρεις εργοδωτη που να πληρωνει πολυ καλα κι μες στην κριση.
    Αν θες πες το επαγγελμα και την ειδικωτητα που κανεις . Δεν εχουμε μεγαλη διαφορα, γυρο στα 7 χρονια, αλλα ειδες! η δικη μου η ηλικια προλαβε τις καλες εποχες προ μνημονιων! ποσο αδικια υπηρξε τελικα, και ποσο ατυχια, για λιγα χρονια υπηρξαν ανθρωποι δλδη οπου εχουν τελειως διαφορετικη εικονα ο ενας απο τον αλλον.
    Οσο για την διαβιωση σου, το να ζεις οπως λες ανεξαρτητη δυστυχως ειναι καπως δυσκολο, απο την αλλη ειναι ευκερια κι μια καλη δικαιολογια το να επισπευσης την συγκατικιση σου με το αγορι σου!! ειναι πιο ευκολο να το πεις στους γονεις σου! αλλα κι σε αυτον!! ειδες!! το πως καμια φορα ενα προβλημα που μας κανει την ζωη δυσκολη το ιδιο προβλημα εαν το αναστρεψουμε μπορουμε να επιφελιθουμε κατις απο αυτο?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Δουλεύω 9χρονια στην ίδια δουλειά.δουλεύω πέντε ώρες. Τα χρήματα είναι λιγα αλλά καλά για πέντε ώρες. Απλά επειδή έχω έξοδα μετακινήσης με το αυτοκίνητο δυσκολευομαι πολύ οικονομικά
    Κοιτα εαν μενεις σε μεγαλη πολη ισως θα επρεπε να ψαξεις για δουλεια 8ωρο η να πεις στο αφεντικο σου να σου βαλει περισσοτερες ωρες.γιατι κακα τα ψεματα καποια στιγμη θα χρειαστεις παραπανω λεφτα,οταν θα θες να κανεις οικογενεια κ.λ.π.
    επισης η μετακινηση ειναι μεγαλο προβλημα αμα χαλας και εκει λεφτα...
    ειναι τουλαχιστον καλη η δουλεια και καθεσαι?εννοω περνας καλα?

  5. #35
    Δουλεύω σε συμβολαιογραφικο/φοροτεχνικο γραφειο.δεν μενω δε μεγάλη πολη οπότε ένα μέρος των χρημάτων που θα μπορουσα πχ να δίνω για ενοικιο το χαλάω στα καύσιμα.είναι πάρα πολύ καλό περιβάλλον εργοδοτη δεν έχω γνωρισει άλλο εδώ και δέκα χρόνια για να μπορώ να συγκρίνω αλλά είναι αρκετά καλοί μαζί μου βέβαια και εγώ με τις λίγες ώρες που πηγαίνω τους βγάζω σχεδόν όλη τη δουλειά μόνη και αυτοί σε περιόδους που δεν έχει και φουλ δουλειά κάθονται.πανο δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικία παρόλα ταύτα εγώ στα 21 μετα τις σπουδές ξεκίνησα κατευθείαν πρακτική και μετά με κράτησαν εκεί με 350 ευρώ για πενταωρο.δεν έμαθα με πιο πολλά και μου φαινοταν και αυτά καλά. Υποχρεώσεις δεν είχα εμένα με τους δικούς μου και μου μενε ένα χαρτζιλικι όλο για μένα για κανένα ρούχο καλλυντικο και τέτοια.τώρα όμως που έφτασα σε μια ηλικία και πρέπει να αναλαβω ευθύνες η να μείνω μόνη δυστυχώς δεν μπορώ.να φύγω από εκεί δεν θέλω γιατί έχω μάθει πολύ καλά τη δουλειά και οπουδηποτε αλλου να πάω θα αγχωθω.άσε που ο βασικος μισθος ήταν 490 το οκταωρο.τι να κάνεις με αυτά τα χρηματα?να νοικιάσεις σπιτι?να τρως?να πληρώνεις λογαριασμους?να πληρώνεις τα καύσιμα σου?δεν σου λέω για ρούχα και τέτοια γιατί ούτε για τα βασικά δεν θα ειχα.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Δουλεύω σε συμβολαιογραφικο/φοροτεχνικο γραφειο.δεν μενω δε μεγάλη πολη οπότε ένα μέρος των χρημάτων που θα μπορουσα πχ να δίνω για ενοικιο το χαλάω στα καύσιμα.είναι πάρα πολύ καλό περιβάλλον εργοδοτη δεν έχω γνωρισει άλλο εδώ και δέκα χρόνια για να μπορώ να συγκρίνω αλλά είναι αρκετά καλοί μαζί μου βέβαια και εγώ με τις λίγες ώρες που πηγαίνω τους βγάζω σχεδόν όλη τη δουλειά μόνη και αυτοί σε περιόδους που δεν έχει και φουλ δουλειά κάθονται.πανο δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικία παρόλα ταύτα εγώ στα 21 μετα τις σπουδές ξεκίνησα κατευθείαν πρακτική και μετά με κράτησαν εκεί με 350 ευρώ για πενταωρο.δεν έμαθα με πιο πολλά και μου φαινοταν και αυτά καλά. Υποχρεώσεις δεν είχα εμένα με τους δικούς μου και μου μενε ένα χαρτζιλικι όλο για μένα για κανένα ρούχο καλλυντικο και τέτοια.τώρα όμως που έφτασα σε μια ηλικία και πρέπει να αναλαβω ευθύνες η να μείνω μόνη δυστυχώς δεν μπορώ.να φύγω από εκεί δεν θέλω γιατί έχω μάθει πολύ καλά τη δουλειά και οπουδηποτε αλλου να πάω θα αγχωθω.άσε που ο βασικος μισθος ήταν 490 το οκταωρο.τι να κάνεις με αυτά τα χρηματα?να νοικιάσεις σπιτι?να τρως?να πληρώνεις λογαριασμους?να πληρώνεις τα καύσιμα σου?δεν σου λέω για ρούχα και τέτοια γιατί ούτε για τα βασικά δεν θα ειχα.
    Εκνευριζομαι σαν διαβαζω οσα γραφεις!! οχι με εσενα αλλα με το ποσο αδικο και ελεεινο εχει γινει το κρατος!! - ξερω οτι δεν ειναι το θεμα μας , εδω στο φορουμ να κουβεντιαζουμε για πολυτικοοικονομικα , αλλα ωρες ωρες σου ερχετε να βγεις στους δρομους κι να σπας τα παντα!! - μα πως το επιτρεπουν ατομα σαν εσενα, να εχουν σπουδασει!! να εχουν δωσει τοσα λεφτα οι γονεις σας, να εχετε φαει τοσες ωρες πανω σε βιβλια!! λεφτα για το νοικι των φοιτητων, λεφτα απο γονεις για τα εξοδα σας!! λεφτα για τα ταξιδια σας!! ωρες ατελειωτες διαβασματος!! κι καθηγηταδες να πληρωνοντε!! λεφτα για εργαστειρια !! κι μετα να σου λενε παρε 490 /8ωρο!!!!! ημαρτον ρε παιδια!!
    Νομιζω ομως Αποστολια οτι εχεις κανει καποιο λαθος, ο μισθος που λες ειναι για ανειδικευτον και ηλικια ως 25 χρονων, μου φαινετε οτι ειναι πιο πολλα για ανω των 30, με προυπηρεσια και με τριτοβαθμια εκπεδευση . Αν καταλαβα καλα πρεπει να εχεις αμαξι ,αρα εχεις κι αλλα εξοδα, συντηρηση κι τετοια.
    Αποστολια -μην το παρεις πως σε υποτιμω,απεναντιας ,δειχνεις μια πολυ καλη και ηθικη κοπελα ,με αξιολατρευτη αγωγη απο τους γονεις σου - απλα, θελω να σου πω οτι η ζωη , στην συγκεκριμενη περιοδο οπου ζεις εσυ θελει να την αντικρησεις με αλλο τροπο εαν θελεις να γινουν πραξη αυτα που ονειρευεσαι αλλα κι αξιζεις να γινουν αληθεια! Δυστυχως θα πρεπει να κανεις αλλαγες στην ζωη σου! θα πρεπει να ρισκαρεις , διοτις τυποτα δεν ειναι συγουρο, θελω να πω οτι εαν αλλαξεις επαγγελματικο χωρο ισως να ειναι καλητερα τα πραματα ισως να μην ειναι Μπορει να πρεπει να αλλαξεις κι πολη, εαν τα λεφτα θα ειναι αρκετα ωστε να μπορεις να νικιασεις σπιτι, αληθεια εχεις σκεφτει να συγκατηκησεις με το αγορι σου η με καποια φιλη σου?
    Κοιτα εγω, πριν 1 μηνα επιασα δουλεια ως οδηγος και περνω 800/μηνα (μαλιστα εχθες πειρα τον πρωτο μισθο ) δουλευω ουτε καν 7 ωρες σε χαλαρες συνθηκες. Δεν γνωριζω τι παιζει στο δικο σου το επαγγελμα διοτις καθε επαγγελμα εχει την δικη του κατασταση και δεδωμενα Αυτο ομως που γνωριζω για το δικο σου επαγγελμα ειναι οτι εχει αρκετους τροπους για να βγαζεις εσοδα παραληλα με το να δουλευεις σε καποιο γραφειο, εννοω να εχεις δικους σου πελατες, να κανεις και δικες σου δουλειες, αφου αν δεν καμω λαθος αρκετοι συναδελφοι σου προσλαμβανωντε σε συμφωνια με μπλοκακι ,ετσι δεν ειναι ? αρα θα μπορουσες και με τελειος νομιμο τροπο να κανεις παραλληλα και δικο σου πελατολογιο, στην αρχη απο γνωστους συγγενεις κι μετα στομα με στομα αφου θα εχουν μεινει ευχαριστημενοι να σε συστηνουν σε αλλους, με αυτον τον τροπο δεν κυνδηνευεις να το μαθει ο ργοδοτης σου οπου φανταζομαι δεν θα το θελες.Υπαρχουν αρκετοι τροποι ποσο μαλον μεσο του ιντερνετ οπου προσφερει παρα πολλες ευκεριες για επαγγελματα σαν το δικο σου.
    Φανταζομαι οτι σαν θα με διαβαζεις θα λες οτι γραφω με υπορβολικη αισιοδοξια, οτι δεν γνωριζω κι οτι εξω απο τον χορο,,, η αληθεια ειναι οτι οντως δεν ξερω περι του επαγγελματος σου πολλα,ουτε το ποσο εχει επαγγελματικοι αποροφηση των οσων αποφοιτουν απο την σχολη σου αληθεια ειναι οτι δεν ξερω το πως ειναι τα πραματα στο χωριο σου, ουτες ξερω τις οποιες υποχρεωσεις μπορει να εχεις οπου σε δεσμευουν στον τοπο σου. Ομως επειδη εχω υπαρξει στον χορο της ιδιωτικης κι ελευθερης αγωρας πανω απο 20 χρονια ! επειδη εχω αλλαξει παρα πολλους εργωδοτες και επαγγελματα, επειδη εχω υπαρξει κι εγω εργωδοτης! η μεχρι σημερα λοιπον εμεπρια μου μου λεει οτι δεν ειναι τυποτα απηθανο! οτι οποιος προσπαθει με πησμα και με ορεξη καταφερνει αρκετα !θελει ομως υπομονη επυμονη και οχι μεγαλα λογια στους τριγυρο! αυτο το τελευταιο μου εχει κανει εντυπωση! σαν να υπαρχει μια δυναμη οπου εαν την ψωνησεις η εαν αρχησεις κι λες τον ν σκοπο σου με μεγαλα λογια σε αρκετο κοσμο κατις γινετε κι αποτυγχανεις! ενω εα ν δεν πολυ μηλας κι εχεις το κεφαλι στραμενο στον στοχο σου συνηθως τα καταφερνεις!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Δουλεύω σε συμβολαιογραφικο/φοροτεχνικο γραφειο.δεν μενω δε μεγάλη πολη οπότε ένα μέρος των χρημάτων που θα μπορουσα πχ να δίνω για ενοικιο το χαλάω στα καύσιμα.είναι πάρα πολύ καλό περιβάλλον εργοδοτη δεν έχω γνωρισει άλλο εδώ και δέκα χρόνια για να μπορώ να συγκρίνω αλλά είναι αρκετά καλοί μαζί μου βέβαια και εγώ με τις λίγες ώρες που πηγαίνω τους βγάζω σχεδόν όλη τη δουλειά μόνη και αυτοί σε περιόδους που δεν έχει και φουλ δουλειά κάθονται.πανο δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικία παρόλα ταύτα εγώ στα 21 μετα τις σπουδές ξεκίνησα κατευθείαν πρακτική και μετά με κράτησαν εκεί με 350 ευρώ για πενταωρο.δεν έμαθα με πιο πολλά και μου φαινοταν και αυτά καλά. Υποχρεώσεις δεν είχα εμένα με τους δικούς μου και μου μενε ένα χαρτζιλικι όλο για μένα για κανένα ρούχο καλλυντικο και τέτοια.τώρα όμως που έφτασα σε μια ηλικία και πρέπει να αναλαβω ευθύνες η να μείνω μόνη δυστυχώς δεν μπορώ.να φύγω από εκεί δεν θέλω γιατί έχω μάθει πολύ καλά τη δουλειά και οπουδηποτε αλλου να πάω θα αγχωθω.άσε που ο βασικος μισθος ήταν 490 το οκταωρο.τι να κάνεις με αυτά τα χρηματα?να νοικιάσεις σπιτι?να τρως?να πληρώνεις λογαριασμους?να πληρώνεις τα καύσιμα σου?δεν σου λέω για ρούχα και τέτοια γιατί ούτε για τα βασικά δεν θα ειχα.
    490 για οκταωρο ειναι παραμυθι ελαχιστοι δινουν τοσα λιγα..επισης μονο πανω στο αντικειμενο σου θες δουλεια δεν θα σε ενδιεφερε κατι αλλο?γιατι κακα τα ψεματα με 350 ευρω δεν μπορεις να ζησεις παντα θα εξαρτιεσαι απο αλλους.εφοσον εχεις και τοσα χρονια προυπηρεσια μπορεις να βρεις καλυτερη δουλεια...εφοσον εχεις και τα καυσιμα οπως λες δεν σου μενει και τιποτα...το συζητησες με τον εργοδοτη σου και σου ειπε δεν μπορει να σου βαλει παραπανω ωρες?επισης σε πολη που εχει δουλειες δεν θα ηθελες να μεινεις?.

  8. #38
    Και οι δύο τα λέτε πολύ καλά. Ο μισθός γΙα οκταωρο τώρα πηγε λίγο παραπανω.αλλά εδώ δεν υπάρχει αυτό.εγώ περνώ 400 για πενταωρο χωρίς δώρα και χωρίς τιποτα και το αγόρι μου περνει 700 χωρίς να έχει σταθερό ωράριο μπορεί να συμπληρωσει και 10ωρο με αυτά τα χρήματα. Αλλά ξέρεις τι λενε εδώ άμα θες κάτσε αλλιώς υπάρχει τόση ανεργια κάποιος άλλος θα βρεθεί που θα έχει αναγκη.προσωπικά σκεφτηκα να φύγω μίλησα στο αφεντικό ότι δεν βγαινω γιατι είναι πολλά τα έξοδα μετακινήσης και μου ειπε θα μου δώσει μια μικρη αυξηση αυτον η τον άλλο μηνα.αλλά και παλιά δε θα βγαινω γιατι θέλω 100 ευρω το μήνα για καυσιμα.σε άλλη δουλειά φοβάμαι να πάω μη ζοριστω μη δεν μου αρέσει το περιβάλλον και διάφορα άλλα. Απλά είμαι και εγώ ατολμη γενικά. Τώρα για να αναλάβω δικούς μου πελατες όπως λες είναι πολύ δυσκολο.γιατί δεν έχω μια αρμοδιοτητα να κανω.ο καθε πελατης ζηταει κτηματολογια.δηλώσεις φορολογιας,αιτήσεις για επιδοματα και όλα αυτά τα θέλουν τζάμπα νομιζοντας είναι κάτι εύκολο.άσε που αν δεν παρουν ένα επιδομα ρίχνουν ευθυνες σε μας.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    βρε αποστολια τι εννοεις θα ζοριστεις? καποια στιγμη στην ζωη σου θα ζοριστεις ετσι και αλλιως..αυτα μας κανουν δυνατοτερους....το οτι εισαι ατολμη ειναι πολυ κακο.τουλαχιστον γιατι δεν ψαχνεις να βρεις και μια εξτρα δουλεια 4ωρο?ακομα και σε καφε ωστε να εχεις περισσοτερα εσοδα?.

  10. #40
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    βρε αποστολια τι εννοεις θα ζοριστεις? καποια στιγμη στην ζωη σου θα ζοριστεις ετσι και αλλιως..αυτα μας κανουν δυνατοτερους....το οτι εισαι ατολμη ειναι πολυ κακο.τουλαχιστον γιατι δεν ψαχνεις να βρεις και μια εξτρα δουλεια 4ωρο?ακομα και σε καφε ωστε να εχεις περισσοτερα εσοδα?.
    Γιατί είμαι πάρα πολύ αγχωδης και αυτη τη δουλειά με το ζορι την βγάζω περα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Γιατί είμαι πάρα πολύ αγχωδης και αυτη τη δουλειά με το ζορι την βγάζω περα
    τοτε ισως την αρχη θα επρεπε να την κανεις με τον εαυτο σου να προσπαθησεις να σταματησεις να εισαι αγχωδης.ισως με την βοηθεια καποιου ειδικου.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    σε άλλη δουλειά φοβάμαι να πάω μη ζοριστω μη δεν μου αρέσει το περιβάλλον και διάφορα άλλα. Απλά είμαι και εγώ ατολμη γενικά.
    Να υποθέσω δηλαδή ότι το να φύγεις στο εξωτερικό και να αναζητήσεις εκεί την τύχη σου είναι εκτός συζήτησης, ναι;

  13. #43
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Και οι δύο τα λέτε πολύ καλά. Ο μισθός γΙα οκταωρο τώρα πηγε λίγο παραπανω.αλλά εδώ δεν υπάρχει αυτό.εγώ περνώ 400 για πενταωρο χωρίς δώρα και χωρίς τιποτα και το αγόρι μου περνει 700 χωρίς να έχει σταθερό ωράριο μπορεί να συμπληρωσει και 10ωρο με αυτά τα χρήματα. Αλλά ξέρεις τι λενε εδώ άμα θες κάτσε αλλιώς υπάρχει τόση ανεργια κάποιος άλλος θα βρεθεί που θα έχει αναγκη.προσωπικά σκεφτηκα να φύγω μίλησα στο αφεντικό ότι δεν βγαινω γιατι είναι πολλά τα έξοδα μετακινήσης και μου ειπε θα μου δώσει μια μικρη αυξηση αυτον η τον άλλο μηνα.αλλά και παλιά δε θα βγαινω γιατι θέλω 100 ευρω το μήνα για καυσιμα.σε άλλη δουλειά φοβάμαι να πάω μη ζοριστω μη δεν μου αρέσει το περιβάλλον και διάφορα άλλα. Απλά είμαι και εγώ ατολμη γενικά. Τώρα για να αναλάβω δικούς μου πελατες όπως λες είναι πολύ δυσκολο.γιατί δεν έχω μια αρμοδιοτητα να κανω.ο καθε πελατης ζηταει κτηματολογια.δηλώσεις φορολογιας,αιτήσεις για επιδοματα και όλα αυτά τα θέλουν τζάμπα νομιζοντας είναι κάτι εύκολο.άσε που αν δεν παρουν ένα επιδομα ρίχνουν ευθυνες σε μας.
    εγω Αποστολια καλουμαι να ζησω με 298 ευρω το μηνα ως βοηθημα που παιρνω απο γονεα λιγοτερα και απο το προνοιακο επιδομα και δεν δικαιουμαι να τα παιρνω και τα δυο μαζι αν με ειχε πιασει ο νομος κατρουγκαλου με το 2016 θα επαιρνα 384 ευρω το λιγοτερο για 20 χρονια δουλειας του πατερα μινιμουμ αλλα ειμαι ατυχος.ετσι σκεφτομαι να αφησω τη συνταξη του πατερα που δεν ειναι συνταξη αλλα ενα βοηθημα και να παρω το προνοιακο επιδομα που ειναι 313 ευρω το μηνα και ας μην εχω ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και ας μην ειναι μονιμο ή να προσπαθησω να δουλεψω οσο μπορω λιγα χρονια και να βγαλω δικη μου αναπηρικη συνταξη αλλα απο τι εγραψε ενα μελος ειναι λιγα και αυτα. εγραψε οτ ειναι 288 ευρω το μηνα περμενω να μου απαντησει αν δινουν περισσοτερα

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Όλοι έχουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Με την αναπηρική μαζί δε δικαιουσαι και το κοινωνικό επίδομα αλληλεγγύης? Που είναι συν 200? Για ρωτά. Θα είσαι καλά αν είσαι έτσι. Σκέψου γενικά όταν κάποιος δε δουλεύει, έχει χρόνο να μαγειρέψει να κάνει οικονομία πχ κυνηγοντασ προσφορές, να ζει επαρχία, κτλ.

    Αν κάποιος είναι άνεργος δε σημαίνει ότι θα δουλέψει οπουδήποτε, αν είναι έτσι ελάτε να σας προσλάβω όλους με 50 ευρώ το μήνα , έτσι παντού βρήσκεις.



    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  15. #45
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Όλοι έχουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Με την αναπηρική μαζί δε δικαιουσαι και το κοινωνικό επίδομα αλληλεγγύης? Που είναι συν 200? Για ρωτά. Θα είσαι καλά αν είσαι έτσι. Σκέψου γενικά όταν κάποιος δε δουλεύει, έχει χρόνο να μαγειρέψει να κάνει οικονομία πχ κυνηγοντασ προσφορές, να ζει επαρχία, κτλ.

    Αν κάποιος είναι άνεργος δε σημαίνει ότι θα δουλέψει οπουδήποτε, αν είναι έτσι ελάτε να σας προσλάβω όλους με 50 ευρώ το μήνα , έτσι παντού βρήσκεις.



    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    νομιζω δεν το δικαιουμαι γιατι για να παρεις κεα πρεπει να εχεις το λιγοτερο 1200 ευρω το εξαμηνο εγω το συμπληρωνω το ποσο αυτο για βαλε 298 ευρω επι 6 μηνες ποσο κανουν.θα επαιρνα το κεα αν επαιρνα το προνοιακο επιδομα για το επιδομα αυτο δεν υπολογιζεται στον υπολογισμο τους εισοδηματος για το κεα.ειναι λιγο αδικο αυτο γιατι αυτος παιρνει 313 ευρω το μηνα και παιρνει και αλλα 200 ευρω κεα οποτε μια χαρα τ αβγαζει περα

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ο πατέρας μου έχει εμμονή με τα χρήματα.
    By Tijikon in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 10-09-2018, 17:07
  2. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  3. Χωρίς χρήματα...
    By IRENEMARINA in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-2011, 15:11
  4. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •