ΕΦΕΞΟΡ / ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    ΕΦΕΞΟΡ / ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ

    οταν δεν παιρνω το εφεξορ για 2 μερες ή εστω 1, νιωθω σαν να με διαπερνα ηλεκτρικο ρευμα στο σωμα...
    εξακριβωμενο, καραμελετημενο...
    δλδ οταν θα χρειαστει να κοπει η να αλλαχθει με αλλο φαρμακο θα νιωθω το ιδιο ? εχεις τυχει σε καποιον?
    ειδα σε πολλα ξενα sites ιδιο συμπτωμα διακοπης..
    αλλα θα θελα κ την δικη σας αποψη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω κανω δυο χρονια τωρα προσπαθεια να απεξαρτηθω απο τα στερητικα συμπτ\ωματα των αντικαταθλιπτικων διοτι εκανα το λαθος και τα πηρα... ναι καλως ή κακως τα πηρα για πραγμα το οποιο εχω μετανιωσει σφοδρα.. κανω τρομερη προσπαθεια να τα κοψω διοτι κινδυνευω να ζησω με αυτα δια εφορου ζωης... και δεν το θελω! αφου αχρηστα ειναι, δεν προσφερουν και τιποτα! οχι σαφως και δεν εισαι η μονη που το νιωθεις αυτο.. αν δεν κανω λαθος, τα παιρνεις κανενα χρονο τωρα σωστα? Αν κανω λαθος διορθωσε με... Αν καποιος ειναι απο τους χρηστες που τα πηραν για κανενα εξαμηνο ή και πιο λιγο εχει καλως! Αυτοι τα σταματουν πιο ευκολα.. οι υπολοιποι που τα παιρνουμε μακροχρονια θελει τεραστια προσπαθεια για να κοπουν... εγω ημουν σε σημειο που ενιωθα αποδιοργανωμενος και δεν μπορουσα ουτε να δουλεψω... επαιρνα και φουλ δοσεις μαρκαν απο αντικαταθλιπτικα ξερεις τι ζημια πρεπει να μου εχουν κανει? εφεξορ 375μγ παρακαλω καθε μερα επι μερες.. δεν εχει μελετηθει για τετοιες δοσεις μακραν.. αντε να εγινε καμια μελετη για καμια βδομαδα... τιποτα περισσοτερο αφου πηρε την εγκριση στα τετοια τους!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι 1 χρονο?? 2 χρονια κ παω για 2μιση... ..
    και ναι το καταλαβα οτι πλεον δεν μπορω χωρις αυτο.
    αλλα δεν με ενοχλει ρε συ που το παιρνω γτ παιρνω πολυ λιγο 75mg.απλα η απορια μου ειναι η εξης
    αν μου την δωσει ρε παιδι μου λεμε. αυριο μεθαυριο κ θελω να το κοψω αυτο το συγκεκριμενο κ το αντικαταστησει με αλλο ο γιατρος, θα νιωθω να με διαπερναει ηλεκτρικο ρευμα επι μηνες?? η πχ θα νιωθω απαισια?? αυτη ειναι η απορια μου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τι 1 χρονο?? 2 χρονια κ παω για 2μιση... ..
    και ναι το καταλαβα οτι πλεον δεν μπορω χωρις αυτο.
    αλλα δεν με ενοχλει ρε συ που το παιρνω γτ παιρνω πολυ λιγο 75mg.απλα η απορια μου ειναι η εξης
    αν μου την δωσει ρε παιδι μου λεμε. αυριο μεθαυριο κ θελω να το κοψω αυτο το συγκεκριμενο κ το αντικαταστησει με αλλο ο γιατρος, θα νιωθω να με διαπερναει ηλεκτρικο ρευμα επι μηνες?? η πχ θα νιωθω απαισια?? αυτη ειναι η απορια μου..
    γιατι να σου δοσει αλλο??? εσυ εισαι καλα με το effexor? αν ναι δεν θα σου δοσει κατι αλλο... σιγα τα στερητικα..... αυτα ειναι βλακειες....... εχω κοψει αποτομα αντικατα8λιπτικα ναι ενιοθα πολλα περιεργα αλλα σιγα.... δεν ειναι τπτ σοβαρο..... απλα μην δινεις σημασια σε αυτα που νιωθεις... 2 εβδομαδες το πολυ να εχεις αυτα τα περιεργα....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    γιατι να σου δοσει αλλο??? εσυ εισαι καλα με το effexor? αν ναι δεν θα σου δοσει κατι αλλο... σιγα τα στερητικα..... αυτα ειναι βλακειες....... εχω κοψει αποτομα αντικατα8λιπτικα ναι ενιοθα πολλα περιεργα αλλα σιγα.... δεν ειναι τπτ σοβαρο..... απλα μην δινεις σημασια σε αυτα που νιωθεις... 2 εβδομαδες το πολυ να εχεις αυτα τα περιεργα....
    ΟΧΙ δεν καταλαβες...κ γω εχω κοψει αποτομα αντικταθλιπτικο κ δεν ενιωσα τπτ..το θεμα μου δεν ειναι ολα...αλλα το εφεξορ...
    εχω τον λογο μου που καποια στιγμη θα πρεπει να κοπει κ να αντικατασταθει..αν αντικαταστασθει με αλλη ουσια, λες να νιωθεις το ιδιο απαισια με την εντελως διακοπη χωρις αντικατασταση?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΟΧΙ δεν καταλαβες...κ γω εχω κοψει αποτομα αντικταθλιπτικο κ δεν ενιωσα τπτ..το θεμα μου δεν ειναι ολα...αλλα το εφεξορ...
    εχω τον λογο μου που καποια στιγμη θα πρεπει να κοπει κ να αντικατασταθει..αν αντικαταστασθει με αλλη ουσια, λες να νιωθεις το ιδιο απαισια με την εντελως διακοπη χωρις αντικατασταση?
    mporei kai na min xriasth na allakseis antikata8liptiko..... kala gt thes toso polu na ta perneis? axrista einai...... telos pantwn.... esy ksereis..... gt den rwtas ton giatro sou? den exeii apantish e.....????? fusika kai kaneis den kserei na sou apantish se auto pou rwtas.... mporei kai na prokalesoun kai monimes sunepies stin ygeia auta ta farmaka..... kai sugekrimena to effexor einai apo ta pio duskola farmaka...... opote suzitise to me ton giatro sou...... allh paleuoun na kopsoun ta farmaka kai esy thes na ta allazeis san karameles......sugnomi alla apantish pou thes den yparxh.... to mono pou gnorizoume iatrika apo meletes einai oti mporei na kratisoun apo 2 evdomades ews 6 mhnes ta sumtomata aposurshs kapion antikata8liptikwn.... kai profanos kai anaferome kai sto effexor......

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τι 1 χρονο?? 2 χρονια κ παω για 2μιση... ..
    και ναι το καταλαβα οτι πλεον δεν μπορω χωρις αυτο.
    αλλα δεν με ενοχλει ρε συ που το παιρνω γτ παιρνω πολυ λιγο 75mg.απλα η απορια μου ειναι η εξης
    αν μου την δωσει ρε παιδι μου λεμε. αυριο μεθαυριο κ θελω να το κοψω αυτο το συγκεκριμενο κ το αντικαταστησει με αλλο ο γιατρος, θα νιωθω να με διαπερναει ηλεκτρικο ρευμα επι μηνες?? η πχ θα νιωθω απαισια?? αυτη ειναι η απορια μου..
    εαν αντικαταστησεις το εφεξορ με καποιο αλλο, μπορει να νιωσεις στην αλλαγη και για λιγο αυτα τα στερητικα που αναφερεις.. μετα στα οποια συμπτωματα αποσυρσης και καλα θα στο καλυψει το νεο αντικαταθλιπτικο που θα προσθεσεις... οι αλλαγες δεν με επηρεαζαν πολυ... η παντελως διακοπη ειναι το θεμα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    γτ δεν κιτας για το cbd που ειναι εξαιρετικο για το ανχος?????? :P

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    οταν δεν παιρνω το εφεξορ για 2 μερες ή εστω 1, νιωθω σαν να με διαπερνα ηλεκτρικο ρευμα στο σωμα...
    εξακριβωμενο, καραμελετημενο...
    δλδ οταν θα χρειαστει να κοπει η να αλλαχθει με αλλο φαρμακο θα νιωθω το ιδιο ? εχεις τυχει σε καποιον?
    ειδα σε πολλα ξενα sites ιδιο συμπτωμα διακοπης..
    αλλα θα θελα κ την δικη σας αποψη.

    Εγώ πάντως αντιμετωπίζω πρόβλημα με το εφεξορ κ ο γιατρός μ τα μασάει κάθε φορά που του λέω ότι θέλω να μειώσουμε τη δόση κ ποτέ θα τα σταματήσω ...
    βέβαια εγώ παίρνω μεγάλη δόση κ αλλά χάπια μαΖι... αν τα κόψω τη δεύτερη μέρα είμαι φρικαρισμένη κ ατα πατώματα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εαν αντικαταστησεις το εφεξορ με καποιο αλλο, μπορει να νιωσεις στην αλλαγη και για λιγο αυτα τα στερητικα που αναφερεις.. μετα στα οποια συμπτωματα αποσυρσης και καλα θα στο καλυψει το νεο αντικαταθλιπτικο που θα προσθεσεις... οι αλλαγες δεν με επηρεαζαν πολυ... η παντελως διακοπη ειναι το θεμα
    Αυτό,
    εφ όσον έχει θετική επίδραση το νέο αντικαταθληπτικο, και βέβαια κάποια στιγμή θα έχει ο οργανισμός να διορθωσει τις βιοχημικες αλλαγές που έκανε για να λειτουργήσει με την παρουσία του πρώτου φαρμάκου, συν τις αλλαγές που έκανε με την παρουσία του δεύτερου.

    Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι πολύ πολύ πιο περίπλοκη για την μεγάλη πλειοψηφία, και όχι τόσο απλή όσο την περιγράφουν αρκετοί εδώ στην λήψη αυτών των φαρμακων!

    Ας είστε πιο προσεκτικοί, και να λαμβάνετε υπ όψιν σας και τις πιθανές συνέπειες στο μέλλον όταν παιρνετε τις αποφάσεις σας.

    Ενας αρκετά μεγαλύτερος σας στην ηλικία!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ανξιους , εγω τοκοψα το εφεξορ χωρις παρατραγουδα , οπως και καθε αλλο αντικ/κο , παντα το αντικαθιστουσα μενα αλλο , ουτεμε την αλλαγη του εφεξορ με σεροξατ ειχα προβληματα , ...............τωρα πλεον δεν παιρνω τιποτα .........ομως το εφεξορ μουφερνε αλλοκοτα ονειρα οσο τοπαιρνα ............... αλλα παντα ειναι θεμα οργανισμου ..........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ανξιους , εγω τοκοψα το εφεξορ χωρις παρατραγουδα , οπως και καθε αλλο αντικ/κο , παντα το αντικαθιστουσα μενα αλλο , ουτεμε την αλλαγη του εφεξορ με σεροξατ ειχα προβληματα , ...............τωρα πλεον δεν παιρνω τιποτα .........ομως το εφεξορ μουφερνε αλλοκοτα ονειρα οσο τοπαιρνα ............... αλλα παντα ειναι θεμα οργανισμου ..........
    mac εκοψες ρε φιλε και το xanax? :O

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    mac εκοψες ρε φιλε και το xanax? :O

    Δεν τακοψα , τα μειωσα και ταντικαθιστω σιγα σιγα με κλονοτριλ .............πολυ λιογοτερο εθιστικο .......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν τακοψα , τα μειωσα και ταντικαθιστω σιγα σιγα με κλονοτριλ .............πολυ λιογοτερο εθιστικο .......
    το ριμαδι το κοβω επιτελους... ειμαι στο 0.25....!!!!!
    Last edited by akis1; 04-03-2019 at 02:14.

Similar Threads

  1. Παράξενες συνήθειες
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 30-11-2012, 11:09
  2. Παραξενες ιστοριες!
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-2010, 11:37
  3. Γιατί λίγο πριν χάσουμε τις αισθήσεις μας βλέπουμε αστεράκια?
    By vince in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 08-11-2009, 20:08
  4. Replies: 9
    Last Post: 04-08-2009, 13:13
  5. Παράξενες εμμονές
    By Panos3082 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-05-2009, 00:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •