ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΡΔΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΡΔΙΑ

    λοιπόν παιδιά εμφάνισα πρώτη φορά έκτακτες σε ψάρεμα ... Γενικά ψαρεύω από μικρός ... Μου ανεβάζει την αδρεναλίνη φουλ .... Και που λέτε περισι καλοκαίρι πρώτη φορά μου εμφάνισα έκτακτη ... Ανά κάμποσα ψαρέματα πάλι εμφάνιζα έκτακτες .... Αλλά δεν έδινα σημασία ... Όσπου μια μέρα μετά το ψάρεμα κάθε 2 λεπτά έκτακτες ... Με έκαναν να χεστω πάνω μου .... Πήγα σπίτι ηρεμισα σταμάτησαν ..... Μετά από 6 μέρες πάλι για ψάρεμα ... Ξανά μετά στο σπίτι κάθε 3 και λίγο .. παίρνω τον πατέρα μου τηλέφωνο .... (Είχα πάει άλλες 3 φορές τους τελευταίους 5 μήνες σε καρδιολόγους) αγανακτισμένος δεν μπορούσε να μου μιλήσει είχα πανικοβληθεί (είμαι φοιτητής μένω σε άλλη πόλη από την οικογένεια μου ) ... Ούτε καν άκουγα κανέναν .... Χεσμενος παίρνω ταξί και φεύγω για νοσοκομείο ... Με εξεταζουν μου λένε δεν έχεις κάτι... Απλά έκτακτες ....άμα θες βάλε ένα χολτερ να δεις ποσες είναι .... Πάω στον καλύτερο καρδιολόγο στη Λάρισα ... Την άλλη μέρα ... Μου βρίσκει τις έκτακτες μου λέει δεν είναι τπτ ... Είσαι περδικι... Σταμάτα να αγχώνεσαι ... Όσπου πάλι σήμερα πήγα για ψάρεμα και είχα έκτακτες .... ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αναγκάζομαι να κόψω το πράγμα που αγαπώ (το ψάρεμα ) πιο πολύ δυστυχώς για τις έκτακτες ... Εσάς ποια είναι η γνώμη σας ? Γενικά προσπαθώ το παλεύω ... Έχω ξεπεράσει τις φοβίες με τις ταχυκαρδίες και τους πόνους ... Αλλά όλο κάτι καινούριο ξεπηδάει .... Είμαι απεγνωσμένος... Δεν ξέρω τι να κάνω

  2. #2
    Καλημέρα, εφόσον το έχεις ψάξει με εξετάσεις και λόγο ηλικίας είναι σίγουρα άγχος που ξεσπά.. Όχι μη παρατάς το ψάρεμα μην αφήνεις να σου στερεί πράγματα που αγαπάς. Για να σου δώσω παράδειγμα γιατί είμαστε και σειρά παθαίνω το ίδιο όταν πηγαίνω σε κλαμπ αλλά δε διστάζω να πηγαίνω. Καλή δύναμη βγες νικητής

  3. #3
    Quote Originally Posted by Gorgo View Post
    Καλημέρα, εφόσον το έχεις ψάξει με εξετάσεις και λόγο ηλικίας είναι σίγουρα άγχος που ξεσπά.. Όχι μη παρατάς το ψάρεμα μην αφήνεις να σου στερεί πράγματα που αγαπάς. Για να σου δώσω παράδειγμα γιατί είμαστε και σειρά παθαίνω το ίδιο όταν πηγαίνω σε κλαμπ αλλά δε διστάζω να πηγαίνω. Καλή δύναμη βγες νικητής
    Ευχαριστώ φίλε μου για τη γνώμη σου ... Ε θα το παλέψω ... Το παλεύω ακόμα ... Ίσως μειώσω τη συχνότητα που πάω ... Δλδ να μην πάω τόσο συχνά ... Να πάω 2 φορές την εβδομάδα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Tomtim98 View Post
    λοιπόν παιδιά εμφάνισα πρώτη φορά έκτακτες σε ψάρεμα ... Γενικά ψαρεύω από μικρός ... Μου ανεβάζει την αδρεναλίνη φουλ .... Και που λέτε περισι καλοκαίρι πρώτη φορά μου εμφάνισα έκτακτη ... Ανά κάμποσα ψαρέματα πάλι εμφάνιζα έκτακτες .... Αλλά δεν έδινα σημασία ... Όσπου μια μέρα μετά το ψάρεμα κάθε 2 λεπτά έκτακτες ... Με έκαναν να χεστω πάνω μου .... Πήγα σπίτι ηρεμισα σταμάτησαν ..... Μετά από 6 μέρες πάλι για ψάρεμα ... Ξανά μετά στο σπίτι κάθε 3 και λίγο .. παίρνω τον πατέρα μου τηλέφωνο .... (Είχα πάει άλλες 3 φορές τους τελευταίους 5 μήνες σε καρδιολόγους) αγανακτισμένος δεν μπορούσε να μου μιλήσει είχα πανικοβληθεί (είμαι φοιτητής μένω σε άλλη πόλη από την οικογένεια μου ) ... Ούτε καν άκουγα κανέναν .... Χεσμενος παίρνω ταξί και φεύγω για νοσοκομείο ... Με εξεταζουν μου λένε δεν έχεις κάτι... Απλά έκτακτες ....άμα θες βάλε ένα χολτερ να δεις ποσες είναι .... Πάω στον καλύτερο καρδιολόγο στη Λάρισα ... Την άλλη μέρα ... Μου βρίσκει τις έκτακτες μου λέει δεν είναι τπτ ... Είσαι περδικι... Σταμάτα να αγχώνεσαι ... Όσπου πάλι σήμερα πήγα για ψάρεμα και είχα έκτακτες .... ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αναγκάζομαι να κόψω το πράγμα που αγαπώ (το ψάρεμα ) πιο πολύ δυστυχώς για τις έκτακτες ... Εσάς ποια είναι η γνώμη σας ? Γενικά προσπαθώ το παλεύω ... Έχω ξεπεράσει τις φοβίες με τις ταχυκαρδίες και τους πόνους ... Αλλά όλο κάτι καινούριο ξεπηδάει .... Είμαι απεγνωσμένος... Δεν ξέρω τι να κάνω
    Καλημέρα οπως καταλαβαινεις και εσυ ειναι μια ανχωδη διαταραχή που σε πιάνει σε ενα συγκεκριμένο σημείο σε μια κατάσταση. Δηλαδή σε πιάνει μόνο οταν πας για ψάρεμα.Ο λογος είναι οτι φοβήθηκες εκεινη την στιγμή αυτόματα λοιπόν ο οργανισμός σου πριν πας για ψαρεμα αρχιζει να ανχώνεται και το αποκορυφομα γίνεται οταν φτάνεις για ψάρεμα εκει χτυπάει ο συνάγερμος του οργανισμου σου.Π.χ ο Γιώργος εχει μια κρίση πανικου στο τάδε καφέ λόγο οτι τον έπιασε στο τάδε καφε δεν θέλει να ξαναπάει σε εκείνο το καφέ αλλα καφε θέλει να πιεί σε αλλο καφέ. Πολεμησε το και πηγαινε καθε μερα για ψαρεμα βαλε φωτια οτι σου τρωει την ψυχη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Οχι φιλε σε καμια παεριπτωση μην το παρατησεις.. Πρεπει να πηγαινουμε κοντρα, οσο απομακρυνεσαι απο πραγματα που αγαπας τοσο χειροτερο ειναι. Μπορει να σου φαινεται δυσκολο να πηγαινεις κοντρα στους φοβους σου αλλα ετσι πρεπει. Θελει βημα βημα τη φορα. Προφανως θα υπαρξουν και πισωγυρισματα αλλα εκει θελει πισμα. Και στο τελος θα εισαι ο νικητης. Σου μιλαει ενας παθως με εκτακτες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Tomtim98 View Post
    λοιπόν παιδιά εμφάνισα πρώτη φορά έκτακτες σε ψάρεμα ... Γενικά ψαρεύω από μικρός ... Μου ανεβάζει την αδρεναλίνη φουλ .... Και που λέτε περισι καλοκαίρι πρώτη φορά μου εμφάνισα έκτακτη ... Ανά κάμποσα ψαρέματα πάλι εμφάνιζα έκτακτες .... Αλλά δεν έδινα σημασία ... Όσπου μια μέρα μετά το ψάρεμα κάθε 2 λεπτά έκτακτες ... Με έκαναν να χεστω πάνω μου .... Πήγα σπίτι ηρεμισα σταμάτησαν ..... Μετά από 6 μέρες πάλι για ψάρεμα ... Ξανά μετά στο σπίτι κάθε 3 και λίγο .. παίρνω τον πατέρα μου τηλέφωνο .... (Είχα πάει άλλες 3 φορές τους τελευταίους 5 μήνες σε καρδιολόγους) αγανακτισμένος δεν μπορούσε να μου μιλήσει είχα πανικοβληθεί (είμαι φοιτητής μένω σε άλλη πόλη από την οικογένεια μου ) ... Ούτε καν άκουγα κανέναν .... Χεσμενος παίρνω ταξί και φεύγω για νοσοκομείο ... Με εξεταζουν μου λένε δεν έχεις κάτι... Απλά έκτακτες ....άμα θες βάλε ένα χολτερ να δεις ποσες είναι .... Πάω στον καλύτερο καρδιολόγο στη Λάρισα ... Την άλλη μέρα ... Μου βρίσκει τις έκτακτες μου λέει δεν είναι τπτ ... Είσαι περδικι... Σταμάτα να αγχώνεσαι ... Όσπου πάλι σήμερα πήγα για ψάρεμα και είχα έκτακτες .... ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αναγκάζομαι να κόψω το πράγμα που αγαπώ (το ψάρεμα ) πιο πολύ δυστυχώς για τις έκτακτες ... Εσάς ποια είναι η γνώμη σας ? Γενικά προσπαθώ το παλεύω ... Έχω ξεπεράσει τις φοβίες με τις ταχυκαρδίες και τους πόνους ... Αλλά όλο κάτι καινούριο ξεπηδάει .... Είμαι απεγνωσμένος... Δεν ξέρω τι να κάνω

    φιλε μου αμα ειχες κατι σε τετοια ηλικια σιγουρα θα το ειχανε βρει οι γιατροι!! το αγχος σου και μονο και η σκεψη που θα κανεις επιδρουν αρνητικα!! σε καμια περιπτωση μην παρατας αυτο που σε κανει να νιωθεις καλα!! ειμαι επαγγελματιας αθλητης και πασχω απο καταθλιψη και αρρωστοφοβια με παρα πολλα ψυχοσωματικα! ποτε δεν παρατησα τις προπονησεις και ας πηγα να σωριαστω κατι καποιες φορες...κοντρα να του πηγαινεις καποια στιγμη θα σε βαρεθει και θα σε αφησει ετσι σκεψου

  7. #7
    Είναι ξεκάθαρα άγχος γτ το παθαίνω μόνο στο ψάρεμα .... Κάνω και άλλα πράγματα που είναι φουλ αγχωτικά αλλά δεν με πιάνει ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Tomtim98 View Post
    Είναι ξεκάθαρα άγχος γτ το παθαίνω μόνο στο ψάρεμα .... Κάνω και άλλα πράγματα που είναι φουλ αγχωτικά αλλά δεν με πιάνει ....
    Να πηγαίνεις κάθε μέρα για ψάρεμα μην το αφήσεις να σε νικήσει το ανχος και να σε ξαναπιασει κάτσε εκεί να συνηθίσεις

  9. #9
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Να πηγαίνεις κάθε μέρα για ψάρεμα μην το αφήσεις να σε νικήσει το ανχος και να σε ξαναπιασει κάτσε εκεί να συνηθίσεις
    Τα λες πολύ σωστά φίλε μου ..... Ευχαριστώ που για τη γνωμη ... Γιατί ήμουν ένα βήμα από το να παρατήσω αυτό που αγαπάω

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    11
    Φίλε μου αυτά τα συμπτώματα βγαίνουν όταν χαλαρώνουμε!!!! Ελπίζω να σου απάντησα κ να κατάλαβες...!! Μην φοβάσαι τπτ κ μην το κάνεις κύκλο!! Στο λέει κάποιος που δεν άκουγε κανέναν και τώρα ζει μόνιμα με αυτά

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Εγω ρε παιδια εδω και 4 μηνες με εχουν λιωσει οι εκτακτες..με τα απο ενα μηνα που ξανα εκανα τριπλεξ ολα κοπλε μου ειπαν..και εδω και 3 εβδομαδες οταν παω να ξαπλωσω στο κρεβατι ανασκελα νιωθω την καρδια να χτυπαει ανωμαλα ...λες και σταματαει και ξανα χτυπαει γρηγορα...ελεος εχω κανει ολες τς εξετάσεις

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Μα καθε βραδυ ομως ...η οταν παω να σκυψω θα μου κανει ενα δυνατο χτυπο..γιατι γινεται αυτο;;1 χρονο πριν περναγα κρισεις πανικου να φταει αυτο;;

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Gass1995 View Post
    Μα καθε βραδυ ομως ...η οταν παω να σκυψω θα μου κανει ενα δυνατο χτυπο..γιατι γινεται αυτο;;1 χρονο πριν περναγα κρισεις πανικου να φταει αυτο;;
    Για εκτακτες συστεινεται 24ωρο χολτερ. Αν νιωθεις ότι το φαινόμενο είναι έντονο, βαλε να ηρεμησεις και να βρουν αν είναι όντως πολλές. Εγώ καποιες φορες μπερδευω τις έκτακτες με κινήσεις του στομαχιού μου. Ολοι τις έχουμε πάντως οποτε μην σε ανησυχεί τόσο. Αν δεν έχεις κάνει εξετάσεις αιματος, κάνε κσι δες τιμές του καλλιου πχ που συνήθως μπορει να δημιουργήσει τέτοια συμπτωματα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Ρε φιλαρακι ολα τα εχω κανει χολντερ αιματος.βιοχημικες,τεστ κοπωσεως.θυρωηδη ολα και μ ειπαν εισαι υγιεστατος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Φιλε περνάω τα ίδια και χειρότερα. Θα γίνω όσο πιο σύντομος μπορώ.. ειμαι 23 και το τελευταίο 8μηνο επαθα οτι δεν εχω πάθει τόσα χρόνια. Απο ταχυκαρδίες έκτακτες τσιμπήματα πόνους μούδιασμα ολα. Πηγα αρκετές φορές στα έκτακτα λόγω ταχυκαρδίας και δεν έβρισκαν τιποτα Μαλιστα πηγα δυο φορές με ασθενοφόρο! Ήταν τοσο έντονο που νόμιζα θα πεθάνω. Πριν 2 βδομάδες πηρα το θάρρος να παω σε έναν καρδιολόγο να κανω ενα Τσεκ απ απο λες τις εξετάσεις. Είχα πάθει παλι μια έντονη ταχυπαλμία μαζι με έκτακτες πολυ δυνατές όμως. Πηγα μου εκανε τριπλεξ καρδιογράφημα τεστ κοπώσεως και κάποια αλλα και μου ειπε δεν εχω τιποτα! Φεύγοντας απο το ιατρείο και πηγαίνοντας στη δουλεια ήμουν εντάξει και για μερικές μερες δεν είχα τιποτα! Μια μερα εκει που μιλαω στο τηλεφωνο ξαπλωμένος νιώθω να μουδιαζω αριστερά στο σαγονι και μετα στο πρόσωπο γενικά, κλείδωναν τα σαγόνια μου σε φάση να μη μπορώ να μιλήσω. Σηκώθηκα και ήμουν έτοιμος να πέσω κάτω. Εκτός απο αυτα που σου ειπα είχα και βάρος στο στήθος και τσιμπήματα και πολλα αλλα! Μολις επαθα αυτο που σου περιέγραψα με το μούδιασμα και τα σαγόνια μου να κλείνουν πηρα αμέσως τον γιατρο.. απλώς μου βγήκε απο το μυαλό το οτι εχω κατι με την καρδιά και αυτο βγήκε αλλου. Ολα ειναι άγχος φιλε μου δυστυχώς ειναι η ασθένεια της εποχής και είμαστε παρά πολλοί που το βιώνουμε καθημερινά! Εγω προσωπικά κουράστηκα με αυτο το θέμα! Σημερα παλι μουδιασα αριστερά παλι κανω έκτακτες και γενικά δεν σε αφήνει σε ησυχία. Ετσι και εγω απέφευγα να πηγαίνω σε μέρη που επαθα πχ κρίση πανικού η είχα έντονη έκτακτη.. μια φορα επαθα μια έντονη έκτακτη ενώ οδηγούσα και τωρα όποτε περνάω απο το σημείο που το επαθα φοβάμαι μη το ξαναπάθω! Θελει να το παλέψεις φιλε και στα λεω αυτα να τα ακούω και εγω! Ξερω δεν ειναι εύκολο αλλα δεν ειναι και ακατόρθωτο! Εύχομαι να περάσει πολυ γρήγορα αυτή η κατάσταση και να πηγαίνεις για ψάρεμα όποτε γουστάρεις χωρίς να σε ενοχλεί τιποτα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καρδιά και άγχος
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 87
    Last Post: 06-05-2023, 04:16
  2. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 08:01
  3. Εκτακτες συστολες - ταχυκαρδιες δεν μπορώ να βρω λύση ειναι το αγχος η όχι ;;
    By Alex89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 307
    Last Post: 02-08-2022, 17:29
  4. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59
  5. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •